06.08.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

YTB Burs Programları Başvuruları

YTB Burs Programları Başvuruları

YTB Burs Programları Başvuruları

Yurt Dışı Türkler Ve Akraba Toplulukları Başkanlığı YTB Burs Programları Başvuruları 15 Haziran 2019 Tarihine Kadar Alınacak.

Yurt Dışı Türkler Ve Akraba Toplulukları Başkanlığı YTB Dört Ayrı Burs Programı.
Yurt Dışında Yaşayan Başarılı Liselileri Ödünlendiriyor (Lise Bitirme Sınavı Başarı Ödülleri)
Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri İle Akademik Hayata Destek (Prof. Dr. Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri)
Tez Ve Araştırma Bursları
Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi

Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla dört farklı alanda burs programı ilan etti. Vatandaşların sorunları hakkında yapılacak araştırmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasına yardımcı olacak programlar aynı zamanda gençlerin ana dilimiz ile kültürümüzü daha yakından öğrenmelerine katkı sağlayacak.
Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla farklı alanlarda burs programları ilan etti. Vatandaşlarımızı bulundukları ülkelerde aktif bireyler kılacak programlar gençlerin anavatanlarıyla aidiyetlerini de güçlendirecek. Burs destekleri aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmede öncü olacak projelere zemin hazırlayacak. İlan edilen “Tez Araştırma Burs Programı”, “Yurtdışı Vatandaşlar Lise Bitirme Sınavı Başarı Ödülleri Programı”, “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı” ve “Yurtdışı Vatandaşlar Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri Programı” yurt dışında yaşayan Türk toplumu içinde başarılı rol modeller yetişmesine de katkı sağlayacak.

Yurt Dışında Yaşayan Başarılı Liseliler Ödüllendiriliyor
Yurt dışında yaşayan genç vatandaşlar arasında lise öğrenimini başarılı olarak bitirme oranları her geçen gün artıyor. Be sebeple YTB başarılı öğrencileri ödüllendirmek için “Yurtdışı Vatandaşlar Lise Bitirme Sınavı Başarı Ödülleri” programını ilan etti. Genç vatandaşlarımız programla birlikte hem derslerinde daha aktif olacak hem de tatlı bir rekabet yaşayacak.
Burs programına 15 Nisan 2018 ve 10 Haziran 2019 tarihleri arasında mezun olan vatandaşlarımız başvurabilecek. Başvurular eğitim alınan ülkelerdeki bitirme sınavlarına (Abitur, Baccalauréat, Matura gibi) ve diploma notlarına bakılarak değerlendirilecek. Her bir büyükelçilik veya başkonsolosluk bölgesinden başvuranlar arasından en başarılı not ortalamasına sahip bir öğrenciye ödül takdim edilecek. Toplamda 17 ülkede 56 dış temsilcilik bölgesinde ödül verilmesi hedefleniyor. 15 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak başvuralar “basvuru.ytb.gov.tr” sayfasından alınacak.

“Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri” İle Akademik Hayata Destek
YTB ilan ettiği “Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri” programıyla yurt dışında akademik eğitimlerinde başarılı adayları da ödüllendiriyor. 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi kapsamında açıklanan program ile fen, mühendislik, sağlık, sosyal ve beşeri bilimler alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programına kayıtlı ya da bitirmiş olan başarılı adaylar desteklenecek. Eğitimlerini bitirmiş adaylardan ise mezuniyetin üzerinden en fazla 1 yıl geçmiş olma şartı istenecek. Ödül takdiminden sonra YTB tarafından belirlenen tarihte bütün ödül sahiplerine özel ücretsiz Kudüs ziyareti organizasyonu gerçekleştirilecek. “Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri”ne başvurular 15 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak olup https://www.ytb.gov.tr/ustunbasari/ sayfasından alınacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Vatandaşlarımızın Sorunlarına Yönelik Akademik Çalışmalar Artacak
YTB bu programların yanında bir de yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla “Tez Araştırma Burs Programı” açtı. Bu program ile birlikte ana vatanlarından ayrı yaşayan vatandaşların sorunları hakkında yapılan akademik araştırma sayısının ve niteliğinin arttırılması hedefleniyor. Ayrıca program ile birlikte Türk toplumunun bulunduğu ülkenin akademik ve entelektüel hayatına da katkı sağlaması bekleniyor. Tez Araştırma Burs Programına başvurular da 15 Haziran 2019 tarihinde son bulacak. Başvurular hakkında detaylı bilgiye ise www.ytb.gov.tr/yvburslari adresinden ulaşılacak.

Yurt Dışındaki Genç Nesillere Türkçemiz Doğru Ve Etkin Bir Şekilde Aktarılacak
Yurt dışında yaşayan miniklere Türkçeyi öğretmek için ihtiyaç duyulan öğreticileri yetiştirmek üzere ilan “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Tezli Yüksek Lisans Programı” da edilen burs destekleri arasında. YTB bu kapsamda Türkiye’nin köklü ve yenilikçi üniversiteleri arasında yer alan; Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile protokol imzaladı. Program ile yurt dışında adaylar, Türkiye’de aldıkları eğitimlerin ardından yaşadıkları ülkeler giderek Türkçe’nin ve Türk kültürünün doğru, etkin şekilde öğretilmesinde önemli rol oynayacak. Böylelikle okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil beceriler yurt dışındaki yeni nesillere aktarılacak. 10 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak bu program hakkındaki detaylı bilgi ise https://www.ytb.gov.tr/turkceylp/ adresinde yer alıyor.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ