20.04.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Usta Öğretici Başvurusunu Kimler Yapabilir

Usta Öğretici Başvurusunu Kimler Yapabilir

Usta Öğretici Başvurusunu Kimler Yapabilir

Halk Eğitim Merkezlerine Usta Öğretici Başvurusunu Kimler Yapabilir, Usta Öğretici Başvuru Koşulları Nelerdir. Usta Öğretici Başvurusunu Halk Eğitim Merkezlerine Aşağıdaki Belgelerle Birlikte Şahsen Yapabilirsiniz. Her Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Başvuru Tarihleri Kendisi Belirlemekte Çoğunlukla Başvurular Ağustos Ve Eylül Aylarında Alınmaktadır.

Halk Eğitim Merkezlerinde Açılan Kurslarda Usta Öğretici Olmak İçin Farklı Branşlar İçin Faklı Başvuru Koşulları Bulunmaktadır. Spor Kursları İçin Beden Eğitimi Öğretmenleri, Antrenörlük Veya Antrenörlük Belgesi Ve O Yıla Ait Federasyon Vizesi Bulunanlar Kurs Açabilmektedir.
El Sanatları Alanında Kurs Açmak İçin Yüksek Öğrenim Mezunları Öncelikle Tercih Edilirken El Sanatları Teknolojisi Alanında (Dekoratif Ev Tekstili, Dekoratif El Sanatları, El Dokumacılığı, El Ve Makine Nakışçılığı, Halı Desinatörlüğü, Sanayi Nakışçılığı) Ustalık / Usta Öğreticilik Belgesi Sahipleri De Kurs Açabilir.
Muhasebe Ve Finansman Alanında Kurs Açmak İçin Alanında Lisans Ve Ön Lisans Mezunu Olmak Gereklidir. (Lisans Muhasebe, İşletme, Bilgisayarlı Muhasebe, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları, Maliye, Muhasebe Ve Finans Öğretmenliği, İşletme Öğretmenliği, İktisat Mezunları.)
(Ön Lisans, Maliye, Muhasebe Ve Finansman, E-Ticaret, Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe, İşletme Yönetimi, Bilgisayarlı Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları, Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları Mezunları.)

Usta Öğretici Başvurularını Yapacaklarda Aranılan Eğitim Şartları Öncelik Sıralaması

Kurs Açacağı Alanda Eğitim Fakültesi Mezunu Olmak
Yüksek Öğretim Kurumlarından Sırasıyla Yüksek Lisans, Lisans Ve Ön Lisans Mezunu Olmak. (Yurt Dışında Yüksek Öğretim Kurumlarından Mezun Olanlar Denkliği Kabul Edilenler)
Kurs Açacağı Alanda Meslek Lisesi Mezunu Olanlar
Orta Öğretim Mezunu Olup Alanında Ustalık /Usta Öğreticilik Belgesi Sahipleri
İlkokul, Ortaokul Ve İlköğretim Mezunu Olan, Kurs Açacağı Alında Ustalık/Usta Öğretici Belgesi Sahibi
En Az Lise Mezunu Olan, Kurs Açacağı Alanda Tüm Yetkinliğe Sahip Olmak

Usta Öğretici Başvurularını Yapacaklarda Aranılan Genel Şartlar
Öncelikle TC Vatandaşı Olmak Gereklidir. (Yabancı Uyruklular İçin Türkiye’de Görev Yapacak Yabancı Öğretmenler İle İlgili Şartlar Aranmaktadır.)
18 İle 65 Yaş Arasında Olmak Gereklidir
Kamu Haklarından Mahrum Olmamak
1- Taksirli Veya Aşağıda Sayılan Suçlar Dışında Tecil Edilmiş Hükümler Hariç Olmak Üzere;
a) Ağır Hapis Veya 6 Aydan Fazla Hapis,
b) Fetö Terör Örgütü Emniyet Soruşturmasından Sorunsuz Geçmiş Olmak;
Veyahut Affa Uğramış Olsalar Bile, Devletin Şahsiyetine İşlenen Suçlarla Zimmet, İhtilas, İrtikâp, Rüşvet, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Sahtecilik, İnancı Kötüye Kullanma, Dolamlı İflas Gibi Yüz Kızartıcı Veya Şeref Veya Haysiyet Kırıcı Suçtan Veya İstimal Veya İstihlaf Kaçakçılığı, Resmi İhale Alım Ve Satımlara Fesat Karıştırma, Devlet Sırlarını Açığa Vurma Suçlarından Dolayı Hükümlü Bulunmamak.
Erkek Adaylar İçin Görev Yapacağı Tarihler Arasında Askerlikle İlişkinin Olmaması Gereklidir
Görevini Yapmasına Engel Bir Sağlık Sorunu Olmamak

Sponsorlu Bağlantılar

Pastacı Çırağı Kursu Usta Öğreticisi Başvuru Sıralaması:
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Öğretmeni Olarak Atananlar, Öğretmen Bulunamaması Durumunda Öğretmen Olarak Atanabilecek Nitelikte Olanlar.
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Programları / Fakülte Mezunları.
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında/Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri.
Aşçılık İle İlgili Ön Lisans Programlarından Mezun Olup Pastacılık Mesleğinde En Az 3 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olduğunu Belgelendirenler.
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı/Pastacılık Dalında Iv. Seviye Eğitim Almış Olanlardan Pastacılık Mesleğinde En Az 5 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olanlar.

Fındık, Ceviz, Zeytin Ve Kiraz Yetiştiriciliği Usta Öğretici Koşulları:
Tarım Teknolojileri/Tarım Alanı Bahçe Ve Tarla Bitkileri Dalı Öğretmeni Olarak Atananlar. Öğretmen Bulunamaması Durumunda Öğretmen Olarak Atanabilecek Nitelikte Olanlar.
Tarım Teknolojileri/Tarım Alanı Bahçe Ve Tarla Bitkileri Dalına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Programları / Fakülte Mezunları.
Bahçe Ve Tarla Bitkileri Dalına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri.
Bahçe Ve Tarla Bitkileri Dalına Kaynak Teşkil Eden Ön Lisans Eğitimi Almış Olanlardan Bu Alanda En Az 3 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olduğunu Belgelendirenler.
Bahçe Bitkileri Ve Tarla Bitkileri Dallarında IV. Seviye Eğitim Almış Olanlardan Bu Alanda En Az 5 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olanlar.

Başvuru Belgeleri
Kimlik Fotokopisi
Diploma, Öğrenim Belgesi (Aslı Ve Fotokopisi)
Varsa Ustalık, Usta Öğretici Belgesi (Aslı Ve Fotokopisi)
Adli Sicil Kaydı Belgesi (Aslı)
İkametgah Belgesi
Usta Öğretici Başvuru Formu (İndirmek İçin Tıklayın)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Merhabalar ben lisans m3zunuyum Arkeoloji bölümü bitirdim .Bir senede Almanca Eğitimi aldım halk egitim merkezinde eğitmen olabirimiyim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Arkeoloji Ve Arkeoloji Ve Sanat Tarihi Bölümü İçin Kurs Bulunmuyor.
   Arkeoloji Ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı Bölümü İçin
   Sanat Tasarım Alında Açılan Kurslar İçin Başvuruda Bulunabilir.

 2. Büşra dedi ki:

  Merhaba siyasal bilgiler ve kamu yönetimi mezunuyum hangi alanda usta öğretici belgesi alabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Hukuk Alanında Kurs Açmak İçin Başvurulabilir.
   Adli Kalem İşleri
   Adli Takip Elemanı

 3. Aynur Aydın dedi ki:

  Merhaba.Fen edebiyat fakultesi filoloji lisans mezunuyum.Sinif öğretmenliği formasyonun da var .Halk egitimde görev alabilirmiyim.Ne yapmam gerekiyor

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   bildiğim kadarıyla açılabilecek kurs bulunmuyor. başvurular e-yaygın sitesinden e-devlet şifresi ile alınıyor.

 4. ibrahim dedi ki:

  Merhaba elektrik elektronik mühendisligi 2. Sinif ögrencisiyim .Mezun olduktan sonra halk eğitimde arduino ve robotik kodlama üzerine kurs açabilir miyim ? İstanbul üniversitesi eğitmen eğitimi sertifikası veriyor kurs sonunda buna katılıp sertifikayı alsam bu kursu halk eğitimde verebilir miyim ? Bir de lisans diplomamı almadan sadece bu bu sertifikayla kurs açma başvurusunda bulunabilir miyim ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Eğitici Sıralaması
   Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan “Öğretmenlik Alanları,
   Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre “Elektrik Elektronik
   Teknolojileri”;
   a. Alan öğretmeni olarak atananlar,
   b. Emekli alan öğretmenleri;
   c. Alan öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olanlar,

   Elektrik Elektronik Teknolojileri alanında/alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri,

   Elektrik Elektronik Teknolojileri alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları / fakülte mezunları.
   Elektrik Elektronik Teknolojileri ile ilgili önlisans programlarından mezun olup alanında en az 1 yıllık meslek deneyimi olduğunu belgelendirenler,
   Mesleki ve Teknik eğitim veren ortaöğretim kurumlarının Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı mezunu veya bu alanda asgari dördüncü seviyede eğitim almış olanlardan en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olduğunu belgelendirenler.

 5. melek dedi ki:

  Merhaba orta ogretim mezunu usta öğretici olabilirmi

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Kurs Açma Şartlarını Taşıyanlardan En Az İlkokul Mezunu Olanlar Usta Öğretici Olabilir.
   Özel Şartlar:
   1 – En az ilkokul mezunu olması,
   2 – İlkokul ve ortaokul mezunlarının ustalık alanlarında en az 11 yıl, orta dereceli okulların ikinci devresinden veya yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanların da en az 4 yıl ustalık alanlarında başarılı bir şekilde çalışmış olduklarını belgelendirmeleri,
   Ancak, özel eğitime muhtaç çocuklara mahsus kurumlarda görev alacak kişi özürlü ise süre şartı aranmayabilir.
   3 – 3 üncü maddenin (b) fıkrasının (3) ve (4) bentlerindeki şartları yerine getirmeleri gerekir.
   4 – Mesleki ve Teknik Öğretim ve Örgün Eğitim Kurumlarında görevlendirilecek usta öğreticilerin en az meslek lisesi veya dengi okul mezunu olması gerekir. Ancak, istisnai hallerde bakanlıktan izin almak şartıyla ilkokul mezunu usta öğreticilere de görev verilebilir.

 6. Emin dedi ki:

  merhaba 20 yaşındayım bir devlet üniversitesinden önlisans aşçılık mezunuyum kurs açabilmek için usta öğretici belgem olması şart mı aşçılık yada pastacılık üzerine kurs açabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açılık Ön Lisans Mezunları Mesleğinde 1 Yıl Deneyim Şartı İle Kurs Açmak İçin Başvuruda Bulunabilir.

  2. Gozel dedi ki:

   Merhaba yabancıyım kuaförlük egitimi mi turkiyede tamamladım usta usta ogreticilik belgemi aldim halk eğitimine is başvurusu yapabilirmiyim

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    İlan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesinde TC vatandaşı olma şartı aranıyor.
    ihtiyacın karşılanamaması durumunda görev verilebiliyor.
    Resmî kurumlardan veya ilan yoluyla ders ücreti karşılığı görevlendirmelerle ihtiyacın karşılanamaması hâlinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çalışma izni, İçişleri Bakanlığınca oturma izni ve alanında yeterlilik belgesinin denkliğinin yapılmış olması şartıyla ilgili mevzuat kapsamında yabancı uyruklular ders ücreti karşılığında görevlendirilebilir.

 7. Sema dedi ki:

  Merhaba. Ben Hacettepe Üniversitesi Lisans Çocuk Gelişimi bölümü mezunuyum. Şu an çalışmıyorum. Formasyonum yok. Halk eğitim merkezlerinde kurs açabilir miyim? Neler yapmam gerekir? Usta öğretici sertifikası bizim için de geçerli mi?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Çocuk Gelişimi Alanında Kurs Açmak İçin Başvurulabilir. Öğretmenler Ve Formasyonu Olanlar Dışında Usta Öğretici Oryantasyonu Kursuna Katılmak Zorunludur. Kurs Halk Eğitim Merkezlerinde Açılır. Başvurular Bu Sene Eylül Ayında E-Yaygın Sitesinden E-Devlet Şifresi İle Alındı.

 8. Hatice dedi ki:

  Ön lisans çocuk gelişimi mezunuyum usta öğretici belgesi almam gerekiyor mu .MEB bağlı kurumda staj yapmış bulunmaktayım halk eğitim de kurs açmak için neler yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Usta Öğretici Belgesini Ustalık Belgesi Sahipleri Alabilir. Ustalık Belgesi Çocuk Gelişimi Alanında Verilmiyor. Halk Eğitimlerde Kurs Açabilmek İçin Öğretmenler Ve Formasyonu Olanlar Dışında Usta Öğretici Oryantasyonu Kursuna Katılmak Zorunludur. Başvurular Eylül Ayında E-Yaygın Sitesinden E-Devlet Şifresi İle Alındı.

 9. Kıymet dedi ki:

  Merhabalar ben Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Formasyonum yok ancak oryantasyon belgem var. Kurs açmak için yada halk eğitimde eğitimci olmak için başka belgeye gerek var mı? Hangi kursları açabilirim? Başvuru için usta öğretici belgesine gerek yok değil mi?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kişisel gelişim alanında
   diksiyon
   diksiyon, spikerlik ve sunuculuk
   etkili ve hızlı okuma
   usta öğretici belgesi zorunlu değildir.

 10. Fulya dedi ki:

  Merhaba işletme lisans diplomam var.halk eğitimde muhasebe alaninda kurs vermek için başvurmak istiyorum ancak e-yaygın da mezun olunan bölüm kısmında işletme yok.başka hangi bölümü seçebilirim ya da seçebilir miyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Aşağıdaki Şekilde İlerleyin.
   Mezuniyet Türü : Lisans
   Mezuniyet Alanı: Muhasebe Ve Finansman
   Mezuniyet Bölümü: İşletme

   Mezuniyet Türü : Lisans
   mezuniyet alanı: pazarlama ve perakende
   Mezuniyet Bölümü: İşletme

   1. Fulya dedi ki:

    Cevap için teşekkürler birşey daha sormak istiyorum.daha önce hiçbir yerde çalışmadım.bu durum başvurumun kabul edilmesinde engel teşkil eder mi acaba? Teşekkürler

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     meslek deneyimi şartı bazı kurs programları için ön lisans, meslek lisesi, ustalık belgesi olanlar için isteniyor. meslek deneyimi ekstra puan kazandırır.

 11. Kiraz Çiftçi dedi ki:

  Kiraz Çiftçi 2020 moda tasarım mezunuyum . Dikiş kursunda usta öğretici olmak için online başvurumu yapmalıyım Yada nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresinden e-devlet girişi ile başvurular yapılacak.

 12. Hüseyin Yıldırım dedi ki:

  usta öğretici belgem var okul düzeyim neye karşılık geliyor lise mezunu mu sayılıyorum yoksa liseyi açıktan okumam gerekiyor

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   usta öğretici belgesi lise diploması yerine geçmez. açık lise kaydı olunabilir.

 13. Yakup dedi ki:

  4 yıllık işletme mezunuyum 6 yıllık elektrik tesisatciligi üzerinden sigortalıgim var ,elektrik tesisatciligi adı altında 2 yıldır iş yerim var halen devam ediyor,usta öğretici ligi belgesi almak istiyorum , kalfalık ustalık belgesi almadan direkt usta öğretici belgesi başvurusu yapabilirmiyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Ustalık Belgesi Olmayanlar Usta Öğretici Belgesi Alamaz.
   Kalfalık Belgesi Olmayanlar Öncelikle Kalfalık Belgesi Sınavına Katılıp Kalfalık Belgesi Aldıktan Sonraki Sınav Döneminde Ustalık Belgesi Sınavına Katılarak Ustalık Belgesi Almalıdır.

 14. celal pehlivanlı dedi ki:

  ben 69 yaşında emekli resim ögretmeniyim.
  10 yıldır halk eğitim merkezinde yağlı boya resim kursu vermekteydim.
  bu yıl tekrar müracaat ettiğimde 65 yaş üstü kurs açamaz dediler bunun yasal bir dayanağı varmıdır öğrenmek istiyorum.
  saygılarımla.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   65 yaş üstüne görev vermiyorlar.

 15. Ezgi dedi ki:

  Merhabalar Gıda Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisiyim.Usta öğretici olarak başvurabilmem için ne yapmam gerekli bilgi alabilir miyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kurs açmak istenilen halk eğitim merkezinin usta öğretici başvuru tarihleri arasında kuruma başvurmak gereklidir. usta öğretici başvuruları çoğunlukla eylül ayında alınır, başvuru duyuruları halk eğitim merkezlerinin resmi sitelerinden yada kurumlardaki panolardan duyurulur.

   1. Vuslat dedi ki:

    Merhaba, ben de Gıda Mühendisiyim. Halk eğitim merkezlerinde alanımızda eğitim verebilmek için usta öğretici belgesi almamız gerekiyor mu? Bu noktada bilgilendirebilir misiniz?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     Öğretmenler ve pedogojik formasyonu olanlar dışındakiler usta öğretici oryantasyonu kursuna katılmaz zorundadır.

 16. kerem arıkan dedi ki:

  merhabalar ön lisans mezunuyum 4 yıldır sabit elektrik üzerine calısıyorum ön lisans mezunu oldugum ıcın usta ogretici belgesine ihtiyacım var mı bilgi verebilir misiniz

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezlerinde elektrik elektronik teknolojisi alanındaki bazı kursları açmak için başvuruda bulunulabilir.
   Elektrik Elektronik Teknolojisi ile ilgili önlisans programlarından mezunu olup alanında en az 1 yıllık meslek deneyimi olduğunu belgelendirenler.
   usta öğretici belgesi zorunlu değildir, usta öğretici oryantasyonu kursu zorunludur.

BİR YORUM YAZ