<style>.lazy{display:none}</style>GSB KYK Burs Başvuruları
02.12.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

GSB KYK Burs Ve Kredi Başvuruları

GSB KYK Burs Ve Kredi Başvuruları

GSB KYK Burs Ve Kredi Başvurusu

GSB KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır, Eğitim Bursu Kimlere Verilir. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu KYK Burs Ve Kredi Başvuruları E-Devlet Üzerinden Yapılacak.

Burs Süresi Miktarı
Yılda 12 Ay Süre İle Ödenir.
Lisans Öğrencileri İçin Aylık 2.000 Türk Lirası
Yüksek Lisans Öğrencileri İçin Aylık 4.000 Türk Lirası
Doktora Öğrencileri İçin Aylık 6.000 Türk Lirası

Başvuru Nasıl Yapılır
Başvurular E-Devlet Sitesinden Online Olarak Yapılmaktadır.

2024 GSB KYK Bursu Kaç Para Oldu? Detaylar İçin Tıklayın.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Burs / Kredi Başvurularını Almaya Başladı.

Ads

Gençlik Ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında İlk Defa Bir Yükseköğretim Programına Girmeye Hak Kazanan Öğrenciler İle Halen Bir Yükseköğretim Programına Devam Eden Ara Sınıf Öğrencileri Ve Yurt Dışında Öğrenim Gören Türk Vatandaşları İçin Burs / Kredi Başvurularının Başladığını Duyurdu.

Başvuru Koşulları
İlk Defa Bir Yükseköğretim Programına Girmeye Hak Kazanan Öğrenciler İle Hâlen Bir Yükseköğretim Programına Devam Eden Ara Sınıf Öğrencileri Ve Yurt Dışında Öğrenim Gören Türk Vatandaşları Burs / Kredi Başvurusunda Bulunabilecek.

Başvuruda dikkat edilmesi gerekenler

Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet’teki okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri; bilgilerinde hata olan öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek bilgilerinin düzeltilmesini istemeleri gerekiyor.

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek. Başvuru sırasında yanlış beyanda bulunan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Özel durumlu öğrenciler

Başvuruda özel durum beyan eden öğrencilerin belge göndermesi gerekmiyor. Başvuru ekranında özel durum [şehit/gazi çocukları (şehit bekâr ise bekâr kardeşi/gazi bekâr ise kendisi), anne ve babası (her ikisi de) vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular vs.] beyan eden öğrencilerin bilgileri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kontrol edilecek.

Başvuru sürecinde sorun yaşayan öğrenciler 7/24 hizmet veren ALO GSB (444 0 472), KYK_DESTEK ve GSB_DESTEK üzerinden yardım talep edebilecek.

Başvuru Tarihleri
2023-2024 Burs Başvurusu 12 Ekim – 19 Ekim 2023 Saat 23:59’a Kadar Yapılacak.

KYK Burs Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılır
11 Kurumdan Sağlanan Veriler Doğrultusunda

Öğrenim Başarısı İçin: 4 Bin
Gelir Durumu İçin: 4 Bin
Sosyal Durum İçin: 2 Bin
Puanlaması Sonucunda Dijital Ortamda Sıralama Yapılmaktadır.

11 Farklı Kurum Verileri
Nüfus Ve Adres Bilgileri
Yüksek Öğrenim Kurumu Öğrenci Ve Kardeş, Üniversite Öğrencilik Ve Mezuniyet Bilgileri
ÖSYM Üniversiteye Yerleşen Öğrencinin Başarı, Puan Ve Bölüm Bilgileri
Adalet Bakanlığı Öğrencinin Adli Sicil Kaydı
SGK Gelir Bilgileri
Gelir İdaresi Başkanlığı MTV
Hazine Ve Maliye Bakanlığı Memur Maaş Bilgileri
Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Ortaöğretim Kardeş Bilgileri
Gençlik Ve Spor Bakanlığı MİLLİLİK Durumu
Sağlık Bakanlığı Engel Durumu

Uygulanan Puan Sistemi
Gelir: 4 Bin Puan
Gelir Bilgisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi
Tapu Ve Taşınmaz Bilgisi

Başarı: 4 Bin Puan
ÖSYM Alanındaki Puan

Sosyal Durum: 2 Bin Puan
Ailedeki Öğrenci Sayısı
Anne Veya Babadan Birinin Vefat Etmiş Olması

GSB KYK Burs Ve Kredi Başvurusu 11 Aşamadan Oluşuyor
Birinci Aşama Başvuru Bilgileri
İkinci Aşama Kimlik Bilgileri
Üçüncü Aşama Öğrenim Bilgileri
Dördüncü Aşama Bilgilendirme Mesajı
Beşinci Aşama Adres Bilgileri
Altınca Aşama Özel Durum Bilgileri
Yedinci Aşama Aile Bilgileri
Sekizinci Aşama Ziraat Bankası Bilgilendirme
Dokuzuncu Aşama Ziraat Bankası Ürün Başvuruları
Onuncu Aşama Ön İzleme
Onbirinci Aşama İşlem Sonucu

Başvuru Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar
• Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.
– İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
– Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
– Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
– Bekar öğrenciler anne ve/veya babasının (evli öğrenciler ise kendilerinin ve/veya eşlerinin) aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

– YÖKSİS (Yüksek Öğretim Kurumu Bilgi Sistemi) üzerinde öğrenim bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz. (Hazırlık bilginiz, sınıfınız, kayıt dondurmanız, yüksek lisans öğrencisi iseniz sınıfınızın ders veya tez aşaması olup olmadığı…)

– Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.

– Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

– Yurtdışında yükseköğrenim gören öğrenciler, başvuru yaptıktan sonra yurt dışı temsilciliklerinde bulunan Eğitim Müşaviri/Eğitim Ataşeliği veya Konsolosluklarda, başvuru yılına ait güncel “Özel Öğrenci Tanıma Fişi” belgesi düzenlettirerek e-imzalı Özel Öğrenci Tanıma Fişi belgesini 31 Ekim 2023 tarihine kadar https://kredibursbelgeislem.gsb.gov.tr adresinden sisteme yüklemeli ve belge aslını “T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kredi ve Burs Hizmetleri Daire Başkanlığı Söğütözü Mah. 2176 Cadde No:25 Çankaya / Ankara” adresine ulaştırmalıdır. “Özel Öğrenci Tanıma Fişi” belgesi sisteme yüklenmeyen ve Genel Müdürlüğümüze ulaştırılmayan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

– Belirtmiş olduğunuz öğrenim bilgilerinizde eksiklik veya hata olmadığını kontrol ediniz.

– Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler https://sonuc.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

– Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (özel durumu olan öğrenci olsa dahi) ödeme yapılmaz.

Özel Durumu Olan Öğrenciler

 

ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLERİSTENEN BELGELER
Şehit bekar ise kardeşi
Şehit evli ise çocuğu
Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları
İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
Sağlık Kurulu raporu ile % 40 ve üzeri engelli olduğuna ilişkin rapor sahibi olanlar (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40’ın altındaki raporlar özel durum kapsamında değildir.)Belge göndermenize gerek yoktur. Sağlık raporlarına ilişkin veriler T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Ulusal Engelliler Veri Bankası ve e-Rapor Sistemi üzerinden teyit edilmektedir. Sağlık raporu bilginiz sistemde kayıtlı olmalıdır. Kayıtlı değil ise Sağlık Kurulu Raporu aldığınız hastane ile görüşerek rapor bilginizi Ulusal Engelliler Veri Bankası’na kaydettiriniz. Raporunuz “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınmış olan %40 ve üzerinde engelli olduğunuza dair Sağlık Kurulu Raporu olmalıdır. (e-Rapor sistemi üzerinden almış olduğunuz sağlık raporlarını e-Devlet Kapısı üzerinden kontrol ediniz.)
Anne ve babası vefat etmiş olanlarT.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.
Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında / sevgi evlerinde barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrencilerT.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlarDarüşşafaka Lisesi’ nden teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.
“Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, diğer Milli sporcular T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nden teyit edilmektedir. Belge gönderilmesine gerek yoktur.
2023 – 2024 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilerÖSYM den teyit edilmektedir.
6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş/Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremden yakınlarını (anne, baba, kardeş veya eş) kaybeden veya evi orta ve üstü hasarlı olduğu ve zarar gördüğü AFAD Başkanlığınca tespit edilen yükseköğrenim öğrencileriAFAD Başkanlığı’ndan teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.

BURS VE KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 ÇANKAYA/ANKARA
KİM (Kyk İletişim Merkezi) numarası: 444 19 61

KYK Burs Ve Öğrenim Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın.
https://kygm.gsb.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ