19.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Yaşar Vakfı Dyo Resim Yarışması

Yaşar Vakfı Dyo Resim Yarışması

Yaşar Vakfı Dyo Resim Yarışması

Yaşar Vakfı Dyo Resim Yarışması Düzenliyor. 39 Düzenlenen Ödüllü Resim Yarışmasına Seçici Kurulda Görev Alanlar Ve Birici Derece Yakınları Dışında 18 İle 50 Yaş Arası Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
• Pentür dalında 4 eserden her birine 35.000 TL, özgün baskıresim dalında seçilecek 2 eserden her birine 15.000 TL başarı ödülü ve plaketi verilecektir.

• Sergilenmeye değer bulunan eserler sahiplerine, sergilerin tamamlanmasını takiben iade edilecektir.

• Sergilenmeye değer bulunan eserler sanatçıların arzuları doğrultusunda, sanatçıların belirlediği satış fiyatları ile sergilerde satılabilecektir.

• Satılan eserler, satın alanlara sergilerin sonunda teslim edilecektir.

Sponsorlu

Yasar Eğitim ve Kültür Vakfı, genç sanatçıları desteklemek ve fırsat yaratmak amacıyla 1967’den bu yana Türk Resim Sanatı’nın gelişim sürecini izlemeyi ve desteklemeyi ilke edinen DYO Resim Ödülleri’nin 39.sunu DYO adına düzenlemektedir. Türkiye’de boya ve kimya sanayii’nin öncü kuruluşlarından DYO bu yarışmaya katılacak tüm sanatçılara başarılar diler. 39. DYO Resim Ödülleri başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilecektir.

İlk değerlendirme online başvurular sonrasında jüri
üyeleri tarafından yapılacaktır. Ön elemeyi geçen eserler, eser sahipleri tarafından, elden ya da kargo yoluyla Yasar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın aşağıdaki adresine teslim edilecektir. Teslim edilen eserler jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek ödül kazanan eserler ve sergilenmeye değer bulunan eserler belirlenecektir.

Katılım Koşulları
1. Yarışma, Seçici Kurul’da görev alanların ve birinci derece yakınlarının dışında tüm sanatçılara açıktır.

2. Yarışmaya katılacak eserler yağlıboya, akrilik veya özgün baskıresim tekniğinde olacaktır.

3. Her sanatçı Yarışmaya en fazla 3 eserle katılabilir.

4. Konu “Doğa ve İnsan” olarak belirlenmiştir.

5. Yarışmaya katılan eserler daha önce Yarışmaya katılmamış, ödül almamış veya herhangi bir yerde sergilenmemiş olmalıdır.

6. Eserlerin boyutları:
• Resim dalında; kısa kenarları 90 cm’den küçük, uzun kenarları ise 150 cm’den büyük olmamalıdır.
• Baskıresim dalında; (baskı alanı) kısa kenarları 35 cm’den küçük, uzun kenarları 135 cm.’den büyük olmamalıdır.

7. Yarışmaya 18 ve 50 yas arasındaki (18 yasını doldurmuş ve 51 yasından gün almamış olan) sanatçılar katılabilir.

8. Pentür dalındaki eserler çerçevesiz teslim edilmelidir.

9. Başvuru ve eserlerin teslimi:

• Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Nisan 2022’dir.
• Yarışmaya başvuru, www.yasarvakfi.org.tr adresinden online yapılacaktır.

• Online başvuruda; katılım formu eksiksiz doldurulmalı, eserin fotoğrafı jpeg formatında ve görsellerin her biri en az 1 MB en fazla 5 MB boyutunda olacak şekilde kaydedilmesi sağlanmalıdır. (Fotoğraf çekimlerinin özgün baskılar için baskı sayısı ve sanatçının imzasıyla birlikte, resimler için ise paspartusuz olarak düz bir fonda temiz bir zeminde yapılmasına özen gösterilmelidir.)

• Başvuru formunun eki olarak başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi online başvurusu sırasında eklenmelidir.

• Bilgilerin ve belgelerin eksik olması durumunda başvuru, seçici kurul elemesine girmeden değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Ön elemeyi geçen eserler 16 Mayıs 2022 tarihinde e-posta ile duyurulacaktır.

• Jüri tarafından yapılacak ön elemeyi geçen eserler, 17 Mayıs 2022 – 03 Haziran 2022 tarihleri arasında Yasar Eğitim ve Kültür Vakfı Akdeniz Mahallesi, Şehit Fethi Bey Cad. No: 120 Konak İzmir adresine sergilenmeye hazır şekilde elden yada kargo yoluyla teslim edilecektir. Bu tarihler arasında gönderilmeyen eserler elenmiş sayılacaktır.

• Ön elemeden geçen ve Vakfa gönderimi yapılacak eserlerin arka yüzünde eserin adı, yapım yılı, boyutları, fiyatı, tekniği ve sanatçının adı ve soyadı, adres ve telefon bilgilerini belirten A4 boyutunda bir etiket bulunmalıdır.

• Posta ve kargo yoluyla gönderilecek eserlerin tüm sorumluluğu sanatçıya aittir.

Değerlendirme
Değerlendirme iki aşamada yapılır.
• Seçici Kurul ön elemeyi, 12 Mayıs 2022 tarihinde başvurular arasından online olarak yapar.
• Seçici Kurul; 10 Haziran 2022 tarihinde ikinci kez toplanarak ön elemeden geçen ve orijinalleri Vakfa teslim edilen eserlerin arasından ödül almaya hak kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri belirler.

Sonuçlar
• Yarışma sonuçları basın ve internet yoluyla duyurulacaktır.

• Ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin tümü veya Yasar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın uygun görecek oldukları, sergi alanlarının da müsaitlik durumuna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Mardin’de sergilenecektir.

• Sergi tarihleri ayrıca duyurulacaktır.

• Ödül kazanan eserler bütün haklarıyla satın alınmış gibi işlem görür ve DYO Koleksiyonu’na girer. Eser üzerindeki tüm fikri ve sınai haklar DYO’ya ve Yasar Eğitim ve Kültür Vakfı’na aittir. Ödül kazanan eserlerin telif haklarını devralmak kapsamında, ayrıca bir ücrete tabi olmaksızın, FSEK’ten dogan, FSEK’in 20, 21, 22, 23, 24 ve 25. maddelerinde yazılı isleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim (uyduyla ve kabloyla yayın hakkı da dâhil) ve uluslararası mevzuattaki erişilebilir kılma seklindeki tüm mali hakları, FSEK’de tanımlanan yasal koruma süreleri boyunca ve Türkiye ile birlikte tüm dünyada geçerli olacak şekilde sanatçıdan devralınır. İşbu devrin gerçekleştirilebilmesi için ilgililer, talep üzerine, tüm mali hakların devrine ilişkin ekli beyannameyi imzalayacağını kabul ve taahhüt eder.

• Bu eserler, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve/veya Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.S. tarafından, dilediği zaman, sergileme amaçlı olarak ve/veya ürün ambalajları üzerinde görsel malzeme ve/veya duvar ve masa takvimi, afiş, broşür, kartpostal, ajanda gibi sair iletişim, reklam ve tanıtım malzemesi olarak değerlendirilebilecek ve kullanılabilecektir.

• Ödül kazanamayan, sergilenmeye değer görülmeyen ya da satın alınmayan eserler sanatçılara teslim alındıkları yerde ya da masraf ve sorumluluk kendilerine ait olmak üzere kargo ile adreslerine iade edilecektir. Vakıf, sonuçların açıklamasından sonraki iki ay içinde geri alınmayan eserlerden hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi 30 Nisan 2022
Seçici Kurul Ön Eleme Toplantısı 12 Mayıs 2022
Ön Elemeye Geçen Eserlerin Açıklanması 16 Mayıs 2022
Öne Elemeyi Geçen Eserlerin Orijinallerinin Teslim Tarihi 17 Mayıs 2022-3 Haziran 2022
Ödül Ve Sergilenmeye İlişkin Seçici Kurul Nihai Toplantı Tarihi 10 Haziran 2022
Ödül Töreni 5 Ekim 2022

Yarışma Şartnamesi İçin Tıkayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ