16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler Ve Akraba Toplulukları Başkanlığı YTB İnsan Hazineleri Serisi Birinci Nesil Hikayeleri Çağrısı.

Amaç
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen “İnsan Hazineleri Serisi-Birinci Nesil Hikayeleri” çağrısı ile 1961-1980 yılları arasında, dördüncü maddede belirtilen ülkelere göç eden ya da belirtilen ülkelerde doğup büyüyen insanlarımızın hikayelerinin kayıt altına alınması yoluyla diaspora hafızasının güçlendirilmesine katkı sağlayacak yazılı ve görsel envanter sağlamak ve bu alana ilgi duyan insanlarımızı üretkenliğe teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Konu
1. 1961-1980 yılları arasında Türkiye’den Avrupa emek göçü kapsamında yurtdışına göç etme kararını alan göçmenlerin ya da belirtilen ülkelerde doğup büyüyen insanlarımızın göç ettikleri ülkelerde yeni birer hayat inşa etmeye çalışırken yaşadıkları deneyimleri, anavatan ve mesken ülke ile kurdukları aidiyet ilişkilerini, belleklerinde yer edinen hikayeleri, -varsa- kurumsallaşma sürecinde aldıkları rolleri konu edinmektedir.
2. Röportaj yapılan kişinin Türkiye’ye temelli geri dönüş yapmış olması başvuruya engel teşkil etmez.

Çalışma Sahası

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç İsviçre, Kanada, Norveç.

Ads

Katılım Koşulları
1. Bu çağrı, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kart sahibi kişiler, çifte vatandaşlarımız ve ilgili ülke vatandaşlarının katılımına açıktır.

2. Katılım için yaş veya ülke sınırlaması bulunmamaktadır.

3. Katılımcılar bu çağrıya diledikleri kadar eserle başvurabilir. Bu çağrı kapsamında bir katılımcı, birden çok eser için ödül alabilir.

4. Başkanlık katılımcılardan çağrı kapsamında ihtiyaç duyduğu tüm bilgi ve belgeleri talep edebilecektir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması veya herhangi bir problem oluşması durumunda, problemin çözümüne yönelik Başkanlık ile iş birliğine girmemesi durumunda; katılımcı kural ihlali yaptığı gerekçesi ile bu çağrı kapsamından menedilir.

5. Röportajlar için çekimler minimum HD kalitesinde ve 16:9 olarak gerçekleştirilmelidir. Çekim detayları için web sitesinde detayları paylaşılan çekim kılavuzu esas alınmalıdır.

6. Tarafımıza iletilen röportajlarda ana dilin Türkçe olması gerekmektedir. Ancak çift dilli kullanımın gerektiği durumlarda diyaloğun Türkçe çevirisinin altyazı olarak belirtilmesi gerekmektedir.

7. Röportajlarda yer verilen hatıralara ilişkin -varsa- dönem fotoğraflarının da başvuru sırasında tarafımıza iletilmesi beklenmektedir.

Gerekli Belgeler

1. Başvuru için katılımcıların sozlutarih@ytb.gov.tr e-posta adresine şartnamede belirtilen belgeleri ekledikleri bir başvuru maili göndermeleri gerekmektedir.
2. Başvuru sahipleri katılma koşullarını tamamlayabilmek için eserleri ile birlikte;
3. Başvuru sırasında belirtilen belgeler ve başvuru konusu eserin, başvuru sahibi tarafından “Google Drive” alanına yüklenerek, URL kodunun e-postaya eklenmesi gerekmektedir. URL kodu eklenmeden önce erişim seçeneği olarak “bu bağlantıya sahip herkes” seçeneği işaretlenmelidir. Aksi halde bağlantıya erişim sağlamamız mümkün olmamaktadır.

– Başvuru sahibinin yüksek çözünürlükte 1 adet JPEG formatında fotoğrafı ve detaylı yazılı özgeçmişi ile iletişim bilgileri,
– Başvuru sahibinin kimlik ya da pasaport önyüzü fotoğrafı,
– Başvuru sahibi tarafından imzalanan şartname,
– Röportaj yapılan kişinin yüksek çözünürlükte 1 adet JPEG formatında fotoğrafı ve detaylı yazılı özgeçmişi ile iletişim bilgileri,
– Röportajın deşifresini iletmeleri gerekmektedir. Deşifresi gönderilmemiş çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Süreç

1. Bu çağrı, yarışma konseptinde olmayıp birinci neslin hikayelerini kayıt altına amaçlayan bir arşiv çalışması özelliği göstermektedir. Bu nedenle, her eser Değerlendirme Komisyonu tarafından müstakil bir değerlendirmeye tabi tutulur ve sonuçlar başvuru sahibinin başvuru sırasında kullanmış olduğu e-posta adresine münhasıran bildirilir.
2. Eser gönderimi için son tarih 30 Haziran 2021 olarak belirlenmiştir.

Ödüller
1. Bu çağrı neticesinde başarılı bulunarak ödül almaya hak kazandığı değerlendirilen her bir eser için 4000 TL ödül verilecektir.
2. Şartnamede belirtilen ödül, Başkanlık tarafından hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.
3. Bu çağrıya eser gönderilmiş olması ödül almaya hak kazanıldığı anlamına gelmez.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ