<style>.lazy{display:none}</style>Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvuruları
03.12.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvuruları Başladı

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvuruları Başladı

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvurusu 2024-2025

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvuruları Elden Yada Posta Yolu İle Alınacak. Amerika Birleşik Devletlerinde Meslek Yüksek Okulu Öğrenim Bursu Başvurusu Başladı.

Burs Miktarı
Bursun miktarı gidilen okul ve eyalete göre değişiklik göstermektedir. Burs; okul masrafları, sağlık sigortası, CCI “enrichment” aktiviteleri, kalacak yer ve yaşam giderleri ile gidiş-dönüş yol masraflarının toplamından oluşmaktadır.

Burs Süresi: 1 Akademik Yıl (Ortalama 10 Ay)

Başvuru Koşulları

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve fiilen Türkiye’de ikamet ediyor olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen Yeşil Kart’a (Green Card) başvurmuş ya da Amerikan vatandaşlığı / Yeşil Kart’ı (Green Card) olan adaylar bursa başvuramaz.

Ads

2. Daha önce ABD hükümeti sponsorluğunda, altı haftanın üzerinde bir süre için finanse edilen değişim programına katılmış ve bu bursa başvurusu sırasında J-1 vizesinin iki yıl kuralını yerine getirmemiş kişiler bursa başvuramaz.

3. 1 Temmuz 2024 tarihinde en az 18 yaşında olmak gereklidir.

4. Türkiye’de bir meslek yüksekokuluna kayıtlı olan adaylar bursa başvurabilir. Herhangi bir dört yıllık lisans programına kayıtlı olan ya da dört yıllık bir lisans programından mezun olmuş kişiler bursa başvuramaz.

5. Meslek yüksekokulu 2. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf not ortalaması 100 üzerinden en az 70 ya da 4,00 üzerinden en az 2,80 olmalıdır. (Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.)

6. Meslek yüksekokulu hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin lise mezuniyet not ortalaması 5,00 üzerinden en az 3,50 ya da 100 üzerinden en az 70 olmalıdır. (Not ortalaması, hem 5.00’lik sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 5.00’lik sistem dikkate alınacaktır.)

7. Yukarıda belirtildiği gibi, meslek yüksekokulu hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin sadece lise mezuniyet not ortalaması dikkate alınacaktır. 2. sınıf öğrencilerinin ise yalnızca meslek yüksekokulu 1. sınıf genel not ortalamaları dikkate alınacaktır.

8. En az orta derecede İngilizce biliyor olmak gereklidir.

Burs Detayları
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 2024-2025 akademik yılında ABD’de eğitim almak isteyen meslek yüksekokulu öğrencilerine bir akademik yıl boyunca eğitim bursu sağlayacaktır. Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu (Community College Initiative Program) (CCI) adı verilen bu burs programı Komisyonumuz tarafından yürütülmektedir.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu kapsamında ABD’ye giden katılımcıların kendi alanlarındaki teknik bilgilerini, liderlik becerilerini ve İngilizce yeterliklerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Program aynı zamanda profesyonel staj, alan çalışması ve toplumla etkileşim imkanı tanımaktadır. Program bitiminde diploma alınmayacak olup bursiyerlere katılım sertifikası sağlanacaktır.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, okul ve yaşam masraflarını, burs süresince sağlık sigortasını, kültürel faaliyetleri ve ABD’ye gidiş-dönüş uçak bileti ücretini kapsamaktadır.

2024-2025 akademik yılına yönelik başvurular için uygun olan sekiz alan aşağıda listelenmiştir. Adaylar, yalnızca belirtilen alanlar altına düşen alt uzmanlıklar arasından tercih yapabilmektedir. Belirtilen alan ve alt alanlar dışında akademik ilgileri olan adaylar bursa seçilmeyecektir.

Ziraat: Tarımsal İşletme, Tarımsal Coğrafi Teknoloji, Tarımsal Üretim Yönetimi, Hayvan Bilimi, Çevre, Bahçecilik ve Koruma, Sürdürülebilir Tarım

İşletme Yönetimi: Muhasebe, Saymanlık, Girişimcilik, Küçük İşletme Yönetimi, Pazarlama, Reklam ve Halkla İlişkiler, Sosyal Medya Yönetimi, İdari Asistanlık, Ofis Yönetimi, İş Operasyonları Destek ve Hizmetleri, İnsan Kaynakları, Uluslararası İşletme (Dış Ticaret), Liderlik Geliştirme, Lojistik/Küresel Tedarik Zinciri Yönetimi, İmalat, Kurumsal Liderlik, Proje Yönetimi, İş Bilişim Teknolojisi

Okul Öncesi Eğitimi: Çocuk Eğitim Merkezi / Kreş Yönetimi, Bebek Bakım ve Okul Çağı Uzmanlığı, Okul Öncesi Eğitimi ve Gelişimi, Özel Eğitim

Mühendislik: Mimarlık, Otomatik Sanayi Teknolojisi (Yarıiletken Teknolojisi dersleri ile), Otomotiv Teknolojisi / Servis Yönetimi, Bilgisayar Destekli Tasarım, İnşaat Yönetimi, Elektrik-Elektronik ve Elektro-Mekanik Teknolojiler, Isıtma-Soğutma Havalandırma, Makina Tamir: Otomasyon Sistemleri, Üretim Mühendisliği Teknolojisi, Mekatronik, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Robotik, Kaynak Teknolojisi

Bilgi Teknolojisi: Bilgisayar Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Bilimi, Bilgisayar Ağ Teknolojileri, Siber Güvenlik, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Bilgi Teknolojisi Teknisyeni – Bilgisayar Destek Uzmanı, Ağ Teknisyeni

Medya Ve İletişim: Dijital Medya, Film Çalışmaları / Sinema / Televizyon, Grafik Tasarım, Medya, Gazetecilik ve İletişim, Halkla ve Medya ile İlişkiler, Sosyal Medya ile Pazarlama, Web Tasarımı, Web Geliştirme

Kamu Güvenliği: İlk ve Acil Yardım / Acil Tıp Hizmetleri, Yangın Bilimi, Korunma ve Güvenlik, Eczane Teknikeri

Turizm Ve Otelcilik Yönetimi: Turizm ve Otel İşletmeciliği, Aşçılık ve Restoran Yönetimi, Toplantı, Organizasyon ve Sergi Planlama

Başvuru Nasıl Yapılır
Son Başvuru Tarihi: 2024-2025 akademik yılı CCI Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 6 Aralık 2023 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 8 Aralık 2023 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne ulaşacak şekilde 6 Aralık 2023 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 8 Aralık 2023 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

2024-2025 Dönemi Burs Son Başvuru Tarihi 6 Aralık 2023.
Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ