26.11.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Burs Başvurusu 2022-2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Burs Başvurusu 2022-2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Burs Başvuruları Başladı

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Bursu 2022-2023 Eğitim Öğretim Dönemi Başvuru Tarihleri Belli Oldu. Kurum Orta Öğretim, Yüksek Öğrenim Ve Yabancı Uyruklu Yüksek Öğrenim Bursu Vermektedir. VGM Bursu İhtiyaç Sahibi Ortaöğretim, Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yılda 8 Ay Süre İle Ekim Ve Mayıs Aylarında, Orta Öğretim Bursu İse Yılda 9 Ay Süre İle Ekim Ve Haziran Aylarında Ödenmektedir.

VGM Bursu 2022-2023 Dönemi Başvuru Tarihleri
Ortaöğretim Bursu Başvuruları 7 Kasım 2022 İle 20 Kasım 2022 Tarihleri Arasında Alınacak.
Yüksek Öğrenim Bursları 21 Kasım 2022 İle 30 Kasım 2022 Tarihleri Arasında Alınacak.
Yabancı Uyruklu Öğrenciler Yüksek Öğrenim Bursları 21 Kasım 2022 İle 30 Kasım 2022 Tarihlerinde Alınacak.

2022-2023 Dönemi Ortaöğrenim Bursu 200 TL, yükseköğrenim Bursu 650 TL ve Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu İse 650 TL Olarak Olarak Ödenecek.

Üniversiteliye Burs Veren Vakıflar Kurumlar Listesi İçin Tıklayın.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları Türkiye’de eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim ve orta öğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız burslardır. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine yılda 8 ay (Ekim-Mayıs), orta öğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yılda 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir.

Ads

Burs Orta Öğretim Öğrencileri İçin Aylık 200 Türk Lirası, Yüksek Öğrenim Öğrencileri İçin Aylık 650 Türk Lirası, Türkiye’deki Eğitim Kurumlarında Okuyan Yabancı Uyruklu Yüksek Öğrenim Öğrencileri İçin Aylık 650 Türk Lirasıdır.

Ortaöğretim Bursu Başvuru Kılavuzu

1- 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (RG: 15/07/2018 – 30479) 2- Vakıflar Yönetmeliği (RG: 27/09/2008 – 27010)
ilgili hükümleri gereği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilere burs verilmektedir.

Halen burs almakta olan öğrencilerimizin tekrar burs başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

20 Kasım 2022 tarihinden sonra başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli (Ek-16)’ya göre değerlendirilecektir.

Anasınıfına devam eden öğrenciler, özel okulda, açık öğretim ortaokulunda, açık öğretim lisesinde ya da mesleki açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler, kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı veya burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere, burs almaya devam ettikleri her eğitim yılında 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle eğitim yardımı yapılacaktır. 2022 – 2023 eğitim yılında öğrenci başına aylık 200,00 TL verilecektir.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ilgili Vakıflar Böle Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir dekontları iletmelidirler.

Genel Müdürlüğümüz tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Bursu” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursu” için başvurular, 2022 – 2023 eğitim yılı için aşağıdaki tarihler arasında www.vgm.gov.tr internet sitemizden üzerinden alınacaktır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursları Başvuruları Resmi Site Üzerinden Online Olarak Yapılmaktadır. KYK Bursu Alanlar VGM Yüksek Öğrenim Bursu Alamazlar. KYK Öğrenim Kredisi Alanlar İse VGM Bursu Alabilirler.

Bursun Ödenmesi
Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir banka dekontunu iletmelidirler. Öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açılmalıdır. Eğer bulunulan yerde Vakıf Katılım Bankası Şubesi yoksa Ziraat Bankası Şube’sinden hesap açtırılabilir.

Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açtıran öğrenciler kamu ortak ATM’lerinden burslarını alabilirler. Vakıf Katılım Bankası tarafından; kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme ve benzeri hallerde herhangi bir ücret alınmaz; havale, EFT, ATM/BTM cihazları, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, hesap hareketleri döküm işlemleri otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden ücret ve komisyon alınmaz, hesap işletim ücreti veya başka bir ad altında masraf ve ücret talep edilmez, herhangi bir kesinti yapılmaz ve hesap özeti ücreti alınmaz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.
Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin; Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Burslarımız hakkında ayrıntılı bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’dan (SSS) faydalanabilirsiniz.

Burs başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama dönemlerine ilişkin tüm duyurular www.vgm.gov.tr internet sitemizden takip edilebilir.

Geçtiğimiz eğitim dönemlerinde sosyal medyada ve internette Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ile ilgili yanlış haberler yapıldığı ve başvuru alma adı altında kişisel verilerin toplanması amacıyla sahte sayfa ve hesaplar yayınlandığı görülmüştür. Bu nedenle bu türden sahte haber, sayfa ve hesaplara itibar edilmemesi ve Genel Müdürlüğümüz bursları ile ilgili her türlü duyuru ve başvuru işlemlerinin www.vgm.gov.tr adresi üzerinden takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Bölge Müdürlüklerimizin sorumluluk alanında bulunan illerin ve Bölge Müdürlüklerimizin iletişim bilgilerine buradan erişebilirsiniz.

Kimlere Yüksek Öğrenim Bursu Verilmez

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin ( 1 ) fıkrasına göre;
a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
b) Yabancı uyruklu öğrencilere,
c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.
Ancak aynı maddenin ( 2 ) fıkrasına göre;
Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Kimlere Ortaöğretim Bursu Verilmez
Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda anasınıfında okuyan öğrencilere ortaöğrenim bursu verilmemekte olup Türk Vatandaşı olmayan öğrenciler de ortaöğrenim bursundan yararlanamaz. Resmi okullarda örgün eğitim görürken burs almaya hak kazanan öğrencilerin özel okula ya da açık öğretim ortaokuluna, açık öğretim lisesine ya da mesleki açık öğretim lisesine geçmeleri halinde bursları kesilir.

Burs Başvurusu Sonrası Neler Yapılmalıdır
Başvurusunu tamamlayan öğrenciler burs başvuru sürelerinin tamamlanmasını beklemelidirler. Burs başvuru süreleri tamamlandıktan sonra Bölge Müdürlüklerimizce başvuru değerlendirme işlemlerine başlanacaktır. Değerlendirme işlemleri sırasında internet sitemiz üzerinden gerekli duyurular sizlerle paylaşılacaktır. Ayrıca değerlendirme işlemleri sırasında ilgili Bölge Müdürlüğü yetkili personeli tarafından bilgilendirme ya da belge tamamlama işlemleri için başvurunuz sırasında vermiş olduğunuz iletişim kanalları kullanılarak sizlere ulaşılabilir ve başvurunuzun değerlendirilmesi ile ilgili bazı belgeler istenebilir. İstenen Belgelerin Verilen Süre İçerisinde Bölge Müdürlüklerine Gönderilmemesi Halinde Burs Başvurunuz İptal Edilir. Değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sonuçları yine internet sitemiz üzerinden sizlere duyurulur.

Burs Başvurusu Nasıl Değerlendirilir

Yükseköğrenim Bursu

Başvuruların Tamamlanmasın Ardından Başvurular, Doğruluk Kontrolleri Yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği’nin Eki Olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli (Ek-2)’ ye Göre Değerlendirilmekte Ve Açık Kontenjanlar Nispetinde Burs Bağlanmaktadır. Başvuru Doğruluk Kontrolleri İlgili Kamu Kurumlarından Yapılmaktadır.

Ortaöğrenim Eğitim Yardımı:
Başvuruların Tamamlanmasının Ardından Başvurular, Doğruluk Kontrolleri Yapılarak, Vakıflar Yönetmeliği’nin Eki Olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli (Ek-16)’ya Göre Değerlendirilmekte Ve İllerdeki Açık Kontenjanlarımız Nispetinde Burs Bağlanmaktadır. Başvuru Doğruluk Kontrolleri İlgili Kamu Kurumlarından Yapılmaktadır.

Burs Ne Zaman Ödenir
Burs Almaya Hak Kazanan Öğrencilere Bursları Sonuçlar Açıklandıktan Hesap Açım İşlemlerinin Tamamlanmasının Ardından Mümkün Olan En Kısa Sürede Ödenir. İlk Burs Ödemesi Ekim Ayından, Ödeme Yapılan Aya Kadar Geriye Dönük Olarak Yapılır.

Evli Öğrenciler Başvuru Sırasına Nelere Dikkat Etmeli
Evli Öğrenciler Başvuru Formlarını Doldururken Anne/Baba Yerine Eş, Kardeş Yerine Çocuklarının Bilgilerini Girmelidirler. Örneğin Evli Bir Yükseköğrenim Öğrencisi; Burs Başvuru Formunda Yer Alan Aile Fert Sayısını Girerken Eş Ve Varsa Çocuklarının Toplam Sayısını Ya Da Başvuru Formunda Yer Alan Ailenin Aylık Gelir Beyanını Kendi Ve Eşinin Toplam Aylık Gelirine Göre Beyan Etmelidir. Başvuru Kılavuzlarında Konu İle İlgili Açıklayıcı Bilgiler Yer Almaktadır.

VGM Ortaöğretim Burs Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın.

 

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2022 – 2023 EĞİTİM DÖNEMİ BURS BAŞVURU TARİHLERİ

 

BaşlangıçBitiş
Ortaöğrenim Bursu Başvuru Linki7 Kasım 202220 Kasım 2022
Yükseköğrenim Bursu Başvuru Linki21 Kasım 202230 Kasım 2022
Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu Başvuru Linki21 Kasım 202230 Kasım 2022

Burs Sonuçları İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ