30.11.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İzmir Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışması

İzmir Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışması

İzmir Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışması

İzmir Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. 12. Gelinlik Tasarım Yarışması If Weddıng Fashıon İzmir 2021 Yarışması Teması“Uyanış”.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 12.500 Türk Lirası Artı If Weddıng Fashıon İzmir 2022’de Performans Defilesi Organizasyon Hakkı
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası (Ödül EGSD Tarafından Verilmektedir.)
Üçüncülük Ödülü 7.500 Türk Lirası

Yarışmanın Konusu Ve Amacı

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle; IF Wedding Fashion İzmir 2021 Fuarı etkinlikleri kapsamında “Gelinlik Tasarım Yarışması “ düzenlenecektir.

“Gelinlik Tasarım Yarışması”, Türkiye’de gelinlik sektörüne genç tasarımcılar katmak ve sektöre ivme kazandırmak amacıyla düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. Genç tasarımcılar kostüm dikim süresince kazanacağı deneyim ile birlikte 1yıl boyunca dikeceği abiye-gelinlik kostümlerinin defilesini yapma fırsatını yakalayacaktır.

Sponsorlu

Bu kapsamda, anılan yarışmanın amaçları arasında;

• Sektörü yeni tasarımlar ile güçlendirmek,
• Sektörde, uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmak ve teşvik etmek, sektörün rekabet gücünü artırmak,
• Gelinlik sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak, yer almaktadır.

Yarışma Teması

Uyanış:
Koronavirüs pandemisi çoğu insanın yaşamında görülen en büyük küresel değişimin itici gücü haline geldi. Bu süreçte, yeni tüketici davranışları oluştu. Tüm endüstriler gibi moda endüstrisi de yaratıcılık isteyen bir geleceğe uyum sağlamak için çalışıyor.

Bu dönemde zorunlu bir durma yaşadık. Tasarımcılık mekanik bir iş değil, duygu ve hisler ön planda oluyor. İçinde bulunduğumuz sosyal ve ekonomik değişimler, global olarak baktığımızda modayı da etkilemektedir.

Pandemi sürecinde içimize döndük ve kendimizi sorguladık. Geniş kitlelere hitap eden tasarımcılar kendilerine önemli bir misyon edinerek bu süreci iyi değerlendirerek bunu bir uyanış olarak değerlendirdi. Bizlere verilen bu fırsatı iyi değerlendirerek neye uyandığımızı sorguladık. Bu süreçte sakinlik ve pratiklik ön plana çıktı. İlişkiler güçlendi. Uyanış için mükemmel bir zamanlama oldu. Duyguların ön planda olduğu tasarım camiası bu uyanış ile moda endüstrisini nasıl yönlendirecek. Belki de sürdürülebilirlik artık bilinçli bir yaşam eylemi olacak.
Tüketici, iyi hissettirecek tasarımlar görmek istiyor. Gelinlik ise daha özel, o gün çok özel hissetmeli. İnsan zihnindeki özgürlüğün ve farkındalığın uyanışını, aydınlanmasını yaşıyoruz. Siz uyanış sürecinde nereye vardınız?

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışmaya katılacak olanların taşıması gereken asgari koşullar aşağıdaki gibidir:

1. En az lise veya dengi okul (ilgili okullar) mezunu olmak,

2. Öğrenim durumunu belgelemek (giysi tasarım sertifika programına katılan, tamamlayan, meslek liselerinin ilgili bölümlerinde öğrenci/mezun, meslek yüksekokulu ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alan/mezun)

3. 18 yaşını doldurmuş ve 40 yaşını aşmamış olmak (Yarışmacının ödül törenine kadar 40 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.),

4. Jüri üyeleri, yarışma raportörleri, İZFAŞ çalışanları ile bu kişilerin birinci dereceden yakını (eş ve kayın hısımlar da dahil) olmamak,

5. Daha önce İZFAŞ ve EGSD tarafından düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışmalarının herhangi birinde ilk üç dereceye girmemiş olmak,

6. Moda sektöründe tanınmış bir isim veya marka, sektöre yönelik ürünlerle ilgili kendi adına kayıtlı bir iş yerine sahip olmamak,

7. Sektör ile ilgili bir kurum ya da kuruluşta eğitimci olmamak,

Yarışmacılardan İstenenler
Katılımcılar başvuru dosyasında yarışmanın ilk elemesinde kullanılacak tasarım paftasına yer vermelidir. Yarı Finale kalan yarışmacılardan dikili ürünler daha sonra ayrıca talep edilecektir.

1. Yarışmacıların Dosyalarında Bulunması Gerekenler:

• Tasarımın ilham kaynağından ürün haline gelmesini açıklayan ve içeriğinde görünen bölümlerde şantuk, tafta, saten, dantel, tül, organze, iplik, kumaş, boyarmadde, aksesuar ve yardımcı malzeme v.b. renk, teknik çözümleme vs. bilgilerinin yer aldığı genel konsept içindeki en fazla 3 farklı tasarımdan oluşan A3 boyutunda sunum paftası.

• Yarışmacının, tasarımında anlatmaya çalıştığı duygu/düşünceyi ifade eden en fazla 100 kelimeden oluşan A3 boyutunda kavramsal yaklaşım paftası. (Kavramsal yaklaşım tercih doğrultusunda fotoğraflarla da desteklenebilir.)

• Kullanılacak kumaş ve tamamlayıcı aksesuar örneklerinin yer aldığı bir adet A3 boyutunda pafta.

2. Tasarımların Sunumu ve Teslim Şekli:

• Yarışmacılar, madde 5.1. belirtilen şekilde hazırlanmış tasarımlarını tasarım ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde büyük harf ile “12. Gelinlik Tasarım Yarışması” ibaresi yazılı A3 boyutunda karton ya da plastik proje çantası içinde teslim edeceklerdir.

• Çantanın içine ayrıca, tasarım ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde büyük harf ile yazılmış “12. GELİNLİK TASARIM YARIŞMASI” ibaresi yazılı Kimlik Zarfı koyacaklardır. Kimlik zarfının içinde aşağıdaki bilgi ve belgeler olacaktır:
– İnternetten temin edilecek yarışma başvuru formu ve ıslak imzalı taahhütname,
– Nüfus cüzdan fotokopisi,
– Son mezun olduğu kuruma ait diploma ya da halen öğrenci ise belgesi,
– Yarışmacının fotoğraflı özgeçmişi,
– Tasarımın PDF formatında kaydedildiği CD,( arka fonu beyaz olmalıdır.)

Projelerin Teslim Süresi Ve Yeri
Projeler en geç, 20.11.2020 tarihi saat 17.00’a kadar elden veya kargoyla aşağıda yer alan adrese teslim edilecektir.

İletişim Bilgileri:
İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ)
Zafer Mahallesi, Sakarya Caddesi, 35410 Gaziemir/İzmir
Tel: 0 232 497 10 58
E-posta: tugce.demiroz@izmirfair.com.tr
Yarışma ile ilgili tüm iletişimlerde yukarıdaki iletişim bilgileri kullanılacaktır. Postada meydana gelebilecek gecikmelerden İZFAŞ sorumluluk kabul etmeyecektir.

Yarışma Takvimi
Yarışma Son Başvuru Tarihi : 20.11.2020
Ön Eleme : 30.11.2020
Yarı Finalist İlanı : 01.12.2020
Finalist Bilgilendirme Toplantısı : 03.12.2020
Yarı Final : 17.01.2021
Final ve Ödül Töreni : 19.01.2021

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.
Taahhütname İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ