27.07.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Üniversitelerin Lisans Öğrencilerinden Oluşan En Fazla 5 Kişilik Takımlar Başvurabilir.

Yarışma Ödülleri
Birinci Takıma 15 Bin Türk Lirası
İkinci Takıma 10 Bin Türk Lirası
Üçüncü Takıma 5 Bin Türk Lirası

Yarışmada dört adet özel ödül verilecektir:
En İyi Mimari Özel Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.
En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü: Ölçümler sonucu belirlenecektir.
En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.
Yarışma Ruhu Ödülü: Yarışma katılımcılarının vereceği oylarla seçilecektir.

Yarışma Amacı
• İnşaat Mühendisliği Öğrencilerine Depreme Dayanıklı Yüksek Bina Tasarımı Ve Maket Yapımı Aşamalarında Çalışma Fırsatı Sunmak,
• Deprem Mühendisliği Mesleğini Tanıtmak Ve Öğrencileri Bu Alanda Uzmanlaşmaları İçin Özendirmek,
• Deprem Ve Depreme Dayanıklı Bina Bilincini Artırmak.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Üniversite Öğrencilerine Yönelik Olarak Düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na Üniversitelerin Lisans Öğrencilerinden Oluşan En Fazla Beşer Kişilik Takımlar Başvurabilir.
Takım Üyelerinin Çoğunluğunu İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Oluşturmalıdır. Aynı Üniversitenin Mimarlık Bölümlerinden En Fazla İki Öğrenci Takıma Dâhil Olabilir. Takım Üyelerinin Okuduğu Üniversitede Mimarlık Bölümü Yoksa Bir Başka Üniversiteden Mimarlık Öğrencisi Takıma Dâhil Edilebilir. Takımlara İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden En Az Bir Kişi Önderlik Eder.

Sponsorlu

Kısaca DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması
Ülkemizde sosyo-ekonomik açıdan yıllardır büyük yaralar açan ve hâlâ çok önemli bir tehdit unsuru olan şiddetli ve yıkıcı depremlerle mücadelede en etkili yöntemlerden birisi, depreme karşı dayanıklı binalar tasarlamak ve inşa etmektir. Yapıların olası şiddetli depremleri güvenli bir şekilde atlatması adına yapılacak her türlü çalışma değerlidir. Düzenlenecek yarışma da bu bakımdan önem taşımaktadır. Depreme dayanıklı binaların üretilmesinde önemli rol üstlenecek olan geleceğin inşaat mühendislerinin, bu konuda daha iyi yetişmelerine ve deprem mühendisliğine özendirilmesine katkı sağlayacağına inandığımız yarışma, genel anlamda toplumda deprem bilincinin artırılması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir.

6 Adımda DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması

1. 5 kişilik takımını kur

2. Çok katlı bina tasarla: Kat alanı maksimum, deprem kayıpları minimum olsun

3. 28 Şubat 2020’ye kadar projenle yarışmaya kayıt ol

4. Finale kalan takımlardan biriysen bina maketini hazırla

5. 27 Haziran 2020’ye kadar bina maketini gönder

6. 30 Haziran 2020 final gününde bina maketini sarsma tablasında dene

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin oluşturduğu ekipler arasında düzenlenir. Yarışma üç bölümden oluşur. Yarışmanın birinci bölümünde takımlar, proje ön şartnamesine uygun olarak yarışmaya başvururlar. Yarışmanın ikinci bölümünde finale kalan takımlar, açıklanacak olan teknik şartnameye uygun olarak bina maketlerini tasarlar ve bina maketini yaparlar. Yarışmanın üçüncü bölümünde ise takımların inşa ettikleri çok katlı bina maketleri yarışma final gününde “sarsma masası” üzerinde, üç farklı deprem etkisi altında test edilir. Kazanan takım, maket binaların yarışma kapsamında gösterdiği deprem performansına göre belirlenir.

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en az dört, en fazla beş kişiden oluşan takımlar başvurabilir. Takım üyelerinin çoğunluğunu (en az üç öğrenci) inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümünden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir. Üniversitesinde mimarlık bölümü olmayan takımlar isteğe bağlı olarak başka bir üniversiteden mimarlık öğrencisi alabilirler.

Takımlar üniversite ismiyle temsil edilecektir. Eğer takım üyelerinin üniversitelerinde mimarlık fakültesi yoksa ve bir başka üniversiteden mimar öğrenci takıma dâhil olmuşsa, yarışma başvurusunda inşaat mühendisliği öğrencisi üyelerinin üniversitesinin ismi yer alacaktır.

Her üniversiteden birden fazla takım yarışmaya başvurabilir. Ancak final aşamasına her üniversiteden sadece bir takım katılabilecektir. Her ne kadar başvuru şartlarını yerine getiren tüm takımları finale davet etmek istesek de, zaman ve yer kısıtlamalarından dolayı final aşaması için toplamda 20 takım seçilecektir. Başvuru şartları doğrultusunda yapılan değerlendirmede aynı puanlara sahip üniversiteler arasında yapılacak seçimlerde coğrafi dağılım da bir kriter olarak göz önünde bulundurulacaktır. Tüm başvurular Teknik Danışma Kurulu ve Jüri üyelerimiz tarafından değerlendirilecektir.
Takımlar, inşaat mühendisliği bölümünden en az bir danışman öğretim elemanı ile çalışabilirler; ancak takımların finale kalmaları durumunda sadece bir danışmanın ulaşım ve konaklama masrafları karşılanacaktır. Danışmanı olmayan takımların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Yarışma Takvimi
• Proje başvurularının sona ermesi: 28 Şubat 2020
• Seçilen takımların açıklanması, maket malzemelerin gönderilmesi ve Teknik Şartname’nin açıklanması: 16 Mart 2020
• Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 22 Haziran 2020
• Bina maketlerinin kargo ile Osmanlı Arşivleri’ne gönderilmesi için son tarih: 27 Haziran 2020
• Büyük final: 29-30 Haziran 2020
• Ödül töreni: 1 Temmuz 2020

Yarışmanın Kapsamı
Belirlenen kurallara göre tasarlanan ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilen ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenir.
Maket binanın başarısında en önemli faktör, “depremde yıkılmaması”dır.
Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkiler. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınır.
Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunan en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olur.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışma Web Sitesi: https://binatasarimi.dask.gov.tr/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ