28.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yeşilay 2018 Ödüllü Yetenek Yarışması

Yeşilay 2018 Ödüllü Yetenek Yarışması

Yeşilay 2018 Ödüllü Yetenek Yarışması

Yeşilay 2018 Ödüllü Yetenek Yarışması Başvurular 8 Aralık 2017 ile 16 Şubat 2018 Tarihleri Arasında Yapılacak. Yeşilay 2018 Sağlıklı Gelecek Yeteneğinle Şekillenecek Yarışması Birincilik Ödülü 5 Bin, İkincilik Ödülü 3 Bin, Üçüncülük Ödülü 1.500 Türk Lirası, Dereceye Giren Öğrencilere Gelişim Kampı, İlkokulu, Ortaokul, Lise Ve İl Birincilik Ödülleri 500 Türk Lirası.

Yeşilay Ve Milli Eğitim Bakanlığı İşbirliğiyle Türkiye’de Tüm Okullarda Uygulamaya Geçirilen Görsel Ve Edebi Alanda Eserlerin Ödüllendirildiği “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Yetenek Yarışmasının Bu Yıl 8.’si Düzenleniyor.

Yeşilay Tarafından 2011 Yılında İstanbul’da Başlatılan, 2015’te Yeşilay Şubelerinin Bulunduğu 24 İlde Uygulanan Ve 2017’de İse 81 İlde Uygulanan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Bu Yıl Da Milli Eğitim Bakanlığıyla İşbirliğiyle 81 İlde Uygulanmaya Devam Edecek. İlkokul, Ortaokul Ve Liselerde, “Bağımlılık” Konulu Edebi Ve Görsel Kategori Olarak Kompozisyon, Şiir, Afiş, Resim, Karikatür Ve Kısa Video Gibi Alanlarda Düzenlenecek Yarışmada Öğrencilerin Zararlı Alışkanlıklara Karşı Bilinçli Bir Şekilde Yetişmeleri, Sigara, Alkol, Uyuşturucu, Teknoloji Ve Kumar Bağımlılığının Olumsuz Ve Yıkıcı Etkileri Konusunda Kendilerinde Ve Çevrelerinde Farkındalık Oluşturmaları Amaçlanıyor. Yarışmaya Katılacak Eserler İçin Son Başvuru Tarihi İse 9 Şubat 2018.

Öğrenciler Önce Kendi İllerinde, Sonra Türkiye Finalinde Yarışacak
Ana Konusu Bağımlılık Olan Ve Türkiye’deki İlkokul, Ortaokul Ve Liselerde Sigara, Alkol, Uyuşturucu Madde Ve Kumar Bağımlılığının Zararları İle İlgili Farkındalık Oluşturmayı Amaçlayan Yarışmada; Öğrenciler Yaptığı Eserlerle Önce Kendi İllerinde Yarışacak. Kendi İlinde Birinci Olan Eserler İse Türkiye Finaline Kalacak. Her İlde, Edebi Ve Görsel Olmak Üzere 2 Kategoride Birincilerin Seçileceği Yarışmada, Bağlı Bulunan İlin Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Ödül Törenleri Gerçekleştirilecek. Her İlin Birincilerinin Yarıştığı Türkiye Finalinin Ödül Töreni İse Mayıs 2018’de Yeşilay Genel Merkezi/Sepetçiler Kasrı’nda Gerçekleşecek. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında Edebi Ve Görsel Kategoride Yarışacak Olan İl Birincilerine 500 TL, Türkiye Finalinde İse Birincilere 5.000 TL, İkincilere 3.000 TL, Üçüncülere İse 1.500 TL Para Ödülü Verilecek. Ayrıca Ülke Genelinde Dereceye Giren Öğrenciler Yeşilay Tarafından “Gelişim Kampı” İle Ödüllendirilecek.

Yarışmanın Konusu Ve Şekli
• Yarışmanın konusu “bağımlılık” olup yarışma, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören öğrenciler tarafından görsel ve edebi kategorilerde hazırlanan eserler arasında yapılacaktır.
• Yarışmaya, görsel kategoride afiş, resim, karikatür veya kısa video alanlarından; edebi kategoride ise kompozisyon, şiir, hikâye, deneme veya anı alanlarından sadece birinden katılım yapılabilecektir.
• Yarışmanın duyurusu ile ilgili hazırlanan afişler il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve okullara iletilecektir. Ayrıca afişler okulların e-posta adreslerine dijital ortamda gönderilecektir. Bu afişler okullarda görünür yerlere asılarak öğrencilere yarışmanın duyurusu yapılacaktır.
• Öğrenciler eserlerini kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine, 3. maddede belirtilen takvim dâhilinde teslim edeceklerdir.
• Okulların e-okul sisteminde kayıtlı olan e-posta adreslerine her okul için ayrı ayrı açılmış kullanıcı adı ve şifreleri gönderilecek ve öğrencilerden gelen eserler, komisyon tarafından sisteme giriş yapılacaktır.
• E-okul sisteminde e-posta adresi olmayan (ya da güncel olmayan) okullar aşağıda belirtilen iletişim adresine bilgilendirmede bulunduktan sonra kullanıcı adı ve şifresi alabileceklerdir.
• Yarışma ile ilgili ilk değerlendirme okullarda kurulacak komisyon aracılığıyla yapılarak görsel ve edebi kategorilerinde okul birincileri seçilecektir. Okula yapılan tüm başvurulara ait bilgiler (öğrenci bilgileri, eser bilgiler vb.) komisyon tarafından snsg.yesilay.org.tr adresinden sisteme girilecek ve eserler sisteme yüklenecektir. Görsel eserler sisteme yüklenirken tarayıcı ya da fotoğraf makinesi ile dijital hale getirilerek sisteme yüklenecektir. snsg.yesilay.org.tr adresinden sisteme aktarılan eserler arasından edebi ve görsel kategorilerinde okul birincileri seçilerek ilçe milli eğitim müdürlüğünün değerlendirme ekranlarına gönderilecektir. Okul birincisi seçilen görsel eser, sisteme yüklenecek ayrıca orijinali de ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim edilecektir. Okul birincisi seçilen edebi eser sadece sisteme yüklenecek orijinal hali okulda kalacaktır.
• İkinci değerlendirme ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyon tarafından yapılarak her kademe için (ilkokul, ortaokul ve lise) görsel ve edebi kategorilerinde ilçe birincileri seçilecektir. İlçe birincisi seçilen eserler, komisyonca snsg.yesilay.org.tr adresinden sistem üzerinden il milli eğitim müdürlüğünün değerlendirme ekranlarına gönderilecektir. İlçe birincisi seçilen görsel eser sisteme yüklenecek ayrıca orijinali de il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir. İlçe birincisi seçilen edebi eser, sadece sisteme yüklenecek ve orijinal hali gönderilmeyecektir.
• Üçüncü değerlendirme il milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyon tarafından yapılarak her kademe için (ilkokul, ortaokul ve lise) görsel ve edebi kategorilerde il birincileri seçilecektir. İl birincisi seçilen eserler, ilgili personelce snsg.yesilay.org.tr adresinden sistem üzerinden Yeşilay Genel Müdürlüğünün değerlendirme ekranlarına gönderilecektir. İl birincisi seçilen görsel eser, sisteme yüklenecek ayrıca orijinalleri de il milli eğitim müdürlükleri tarafından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı Kennedy Cad. No:3 Sarayburnu Fatih/İSTANBUL adresine gönderilecektir. Edebi eserler sadece sisteme yüklenecek ve orijinal hali gönderilmeyecektir.
• Dördüncü değerlendirme Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezinde Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından yapılarak kademe ve kategorilere göre ülke çapında birinci, ikinci ve üçüncü olan eserler belirlenecektir.

Sponsorlu

Yarışma Takvimi

Başvuru Tarihleri
25.12.2017-16.02.2018

Okul Müdürlüklerince Eserlerin Sisteme Girilmesi
25.12.2017 – 16.02.2018

Sistem Üzerinden Okul Birincilerinin Seçilmesi Ve Okul Birincisi Olan Görsel Eserlerin Orijinallerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Teslim Edilmesi İçin Tarih Aralığı
17.02.2018 – 22.02.2018

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Sistem Üzerinden, Okullardan Gelen Eserler Arasından İlçe Birincilerinin Seçilmesi Ve İlçe Birincisi Olan Görsel Eserlerin Orijinallerinin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Teslim Edilmesi İçin Tarih Aralığı
26.02.2018 – 12.03.2018

İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Sistem Üzerinden, İlçelerden Gelen Eserler Arasından İl Birincilerinin Seçilmesi
19.03.2018 – 23.03.2018

İl Birincileri Ödül Töreni Tarih Aralığı
26.03.2018 – 06.04.2018

İl Birincisi Olan Görsel Eserlerin Orijinallerinin Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezine Teslim Edilmesi İçin Tarih Aralığı
09.04.2018 – 14.04.2018

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezince İl Birincilerine Ödül Ödemelerinin Yapılması
26.03.2018 – 06.04.2018

Ülke Çapında Dereceye Giren Eserlerin Belirlenmesi
Edebi Eserlerin Değerlendirmesi (02.04.2018 – 06.04.2018)
Görsel Eserlerin Değerlendirilmesi (16.04.2018 – 20.04.2018)

Yarışma Sonuçlarının Açıklanması Ve Büyük Ödül Töreni
04.05.2018

Yarışma Başvuruları
Genel Şartlar
• Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmî ve özel okul/kurumlarda öğrenim gören öğrenciler başvurabilecektir.
• Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da yayınlanmamış olması gerekmektedir.
• Yarışmaya bireysel başvurular kabul edilecektir. Grup, sınıf, okul vb. adına yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
• Yarışmaya bu kılavuzun 3. maddesinde belirtilen takvim dışında yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
• Yarışmaya katılacak eserlerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Milli Eğitim Temel Kanunu, Türk Milli Eğitimi temel amaçları, genel ahlak, toplumsal huzur ve Türk aile yapısına uygun olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamadığı belirlenen eserler değerlendirme dışında bırakılacaktır.
• Katılımcılar iki kategoride de başvuru yapabileceklerdir. Görsel ve edebi kategorilerinin her birine en fazla bir eserle başvuru yapılabilecektir.
• Tüm başvurular snsg.yesilay.org.tr adresinden sistem üzerinden gerçekleştirilecektir. Görsel eserler sisteme yüklenirken tarayıcı ya da fotoğraf makinesi ile dijital hale getirilecek ve sonrasında sisteme yüklenecektir. Sisteme yüklenmeyen eserlerin başvurusu kabul edilmeyecektir.
• Katılımcıların edebi ve görsel kategorideki başvuruları, okullarda kurulan komisyonca, snsg.yesilay.org.tr adresinden sistem üzerinden gerçekleştirilecektir.
• Değerlendirmeler, komisyonlarca gerçekleştirilecek ve değerlendirme sonrası komisyon tutanakları/raporları snsg.yesilay.org.tr adresinden sisteme yüklenecektir.
• Eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve teslim tarihinden itibaren eserlerin tüm imtiyazı Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne geçecektir. İllerde ödül törenleri sonrası dereceye giremeyen eserler Yeşilay Şubelerince muhafaza edilecektir. Şubelerin olmadığı illerde il milli eğitim müdürlüklerince muhafaza edilecektir.
• Türkiye Yeşilay Cemiyeti, ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacak; eserlerin başka yerlerden kopyalanması durumunda ödülün iptali gerçekleştirilecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Soru dedi ki:

    Son başvuru tarihi için bir 9 Şubat yazıyor bir 16 Şubat yazıyor hangisi doğru?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

      son başvuru tarihi 16 şubat’a uzatıldı.

BİR YORUM YAZ