19.10.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

YÖK Müsilaj Doktora Bursu Başvurusu

YÖK Müsilaj Doktora Bursu Başvurusu

YÖK Müsilaj Doktora Bursu Başvurusu

Yüksek Öğretim Kurulu YÖK Müsilaj Doktora Bursu Başvurusu Başladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa çözüm üretebilmesine katkı verecek nitelikli bilim insanlarının yetiştirilmesi için “Deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği”, “Çevre ve atık” alanlarında doktora yapacaklara YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamında burs verilmesini kararlaştırdı.
YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin dinamik yapısı doğrultusunda ülkenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, ilgili bakanlıklardan ve paydaş kurumlardan gelen öneriler de dikkate alınarak her dönem burs kapsamına alınan 100 öncelikli alan güncellenmeye devam ediyor.

YÖK, Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorununa bilimsel çözüm üretebilmesine katkı için yeni bir adım attı. Bu alanda nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin yeni çağrı döneminde 100 tematik alan içerisine “Deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği” (Denizel müsilaj, biyoçeşitlilik, rezervlerin korunması, hassas ve koruma alanlarının belirlenmesi, deniz kirliliği, kıyısal alan tahribatı dahil) alanı eklendi.
Bunun yanında çevre sorunlarının ele alınması ve atık yönetimi gibi konularda nitelikli insan gücü yetiştirilmesi için de “sürdürülebilir çevre” (Atık, geri dönüşüm, kirleticilerin etkileri ve önlenmesi, çevre teknolojileri, çevre politikası, sanayide temiz üretim, çevre eğitimi ve araştırmaları dahil) alt alanları da yeni çağrı döneminde burs kapsamına alınan alanlar arasındaki yerini aldı.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantının sonuç bildirgesinde YÖK 100/2000 Doktora burslarına işaret edilmişti
Marmara Denizi’nde görülen müsilaj sorununun çözümü için 10 Haziran’da YÖK’te akademisyenlerle yapılan bilimsel değerlendirme toplantısının hemen ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen heyetle yapılan toplantı neticesinde bir sonuç bildirgesi yayımlanmıştı.

Bu sonuç bildirgesinde, sıralanan bir dizi çözüm önerileri arasında YÖK 100/2000 Doktora Burslarına da işaret edilerek, “YÖK 100/2000 Doktora Programları’nda denizcilik ve su çalışmaları alanlarının bursiyer sayıları artırılmalıdır. Bu alanlar, proje çağrılarında öncelikli kapsama alınmalıdır.” ifadeleri yer almıştı. Bu kapsamda YÖK, çalışmalarına hız vererek YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamındaki 100 tematik alan içerisine hem müsilaj hem de çevre konularını ekledi.

Sponsorlu

– Ülkenin ihtiyaç duyduğu farklı yeni güncel alanlar da eklendi
Ülkede yaşanan sosyal sorunların incelenmesi ve dünya da insanın sosyal yaşamı üzerine yapılan çalışmaların artması adına “Kadın ve aile çalışmaları” ile “Göç ve göçmen çalışmaları” alt alanları da YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nde yer aldı.
Ayrıca bölgesel çalışmaların önemine vurgu yaparak alanda çalışmaların arttırılması adına “Afrika Çalışmaları”; ülkemizin son dönemdeki uzay çalışmaları ve hedeflerine katkı sunulması amacıyla da “Uzay bilimleri ve Uydu teknolojileri” alt alanları yeni çağrı döneminde burs kapsamına alınan alanlar arasında yer aldı.

– Türkiye’nin otomobili, yerli ve milli savunma sanayi de burs kapsamında desteklendi
YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin daha önceki çağrı dönemlerinde ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda “Türkiye’nin otomobili” ve “Milli ve yerli savunma sanayi”ne yönelik alt alanların yanı sıra, “Doğu Akdeniz çalışmaları”, “Afet ve acil durum yönetimi”, “Deprem çalışmaları”, “Deniz jeolojisi ve jeofiziği”, “Sürdürülebilir su kaynakları” ve “Yeraltı enerji kaynakları yönetimi” gibi ülkemiz için öncelikli alanlar da yer almıştı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda ülkemizin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere, yurtiçindeki devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda YÖK Doktora Bursu verilecektir.

Burs Programı ile ilgili
• Usul ve Esaslar için tıklayınız
• Güncel 100 Öncelikli Tematik Alan için tıklayınız

Devlet Yükseköğretim Kurumları başvurmak istedikleri alanlar için 02-30 Temmuz 2021 (Saat17:00) tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/burslar adresinden başvuru yapacak olup, doldurulan formların elektronik hallerini Rektörlükler aracılığıyla üst yazı ekinde Başkanlığımıza ulaştıracaklardır.

Başvuru
1- Başvurular, sadece https://yoksis.yok.gov.tr/burslar adresi üzerinden yapılacaktır. Manuel doldurulan formlarla yapılan başvurular ve sistem üzerinden doldurulmuş olan ancak sonlandırılmamış olan formlar geçersiz başvuru olacaktır.
2- Yükseköğretim Kurumlarının, “YÖK 100/2000 Doktora Bursu Başvuru Formu”nda istenilen verilerin girişini yapmak üzere belirleyecekleri kişiyi YÖKSİS’te * yetkilendirmeleri gerekmektedir. Daha önceden kullanılmakta olan giriş ekranlarında sistemde rol ataması yapılmış olan yetkililerin tekrar yetkilendirilmesine gerek yoktur.
İlk defa başvuru yapacak kişilerin yetkilendirme işlemleri ilgili Yükseköğretim Kurumunun Personel Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacaktır.
*YÖKSİS Rol Adı: “100/2000 YÖK Doktora Bursu”
Önemli: Bu aşamada sadece Üniversitelerin kontenjan taleplerine yönelik başvurular alınacak olup öğrencilere yönelik başvurular bu başvuruların sonuçlanması sonrasında kontenjan hak eden üniversitelerce ilan edilecektir.
3- Başvuru Formu ’nun, karakter kısıtları göz önünde bulundurularak ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
4- Yükseköğretim Kurumları ilan edilen öncelikli alanlardan,en fazla 5 alan için en az 3 kontenjan talep ederek başvuru yapabilecektir.
5- Geçmiş dönemlerden kalan hiçbir kontenjan 2021-2022 eğitim öğretim yılı Güz dönemine aktarılmayacaktır.
6- Başvuruda öncelikli alanın adının seçilmesi zorunludur. Ancak program isminin başvuru yapılacak alan adıyla birebir aynı olması gerekmemektedir.

Telefon: 0 850 470 0 965
Eposta: yuzikibin@yok.gov.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ