16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Sahte Burs Siteleri Nasıl Tespit Edilir

Sahte Burs Siteleri Nasıl Tespit Edilir

Sahte Burs Siteleri Nasıl Tespit Edilir

Burs Başvurularının Öğrenciye Getirdiği Zorluklar Nelerdir? Sahte Burs Siteleri Nasıl Tespit Edilir, Öğrencilerde Burs Almanın Avantajları Nelerdir, Burs Alan Öğrencilerin Sorumlulukları Neler Olabilir.

Sahte Burs Siteleri
Son Zamanlarda Öğrencilerin En Çok Zorladığı Konu Burs Veren Kurumun Gerçek Olup Olmadığıdır. Binlerce Öğrenci Sahte Burs Sitelerinin Mağduru Olmuştur. Sizde Sahte Burs Sitesi Mağduru Olmamak İçin Burs Veren Kurum Bir Dernek İse E-Devlet Sitesinden Dernek Sorgulama (Büyük Harf Kullanınız), Vakıf İse Vakıflar Genel Müdürlüğü Sitesinden Vakıf Sorgulama Bölümlerinden Kurumun Gerçekten Var Olup Olmadığı Tespit Edilebilirsiniz.

Burs Verdiğini Belirten Kurumun İsmi İle Arama Motorlarında Arama Yaparak Daha Kapsamlı Bilgiler Elde Edilebilir, Kurumun Varsa Sosyal Medya Hesaplarını Dikkatlice İnceleyebilirsiniz. Kurumun Kendi İnternet Sitesini Dikkatlice Gözden Geçirilebilirsiniz.

Sahte Burs Sitelerinin Genelde Yaptıkları Hata KVKK Aydınlatma Metni Sayfasını Başka Sitelerden Kopyalamalarıdır. KVKV Sayfası Dikkatlice Kontrol Edilmelidir. Sayfada Başka Bir Kurumun İsmi Geçiyorsa Yada Kurum İsmi Geçmiyor İse Kurumundan Uzak Durulmalıdır.

Whatsapp vb. Platformlar Üzerinden Burs Kazandığınızı Söyleyenlere İtibar Etmeyiniz. Dolandırıcılar Burs Kazandığınızı Adınıza Bir Bankada Yada Elektronik Para Ödeme Hizmeti Veren Kurumlarda Hesap Açacaklarını Söyleyecektir. Hesabı Teyit Etmek İçin Hesaba Para Gönderilip Gönderilen Parayı Geri İsteyeceklerdir. Hesabınız Bu Yolla Ele Geçirilecek Ve Yasa Dışı İşlerde Kullanılabilecektir.

Ads

Var Olan Bir Vakıf Sitesi Adıyla Kurulan Vakıflar Nedeniyle Mağdur Olabilirsiniz. Başvuru Yapmadan Önce Vakıf İsmi İle Arama Motorlarında Arama Yaparak Vakıf Adıyla Kurulan Birden Fazla Sitenin Var Olup Olmadığını Kontrol Ediniz. Hangi Sitenin Gerçek Site Olduğunu Çeşitli Yollardan Kontrol Edebilirsiniz. Whois Sorgulama Araması Yaparak Sitenin Kuruluş Tarihine, İletişim Bilgilerine Ulaşılabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Sorgulama Bölümündeki Adres Ve Telefon Bilgilerinin Eşleşip Eşleşmediğini Kontrol Edin.
Sahte Burs Sitelerini https://www.usom.gov.tr/ihbar Sitesinden İhbar Edebilirsiniz.

Sahte Burs Sitesi Mağduru Olmamak İçin Güvenilir Burs Bulma Sitelerinden Faydalanınız. Sitemiz guncel-egitim.org Burs İlanlarını Dikkatlice İnceleyerek Sizlere Sunmaktadır. Başvuru Yapmadan Önce Kendiniz de Burs Veren Kurumu İyice İnceleyiniz. Size Burs Vereceğini Söyleyen, Sizden Para Talep Edenlere, Hesap Doğruluma Adı Altına Size Para Göndereceğini Söyleyenlere İtibar Etmeyiniz.

Güncel Burs Başvuruları İçin Tıklayın.

Burs Başvurularının Öğrenciye Getirdiği Zorluklar

Başvuran Sayısı
Burs Programlarına Binlerce Öğrenci Başvuru Yaptığı İçin Başvurunun Olumlu Sonuçlanması İhtimali Düşük Olacaktır. Başvuru Formunda Sorulan Sorulara Doğru Ve Etkileyici Cevaplar Vermek Şansınızı Artıracaktır. Eğitim Desteği Alma Şansınızı Artırmak İçin Şartlarını Taşıdığınız Tüm Burs Programlarına Başvuru Yapmak Avantajınıza Olacaktır. Başvuru Şartlarını Taşmadığınız Burs Programına Başvuru Yapmanız, Boşa Zaman Kaybına Neden Olacaktır.

Koşullar
Bazı Burs Programları Öğrencilere Belli Etkinliklere Katılma Şartı, Not Ortalamasının Belli Bir Düzende Olması Şartlarını Getirmektedir. Başvuru Esnasına Bursun Kesildiği Durumlar Koşullarını Dikkatlice Okuyarak Şartlarını Yerine Getiremeyeceğinize İnandığınız Burs Programlarına Başvuru Yapmaktan Kaçınınız.

Alınabilecek Burs Sayısı
Bazı Kurumlar Sadece Kendilerinden Burs Almanızı Şart Koşarlar. Bu Tür Burs Programlarına Başvuru Yapmanız Durumunda Burslardan Birini Tercih Etmeniz Gerekecektir.

Referans Kişi
Öğrencilerin Burs Başvurusu Esnasında En Çok Zorluk Yaşadığı Sorunlardan Biri Kurumun Referans Kişi İstemesidir. Referans Kişi İsteyen Bir Kuruma Başvuru Yapacaksanız Referans Göstereceğiniz Kişiyi Durumdan Haberdar Ediniz.

Öğrencilerde Burs Almanın Avantajları

Burs Almak Öğrencilere Ne Gibi Avantajlar Getirebilir

Maddi Sıkıntıların Bir Nebze Olsun Giderilmesi
Öğrenciler Eğitim Desteği Alarak Maddi Sıkıntılarının Bir Bölümünü Çözebilirler. Maddi Sorunların Bir Kısmının Giderilmesi Öğrencilerin Derslerine Odaklanmalarını Kolaylaştıracaktır.

Eğitime Odaklanma
Eğitim Yardımı Alan Öğrenciler Maddi Sıkıntılarının Bir Bölümünü Çözerek, Derslerine Daha Fazla Odaklanabilirler.

İş Bulma Şansının Artması
Burs Veren Bazı Kurumlar Öğrencilere Kariyer Desteği Ve Staj Olanakları Sağlayabilmektedir. Bu Türde Bir Burs Programındaki Öğrenciler Sektörde Deneyim Kazanabilirler.

Sosyal Etkinlikler
Eğitim Desteği Veren Bazı Kurumlar Öğrencilerin Kişisel Gelişimlerine Katkı Sağlamak İçin Farklı Etkinlikler Düzenlemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ