06.12.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

ABAD Yunus Emre Çocuk Ve Gençlik Hikaye Yarışması

ABAD Yunus Emre Çocuk Ve Gençlik Hikaye Yarışması

ABAD Yunus Emre Çocuk Ve Gençlik Hikaye Yarışması

Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği ABAD Yunus Emre Çocuk Ve Gençlik Hikaye Yarışması Düzenliyor.

Yarışmanın Konusu:
Yunus Emre’nin çağları aşan düşünceleri aracılığıyla Anadolu irfanının, günümüz dünyasında çocuklar ve gençler tarafından daha çok anlaşılması, tanınmasını ve yaşatılmasını sağlamak.

Yarışmanın Amacı:
Yunus Emre’nin irfanî değerlerinin (ahlâkı, varlığa olan sevgisi, Hak aşkı, şiirleri, vb.) özünde bulunan iyilik, yardımlaşma ve sevgi kavramlarını vurgulayan, nitelikli hikâyelerin edebiyatımıza kazandırılmasıdır. Bu amaçla, çocuk ve genç yazarların, iki ayrı kategoride değerlendirilmek üzere:

1. Kategori: İlköğretim / Çocuk (6-14 Yaş)

2. Kategori: Ortaöğrenim/ Genç (14- 18 Yaş)
hikâyelerini Yunus Emre Hikaye Yarışmasına göndermeleri öngörülmüştür.

Sponsorlu

Yarışmanın Türü:
Hikâye yarışması

Hikâyelerin teması:
İyilik, yardımlaşma ve sevgi.

Yarışmaya, her ülkeden, Türk vatandaşı ya da Türk uyruklu olan, 6 ila 18 yaş arası (6 ve 18 yaş dâhil) herkes herhangi bir ücret, ödeme ya da bedel karşılığı olmaksızın katılabilir. Ayrıca, yarışmaya katılacak olan engelli bireylerin ve hassas gruplar tanımı kapsamında yer alan çocukların, yarışmaya katılmalarını kolaylaştırmak amacıyla gerekli tedbirler alınacak, ilgili kurumlarla yardım ve işbirliği halinde hareket edilebilecektir.

Hikâyelerin gönderimi ancak, veli izin formunun eksiksiz doldurulması ile tamamlanabilecektir. Adayların, hikâyelerini velilerinin onayları ile göndermiş olmaları esastır.

Yarışmaya katılmak üzere gönderilen metin, hikâye türüne uygun olarak yazılmalıdır. Hikâye, Türkçe dilinde yazılmalıdır. Hikâye, “iyilik, yardımlaşma ve sevgi” temalarında yazılmalıdır. Yarışmacılar birden fazla hikâye ile yarışmaya katılabilir. Ancak, birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış hikâyeler yarışmaya kabul edilmez.

Adaylar hikayelerini Word dosyası olarak abad.org.tr/yunus adresi üzerinden göndererek yarışmaya katılım sağlayacaktır. Hikâye metni, Word belgesi formatında, A4, Times New Roman 12 yazı karakteri ile yazılmış, her kenardan 2 cm kenar boşluğuyla satır aralığı 1,5 olacak şekilde ve Çocuk (6-14 yaş) kategorisinde en fazla 12 sayfa, Genç (14-18 yaş) kategorisinde ise en fazla 15 sayfa olmalıdır.

Yarışmaya katılan hikâyelerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi, hikâyenin tümüyle kendisine ait olduğunu, özgün olduğunu ve başka bir yarışmada ödül almadığını kabul ve taahhüt eder.
Ödül alan katılımcılardan bu taahhütleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül ve unvan geri alınır. Bu durumda yarışmacı, kendisine ödül olarak verileni, Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği’nin (ABAD) ilk talebinden itibaren 10 gün içinde iade edecektir.

Yarışmaya gönderilen hikâyelerin özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü vb. içermesinden veya başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği’nin (ABAD) herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği’nin (ABAD) tüm zararını karşılayacaktır.

Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği (ABAD), ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan hikâyeleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.

Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Haziran 2021, saat:18.00’dır. Bu tarih ve saatten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir.

Yarışma Ödülleri
İlköğretim / Çocuk (6-14 Yaş) Kategorisinde seçilen hikâye yazarlarından,
Birinciye: Tablet+ Hediye Paketi (“Her Genç Bir Yunus” kitabı, Mustafa Tatçı;
Termos Sevelim Sevilelim,
Tükenmez Kalem ve Kurşun Kalem Seti)
İkinciye: Tablet
Üçüncüye: 1000 TL

Ortaöğretim / Genç (14-18 Yaş) Kategorisinde seçilen hikâye yazarlarından,
Birinciye: Laptop
İkinciye: Tablet
Üçüncüye: 1000 TL verilecektir.

Web sitesi: www.abad.org.tr/yunus
İnstagram: anadolubilgeleri
Facebook: AnadoluBilgeleriniAraştırmaDerneği

Yarışma Takvimi:
Son Gönderim Tarihi: 1 Haziran 2021 Saat 18:00
Sonuçların Açıklanması: 1 Ekim 2021
Hikayelerin Kitap Olarak Raflarda Yer Alması Ve Ödüllerin Dağıtılması: 14 Kasım 2021

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ