08.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tübitak Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması

Tübitak Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması

Tübitak Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması

Tübitak Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması başvurusu. Yarışmaya Türkiye Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Eğitim Gören Tüm Lise Öğrencileri Katılabilir.

Bu yıl ilk defa lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri kutup bilimleri konusunda çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bu alanda yapacakları nitelikli çalışmalarla hem toplumumuzda farkındalık oluşturmak hem de ülkemizin bu alanda rekabet etme ve bilimsel gücünü artırarak uluslararası bilimsel çevrelerde söz sahibi ülkelerden biri haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.

Final yarışmasında başarılı bulunan projelere Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülü verilir. Final yarışmalarında ödül alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi, varsa danışman öğretmenine para ödülü verilir.

Yarışmanın Amacı

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nın amacı, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri, Antarktika ve Arktik bölgelerde kutup bilimleri konusunda çalışmalar yapmaya teşvik etmek, kutup bilimleri alanında araştırmalar yapmaya yönlendirilen öğrencilerin bu alanda yapacakları nitelikli çalışmalarla ülkemizin gelecekte uluslararası bilimsel çevrelerde önde gelen ülkelerden biri haline gelmesine katkı sağlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışmanın Ana Alanları ve Tematik Alanları

Yarışma; Beşeri Bilimler, Canlı Bilimleri, Fiziki Bilimler ve Yer Bilimleri olmak üzere 4 ana alanda ve bu alanların altında yer alan tematik alanları kapsayacak şekilde düzenlenmektedir (Şekil 1).

Yarışmaya başvuracak projelerin, aşağıdaki tematik alanlardan birisini kapsayacak şekilde hazırlanış olması gerekir.

Yarışmaya Başvuru ve Proje Değerlendirme Süreci
Yarışmaya başvurular, Çağrı Duyurusu’na göre bu belgede belirtilen tarihler arasında online olarak http://e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılır. Çağrı Duyurusu’na programın web sayfasından ulaşılabilir.
Yarışmaya başvuru yapan projeler, jüri tarafından iki aşamada değerlendirilir:

Proje Ön Değerlendirme Süreci
Projeler ilk aşamada, üniversite öğretim üyelerinden her bilim alanı için TÜBİTAK tarafından oluşturulan jüri tarafından bireysel olarak değerlendirilir. Başarılı bulunan projeler, ikinci aşama olan Final Sergisine davet edilir. Sergiye davet edilecek projeler ve gerekli belgeler TÜBİTAK tarafından okullara ve proje sahiplerine bildirilir.

2021 yılı Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Proje Rehberine göre hazırlanan ve tamamlanan projelerin başvuruları 19 Ocak 2021 tarihinde başlar ve 24 Şubat 2021 tarihinde, saat 17.30’da sona erer.
Başvurular https://e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılır. Başvuru yapacak öğrenciler (proje iki öğrenci tarafından hazırlanmışsa her iki öğrenci) ve varsa danışmanın ARBİS’e kayıtlı olması gerekir. (Bkz. https://arbis.tubitak.gov.tr)

Proje Rehberi İçin Tıklayın.
Yarışma Duyurusu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ