<style>.lazy{display:none}</style>Türk Eğitim Vakfı TEV Bursu Başvuru Tarihleri 2023-2024
23.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Türk Eğitim Vakfı TEV Bursu Başvuru Tarihleri

Türk Eğitim Vakfı TEV Bursu Başvuru Tarihleri

Türk Eğitim Vakfı TEV Bursu Başvuru Tarihleri 2023-2024

Türk Eğitim Vakfı TEV Bursu Başvuru Tarihleri 2023-2024 Eğitim Öğretim Dönemi İçin Açıklandı. TEV Burs Başvurusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.

Burs Miktarları
Lise Bursu Aylık 1.100 Türk Lirası
Üniversite Bursu Aylık 2.500 Türk Lirası
Yüksek Lisans Bursu Aylık 3.750 Türk Lirası
Doktora Bursu Aylık 5 Bin Türk Lirası
Üstün Başarı Bursu Aylık 5 Bin Türk Lirası

Ek Burslar
Yemek Ek Bursu 700 Türk Lirası
Ulaşım Ek Bursu 300 Türk Lirası
Kitap Ve Kırtasiye Ek Bursu 200 Türk Lirası

Türk Eğitim Vakfı TEV 2023-2024 Burs Başvuru Takvimi
Yurt Bursu Başvurusu 15 Ağustos – 31 Ağustos
Meslek Lisesi Bursu Başvurusu 11 Eylül – 15 Ekim
Üniversite Bursu Başvuruları 4 Eylül – 24 Eylül
Üstün Başarı Bursu Başvuruları 28 Ağustos – 17 Eylül
Yüksek Lisans Ve Doktora Bursu Başvuruları 11 Eylül – 15 Ekim
Üstün Başarı Sanat Bursu Başvurusu 16 Ekim – 6 Kasım 2023

TEV Bursu Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Ads

2023-2024 Akademik Yılı Burs Kararları Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Tüm Güncel Burs Duyuruları İçin Tıklayın.

Her yıl TEV bursuna tekrar mı başvurmalıyım?
Her sene yeniden başvurmanız gerekmez. TEV bursu başarınız sürdüğü sürece otomatik olarak yenilenir. Her güz döneminde sizden bir önceki yılın ders notlarını gösterir ve öğrenciliğinizin devam ettiğini gösterir yeni dönem öğrenci belgesini ister, önceki yılı başarıyla tamamlayanlara Ekim’de yeni yılın ilk bursunu iletiriz.

TEV’in internet sitesinde bursiyerlerin giriş yapabilmesi için bir portal var ve giriş yapamıyorum. Burs durumumu ve transkriptimi iletmek için bu alanı kullanmam gerekmiyor muydu?

Giriş yapmayı denediğiniz portal, burslarımıza yeni başvurmuş adayların başvurularını takip edebilmeleri için oluşturulmuş bir portaldır. TEV Bursiyeri olduğunuz için ilgili yere giriş yapamamanız normaldir. Güz dönemi başında sizden transkript ve öğrenci belgesi vb. istendiğinde başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Öğrenci belgesi ve transkriptimi ne zaman ve nasıl size gönderebilirim?
Bütün öğrencilerimizin yaz okulu, bütünleme gibi süreçlerinin tamamlanması, fakültelerin e-devlette güncel bilgi sunmaları ve bursiyerlerimizin okula devam kaydı yaparak yeni öğrenci belgesi almaları için güz dönemini beklememiz gerekli. Dolayısı ile sizlerden belgelerinizi Eylül ortasından itibaren isteyeceğiz. Belgeleri göndermek için duyuruyu beklemelisiniz. E-posta ile belge kabul etmeyeceğiz, sitemiz üzerinden özel bir alana yüklemenizi isteyeceğiz. Size konuyla ilgili e-posta ve SMS gelecektir, takip etmenizi rica ederiz.

Bu sene ilk bursumu ne zaman alacağım? Pekiyi ya son burs?
Devam eden bursiyerlerin ilk burs ödemeleri Ekim ayında gerçekleşir. Burs alınan süre 9 aydır. Dönem içerisindeki son bursunuz Haziran ayında yatar.

TEV orta öğretim bursu alıyordum. Mezun oldum ve üniversiteye yerleştim. Burs almaya devam edebilir miyim?
Öncelikle tebrik ederiz. Devlet üniversitesinde öğrenim görmeye hak kazandığınız takdirde TEV Eğitim-Yükseköğretim Bursu devam eder. Eylül ayında sizlerden isteyeceğimiz belgeler ile bursunuz, üniversite bursu olarak devam edecektir.

Bu akademik yılın sonunda mezun olmam gerekiyordu fakat dersim kaldığı için okulum uzadı. Önümüzdeki sene için tekrar burs alabilir miyim?
TEV tarafından ilerleyen zamanlarda size bilgi toplama formu gönderilecek, aynı zamanda gerekli belgeleri özel bir alana yüklemeniz istenecektir. E-posta ve SMS’lerinizi kontrol ediniz. Öğrenciliğiniz devam ediyorsa bir dönem veya bir yıl alabileceksiniz.

Bu sene mezun oldum. Mezunlara ödül bursu veriliyor mu?
Mezun genel not ortalamanız 3,50 (100’lük sistemde 88) ve üzerinde ise 2022-2023 yılındaki bir aylık burs tutarı kadar ödül bursu Ekim ayında hesabınıza yatırılır. Bunun için sizden belge istenecektir.

Okul / bölüm / fakülte değiştirdim. Bursum devam edecek mi?
Yatay veya dikey geçiş ile yıl kaybetmeden eğitiminize devam ediyorsanız bursunuz devam edecektir. Ancak yeniden üniversite sınavına girerek okul değiştirdiyseniz yeniden TEV Bursuna başvurmanız gereklidir.

Mart-Haziran arasında 4 aylık deprem desteği aldım. Yeni eğitim yılında bursum devam edecek mi? Edecekse şimdi ne yapmalıyım?
TEV yönetimi, devlet üniversitelerinde okuyan, afetten etkilenmiş 4 aylık destek alan öğrencilerimizin bursunun devam etmesine karar vermiştir. Eylül ayında sizden de transkript ve öğrenci belgesi gibi evraklar istenecektir. Değerlendirme sonrası, tüm Eğitim-Yükseköğretim bursiyerlerimiz gibi siz de yılda 9 ay burs alacaksınız. TEV Ailesine tekrar hoş geldiniz. (Ayrıca sizlere özel sunulan psikososyal destek imkânlarımızı e-postalarınızdan takip etmenizi rica ederiz.)

Çift anadal yapıyorum, bu programlarımın bir tanesinden mezun oldum, diğer anadalım için öğrenimim 2023-24’te devam edecek ve sonra mezun olacağım. Bursum devam eder mi?
Öncelikle tebrik ederiz. Çift anadal yapma başarısını gösteren öğrencilerimizin öğrenimlerinin ders programı ve çokluğu sebebiyle uzayabildiğinden bursunuz bir dönem veya bir yıl devam eder. Bu kural geçtiğimiz yıl TEV Yönetmeliğine eklenmişti. Güz dönemi başında sizden de öğrenci belgesi ve transkript isteyeceğiz. Duyurularımızı takip etmelisiniz.

Üstün Başarı Bursum hangi koşullarda devam eder?
Genel not ortalamasının 4,00 üzerinden belirlendiği üniversitelerde 3,20’nin, 100 üzerinden belirlendiği üniversitelerde ise 80’in altına düşmemesi gerekmektedir. Not ortalaması 3,20altına düşen bursiyerlerimizin bursu Eğitim-Yükseköğretim bursuna dönüştürülmektedir. Bu kural, 2023-24 akademik yılı için de aynı şekilde uygulanmaktadır.

Ödül bursu ile ilgili sorum var. Kimler alabiliyor?
Son yılın ortalaması 3.50/4.00 veya 88/100 olan öğrencilerimize Ekim ayında yeni yılın ilk bursu ile birlikte başarılı olmuş oldukları akademik yılın bursu kadar, bir aylık ödül bursu vereceğiz. ÜBB bursiyerlerimiz ödül bursu almamaktadır. Mezun olan öğrencilerimiz de son sınıflarındaki başarıları nedeniyle takip eden yıl Ekim’de bu ödül bursunu alabilir.

TEV Ek burslarına (yol, kırtasiye vb.) başvuru nasıl oluyor? Kimler alabiliyor?
Mülakatınıza girmiş olan komisyonların kararı ile bu burslar sizlere atanıyor.

Başka kurumlardan burs alabilir miyim?
TEV bursu alanların başka kurumlardan burs almaması gerekir. Ancak TEV bursu gibi 4 yıl süren devamlı bir burs değil de az miktarda ve kısa süreli bir burs ise TEV bursunuz kesilmez.

Sigortalı bir işte çalışabilir miyim? Bursum kesilir mi?
TEV bursunuza çalışmanız bir engel değildir. Akademik başarınızı yüksek tutacak kadar derslerinize vakit ayırmanızı önemseriz ancak iş deneyimi edinmeniz de gelişiminiz için çok önemlidir ve mezuniyet sonrası size iş bulmak anlamında da önemli katkılar sağlayacaktır. Derslerinizde başarılı olmanıza engel olmadığı sürece deneyim edinmenizi destekler, hatta staj ve yarı zamanlı çalışma gibi imkânlar sunan kurumsal ortaklarımızın duyurularını da bursiyerlerimiz ile e-posta yolu ile paylaşırız.

Disiplin cezası almak TEV bursunu etkiler mi?
Disiplin cezası aldığınız takdirde TEV bursunuz devam etmeyecektir.

Okulum bitti yüksek lisansa devam edeceğim bursum devam eder mi?
Eğitim-Yükseköğretim Bursu’ndan doğrudan Yüksek Lisans Bursu’na geçiş yapmak mümkün değildir. Başvuru takvimi, seçim süreçleri ve kriterleri farklıdır. Kazandığınız yüksek lisans programının sıralaması, her yıl başvuru kabul ettiğimiz ve etmediğimiz alanlar listesi, dil ve ALES notu puanlarınız, araştırma ve tez konusu, bilime katkı, kariyer hedefleriniz gibi yüksek lisans yapma gerekçelerinizi detaylıca anlatmanız gerekir. En başarılı adaylar sıralanır, mülakata davet edilir. O nedenle sayfamızdan duyuruları takip etmeye devam etmelisiniz.

TEV yurtlarında kalan bursiyerim./TEV yurtlarında kalmak için başvurmayı düşünüyorum. İki burs aynı anda alınır mı, bu yıl yurt cep harçlığı ne kadar?
Hem TEV yurtlarında kalma bursu hem de Eğitim bursu aynı anda alınamaz. TEV Ankara, Trabzon, İzmir yurtlarımızda kalmak için ilgili yurt yönetimi ile iletişime geçmelisiniz. TEV Yurtlarında kalan öğrencilerimize 2023-2024 eğitim yılında aylık 2000 TL verilecektir.

Yurt bursundan eğitim bursuna veya eğitim bursundan yurt bursuna geçebilir miyim?
Kaldıkları yurttan ayrılarak Eğitim Bursu’na geçiş yapmak mümkündür. Talebinizi yurt müdürlüğüne ve tev_egitim@tev.org.tr adresinden bizlere iletmeniz gerekir. Güz döneminde transkript ve öğrenci belgenizi iletirken bize geçiş yapma talebinizi de aynı şekilde iletebilirsiniz. Zira öğrenciliğinizin devam ettiğini yeni öğrenci belgenizden teyit etmemiz gerekir. Ancak Eğitim bursiyeri olup TEV yurdunda kalmak isteyen öğrenciler için hem yurtta burslu kontenjanda yer olması hem de Yurt Müdürlerimiz ile online veya yüz yüze mülakat yapmanız gerekir. Yaptığınız görüşme sonrasında güz döneminde bize ileteceğiniz evraklarınız ile Yurtlar Yönetimi ve Yurt Müdürü’nün onayı sonrası geçiş yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ