25.09.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tübitak Lisansüstü Burs Başvurusu

Tübitak Lisansüstü Burs Başvurusu

Tübitak Lisansüstü Burs Başvurusu

BİDEB 2250 Tübitak Lisansüstü Burs Başvurusu Online Olarak Alınacak.

Çağrının Amacı Ve Kapsamı
Program kapsamında, bursiyerlerin araştırma yapmaya teşvik edilmesi, proje aidiyetlerinin sağlanması, performans ve motivasyonlarının artırılması ve araştırma ekosisteminin güçlendirilmesi amacıyla TÜBİTAK destekli projelerde bursiyer olarak yer alan doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacılara performansa dayalı burs desteği sağlanmasıdır.

Bu çağrı duyurusu, 2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı’na başvuran, bu programdan destek alan ve/veya almaya hak kazanan adaylarla ilgili işlem ve yükümlülükleri kapsar. TÜBİTAK işbu çağrı duyurusu üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

Burs kapsamı Ve Süresi
Burs dönemleri Şubat-Temmuz ve Ağustos-Ocak aylarını kapsayacak şekilde iki dönem olarak belirlenmiştir. Başvurular, Şubat-Temmuz burs dönemi için Ağustos ayında, Ağustos-Ocak burs dönemi için Şubat ayında alınır. Performans bursları, başvuru yapılan burs dönemi içinde TÜBİTAK destekli projelerde bursiyer olarak görev alınan süreler dikkate alınarak geriye dönük ödenir. Bir aylık bursa hak kazanılabilmesi için o ay içinde bir projede en az 10 gün görev alınması gerekir.

Başvuru yöntemi
Başvurular, çağrı duyurusunda ilan edilen tarihler içinde başvuru sistemi üzerinden çevrimiçi olarak yapılır. Başvuru aşamasında adaylardan talep edilen bilgi/belgelerin çevrimiçi olarak sisteme yüklenmesi zorunlu olup başvuru formunun ve başvuru belgelerinin sisteme yüklenmeden sadece BİDEB’e gönderilmesi durumunda belgeler değerlendirmeye alınmayacak ve imha edilecektir.

Ads

Başvuru geri çekme işlemi her aşamada yapılabilir. Geri çekme işlemi için başvuru yılı ve dönemini belirten ıslak imzalı bir dilekçenin BİDEB adresine gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçenin BİDEB’e ulaşmasını takiben güncelleme işlemi yapılmaktadır.
Başvuru sırasında sisteme yüklenecek belgelerin başvuruda belirtilen bilgiler ile uyuşması, istenilen formatta ve okunaklı olması gerekmektedir. Aksi halde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Burs Miktarı
TÜBİTAK destekli projelerde bursiyer olarak yer alan doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacılar bu program kapsamında belirlenen göstergeler doğrultusunda proje yürütücüsü (2218 Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programında proje danışmanı) tarafından hesaplanan performans puanına göre aylık burs alabilir. Aylık burs miktarı başvuru tarihinde beyan edilen performans puanı üzerinden hesaplanır. Bursiyerin projeden tam veya kısmi burs alması performans bursunun miktarını değiştirmez. Performans puanlarına göre ayrıntılı burs miktarları programın internet sayfasında yer almaktadır.

Başvuru koşulları
Başvuru yapılan burs döneminde (Ağustos-Ocak veya Şubat-Temmuz) yürürlükte olan TÜBİTAK destekli bir projede doktora öğrencisi veya doktora sonrası araştırmacı* olarak 1 ay içinde en az 10 gün bursiyer statüsünde görev alıyor/almış olmak,
*Kişinin TÜBİTAK kayıtlarına göre ilgili projedeki bursiyer statüsünün doktora öğrencisi veya doktora sonrası araştırmacı olması gerekmektedir.

Proje yürütücüsü (2218 programı için proje danışmanı) tarafından hesaplanan toplam performans puanının; doktora öğrencileri için en az 60, doktora sonrası araştırmacılar için en az 70 puan olması gerekir (BİDEB 2211 Yurt İçi Doktora Burs Programları kapsamında bursiyer olanlar için bu koşul aranmaz).

Başvuru Yöntemi

1. Başvurular, çağrı duyurusunda ilan edilen tarihler içinde başvuru sistemi üzerinden çevrimiçi olarak yapılır. Başvuru aşamasında adaylardan talep edilen bilgi/belgelerin çevrimiçi olarak sisteme yüklenmesi zorunlu olup başvuru formunun ve başvuru belgelerinin sisteme yüklenmeden sadece BİDEB’e gönderilmesi durumunda belgeler değerlendirmeye alınmayacak ve imha edilecektir.

2. Başvuru sırasında sisteme yüklenecek belgelerin başvuruda belirtilen bilgiler ile uyuşması, istenilen formatta ve okunaklı olması gerekmektedir. Aksi halde başvurular geçersiz sayılacaktır.

3. Başvuru geri çekme işlemi her aşamada yapılabilir. Geri çekme işlemi için başvuru yılı ve dönemini belirten imzalı bir dilekçenin BİDEB adresine gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçenin BİDEB’e ulaşmasını takiben güncelleme işlemi yapılmaktadır.

Burs miktarı

Dr. Öğrencileri
TÜBİTAK Destekli Projelerde Bursiyer Olarak Yer Alan Doktora Öğrencileri İle Doktora Sonrası Araştırmacılar Bu Program Kapsamında Belirlenen Göstergeler Doğrultusunda Proje Yürütücüsü (2218 Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programında Proje Danışmanı) Tarafından Hesaplanan Performans Puanına Göre Aylık Burs Alabilir. Aylık Burs Miktarı Başvuru Tarihinde Beyan Edilen Performans Puanı Üzerinden Hesaplanır. Bursiyerin Projeden Tam Veya Kısmi Burs Alması Performans Bursunun Miktarını Değiştirmez. TÜBİTAK Destekli Projelerde Bursiyer Olarak Görev Alan Doktora Öğrencilerine Performans Puanına Göre 5.000 TL/Ay’a Kadar Ödeme Yapılır. Yeni Burs Tutarları 1 Temmuz 2023 Tarihinden İtibaren Geçerlidir.

DOKTORA BURSLARI

Performans Puanı

BİDEB “2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı” Kapsamında Ödenecek Burs Miktarı

90 ve üzeri

5.000 TL/Ay

80- 89 Puan

4.300 TL/Ay

70 – 79 puan

3.600 TL/Ay

60 – 69 puan

2.900 TL/Ay

60 altı

 

Dr. Sonrası araştırmacıları
TÜBİTAK Destekli Projelerde Bursiyer Olarak Yer Alan Doktora Öğrencileri İle Doktora Sonrası Araştırmacılar Bu Program Kapsamında Belirlenen Göstergeler Doğrultusunda Proje Yürütücüsü (2218 Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programında Proje Danışmanı) Tarafından Hesaplanan Performans Puanına Göre Aylık Burs Alabilir. Aylık Burs Miktarı Başvuru Tarihinde Beyan Edilen Performans Puanı Üzerinden Hesaplanır. Bursiyerin Projeden Tam Veya Kısmi Burs Alması Performans Bursunun Miktarını Değiştirmez. TÜBİTAK Destekli Projelerde Bursiyer Olarak Görev Alan Doktora Sonrası Araştırmacılara Performans Puanına Göre 6.000 TL/Ay’a Kadar Ödeme Yapılır. Yeni Burs Tutarları 1 Temmuz 2023 Tarihinden İtibaren Geçerlidir.

DOKTORA BURSLARI

Performans Puanı

BİDEB “2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı” Kapsamında Ödenecek Burs Miktarı

96 ve üzeri

6.000 TL/Ay

90 – 95 puan

5.500 TL/Ay

80- 89 Puan

4.800 TL/Ay

70 – 79 puan

4.100 TL/Ay

70 altı

Burs Başvuruları Yılda 2 Kez Ağustos Ve Şubat Aylarında Alınır.
2022-1 Dönem Başvuruları 1 Ağustos 2022 İle 19 Ağustos 2022 Tarihleri Arasında Alınacak.
2023-1 Dönem Başvuruları 6 Şubat 2023 İle 13 Mart 2023 Tarihleri Arasında Alınacak.
2023-2 Dönem Başvuruları 1 Ağustos 2023 İle 18 Ağustos 2023 Tarihleri Arasında Alınacak.

Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ