20.02.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

KYK Burs Başvuruları Başladı

KYK Burs Başvuruları Başladı

KYK Burs Başvuruları Başladı

KYK 2018-2019 Burs Başvuruları Başladı. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Burs Ve Kredi Başvuruları 15 Ekim 2018 İle 21 Ekim 2018 Tarihleri Arasında Yapılacak.

2019 Yılında KYK Bursu Ne Kadar Olacak
2017 Yılında 425 Türk Lirası, 2018 Yılında 470 Türk Lirası Olan Lisans Bursu 500 Türk Lirasına Yükseltildi
2017 Yılında 850 Türk Lirası, 2018 Yılında 940 Türk Lirası Olan Yüksek Lisans Bursu 1.000 Türk Lirasına Yükseltildi
2017 Yılında 1.275 Türk Lirası, 2018 Yılında 1.410 Türk Lirası Olan Doktora Bursu 1.500 Türk Lirasına Yükseltildi.

KYK Burs Başvuru Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

2018-2019 KYK Burs Ve Öğrenim Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Buraya Tıklayın.
https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-bakanligi

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

• Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.
• İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
• Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
• Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
• Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
• Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
• Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
• Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
• Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (öncelikleri olsa dahi) ödeme yapılmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER

• Başvuru yapan ve özel duruma sahip öğrencilerin özel durumuna ait belge asıllarının (Şehit Kardeşi/Çocuğu olduğuna dair belge, Gazi/Gazi Çocuğu olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu) 28 EKİM 2018 tarihine kadar Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gelmiş olması gerekmektedir.
Özel durum belgesinde, başvuru yapan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarasının belirtilmiş olması gerekmektedir.

ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
1 Şehit bekar ise kardeşi
Şehit evli ise çocuğu
Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları
İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40’ın altındaki raporlar özel durum kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu (“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
3 Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında / sevgi evlerinde barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrenciler T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından teyit edilmektedir, belge göndermenize gerek yoktur.
5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi’ nden teyit edilmektedir, belge göndermenize gerek yoktur.
6 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, diğer Milli sporcular Spor Genel Müdürlüğü’nden Kurumumuzca teyit edilmektedir. Belge gönderilmesine gerek yoktur.
7 2018-2019 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

BURS VE KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 ÇANKAYA/ANKARA
KİM (Kyk İletişim Merkezi) numarası: 444 19 61

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ