<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Zile Belediyesi Amblem Tasarım Yarışması

Zile Belediyesi Amblem Tasarım Yarışması

Zile Belediyesi Amblem Tasarım Yarışması

Zile Belediyesi Amblem Tasarım Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri Ve Birinci Derece Yakınları Dışında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası

Konusu:
Zile Belediyesi’nin kurumsal kimliği ile Zile’nin tarihsel derinliği ve “kent kimliği” ni yansıtan, Zile ilçesiyle özdeşleşecek, Zile’nin tarihi, sosyolojik, fiziksel, kültürel yapısıyla ilişki kuracak, milli ve evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte özgün Zile Belediyesi amblem tasarım yarışmasıdır.

Amaç:
Zile’nin ayrıcalıklı kimlik unsurlarının ve değerlerinin doğru yansıtılması, yönetim felsefesinin ve ilçe karakterinin özlü bir anlatımla amblem aracılığı ile ifade edilmesi öncelikli amaçtır. Bu amaç, Zile’yi model oluşturacak bir marka şehir haline getirmenin de, kurumsal iletişim düzeyindeki en önemli adımını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda amblem yarışması ile hem sanatçı ve tasarımcıları hem de yetenekli kişilerle halkı yeni amblem belirleme sürecine dahil ederek, Zile kimliğinin yansımasına en geniş katılım ve katkının sağlanması amaçlanmaktadır.

Amblemden Beklentiler:
Zile ilçesinin kimliğini ifade edecek olan amblemin; “Veni Vidi Vici” sözlerini içermesi, Zile şehrinin tarihsel derinliği ve kimliğini ön plana çıkaracak unsurlara yer vermesi, tüm ilçeyi kucaklaması, Zile’nin ayrıcalıklı kimliklerine odaklanması ve bir öyküsünün olması, geleceğe dönük yüzünü, Zile Belediyesinin vizyon, misyon, ilke, değerlerini yansıtması beklenmektedir.

Ads

Yarışma Koşulları:
Yarışmaya katılan tasarımlar özgün olmalı, herhangi bir kurum için uygulanan veya internet, yazılı, görsel medya, vb. mecralarda ve bu konuyla ilgili stok arşivlerde bulunan tasarımlarla herhangi bir benzerlik ve çağrışımda bulunmayacak şekilde Zile Belediyesi’ne özel olarak yapılmalıdır.

-Yarışma katılımcıları, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Katılımcı, Zile Belediyesi amblem Tasarım Yarışmasına katılımından dolayı herhangi bir ücret ödemeyecek ve herhangi bir ücret talep edemeyecektir.

-Seçici Kurul (komisyon) tarafından, kopya olduğu anlaşılan tasarımlar yarışma dışı bırakılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu tasarımlara ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü iade edecek, bu durumda Zile Belediyesi’nin yeni bir amblem seçme isteği kabul edilecektir.

-Yarışma katılımcısı tasarımının, Zile Belediyesi’nin ihtiyacını karşılamaması durumunda, Seçici Kurul (komisyon) ödül vermeme hakkını saklı tutar. Seçici Kurulun (komisyonun) oy birliği ile aldığı karar neticesinde yarışma tekrarlanabilir.

-Tasarımların üzerinde isim, imza veya ayırt edici hiçbir işaret bulunamaz. Bu şekilde ayrıştırıcı unsur bulunduran tasarımlar yarışma dışı bırakılır.

-Sistemsel eşleştirme sebebiyle elektronik başvuru formundaki ad soyadı, vatandaşlık numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresi katılımcıya ait olmalıdır.

-Tasarımlarda kavramsal yaklaşım, estetik bütünlük ve konuya bağlılık esastır.

-Amblemlerde, kavramsal olarak amaca uygun simge, simgeler veya bunların birleşiminden oluşan kurgusal yaklaşımlar olabilir.

-Amblemler, “T.C. Zile Belediyesi “ ibaresi ile “Veni Vidi Vici” ibaresini taşıyan bir amblem ile oluşturulmalıdır.

-Amblem tasarımında kullanılacak renkler Zile Belediyesi kurumsal değerleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Tipografide de görsel tasarım uygulanabilir.

-Yarışma sonunda seçilecek amblem, Zile Belediyesi’nin tanıtımına yönelik etkinliklerde, toplantılarda, her türlü basılı malzemede, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır.

-Amblem 30 mm ölçülerde değer kaybetmemeli, anlaşılabilir, okunabilir olmalıdır.

-Amblem “Zile Belediyesi” ibaresi ile “Veni Vidi Vici” ibaresi mutlaka yer almalıdır. Yazı unsurunun da özgün bir nitelik ve formda olması tercih edilebilir.

-Amblemin çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (antetli kâğıt, zarf, dergiler, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, internet ve elektronik medya, internet sitesi, elektronik posta vb.) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi, değer kaybetmemesi gerekmektedir.

– Tasarımlar mutlaka bilgisayar ortamında Adobe İllüstrator veya CorelDraw grafik tasarım programları ile çizilmelidir. Elle yapılmış veya renklendirilmiş tasarımlar kabul edilmeyecektir.

-Her katılımcı en fazla 3 (üç) farklı tasarımla yarışmaya katılabilir.

-Katılımcılar, www.zile.bel.tr adresinden kayıt yaptırdıktan sonra her bir amblem tasarımını hem vektörel (Adobe İllüstrator ai formatı veya CorelDraw .cdr formatı, maksimum 5 mb) hem de .jpeg formatında (maksimum 5 mb) olacak şekilde sisteme yükleyecektir.

– Tasarımcılar, her bir tasarımı için kısa cümleler ile amblemlerinin hikayelerini başvuru formundaki “Proje Açıklaması” kısmına yazacaklardır.

-Katılımcılar her bir tasarım için “Katılım Formu” nu eksiksiz doldurmalıdır.

Zile’nin ayrıcalıklı kimlik unsurları ve değerleri
a) “Veni Vidi Vici” ibaresi,
b) Zile’de egemenlikleri sürdüren 12 medeniyet
c) Anadolu’daki tek yığma kale Zile Kalesi ve Saat Kulesi
d) Tarihi Zile evleri ve sivil mimari
e) Kiraz ve Üzüm asması
f) Ay yıldız, bayrak teması
g) Anadolu İslam sanatı (Zile Ulu Cami Minaresi)

Kimler Katılabilir
Yarışma, seçici ve düzenleyici kurul (komisyon) üyeleri ve birinci derecedeki yakınları dışında tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.

Teslim Yeri ve Tarihi:
Başvurular ve çalışmalar; Zile Belediyesi’ne ait www.zile.bel.tr internet sitesi üzerinden katılım formu alınarak zilelogoyarismasi@gmail.com adresine yapılacaktır.
Ayrıca başvuru formu ve tasarımlar CD veya flash bellek ile
Zile Belediyesi Kültür Müdürlüğü 60400 ZİLE-TOKAT adresine gönderilecek

Başvurular 5 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayıp 26 Nisan 2021 Pazartesi günü tamamlanacaktır.

Sonuçların Açıklanması:
Başvuru sonuçları, Zile Belediyesi kurumsal internet sitesi (www.zile.bel.tr) üzerinden açıklanacaktır.

Diğer Hususlar:
Taahhütlerin yerine getirilmemesi; başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olmaması veya şartnameye aykırılık olduğunun, tasarımın çalıntı, alıntı olduğunun tespit edilmesi halinde, ödül verilmez ve verilmiş ödül yasal faizi ile Zile Belediyesi’ne iade edilir.
Seçici kurul üyelerinde ve ödül sayılarında değişiklik yapma hakkı Zile Belediyesi’ne aittir.

Katılım Formu İçin Tıklayın.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Herhangibir Tasarımcı dedi ki:

    Veni, Vidi, Vici ne Allah aşkına? Kimden çıkıyor bu fikirler? Geldim, gördüm, yendim! Savaşa mı gidiyorsunuz! Ülkemize hangi il veya ilçe belediyesinin bu tarz sloganlı bir kurumsal logosu var bilmiyorum. Umarım yoktur, varsa da yanlış bir iştir.

    İmza: Herhangi bir tasarımcı

    1. ozzy dedi ki:

      Bildiğim kadarıyla Sezar bu sözü şuan ki Tokat sınırları içinde söylüyor yani o değere sahip çıkmak istiyorlar galiba savaşlık bir durum olduğunu sanmıyorum.

BİR YORUM YAZ