26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Senaryo Yarışması

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Senaryo Yarışması

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Senaryo Yarışması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Senaryo Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası

Yarışma Konusu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Kurtuluşunun 100. Yılında Uluslararası Kültür ve Tarih Festivali kapsamında düzenlenecek “ Senaryo Yarışması”nın konusu Urfa’nın Kurtuluşudur.

Kapsam
Yarışmaya katılacak senaryoların konusu Şanlıurfa’nın kurtuluşu konulu olmak zorundadır. Bu kapsamda Şanlıurfa’ya ait özelliklerden birinin ele alınabileceği gibi, birkaç özellik ya da tümüne atıflar olabilecektir.
1) Senaryolar; Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkelerle, Cumhuriyetin niteliklerine ve ilkelerine ters düşmeyen ve Türk Toplumu’nun moral, milli ve manevi değerlerine, yapısına, yaşama tarzına, Atatürk İlkeleri’ne aykırı olamaz. Ayrıca seçilen temanın, hiçbir ideolojiye hizmet amacı gütmemesi, herhangi bir politik görüşü övücü veya yerici, müstehcen, anlamsız, insan haysiyetine aykırı olmaması ve ticari amaç taşımaması gerekmektedir.
2) Şanlıurfa ve çevresine has senaryolar, (Burada amaç Şanlıurfa yöresine özgü, coğrafi yer isimleri, mahalli kelimeler ve ağız yapısı ile bölgenin yöresel halk kültür zenginliğine katkı sağlamak) olmalıdır.
3) Yarışmaya gönderilecek senaryolar ön incelemeden geçecek, komisyonun 1. ve 2. maddede belirtilen kurallara uygun bulmadığı senaryolar yarışmaya dâhil edilmeyecektir. Bu durum yarışmanın hangi aşamasında tespit edilirse edilsin yarışma dışı kalır.

Yarışmaya Gönderilecek Eserler
1) Yarışacak senaryolar da Şanlıurfa’ya ait tarihi şahsiyetler, coğrafi yer adları, yerel ağızlar, mahalli kelimeler veya Şanlıurfa’nın genel kültürünü yansıtan öğeleri içeren herhangi bir ifade olmalıdır.
2) Senaryoda yer alacak oyuncu tiplemeleri Şanlıurfa il genelindeki yöresel kişiliklere uygun olmalıdır.
3) Daha önce hiçbir suretle yayınlanmamış olmalıdır. (sesli/görüntülü ortamlarda, internet paylaşım sitelerinde, amatör-profesyonel her türlü platformda )

Sponsorlu

Yarışmaya Katılacaklarda Aranacak Şartlar
1) Yarışmaya T.C. vatandaşı olan Senaryo yazmaya ilgi duyan tüm sanatseverler katılabilir.
2) Seçici Kurul Üyeleri ve yarışmalarda görev alan personel ile bunların birinci derecede kan bağı olanlar ve hısımları yarışmalara katılamazlar. Bu kişiler, yarışmaya katılan eserlere hiçbir şekilde katkıda bulunamazlar.

Senaryo Yarışması Katılma Koşulları Ve Başvurular
1) Senaryo Yarışması ulusal profesyonel veya amatör tüm sanatseverlere açıktır.
2) Yarışmacı (bireysel veya yapım ekibi adına senarist) yarışmaya sadece bir yapıt ile katılabilir.
3) Yarışma dili Türkçe’dir.
4) Yarışmaya en az 45 Sayfa olacak şekilde (kapaklar hariç) senaryolar katılabilir. Yarışma Kurulu gerekli gördüğü durumlarda, %10 (yüzde on)luk bir dilimde istisna yapma hakkına sahiptir.
5) Yarışmaya gönderilen bütün senaryolar yarışma arşivinde saklanır.
6) Yarışmaya, 15.04.2020 tarihinden sonra yazılmış olan ve konusu Şanlıurfa’nın kurtuluşunu içeren senaryolar katılabilir.
7) Ödülü hak eden kişi(ler), ödülünü almak üzere 26.09.2020 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ödül töreninde bizzat bulunmak zorundadır.
8) Yarışmaya katılacak senaryolar için son teslim tarihi 28.08.2020’dir.
9) Yarışmacılar, eserlerini yukarıda belirtilen tarihte komitenin elinde olacak şekilde kultur@sanliurfa.bel.tr e-posta adresine göndereceklerdir.
10) Yarışmacılar, eserin son teslim tarihine kadar eser üzerinde düzeltme,ekleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

Materyallerin E-Mail Yolu İle Teslimi
1) Bilgisayarla yazılmış olmalı,
2) Türkçe imla kurallarına ve sistemine uygun olmalı,
3) E-mailde yer alacak materyaller,
a. Başvuru formu
b. Senaryonun metni
c. Senaristin fotoğrafı
d. Senaristin 150 kelimeyi aşmayan özgeçmişi
e. Senaryonun sinopsis’i
f. EK-1ve EK-2 şartnamalerinin imzalı bir şekilde taranıp gönderilmesi
4) Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğunun sorumluluğu imza sahibinindir. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek her türlü hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir. Başvuru Formu’nu imzalayanlar, “Yarışma Şartnamesi”ni kabul etmiş sayılırlar.
5) Türkiye Cumhuriyeti’nin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları kapsamındaki kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı yapımlar ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan, şiddet, savaş, uyuşturucu kullanımını veya pornografiyi destekleyen, her türlü fanatizmi öven yapımlar ile reklam unsuru taşıyan yapımlar yarışmaya katılamazlar. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.

“I. Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu
Senaryo Yarışması 2020”
Proje Koordinatörü: Mahmut Kemal AÇIKYOL

İletişim
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü
Sekretarya: 0530 505 63 11
Mehmet Burak DEMİRKOL-0 533 429 28 84
E-posta : kultur@sanliurfa.bel.tr
Web :www.tarihinsanliyuzu.com

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ