<style>.lazy{display:none}</style>
22.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Türkiye Kültür Yolu Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması

Türkiye Kültür Yolu Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması

Türkiye Kültür Yolu Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Türkiye Kültür Yolu Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Ülkemizde Yerleşik 18 Yaş Ve Üstü Kültür Yolu Festivalleri Fotoğrafçılar Maratonlarına Kayıt Yaptırmış Olan Herkes Katılabilir.

Yarışmayı Düzenleyen Kurum: T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı
Yarışma Türü: Fotoğraf Yarışması
Yarışmanın Kapsamı: Türkiye Geneli
Kimler Katılabilir: Ülkemizde Yerleşik Amatör Ve Profesyonel 18 Yaş Üstü 2024 Yılı İçinde Düzenlenen “Kültür Yolu Festivalleri Fotoğrafçılar Maraton”larına Kayıt Yaptırmış Tüm Fotoğrafçılar Katılabilir.
Başvuru Şekli: Online

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Türkiye Kültür Yolu Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 35 Bin Türk Lirası Artı TFSF Altın Madalya
İkincilik Ödülü 25 Bin Türk Lirası Artı TFSF Gümüş Madalya
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası Artı TFSF Bronz Madalya
3 Adet Mansiyon Ödülü 5 Bin Türk Lirası Artı TFSF Mansiyon
En Fazla 15 Adet Sergilenme Ödülü 1.500 Türk Lirası

Katılım Başarısı Özel Ödülü: 10 Bin Türk Lirası Artı Sertifika
(Bu Özel Ödül, Kültür Yolu Festivalleri Kapsamında En Az 4 Fotoğrafçılar Maratonuna Katılım Sağlamış Kişiler Arasından En Fazla Derece Ve Sergileme Alan Katılımcıya Verilecektir)

Ads

Yarışmanın Adı
Kültür Yolu Festivali 2024 Ulusal Fotoğraf Yarışması

Yarışmanın Amacı ve Konusu
Yarışmanın amacı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2024 yılında Türkiye’nin 16 ilinde düzenlenecek olan Kültür Yolu Etkinlikleri Fotoğrafçılar Maratonu sırasında çekilen fotoğraflardan zengin bir güncel görsel arşiv oluşturulmasını sağlamaktır.

Yarışmaya, 2024 yılında Türkiye genelinde 16 ilde organize edilen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Kültür Yolu Festivalleri sırasında düzenlenen Fotoğrafçılar Maratonlarına kayıt yaptırmış kişiler bu festivaller sırasında çekilmiş fotoğrafları ile katılabilirler.

Yarışmanın konusu, Festival kapsamındaki şehirlerin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri, kültürel ve yaşama dair konular yanında Kültür Yolu Festivali coşkusudur. Kültür Yolu Festivali Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fotoğrafçılar Maratonunun yapıldığı Türkiye’deki 16 ilde festival süresi boyunca şehre ve festivale dair tüm konular ele alınacaktır.

Yarışma kapsamında bulunan festivaller; Adana (13-21 Nisan), Şanlıurfa (25 Mayıs – 2 Haziran), Bursa (1-9 Haziran), Samsun (8-16 Haziran), Trabzon (22-30 Haziran), Van (29 Haziran – 7 Temmuz), Nevşehir (3-11 Ağustos), Erzurum (17-25 Ağustos), Çanakkale (31 Ağustos – 8 Eylül), Gaziantep (14-22 Eylül), Ankara (21-29 Eylül), Konya (21-29 Eylül), İstanbul (28 Eylül – 6 Ekim), Diyarbakır (12-20 Ekim), İzmir (26 Ekim – 3 Kasım) ve Antalya (2-10 Kasım) Kültür Yolu 2024 Festivalleridir.

Yarışma Organizasyonu
Yarışma, 2024 yılında Türkiye genelinde 16 ilde organize edilen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı (bundan sonra Düzenleyici KURUM olarak anılacaktır) 2024 Kültür Yolu Festivalleri himayesinde düzenlenmekte olup Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu teknik yürütücülüğünde ve TFSF’ye üye derneklerin desteği ile yapılacaktır.

Yarışma Kategorileri
Yarışma; Dijital (Sayısal) Renkli bölümde “Kentlerin Tarihi Dokusu ve Doğal Güzellikleri”, Lezzetleri” ve “Festival Coşkusu” olarak iki kategoridir.

a) “Kentlerin Tarihi Dokusu ve Doğal Güzellikleri, Lezzetleri” kategorisi:
Türkiye Kültür Yolu Festivali 2024 kapsamında fotoğrafçılar maratonu düzenlenen 16 şehrin (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) tarihi ve kültürel dokusuyla, fauna ve florasıyla, peyzajı, endemik türleri ve doğal güzellikleriyle, güncel yaşamıyla, insana dair anlarıyla, yöresel lezzetleriyle bu şehirlerin dinamiklerinin konu alındığı renkli dijital fotoğraflar bu kategoride değerlendirilmeye alınacaktır.

b) “Festival Coşkusu” kategorisi
2024 yılı içinde 16 şehirde yapılan “Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında yapılan tüm etkinlikleri konu edinen renkli dijital fotoğraflar bu kategoride değerlendirilmeye alınacaktır.

Katılım Koşulları
a. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b. Yarışma; yarışma sorumlusu, Seçici Kurul üyeleri ve TFSF Yarışma Temsilcisi ile birinci dereceden yakınları dışında, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel 18 yaş üstü 2024 yılı içinde düzenlenen “Kültür Yolu Festivalleri Fotoğrafçılar Maraton”larına kayıt yaptırmış tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır. Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar. TFSF kayıtları esastır.

c. Katılımcı her bir bölüme en fazla 5 adet Sayısal Renkli eserle yarışmaya katılabilir.

d. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların Kültür Yolu Festivalleri Fotoğrafçılar Maratonlarının düzenlendiği illerin (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) sınırları içerisinde veya bu sınırların içerisinde kalan alanların dışarıdan fotoğraflanarak elde edilmiş olması ve ilgili ilde yapılan Fotoğrafçılar Maratonun düzenlendiği tarihlerde çekilmiş olması zorunludur. (Bakınız şartname sonu)

e. Yarışmaya, festival programları içinde yer alan Fotoğrafçılar Maratonlarına katılmış, ödül veya sergileme almış fotoğrafların katılmasında bir engel yoktur.

f. Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan TFSF onaylı başka herhangi bir yarışmada ödül alan ya da bu fotoğrafların deklanşör/kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kesilmesiyle oluşturulan veya renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar katılabilir. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.

g. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır.

h. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), cep telefonu ile çekilen fotoğraflar ve HDR (High Dynamic Range) uygulanan fotoğraflar kabul edilmeyecektir

i. İnsanlı veya insansız hava aracı (drone) vb çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir. Bir drone’u bir kişi kullanmalıdır.

j. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar kabul edilmez.

k. Bu yarışmaya, yapay zekâ ile oluşturulan fotoğraflar kabul edilmez. Gönderilen eserlerin, telif hakkını elinde bulunduran kişi tarafından tüm bölümlerinin fotoğraflanması gerekmektedir. Bu kurala uymayanlar TFSF tarafından ömür boyu men cezası alacaktır.

l. Katılımcılar, kişisel verilerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun olarak işlenmesine ve aktarılmasına yönelik her türlü idari ve teknik tedbiri almakla yükümlüdür. Bu kapsamda gerçek kişiye ait fotoğrafların işlenmesi durumunda kişilerin Kanun kapsamında bilgilendirilmesi ve açık rızasının alınması gereken durumlarda açık rızalarının alınması gerekmektedir. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Kanun’a uygun şekilde aktarılmayan fotoğraflar hakkında sorumluluk katılımcıya aittir.

m. Katılımcı, yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait görüntüleri olduğu gibi veya kısmen kullanan, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.

n. Kural ihlallerinde, “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Ulusal / Uluslararası Fotoğraf Yarışması Düzenleme Ana Yönergesine Ek Yaptırımlar ve Kural İhlal uygulamaları Yönergesi (TFSF YG 02-D)” ndeki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış katılımcılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.

o. TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla katılımcı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir.

p. TFSF sistemine yüklenen fotoğrafların EXIF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden düzenleyici kurum ve TFSF sorumlu değildir.

q. Katılımcılar, sergileme hariç, ödül grubundan en fazla bir ödül alma hakkına sahiptir.

r. Düzenleyici; ödül alan, sergilemeye değer bulunan fotoğrafların yüksek çözünürlüklü dijital dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

s. Düzenleyici kurum, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleyici kurum, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleyici kurum, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, TFSF Yarışmalar Birimine Son Katılım Tarihi’nden en geç bir hafta öncesine kadar yazılı olarak bilgilendirmek ve olurunu almak koşuluyla, yetkilidir.

Diğer Hususlar
a. Fotoğraflar seçici kurula katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, kodlanmış olarak sunulacaktır.

b. Yarışmanın ödülleri (belirtilen net tutar), yarışma başvuru onay bedeli, seçici kurul üyeleri huzur hakkı düzenleyici kurum tarafından karşılanacaktır. Şartnamede belirtilen maddi ödüller, Ödül Töreninde elden teslim edilebileceği gibi, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına düzenleyici kurum tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin ödülü elden teslim almadığı veya kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleyici kurumun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, sonuç bildirim tarihinden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.

c. Yarışma ödülleri; yeri ve zamanı yarışma takvimi içerisinde duyurulacak Yarışma Sergisi ve Ödül Töreninde sahiplerine teslim edilecektir. Mücbir sebeplerle ödül töreni yapılamaz ise web siteleri üzerinden durum duyurulacak ve dereceye giren katılımcılara ödülleri elektronik bankacılık aracılığı ile verilecektir.

d. Düzenleyici kurum, e-posta, ödül gönderimi konusunda elinden geldiğince titiz davranır, ancak posta gönderimi sırasında doğabilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz. Katılımcılar, yarışma başvurusu sırasında kullandıkları adreslerin bu şekilde yapılacak her türlü teslimata esas yasal ikametgâh adresleri olduğunu kabul ederler. Katılımcıların adresleri yanlış bildirmesinden kaynaklanan konularda düzenleyici kurum hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.

e. Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda düzenleyici kurum, Seçici Kurul ve “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Ulusal / Uluslararası Fotoğraf Yarışması Düzenleme Ana Yönergesi” ile TFSF Yönetim Kurulunun kararları geçerlidir.

f. Katılımcılar; http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresine üye olmak ve fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını okumuş, içeriğini anlamış ve hükümleri kabul edip onaylamış sayılırlar. Bu şartname, katılımcının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımcıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Eserlerin Gönderilmesi / Yüklenmesi
a. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

b. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme / yükleme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.

c. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

d. Katılımda yüklenecek fotoğrafların teknik özellikleri, boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

e. Yarışmaya katılacak fotoğraf(lar), 72-350 DPI çözünürlükte JPG/JPEG formatında kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir. Aksi durumda veya EXIF bilgilerinin bozulmuş olması durumunda, sistem fotoğraf(lar)ın yüklenmesine izin vermeyecektir.

f. Daha önce “2024 Kültür Yolu Festivali Fotoğrafçılar Maratonlarına” katılan fotoğrafa verilen ismin aynı fotoğraf ismiyle kullanılması önerilir.

g. Fotoğraflar sisteme yüklenirken açılan formda her fotoğraf için “Fotoğraf Adı”, “Çekildiği Yer” ve “Çekildiği Tarih” bilgisi ilgili alanlara yazılmalıdır. Bu bilgiler katılımcının beyanı olarak esas alınır. Yanlış beyan kural ihlali sayılır.

h. Üyelik ve katılım ile ilgili yardım için https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/sss linkine başvurulabilir. İletişim formu yalnızca olası sorunların çözümüne yönelik kullanılmalıdır.

i. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için düzenleyici kurum sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın Başlangıç Tarihi: Yayın Tarihi
Son Başvuru (Yükleme) Tarihi: 13 Kasım 2024 23:00 (TSI)
Seçici Kurul Toplantı Tarihi: 18 Kasım 2024
Sonuç Bildirim Tarihi: 22 Kasım 2024
Sergi ve Ödül Töreni Yer ve Saat: Daha Sonra Duyurulacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ