<style>.lazy{display:none}</style>
22.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Türk Eğitim Sen Marşı Söz Yazma Yarışması

Türk Eğitim Sen Marşı Söz Yazma Yarışması

Türk Eğitim Sen Marşı Söz Yazma Yarışması

30. Yıla Armağan Türk Eğitim Sen Marşı Söz Yazma Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Adı
30. Yılına Armağan “Türk Eğitim Sen Marşı” Söz Yazma Yarışması

Yarışmanın Konusu
Türk Eğitim-Sen kararlı, ilkeli ve ahlaklı sendikal mücadelenin adıdır. Her şartta üyesinin ve eğitim çalışanlarının yanında bulunan, tarafı Türkiye’nin, Türk milletinin yanı olan Türk Eğitim Sen 30. Yaşını kutlamaktadır.

Bu gurur üyelerimizin, teşkilat mensuplarımızın, bizlere destek veren bütün eğitim çalışanlarınındır. Eğitim çalışanları arasında sendikal bilincin, mücadele ahlakının ve iradenin adı olmuştur. Türk milletinin bağrından çıkan bu nadide sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Sen’i gelecek yüz yıla ilkelerini muhafaza taşımak hepimiz için önemli bir vazife olarak görülmelidir.

Ads

Türk Eğitim Sen’in bu güne kadar sürdürdüğü onurlu mücadelesinden yola çıkarak, beslendiği kaynağı, misyonu ve vizyonunu dile getirmek; ahlak, adalet, sevgi, saygı, merhamet, çalışkanlık, irade ve azim gibi hasletleri terennüm ederek Türk Eğitim Senlileri tanımlamak ancak mümkün olabilmektedir.

Eğitim çalışanlarının sendikal mücadelesinin yüz akı Türk Eğitim Sen’i ve ilkelerini ihtiva eden Türk Eğitim Sen’in kimliğini ve kurumsal bakış açısını yansıtan bir marş sözü yazılması bu yarışmanın konusudur. Bu kapsamda marş sözü olabilecek şiirler yazılacaktır.

Yarışmanın Amacı
1992 yılında kurulan Türk Eğitim Sen 2022 yılı itibariyle 30. Yılını tamamlayacaktır. Sendikamızın kurumsal kimliğini pekiştirmek, eğitim çalışanlarının tercih edip, üyelikleri ile sahip çıkıp, güç verip bu günlere getirdikleri Türk Eğitim Sen, ilkelerinden ödün vermeden sendikal mücadelesine devam etmektedir.
Eğitim çalışanlarının gür sesi olan, güçlü teşkilat yapısı ile kurumsal kimliğini her daim yenileyerek geliştiren Türk Eğitim Sen’i nice otuz yıllara taşıyacak yine sendikal mücadelemizin kıymetli üyeleri, eğitim çalışanları, sizler ve bizler olacağız.

Türk Eğitim Sen’i her platformda doğru anlatabilmek, mücadelemizi daha coşkulu ve kararlı yapabilmek gayesi ile Türk Eğitim Sen’in 30. yılına armağan olarak marşın yazılması amaçlanmaktadır. Yarışmada birinci seçilen şiir Türk Eğitim Sen marşının güftesi olacaktır. Bu sözlere uygun olarak yapılacak beste ile marş haline getirilecektir.

Yarışmanın Şartları

• Yarışma Üyeler, arasında düzenlenecektir. Yarışmaya Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların üyeleri ve emeklileri katılabilirler.
• Yarışmaya Seçici Kurul üyeleri ve birinci derece yakınları katılamazlar.
• Şiirler aruz, hece ya da serbest vezinli olabilir.
• Şiirler daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.
• Yarışmaya en fazla üç ( 3 ) şiirle katılmak mümkündür.
• Yarışmaya eser gönderebilmek için www.tesyarisma.org adresinden kayıt olmak, kaydın cep telefonuna ya da elektronik posta adresine gelecek kodun ilgili alana girilmesi ile onay verilerek doğrulanması gereklidir.
• Kişisel verilerin korunması ile ilgili tüm tedbirler alınacak olup, yarışma süreci bittikten sonra bilgiler resen imha edilecektir.
• Kayıt olurken eser sahibi mutlaka kendisine bir rumuz belirlemelidir. En fazla 5 (beş) harf ve 3 (üç) rakamdan oluşan bir rumuz kullanılacaktır.
• Yarışmaya gönderilecek eserler; sağ, sol ve sayfa altında 2,5 cm sayfa üstünde de 3 cm boşluk bırakılarak Microsoft Word ortamında yazılmalıdır.
• Yarışmaya gönderilecek şiirler A4 sayfasında, Arial 12 punto, 1,5 satır aralığı ile bilgisayarda yazılacaktır ve iki ( 2 ) sayfayı geçmeyecektir.
• Her şiirde mutlaka metinde anlatılan duygu ve düşünceye uygun bir başlık olmalıdır.
• Yarışmaya katılan kişiler, eserlerinin –kullanım hakkı kendilerinde olmak ve kendilerinden izin almak şartıyla- Türk Eğitim-Sen tarafından yayın organlarında yayınlanabileceğini, yapacağı çalışmalarda kullanabileceğini ve bu şartname hükümlerini aynen kabul etmiş sayılırlar. Bunun için yarışmaya eser gönderilirken yayın izin formunun onaylanması gerekmektedir.
• Yarışmada dereceye giren eserlerin Türk Eğitim Sen marşı olarak bestelenmesini yarışmacılar peşin olarak kabul etmiş sayılmaktadır.
• Yarışma ödülü dışında dereceye giren eser sahibine bir telif ödemesi yapılmayacaktır. Ödülünü teslim alırken, düzenlenecek telif devir sözleşmesi imzalanacaktır.
• Şartnamelerde belirtilmeyen hususlarda ve tereddüt halinde Seçici Kurul kararları geçerlidir.
• Yarışmaya katılan eserlerden uygun görülenler ile dereceye giren metinler Türk Eğitim-Sen tarafından kitap olarak bastırılabilecektir.
• Yarışmaya katılan eser sahipleri bu hükümleri peşinen kabul etmiş sayılmaktadır.

Yarışmaya Son Katılım Süresi
Yarışmaya eser göndermek isteyen katılımcıların 30 Nisan 2022 tarihi saat 24:00’e kadar eserlerini www.tesyarisma.org adresi üzerinden yüklemesi gerekmektedir. Yarışma süresi ile ilgili her değişiklik yapma yetkisi Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’ne aittir.

Değerlendirme Ve Değerlendirme Kriterleri
Seçici Kurul 1 Mayıs 2022 tarihinde saat 10:00’da çalışmalarına başlayacak, rumuz, eser başlığı ve eserin kendisinin bilgilerine ulaşabildikleri bir sistem üzerinden şiirleri değerlendirecek; değerlendirmenin bitmesinin ardından puan sıralamasına göre ödüle değer eserleri belirleyecektir. 10 Mayıs 2022 tarihinde sonuçlar ilan edilecektir.

Şartnameye Uygunluk :Temel kriterlere uygun olmayan şiirler değerlendirmeye alınmadan elenecektir.
Türkçeyi Kullanma : 10 Puan
Çağrışım Değeri : 15 Puan
Ahenk Değeri : 15 Puan
Bütünlük : 15 Puan
Sözcük Uyumu : 15 Puan
Başlık Uyumu : 10 Puan
Yazım ve Noktalama : 10 Puan
Makul Ölçülerde Duygu ve Anlamı : 10 Puan
İfade Edebilmek
Toplam :100 Puan

Değerlendirme sonucunda en yüksek puanlı eserden başlanarak sıralama belirlenecektir. Aynı puanlı şiirlerin olması durumunda Jüri bu marş sözleri arasında ikinci bir değerlendirme yapacak, gerektiğinde mansiyon veya jüri özel ödülü gibi ödüller verme yoluna gidebilecektir.

Son Başvuru 30 Nisan 2022.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ