<style>.lazy{display:none}</style>YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri Yarışması Başvuruları
22.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri Yarışması

YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri Yarışması

YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri Yarışması

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri Yarışması düzenliyor.
İkincisi Düzenlenen Yarışma Kısa Film, Senaryo, Araştırmacı Gazetecilik, Yeni Medya Ve Fotoğraf Kategorilerinde Yapılacak.

Yarışma; Türk Diasporası Medya Ödülleri, yurt dışında yaşayan ve medya alanında çalışan/üreten ve bu alana ilgi duyan gençlerimizi teşvik etmek, çalışmalarına katkı sunmak amacıyla Kısa Film, Senaryo, Fotoğraf, Araştırmacı Gazetecilik ve Yeni Medya olmak üzere 5 farklı kategoride yeni yetenekler keşfetmek için yola çıkıyor.

İlk 10 Adaya Medya Akademisi
Yarışmada, her bir kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak ve yarışma sonunda tüm kategorilerde ilk 10’a giren toplam 50 adaya, detayları daha sonra www.ytb.gov.tr web sitesi aracılığıyla bildirilecek olan Diaspora Medya Akademisi’ne ücretsiz katılım imkânı sağlanacak.

Medya sektörüne ilgi duyan; bir fikri, bir hayali, bir meselesi olan herkesi bu yarışmaya katılmaya davet ediyoruz!
Yarışmaya 15-40 yaş arası tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kartlı kişiler detayları şartnamede belirtilen belgeler ile birlikte en geç 30 Eylül 2021 tarihine kadar turkdiasporasimedyaodulleri.com/basvuru adresinden başvurabilecek.

Her Kategoriden İlk 10 Adaya Medya Akademisi
Yarışma sonunda tüm kategorilerde ilk 10’a giren toplam 50 adaya, detayları daha sonra bildirilecek olan Türk Diasporası Medya Akademisi’ne ücretsiz katılım imkânı sağlanacak.

Ads

Birincilik Ödülü 5 Bin Euro
Yarışmada birincilik ödülü; Kısa Film kategorisi için 5.000 Euro, Senaryo, Yeni Medya ve Araştırmacı Gazetecilik kategorileri için 2.500 Euro, Fotoğraf kategorisi için ise 1.000 Euro olarak belirlendi.

Ödüllerin tamamı:

Kısa Film
Birincilik Ödülü 5.000 €
İkincilik Ödülü 3.000 €
Üçüncülük Ödülü 2.000 €
Jüri Özel Ödülü 2.000 €

Senaryo
Birincilik Ödülü 2.500 €
İkincilik Ödülü 1.500 €
Üçüncülük Ödülü 1.000 €
Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Fotoğraf
Birincilik Ödülü 1.000 €
İkincilik Ödülü 750 €
Üçüncülük Ödülü 500 €
Sergileme Ödülü 100 €

Yeni Medya
Birincilik Ödülü 2.500 €
İkincilik Ödülü 1.500 €
Üçüncülük Ödülü 1.000 €
Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Araştırmacı Gazetecilik
Birincilik Ödülü 2.500 €
İkincilik Ödülü 1.500 €
Üçüncülük Ödülü 1.000 €
Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Kısa Film Yarışması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türk Diasporası Medya Ödülleri” – Kısa Film Yarışması ile yurt dışında yaşayan ve amatör veya profesyonel düzeyde sinemaya ilgi duyan vatandaşlarımızın hayata ve dünyaya bakışlarını yansıtan eserlerini toplumla paylaşmalarına aracı olmayı, bu alandaki çalışmaları teşvik ederek yeni yeteneklerin keşfi ve desteklenmesini amaçlamaktadır.

Konu
Kısa Film kategorisinde herhangi bir konu kısıtlaması öngörülmemektedir. Katılımcılar diledikleri tematik alanda eserlerini tarafımıza iletebileceklerdir. Anlatıcısız-sessiz kısa filmler, belgesel filmler ve animasyon filmler de yarışma için uygun kabul edilmektedir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Senaryo Yarışması

Konu
Senaryo kategorisinde herhangi bir konu kısıtlaması öngörülmemektedir. Katılımcılar diledikleri tematik alanda eserlerini tarafımıza iletebileceklerdir.

Kriterler
Senaryo Yarışması’nda jüri değerlendirmesi yapılırken şu kriterler dikkate alınacaktır:
• Eserin özgün olması
• Verilmek istenen mesajın netliği
• Eserin anlatım dili ve kurgusu
• Yaratıcılık

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Araştırmacı Gazetecilik Yarışması

Konu
Araştırmacı Gazetecilik kategorisinde herhangi bir konu kısıtlaması öngörülmemektedir. Katılımcılar diledikleri konuda haberciliğin temel ilkelerine uygun biçimde hazırladıkları haber metnini tarafımıza iletebileceklerdir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yeni Medya Yarışması

Konu
Bu yıl Türk dili ve kültürünün sembollerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Dünya Dili Türkçe” adıyla Türkçenin bilinçli ve doğru kullanılmasını teşvik etmeye yönelik etkinlikler yapılması planlanmaktadır.
Bu kapsamda 2021 yılında Türk Diasporası Medya Ödülleri yarışması Yeni Medya kategorisinde yalnız “Türkçe” temalı çalışmalar kabul edilecektir.
Diasporada Türkçenin doğru ve etkili kullanımını teşvik ederek; Türkçe konusundaki hassasiyeti artırmaya yönelik olarak oluşturulan Yeni Medya içeriklerinin “Türk Diasporası Medya Ödülleri-Yunus Emre Kültür-Sanat Teşvik Ödülü” adı altında ödüllendirilmesi planlanmaktadır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Fotoğraf Yarışması

Konu
Fotoğraf kategorisinde herhangi bir konu kısıtlaması öngörülmemektedir. Katılımcılar diledikleri tematik alanda eserlerini tarafımıza iletebileceklerdir.

Süreç
Başvuru Tarihleri: 7 Haziran 2021 – 30 Eylül 2021
Ön Eleme:1 Ekim 2021 – 11 Ekim 2021
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 12 Ekim 2021 – 5 Kasım 2021
Kazananların İlanı:22 Kasım 2021

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ