<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Kısa Film Yarışması

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Kısa Film Yarışması

Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Kısa Film Yarışması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu Kısa Film Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya T.C. Vatandaşı Olan Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası

Yarışma Konusu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Kurtuluşunun 100. Yılında Uluslararası Kültür ve Tarih Festivali kapsamında düzenlenecek Kısa Film Yarışmasının konusu Urfa’nın Kurtuluşudur.

Kapsam
Yarışmaya katılacak filmlerin ana konusu Şanlıurfa’nın kurtuluşu olmak zorundadır. Filmin içeriğinde Şanlıurfa’ya ait özellikler işlenmelidir.
1)Filmler; Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkelerle, Cumhuriyetin niteliklerine ve ilkelerine ters düşmeyen ve Türk Toplumu’nun moral, milli ve manevi değerlerine, yapısına, yaşama tarzına, Atatürk İlkeleri’ne aykırı olamaz. Ayrıca seçilen temanın, hiçbir ideolojiye hizmet amacı gütmemesi, herhangi bir politik görüşü övücü veya yerici, müstehcen, anlamsız, insan haysiyetine aykırı olmaması ve ticari amaç taşımaması gerekmektedir.
2)Şanlıurfa kültürüne ait filmler, (Burada amaç Şanlıurfa yöresine özgü, coğrafi yer isimleri, mahalli kelimeler ve ağız yapısı ile bölgenin yöresel halk kültür zenginliğine katkı sağlamak) olmalıdır.
3)Yarışmaya gönderilecek filmler ön incelemeden geçecek, komisyonun 1. ve 2. maddede belirtilen kurallara uygun bulmadığı filmler yarışmaya dâhil edilmeyecektir. Bu durum yarışmanın hangi aşamasında tespit edilirse edilsin yarışma dışı kalır.

Yarışmaya Gönderilecek Eserler
1) Yarışacak filmler de Şanlıurfa’ya ait tarihi şahsiyetler, coğrafi yer adları, yerel ağızlar, mahalli kelimeler veya Şanlıurfa’nın genel kültürünü yansıtan öğeleri içeren herhangi bir ifade olmalıdır.
2) Filmin oyuncu tiplemeleri Şanlıurfa il genelindeki yöresel kişiliklere uygun olmalıdır.
3) Film daha önce hiçbir suretle yayınlanmamış olmalıdır. (CD, VCD vb. sesli/görüntülü ortamlarda, internet paylaşım sitelerinde, amatör-profesyonel tiyatro/ kulüp vb. her türlü platformda )

Ads

Yarışmaya Katılacaklarda Aranacak Şartlar
1) Yarışmaya T.C. vatandaşı olan Kısa Filme ilgisi herkes katılabilir.
2) Seçici Kurul Üyeleri ve yarışmalarda görev alan personel ile bunların birinci derecede kan bağı olanlar ve hısımları yarışmalara katılamazlar. Bu kişiler, yarışmaya katılan eserlere hiçbir şekilde katkıda bulunamazlar.

Kısa Film Yarışması Katılma Koşulları Ve Başvurular
1) Kısa Film Yarışması ulusal profesyonel, amatör tüm sanatseverlere açıktır.
2) Yarışmacı (bireysel veya yapım ekibi adına) yarışmaya sadece bir yapıt ile katılabilir.
3) Yarışma dili Türkçedir.
4) Filmler Vimeo’ya yüklenip, linki ve izleme şifresi ile (Online başvuru formunda yer alacak şekilde) yarışma kuruluna online gönderilmelidir. Filmler, en az 1080p görüntü kalitesi ile yüklenmelidir.
5) Yarışma Kurulu uygun gördüğü takdirde ilgili filmin kopyasını çeşitli formatlarda talep etme hakkına sahiptir. Teknik sorunlar içeren (yanlış kayıt, orantısal problemler, seste patlama veya bozukluklar vb.) filmler, yarışma dışı bırakılır.
6) Yarışmaya süresi (ön ve arka jenerik süresi dahil) 15 dakikayı aşmayan yapımlar katılabilir. Yarışma Kurulu gerekli gördüğü durumlarda, sürede %10 (yüzde on)luk bir dilimde istisna yapma hakkına sahiptir.
7) Yarışmaya gönderilen bütün filmler yarışma arşivinde saklanır.
8) Yarışmaya başvuran filmlerde özgün müzik kullanılması tavsiye edilir. Özgün müzik kullanılmadığı durumlarda telif hakkı sorunu bulunmadığına dair hak sahiplerinden alınmış ıslak imzalı muafiyet belgesi online başvuruya eklenmelidir.
9) Yarışmaya, 15.04.2020 tarihinden sonra yapılmış olan ve konusu Şanlıurfa’nın kurtuluşunu içeren filmler katılabilir.
10) Ödülü hak eden kişi(ler), ödülünü almak üzere 26.09.2020 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ödül töreninde bizzat kendisi veya vekalet verdiği kişi bulunmak zorundadır.
11) Yarışmaya katılacak filmler için son teslim tarihi 28.08.2020’dir.
12) Yarışmacılar, yapıtın son teslim tarihine kadar yapıt üzerinde düzeltme, ekleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

“I. Ulusal Urfa Kurtuluşu Konulu
Kısa Film Yarışması 2020”
Proje Koordinatörü: Mahmut Kemal AÇIKYOL

İletişim
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü
Sekretarya: 0530 505 63 11
Mehmet Burak DEMİRKOL-0 533 429 28 84
E-posta : kultur@sanliurfa.bel.tr
Web :www.tarihinsanliyuzu.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ