12.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

Yurtdışı Türkler Ve Akraba Toplulukları Başkanlığı YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri Çağrısı.

Amaç
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından organize edilen “İnsan Hazineleri Serisi-Birinci Nesil Hikayeleri” çağrısı ile 1961-1975 yılları arasında, dördüncü maddede belirtilen ülkelere göç eden birinci nesil göçmen hikayelerinin kayıt altına alınması yoluyla diaspora hafızasının güçlendirilmesine katkı sağlayacak yazılı ve görsel envanter sağlamak ve bu alana ilgi duyan insanlarımızı üretkenliğe teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Konu
1. 1961-1975 yılları arasında Türkiye’den Avrupa emek göçü kapsamında yurtdışına göç etme kararını alan birinci nesil göçmenlerin göç ettikleri ülkelerde yeni birer hayat inşa etmeye çalışırken yaşadıkları deneyimleri, anavatan ve mesken ülke ile kurdukları aidiyet ilişkilerini, birinci neslin belleklerinde yer edinen hikayeleri, kısacası birinci neslin göç hikayesini konu edinmektedir.
2. Röportaj yapılan kişinin Türkiye’ye temelli geri dönüş yapmış olması başvuruya engel teşkil etmez.

Çalışma Sahası
ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Norveç.

Katılım Koşulları
1. Bu çağrı, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kart sahibi kişiler, çifte vatandaşlarımız ve ilgili ülke vatandaşlarının katılımına açıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Katılım için yaş veya ülke sınırlaması bulunmamaktadır.

3. Katılımcılar bu çağrıya diledikleri kadar eserle başvurabilir. Bu çağrı kapsamında bir katılımcı, birden çok eser için ödül alabilir.

4. Başkanlık katılımcılardan çağrı kapsamında ihtiyaç duyduğu tüm bilgi ve belgeleri talep edebilecektir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması veya herhangi bir problem oluşması durumunda, problemin çözümüne yönelik Başkanlık ile iş birliğine girmemesi durumunda; katılımcı kural ihlali yaptığı gerekçesi ile bu çağrı kapsamından menedilir.

5. Röportajlar için çekimler minimum HD kalitesinde ve 16:9 olarak gerçekleştirilmelidir. Çekim detayları için web sitesinde detayları paylaşılan çekim kılavuzu esas alınmalıdır.

6. Tarafımıza iletilen röportajlarda ana dilin Türkçe olması gerekmektedir. Ancak çift dilli kullanımın gerektiği durumlarda diyaloğun Türkçe çevirisinin altyazı olarak belirtilmesi gerekmektedir.

7. Her bir röportaj için minimum süre 35 dakika olmalıdır. Röportajlarda yer verilen hatıralara ilişkin -varsa- dönem fotoğraflarının da başvuru sırasında tarafımıza iletilmesi beklenmektedir.

Gerekli Belgeler

1. Başvuru için katılımcıların sozlutarih@ytb.gov.tr e-posta adresine şartnamede belirtilen belgeleri ekledikleri bir başvuru maili göndermeleri gerekmektedir.
2. Başvuru sahipleri katılma koşullarını tamamlayabilmek için eserleri ile birlikte;

– Eser sahibinin yüksek çözünürlükte 1 adet JPEG formatında fotoğrafı ve detaylı yazılı özgeçmişi ile iletişim bilgileri,
– Eser sahibinin kimlik ya da pasaport önyüzü fotoğrafı,
– Eser sahibi tarafından imzalanan şartname,
– Röportaj yapılan kişinin yüksek çözünürlükte 1 adet JPEG formatında fotoğrafı ve detaylı yazılı özgeçmişi ile iletişim bilgileri,
– Röportajın deşifresini iletmeleri gerekmektedir.

3. Başvuru sırasında belirtilen belgeler ve başvuru konusu eserin, başvuru sahibi tarafından “Google Drive” alanına yüklenerek, URL kodunun e-postaya eklenmesi gerekmektedir. URL kodu yüklenmeden önce erişim seçeneği olarak “bu bağlantıya sahip herkes” seçeneği işaretlenmelidir. Aksi halde bağlantıya erişim sağlamamız mümkün olmamaktadır.

Süreç

1. Bu çağrı, yarışma konseptinde olmayıp birinci neslin hikayelerini kayıt altına amaçlayan bir arşiv çalışması özelliği göstermektedir. Bu nedenle, her eser gönderildiği tarihten itibaren Değerlendirme Komisyonu tarafından müstakil bir değerlendirmeye tabi tutulur ve sonuçlar başvuru sahibinin başvuru sırasında kullanmış olduğu e-posta adresine münhasıran bildirilir.
2. Eser gönderimi için son tarih: 31 Aralık 2020

Ödüller
1. Bu çağrı neticesinde başarılı bulunarak ödül almaya hak kazandığı değerlendirilen her bir eser için 4000 TL ödül verilecektir.
2. Şartnamede belirtilen ödül, Başkanlık tarafından hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.
3. Bu çağrıya eser gönderilmiş olması ödül almaya hak kazanıldığı anlamına gelmez.

Sekretarya – İletişim
1. Katılımcılar, İnsan Hazineleri Serisi – Birinci Nesil Hikayeleri Çağrısı ile ilgili tüm soruları için sozlutarih@ytb.gov.tr e-Posta adresi aracılığıyla Başkanlığımız ile irtibata geçebilirler.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Çekim Kılavuzu İçin Tıklayın.
Örnek Röportajlar İçin Tıklayın.
Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ