27.11.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvurusu

Türkiye Fulbright Meslek Yüksek Okulu Bursu Başvuruları Elden Yada Posta Yolu İle Alınacak. Amerika Birleşik Devletlerinde Meslek Yüksek Okulu Öğrenim Bursu Başvurusu Başladı.

Burs Miktarı
Bursun miktarı gidilen okul ve eyalete göre değişiklik göstermektedir. Burs; okul masrafları, sağlık sigortası, CCI “enrichment” aktiviteleri, kalacak yer ve yaşam giderleri ile gidiş-dönüş yol masraflarının toplamından oluşmaktadır.

Burs Süresi: 1 Akademik Yıl

Başvuru Koşulları
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve fiilen Türkiye’de ikamet ediyor olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen Yeşil Kart’a (Green Card) başvurmuş ya da Amerikan vatandaşlığı / Yeşil Kart’ı (Green Card) olan adaylar bursa başvuramaz.

• Daha önce ABD hükümeti sponsorluğunda, altı haftanın üzerinde bir süre için finanse edilen değişim programına katılmış ve bu bursa başvurusu sırasında J-1 vizesinin iki yıl kuralını yerine getirmemiş kişiler bursa başvuramaz.

Ads

• 1 Temmuz 2023 tarihinde en az 18 yaşında olmak gereklidir.

• Türkiye’de bir meslek yüksekokuluna kayıtlı olan adaylar bursa başvurabilir. Herhangi bir dört yıllık lisans programına kayıtlı olan ya da dört yıllık bir lisans programından mezun olmuş kişiler bursa başvuramaz.

• Meslek yüksekokulu 2. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf not ortalaması 100 üzerinden en az 70 ya da 4,00 üzerinden en az 2,80 olmalıdır. (Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.)

• Meslek yüksekokulu hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin lise mezuniyet not ortalaması 5,00 üzerinden en az 3,50 ya da 100 üzerinden en az 70 olmalıdır.

• Yukarıda belirtildiği gibi, meslek yüksekokulu hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin sadece lise mezuniyet not ortalaması dikkate alınacaktır. 2. sınıf öğrencilerinin ise yalnızca meslek yüksekokulu 1. sınıf genel not ortalamaları dikkate alınacaktır.

• En az orta derecede İngilizce biliyor olmak gereklidir.

Burs Detayları
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 2023-2024 akademik yılında ABD’de eğitim almak isteyen meslek yüksekokulu öğrencilerine bir akademik yıl boyunca eğitim bursu sağlayacaktır. Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu (Community College Initiative Program) (CCI) adı verilen bu burs programı Komisyonumuz tarafından yürütülmektedir.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu kapsamında ABD’ye giden katılımcıların kendi alanlarındaki teknik bilgilerini, liderlik becerilerini ve İngilizce yeterliklerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Program aynı zamanda profesyonel staj, alan çalışması ve toplumla etkileşim imkanı tanımaktadır. Program bitiminde diploma alınmayacak olup bursiyerlere katılım sertifikası sağlanacaktır.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, okul ve yaşam masraflarını, burs süresince sağlık sigortasını, kültürel faaliyetleri ve ABD’ye gidiş-dönüş uçak bileti ücretini kapsamaktadır.

2023-2024 akademik yılına yönelik başvurular için uygun olan sekiz alan aşağıda listelenmiştir. Adaylar, yalnızca belirtilen alanlar altına düşen alt uzmanlıklar arasından tercih yapabilmektedir. Belirtilen alan ve alt alanlar dışında akademik ilgileri olan adaylar bursa seçilmeyecektir.

Ziraat: Tarımsal İşletme, Tarımsal Coğrafi Teknoloji, Tarımsal Üretim Yönetimi, Hayvan Bilimi, Çevre, Bahçecilik ve Koruma, Sürdürülebilir Tarım.

Uygulamalı Mühendislik: Mimarlık, Otomotiv Teknolojisi/Servis Yönetimi, Bilgisayar Destekli Tasarım, İnşaat Yönetimi, Elektrik-Elektronik ve Elektro-Mekanik Teknolojiler, Isıtma-Soğutma Havalandırma, Makina Tamir: Otomasyon Sistemleri, Üretim Mühendisliği Teknolojisi, Mekatronik, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Robotik, Kaynak Teknolojisi.

İşletme Yönetimi: Muhasebe, Saymanlık, İş Planlama, Girişimcilik, Küçük İşletme Yönetimi, Müşteri Hizmetleri, Pazarlama, Reklam ve Halkla İlişkiler, Sosyal Medya Yönetimi, İdari Asistanlık, Ofis Yönetimi, İş Operasyonları Destek ve Hizmetleri, İnsan Kaynakları, Uluslararası İşletme (Dış Ticaret), Liderlik Geliştirme, Kurumsal Liderlik, Proje Yönetimi.

Okul Öncesi Eğitimi: Çocuk Eğitim Merkezi/Kreş Yönetimi, Bebek Bakım ve Okul Çağı Uzmanlığı, Okul Öncesi Eğitimi ve Gelişimi, Özel Eğitim.

Bilgi Teknolojisi: Bilgisayar Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Bilimi, Bilgisayar Ağ Teknolojileri, Siber Güvenlik, Coğrafi Bilgi Sistemleri, IT Teknisyeni – Bilgisayar Destek Uzmanı, Ağ Teknisyeni.

Dijital Medya, Gazetecilik Ve İletişim: Dijital Medya, Gazetecilik ve İletişim, Grafik Tasarım, Halkla ve Medya ile İlişkiler, Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarımı, Web Geliştirme.

Sosyal Hizmetler, Sağlık Ve Kamu Güvenliği: Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Yangın Güvenliği ve İtfaiyecilik, Flebotomi.

Turizm Ve Otelcilik Yönetimi: Otel Yönetimi, Aşçılık ve Restoran Yönetimi, Toplantı ve Organizasyon Yönetimi, Turizm.

Başvuru Nasıl Yapılır
Son Başvuru Tarihi: 2023-2024 akademik yılı CCI Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 30 Kasım 2022 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 2 Aralık 2022 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne ulaşacak şekilde 30 Kasım 2022 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 2 Aralık 2022 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru yapan tüm adayların başvuru paketine eklenmesi gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

• Başvuru Formu çıktısı: Başvuru formu için buraya tıklayabilir veya sayfanın en üst bölümdeki “Başvuru” butonundan erişebilirsiniz.
– Başvuru formunun nasıl doldurulacağı konusunda başkalarına danışabilirsiniz, ancak sorulara kendi cümleleriniz ile yanıt vermeli ve formu kendiniz doldurmalısınız.
– Başvuru formundaki TÜM sorulara İngilizce yanıt veriniz. Cevap alanlarını boş bırakmayınız. Size uygun olmayan sorulara “N/A” (not applicable) yazınız. Başvuru formunun son sayfasını imzalayınız. Başvuru formu şayet el yazısı ile dolduruluyorsa MAVİ tükenmez ya da pilot kalem kullanılmalı ve yazı okunaklı olmalıdır.
– İsminizi yazarken soyadınızı BÜYÜK harflerle olmak koşuluyla nüfus cüzdanınızda gözüktüğü şekilde yazınız. Fakat Türkçe karakter kullanmayınız (örneğin; OZTURK, Cagri Ibrahim).

Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için buraya tıklayınız.

• Lise boyunca alınan ders ve notları gösteren resmi not döküm belgesi – transkript (Hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin not ortalaması 5,00 üzerinden 3,50 ya da 100 üzerinden 70 ve üzeri olmalıdır). Meslek yüksekokulu 2. sınıf öğrencilerinin de bu belgeyi başvurularına eklemeleri gerekmektedir, ancak lise not ortalamaları dikkate alınmayacaktır. Lise not dökümünüzü e-Okul sistemi üzerinden temin edebilirsiniz. Lise transkriptinizin resmi geçerliliği olması için, mezun olduğunuz lisedeki yetkili bir kişi tarafından ya da lisenizin bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imzalanmalı ve damgalanmalıdır.
• Lise diplomasının okuldan alınacak “Aslı Gibidir” onaylı kopyası. Lise diplomanızı (mezuniyet belgesi) e-Devlet sistemi üzerinden elektronik barkodlu olarak temin edebilirsiniz.
• Meslek yüksekokulu öğrenci belgesi.
• Meslek yüksekokulundan alınan dersleri ve notları gösteren resmi not döküm belgesi – transkript (2. sınıf öğrencilerinin not ortalaması 100 üzerinden en az 70 ya da 4.00 üzerinden 2,80 olmalıdır). Henüz hiçbir sınava girmemiş Hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerinin de bu belgeyi ders listesini göstermesi açısından başvuru paketine eklemesi gereklidir.
• Nüfus cüzdanı önlü-arkalı fotokopisi.
• Bir adet fotoğraf (arka yüzüne öğrencinin ismi yazılmalıdır).

Önemli: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez.

2023-2024 Dönemi Burs Son Başvuru Tarihi 30 Kasım 2022.
Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ