20.10.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Ulusal Yenilikçi Öğretim Materyalleri Edirne Tasarım Yarışması

Ulusal Yenilikçi Öğretim Materyalleri Edirne Tasarım Yarışması

Ulusal Yenilikçi Öğretim Materyalleri Edirne Tasarım Yarışması

Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Edirne Tasarım Yarışması Edirne Valiliği İle Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Düzenlenmiştir.
Yarışmaya Türkiye Geneli Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Ve Özel Okullarda Kadrolu Yada Sözleşmeli Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul Ve Ortaöğretim Öğretmenleri Katılabilir.
Yarışmada Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim Ve Dijital Materyal Kategorilerinde Ödül Verilecek.

Yarışma Ödülleri
Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim Ve Dijital Material Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 2 Adet Tam Altın
İkincilik Ödülü 1 Adet Tam Altın
Üçüncülük Ödülü 1 Adet Yarım Altın

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 15 Mayıs 2019.

Yarışmanın Amacı
Ülkemizde eğitim ve öğretim alanında kullanılan materyal ve etkinliklere ek olarak yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi, eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve örnek çalışmaların modellik ederek yaygınlaştırılması amacıyla Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından “Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması” düzenlenmesi istenmektedir. Yarışma ile ülkemizin eğitim ve öğretim alanındaki materyal ve etkinlik hafızasının gelişmesine katkı sağlanacaktır.Bu temel amaçlar doğrultusunda şunlar hedeflenmektedir:

a. Farklı görsel öğretim materyalleri ile derslerin daha anlaşılır, yapılandırıcı ve kalıcı şekilde işlenmesine zemin hazırlanması.
b. Öğretmenlerin derslerine/konularına ait öğretim materyallerini özgün olarak kendilerinin üretmelerinin sağlanması.
c. Ders materyallerinin öğretmenler tarafından üretilmesi sağlayarak onların yaratıcılığa teşvik edilmesi.
d. Öğrencilerin zihinsel gelişimlerinin desteklemesinin yanında, onların öğrenmelerini kolaylaştırarak kendi kendine öğrenme sorumluluğunun kazandırılması.
e. Yerel ve özgün materyal kullanımının artırılması yoluyla, eğitim öğretim süreçlerinde yerel çaba ve potansiyelin en üst düzeyde kullanımının sağlanması.
f. Materyal tasarımında yerel kaynak ve atıl malzeme kullanımının özendirilmesi.
g. Öğretim materyallerinin hazırlanmasında öğretim programlarında yer alan ünite ve kazanımlar ile öğrenci ihtiyaçlarının öne çıkmasının dikkate alınması.
h. Materyallerin hazırlanmasında öğrenci katılımının sağlanması, öğrenci becerilerinin geliştirilmesi.
i. Farklı alan\branş\sınıf ve zümre öğretmenleri arasında fikir paylaşımı ve iş birliği platformu oluşturması.
j. Eğitim öğretimde iyi uygulamaların ve örnek çalışmaların yaygınlaşmasının sağlanması.

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışmanın Konusu
Katılımcılar yarışmaya eğitim-öğretim hizmetleri alanından okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim öğrencilerine yönelik hazırladıkları materyaller ile dijital materyal kategorisi olmak üzere 5 kategori ile katılabileceklerdir. Projeye başvuru yapacak öğretmenlerin bakanlığımıza bağlı resmi/özel kurumlarında kadrolu veya sözleşmeli olarak görevli olması gerekmektedir. Yarışmacılar materyallerini hazırladıktan sonra http://edirne.meb.gov.tr/mty/ adresinden başvuru formlarını dolduracaklardır. Materyal Değerlendirme Kurulu tarafından okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital materyal kategorileri bazında başvurular değerlendirilerek sergiye kalmayı hak eden materyaller sahada değerlendirildikten sonra dereceye giren ilk üç materyal ödüllendirilecektir.

Yarışma Katılım Aşamaları
Yarışma başvurusu üç aşamalı olacaktır.

Birinci aşamada:
“Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarımı Yarışması” na başvurular http://edirne.meb.gov.tr/mty/ web sitesi üzerinden yapılacaktır. Site üzerindeki elektronik başvuru adımları takip edilerek sisteme materyalle ilgili bilgiler ve fotoğraflar yüklenecektir. Sistemin ürettiği başvuru kod numarası elde edilecektir.

İkinci aşamada:
Bu bilgiler ışığında her kategori için oluşturulan uzman komisyonca ekte yer alan değerlendirme ölçütlerine göre değerlendirme yapılacaktır. Materyal Değerlendirme Kurulu; ön değerlendirme kurulu, değerlendirme kurulu ve yürütme kurulu şeklinde üç gruptan oluşacaktır. Başvurulan ürünler öncelikle ön değerlendirme kurulu tarafından ekte belirtilen ölçek doğrultusunda değerlendirilecektir. Ön değerlendirme kurulunca yarışmaya katılması uygun görülen ürünler değerlendirme kuruluna gönderilecek. Değerlendirme kurulunun 100 puan üzerinden değerlendireceği ürünler içerisinden her kategoriden en yüksek puanı alan ilk 6 ürün belirlenerek toplam 30 ürün sergiye çıkarılacaktır.

Üçüncü aşamada:
Proje yürütme kurulu tarafından materyallerin nihai değerlendirmesi, sergi alanında ve eşzamanlı olarak puanlanarak yapılacaktır. Materyal sahibi öğretmenler, sahada oluşturulan proje yürütme kurulu üyelerine en fazla 10 dakikalık sunum yapacaklardır. Proje yürütme kurulunun puanlaması doğrultusunda en yüksekten düşüğe olmak üzere yapılan puan sıralamasına göre dereceye giren materyaller belirlenecektir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital materyal kategorisi olmak üzere beş ayrı kategorideki materyallerin sunumları ve puanlaması sergi alanında aynı gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Her kategorinin ilk üç derecesi ödüllendirilecektir. Ödül töreni Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği alanda yapılacaktır ve ödüller takdim edilecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ