08.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması

Fidan Sanat Vakfı Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Düzenliyor. Sekizincisi Düzenlenen Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmasına Kurmaca, Belgesel Yada Animasyon (Canlandırma) Türündeki Filmler Başvurabilir.

Yarışmanın Konusu
İslam peygamberi Hz. Muhammed’in hayatının bir ahlaki yönünün işleneceği gerek sözleri, gerek davranışlarından birisinin konu edilerek, bugünün dünyasında örneklik teşkil edecek şekilde mesaj içeren eserlerin üretilmesi.

Yarışma Ödülleri
Ulusal En İyi Kısa Film Ödülü 35 Bin Türk Lirası
Ulusal En İyi Belgesel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Ulusal En İyi Animasyon Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Uluslararası En İyi Kısa Film Ödülü 35 Bin Türk Lirası
Uluslararası En İyi Belgesel Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Uluslararası En İyi Animasyon Ödülü 15 Bin Türk Lirası

Amaç

26 KASIM 2022 ’de gala ve ödül gecesi gerçekleştirilecek olan “ 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali” çerçevesinde Hz. Muhammed (sav) adına O’nun hayatının ve getirdiği evrensel mesajların gündeme alınması, sinema sektöründe bir farkındalık oluşturularak kısa metrajlı filmler üretilmesi ve bu niyetteki insanların desteklenmesi amacıyla Fidan Sanat Vakfı tarafından kısa film festivali tertip edilmiştir.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Katılım Koşulları
• Kısa Film Festivaline kurmaca, belgesel ya da animasyon (canlandırma) türündeki filmler başvurabilir. Kısa Film Festivaline katılan eserler yukarıda ifade edilen üç ayrı kategoride değerlendirilecektir. Kısa Film Festivalinin yapılabilmesi için toplamda en az 15 eserin başvuru yapmış olması gerekmektedir. Bu sayıya ulaşılamazsa festival gerçekleşmez.

• Kısa film festivaline 35 mm’lik ve 16 mm’lik filmler ile video tekniği veya dijital teknoloji ile çekilmiş yapımlar katılabilir.

• Yarışmaya, 1 Ocak 2020 tarihinden sonra üretilmiş filmler katılabilir.

• Festivale yurt içinden ve yurt dışından tüm yapımcı ve yönetmenler katılabilir.

• Kısa Film Festivaline, kurmaca ve animasyon dallarında süresi 13+2=15 dakika belgesel dalında ise 17+3=20 dakikayı aşmayan yapımlar katılabilir. Jüri gerekli gördüğü takdirde süre kısıtlamasında esnek davranabilir. Katılımcılar birden fazla eserle festivale başvurabilir fakat her eser için başvuru işlemlerinin ayrı yapılması gerekmektedir.

• Daha önce ulusal ya da uluslararası başka festivallere/yarışmalara katılmış olmak 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’ne katılmaya engel değildir.

• Daha önce 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivaline başvurmuş yönetmenler festivale aynı eserler ile tekrar katılamazlar.

• Türkçe hazırlanan filmler için İngilizce, İngilizce hazırlanan filmler için Türkçe, diğer dillerde hazırlanan filmler için hem Türkçe hem İngilizce altyazı eklenmesi zorunludur.

• Kısa Film Festivaline başvurular festivalin web sayfasındaki https://www.alemlererahmetfilm.com online başvuru bölümünden veya https://filmfreeway.com/mercytouniverse üzerinden 23 EYLÜL tarihine kadar yapılabilecektir.

• Kısa Film Festivaline başvurusunda istenen materyaller:
-Filmin 1080p HD “.mp4”, “.mov”, “.avi” ya da “.mpg” formatındaki son çıktısının indirme linki ve şifresi.
-Filmden en az 2 adet fotoğraf (300 dpi, jpeg formatında ve en az 1920×1080 piksel boyutlarında)
-Yönetmenin fotoğrafı (300 dpi) ve kısa özgeçmiş, varsa kazandığı ödüller ve ödül alan eserler.
-Filmin fragmanı
-Filmin afişi, varsa basın materyalleri.

• İstenen materyaller Festivalin web sitesinden eksiksiz olarak ulaştırılmalıdır. Aksi takdirde başvuru tamamlanmamış sayılacaktır.

• Fidan Sanat Vakfı, festival organizasyon kurum çalışanları ve 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Organizasyon Komitesi’nde çalışanlar ile çalışanların birinci dereceden akrabaları festivale katılamazlar.

• Başvuru şartlarını yerine getirmeyerek Festival dışı kalan veya yarışacak eserlerin sahipleri herhangi bir ücret talebinde bulunmayacaklarını şimdiden kabul ve taahhüt ederler.

• Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivaline başvuran eser sahipleri, filmlerini 31 Ekim son başvuru tarihinden sonra festivalden çekemezler.

• Fidan Sanat Vakfı ve 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Organizasyon Komitesi bu yönetmelik ve festivale katılma koşullarında değişiklik yapma hakkına ya da ek koşullar talep etme hakkına sahiptir. Bu durumda yarışmacılara özel ve mücbir durumlarda bazı ek gereken uygun süre verilebilir.

• Fidan Sanat Vakfı ve 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Organizasyon Komitesi’nin, katılımcıların festival koşullarını ihlali ya da eşdeğer bir neden ya da şüphe halinde ilgili eseri kabul etmiş olsa dahi kısa film/filmleri festivalin dışında tutma hakkı saklıdır.

• Ön elemeyi geçerek yarışmaya katılmaya hak kazanan film sahipleri, isimlerinin açıklanmasından sonra 3 gün içerisinde;
-Filmin İngilizce alt yazılı DCP kopyasını
-Film Türkçe dışında bir dilde çekilmiş ise Türkçe ve İngilizce alt yazılı DCP kopyasını
-Filmden 5 adet yüksek çözünürlüklü JPG formatında fotoğrafı
-Filmin Türkçe ve İngilizce en fazla 50 Kelime olmak üzere iki ayrı sinopsisini
-Tanıtım amaçlı kullanılmak üzere filme ait fragman ve teaser’larını
-Yönetmenin Türkçe ve İngilizce en fazla 100 kelime olmak üzere kısa biyografisini festival yönetiminin uygun gördüğü bir iletişim kanalı vasıtasıyla festival yönetimine ulaştırması gerekmektedir.

Özel Koşullar
• Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivalinden sonra en az 2 yıl sonra festival arşivinde bulundurulacak olan filmler ulusal ya da uluslararası festivallerin festival dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel etkinliklerde gösterilebilir. Başvuru konusu kısa film/filmler finalist olması halinde 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film festivali, eserin başvuru tarihinden en az 2 yıl sonra Fidan Sanat Vakfı’na ait internet sayfalarında yayınlama izni vereceğini, gala ve ödül töreni öncesi “filmlerin fragmanlarının” yayınlanmasına izin vereceğini, başvuru ile gönderilecek materyaller (fragman, afiş, filmden kareler, tanıtım görselleri ve videoları ) festivalin resmi web sitesinde, sosyal medyada, multimedya alanda, festival kataloğunda, tanıtım broşürlerinde, posterlerde ve reklam panolarında kullanım haklarına sahiptir. Finalist ödül seçkisi eserlerinin festivale katıldıktan 2 yıl sonra “www.alemlererahmetfilm.com” sitesinde yayınlanmasına izin vereceğini bu kullanım sebebiyle ve herhangi bir zamanda herhangi bir ad altında ücret talep etmeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Filmler, festival sonrasında yurtiçi veya yurtdışında televizyon ve diğer dijital platformlar ve yayın kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, Fidan Sanat Vakfı, yapımcıdan eposta aracılığıyla muvafakatname alıp yayınlayabilecektir.

• Filmin başvuru sahibi, eserin sahibidir. Finalist olması durumunda plaket ve ödül/ödüller başvuru sahibine takdim edilecektir. Dolayısıyla başvuru esnasında belirtilen bilgilerin doğruluğu metni imzalayan kişiye aittir. Başvuru sahibi yanlış ve/veya eksik bilgi nedeniyle herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır. Başvuru esnasında verilen bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

• Festivale başvuran eser sahipleri filmleriyle ilgili her türlü telif hakkını almış kabul edilecektir (ses, müzik, görüntü vs.). Katılımcı/Katılımcılar, eser üzerindeki tüm fikri mülkiyet haklarının da sahibi olduğunu ve bu eserin sunulmasına ve eser ile alakalı fikri mülkiyet haklarının devrine ilişkin gerekli her türlü hakka sahip olduğunu taahhüt etmektedir.
-Yapımcısı/yönetmeni oldukları eser üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) çerçevesinde tanınan maddi ve manevi hakların (aslen ve devren) sahibi olduklarını,
-Eserin sunulmasına ve eser ile ilgili fikri mülkiyet haklarının devrine ilişkin gerekli her türlü hakka sahip olduklarını,
-Herhangi üçüncü bir kişinin fikri mülkiyet haklarını (telif hakkı, patent, marka vb.) ihlal etmediklerini,
-Hayatta olan/olmayan bir kişinin gizlilik haklarını ve aleniyeti ihlal etmediklerini ve lekelemediklerini,
-İçeriğin öncelikle Türk Ceza Kanunu, 5651 Sayılı Kanun ve yürürlükteki diğer mevzuata aykırı olmadığını ve ayrıca söz konusu içeriğin suç teşkil edebilecek unsurlar içermediğini,
-Gerçek ve tüzel kişi/kişilerin şahsi veya mülkiyet haklarına tecavüzün söz konusu olmadığını taahhüt ve teyit eder.

• Katılımcı festivale başvurduğu eserin, telif hakkının kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt etmesi sebebiyle, telif konusunda daha sonra ortaya çıkabilecek suç teşkil edecek ya da tazminat talebini gerektirecek herhangi bir unsur, 8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Organizasyon Komitesi’ne ve Fidan Sanat Vakfı’na herhangi bir sorumluluk yüklemeyecektir. Telif hakkı veya sair fikri mülkiyet haklarının ihlali ya da her türlü kanun ihlalinin tespiti halinde eser festivalden men edilir. Bu tespit festivalden sonra yapılır ise eser sahibi ödüllendirilmiş olsa dahi ödülü geri alınır. Bu sebeple Fidan Sanat Vakfı’na herhangi bir dava açılması halinde, ortaya çıkacak her türlü zarar katılımcı tarafından karşılanacaktır. Ayrıca katılımcının ihlali, kesinleşmiş mahkeme kararı ile sabit olursa 100.000 TL (Türk Lirası) cezai şart ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

• Seçili kurul tarafından değerlendirilerek yarışmaya hak kazanan filmler, festivalin resmi internet sitesinden ve medya aracılığıyla duyurulur. Yarışmaya seçilmeyen filmlerin sahiplerine herhangi bir iletişim yoluyla bilgi verilmeyecektir.

• Festivale katılım tarihleri festival yönetimi tarafından bildirilecektir.

• Filmler Ana Jüri’ye ve izleyicilere festival yönetiminin uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Jüri filmleri izleyicilerle birlikte izleyebileceği gibi özel bir gösterim salonunda da izleyebilir. Gösterimler sırasında festival yönetimine ya da salon görevlisine salon, seans ya da program değişikliği talebinde bulunamaz.

• Mücbir sebeplerden dolayı, sinema salonlarında gösterimlerin yapılamaması halinde festival yönetimi gösterim yarışma ve diğer etkinlik programlarını iptal etme hakkını saklı tutar. ETKİNLİK VE GÖSTERİMLERİN İPTALİ DURUMUNDA başvurulardan doğabilecek haklar gelecek yıllara devredilemez.

• PANDEMİ VE BENZERİ KISITLAMALARDAN DOLAYI GÖSTERİMLERİN YASAKLANMASI DURUMUNDA Filmlerinin festivale ait online platformda gösterimini kendilerine iletilecek elektronik posta yolu ile muvafakatnameyi onaylayarak yarışma dışı seçkide eserlerinin gösterilerinin yapılmasına onay vermiş olurlar.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ