<style>.lazy{display:none}</style>Yeninin İzleri 2020 Ajandası Fotoğraf Yarışması Başvuruları
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yeninin İzleri 2020 Ajandası Fotoğraf Yarışması

Yeninin İzleri 2020 Ajandası Fotoğraf Yarışması

Yeninin İzleri 2020 Ajandası Fotoğraf Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yeninin İzleri 2020 Ajandası Fotoğraf Yarışması Son Başvuru Tarihi 27 Eylül 2019. Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri İle Oda Çalışanları İle Oda Yöneticilerinin Birinci Derece Yakınları Dışında Herkes Katılabilir.

Yarışma Sonuçları 4 Ekim 2019 Tarihinde Açıklanacak.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
En Fazla 38 Eş Değer Ödülü Her Bir Fotoğraf İçin 200 Türk Lirası

Birincilik Ödülü Verilecek Fotoğraf, Albüm Ajandanın Kapağı Olarak Kullanılacaktır. Ödül Alan Diğer Fotoğraflarla Birlikte Eşdeğer Tüm Fotoğraflar Ajanda İçinde Yer Alacaktır. Ödülün Yanı Sıra Tüm Katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” Verilecektir.

Yarışma Teması
Her şey zamanın akışıyla değişir.
Her yeni, zamanla eskiye dönüşür ya da eskiler yeniden doğar bazen.
Her yeni, bir eskinin üzerine inşa eder kendini; bazen uyumlu ama sakince, bazen bir başkaldırıyla kendini göstermeye çalışırcasına… Her eski ve her yeni, önüne iyi ve kötü sıfatlarını alsa da, karşılaştırıldıklarında ne iyi ne de kötüdür aslında. Eski ile yeninin, zamanın akışına yayılan dansı bu sıfatlarla geçiştirilmek yerine daha uzun cümleleri hak edecek kadar zengindir.
Yeni nedir? Hiç kullanılmamış, ortaya çıkışının üzerinden çok zaman geçmemiş olan mı? Eskinin yerine gelip henüz yeni başlamış olan mı? O güne değin hiç görmediğimiz, düşünmediğimiz, söylemediğimiz mi? Daha öncekilerden farklı, tanınmayan ve bilinmeyen mi? Yoksa en sonuncu mudur? Yeni, eskiyle dans ederken ortaya çıkarttığı figürler olmadan, tek bir cümleyle tanımlanabilir mi?
Zaman, insan topluluklarını, çevre koşullarını, ekonomik ilişkileri, iletişim biçimlerini, siyaseti, sanatı, bilimsel verileri de önüne katıp hızla akarken, kentler, mahalleler, sokaklar, kıyılar değişir. Zamanın katmanları arasında aslında tüm eskiler yenidir.
Geriye izler kalır.
Şimdi eski olan yeninin izleri…
Eski olanın yeniden doğuşunun izleri…
Yeni izler çıkar.
Gelecek hayalimizin izleri…
İzler her şey gibi zamana yayılır…
Eskidedir belki yeninin izleri…
Bu yıl 21’incisi düzenlenecek Ajanda Fotoğraf Yarışması temasını “Yeninin İzleri” olarak belirledik. Zamanın neresinde olursa olsun, “yeninin izleri”ni tek bir cümle ile değil, kameranın ardındaki gözün yorumuyla açığa çıkarmak ve belgelemek için fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Ads

Yarışmaya Katılım Koşulları
• Yarışmaya, Türkiye’de çekilmiş en çok 6 adet renkli ya da siyah/beyaz fotoğrafla, Seçici Kurul üyeleri, Oda çalışanları ile Oda yöneticileri ve birinci derecede yakınları dışında herkes katılabilir.
• Analog fotoğraflar sayısal ortama aktarılarak, CD/DVD’ye kaydedilmiş olarak ya da eposta yolu ile gönderilmelidir.
• Dijital (sayısal) fotoğraflar ise uzun kenarı 40 cm olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte jpeg formatında gönderilmelidir.
• Baskılar değerlendirme dışı bırakılacaktır.
• Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılmalı, görüntünün ana yapısı değiştirilmemelidir. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmamalı, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmamalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcı hakkında ipucu oluşturabilecek isim, imza, tarih, logo vb. işaretlemeler yer almamalıdır.
• Yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içerenleri katılamaz. Daha önce ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıt(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
• Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
• Kural ihlali yaptığı belirlenen katılımcının kazandığı ödül, sergileme, unvan ve tüm kazanımları geri alınır; ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.
• Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
• Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

Kimlik
Katılımcılar, 6 rakamdan oluşan rumuzlarını ve fotoğraf numaralarını dosya adına yazmalıdırlar. Fotoğrafların üzerinde başka herhangi bir bilgi yer almayacaktır. Katılım formunda katılımcının açık kimliği ve iletişim bilgilerinin yanı sıra mutlaka her fotoğrafın numarası, çekildiği yer ve tarih bilgisi ile varsa fotoğrafın adı yer almalıdır. CD/DVD kayıtlarındaki adlandırmalar katılım formu ile aynı olmalıdır. Katılım formu doldurulduktan sonra bir zarfa konarak zarfın üzerine sadece rumuz yazılmalıdır.

Fotoğrafların Gönderilmesi
Fotoğraflar posta ya da e-posta yoluyla gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. E-posta yolu ile gönderilecek ise katılım formu imzalanarak posta yolu ile ya da elden teslim edilmelidir. Katılım formu gönderilmeyen fotoğraflar yarışmaya dahil edilemez.
Fotoğrafların ve katılım formunun bulunduğu zarfın, postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek gönderilmesine özen gösterilmelidir. Postadaki olası gecikme, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

Yarışma Sekreterliği Ve Başvuru
Hilal Duru Nebioğlu
E-posta: fotoyarisma@mimarist.org
Tel: 0212 251 49 00/(Dahili 204) Faks: 0212 251 94 14
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Caddesi No: 31
34425 Beyoğlu – İstanbul
Katılım Formu İçin Tıklayın.
Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ