30.11.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tübitak Covid-19 Star Araştırmacı Bursu

Tübitak Covid-19 Star Araştırmacı Bursu

Tübitak Covid-19 Star Araştırmacı Bursu

Tübitak Covid-19 Star Araştırmacı Bursu Başvuruları Başladı. Tübitak Stajyer Star Araştırmacı Burs Programı Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Ve Doktora Sonrası Öğrencileri Kapsamaktadır.

Çağrının Amacı ve Kapsamı
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak belirlenen yeni tip koronavirüs (COVID-19) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına almıştır. Özellikle, 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı ya da bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde hayati tehlike riskini artırmaktadır. Hastalığın toplumda kontrolsüz yayılımının engellenmesi, toplum sağlığının korunması, sosyal izolasyon altındaki vatandaşların desteklenmesi, salgının olumsuz ekonomik etkilerinin ve sağlık sistemi üzerindeki yükün azaltılması için koruyucu ürünler, hızlı ve güvenilir ölçüm yapan tanı kitleri, tedavide kullanılabilecek ilaç, cihaz, yazılım, hasta takip uygulamaları vb. konulardaki ihtiyaçların karşılanmasına gerek duyulmaktadır.

Bu çağrının amacı, yeni tip koronavirüsün teşhis ve tedavisine yönelik araştırma projelerinde görev alan Türkiye’de lisans, tezli yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrenciler ile doktora sonrası araştırmacıları teşvik etmek ve desteklemektir. Ayrıca program kapsamında desteklenen öğrencilerimizin bu çalışmalarının üniversitelerinde zorunlu staj olarak değerlendirme durumu üniversitelerine bağlıdır.

Bu çağrı duyurusu, STAR*, Stajyer Araştırmacı Burs Programı için COVID-19 Araştırma Projeleri çağrısına başvuran ve/veya bu programdan destek almaya hak kazanan ve destek alan kişilerle ilgili işlem ve yükümlülükleri kapsar. TÜBİTAK işbu çağrı duyurusu üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

Burs Kapsamı, Miktarı ve Süresi

Sponsorlu

Burs Kapsamı ve Süresi

i. Çağrı kapsamında, COVID-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünler, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesi ve yeni tip koronavirüs mücadelesi ile ilişkili olabilecek tüm kamu destekli Ar-Ge projelerinde (dezenfektanlar, maske, koruyucu kıyafetler, doğrulama ölçütleri (duyarlılık, özgüllük, doğruluk, kesinlik, doğrusallık) uluslararası kabul görmüş sınırlar içerisinde olan tanı kitleri, yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlar, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar, ilaç, aşı, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamaları vb.) görev alan lisans, yüksek lisans ve doktora
öğrenimi gören öğrenciler ile doktora sonrası araştırmacılar için burs desteği sağlanacaktır.

ii. Burslar, projedeki görevine devam etmesi koşuluyla bursiyerin desteklenmeye başlandığı tarih esas alınarak maksimum 12 aylık süre sonunda sona erdirilir. Görev alınan projenin durumuna göre süre uzatımı yapılabilir. Burs ödemeleri bursiyerin projeye dahil olduğu tarihte başlar, proje süresi boyunca devam eder. Proje devam ederken bursiyerlerin öğrenimini tamamlamış olması burs ödemesine engel olmaz.

iii. Burslar, ait oldukları ayı takip eden ayın ilk 10 günü içerisinde bursiyerlerin banka hesaplarına ödenir. Ödemeler, GYK kararıyla avans, peşin veya geriye dönük olarak ve 2 ya da 3’er aylık dönemler şeklinde yapılabilir.

Burs Miktarı
• Bursiyerlere ödenecek azami burs miktarları;
• Lisans öğrencileri için 750 TL/ay,
• Yüksek Lisans öğrencileri için 3.000 TL/ay,
• Doktora öğrencileri için 4.500 TL/ay,
• Doktora Sonrası Araştırmacılar için 6.000 TL/ay’dır.

TÜBİTAK’ın desteklediği diğer projelerde görev alan bursiyerlerin, bu program kapsamında da desteklenmesi durumunda verilecek burs miktarları yukarıdaki miktarlara tamamlanır.

Başvuru Koşulları
i. T.C. vatandaşı veya 5901 sayılı kanunda geçen Mavi Kart sahibi olmak
ii. Herhangi bir kurum/kuruluşta tam veya kısmi zamanlı çalışmıyor olmak.
iii. Türkiye’de lisans, tezli yüksek lisans veya doktora derecesi veren bir programda kayıtlı olmak ya da doktora derecesini almış olmak
iv. OHAL kapsamında yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararnameler ile doğrudan veya anılan Kanun Hükmünde Kararnamelerde öngörülen usuller çerçevesinde meslekten, kamu görevinden veya ilgili kurumların teşkilatından çıkarılmamış olmak
v. Özel öğrenci statüsünde olanlar bu çağrı kapsamında bursiyer olamaz.

Başvuru Belgeleri
i. Öğrenci belgesinin e-devletten alınan çıktısı veya doktora mezuniyet belgesi
ii. COVID-19 ile ilgili bir projede araştırma yapmakta/yapacak olduğunu gösterir belge (Kabul belgesi araştırmanın yapılacağı tarihleri, araştırma konusunu içermeli ve davet eden araştırmacı (proje yürütücüsü) tarafından imzalanmış olmalıdır.)
iii. Program web sayfasında yer alan formatta hazırlanmış Başvuru ve Araştırma Öneri Formu

Başvuru Yöntemi
i. Başvurular, istenen belgelerin çağrı duyurusunda ilan edilen tarihler içerisinde bidebcovid19@tubitak.gov.tr elektronik posta adresine gönderilmesi yoluyla yapılır.
ii. Başvuru belgelerinin Türkçe olması gerekmektedir.
iii. Başvuru sırasında yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi verenler, hukuken sorumlu olacaklardır.
iv. Başvuru geri çekme işlemi her aşamada yapılabilir. Geri çekme işlemi için ıslak imzalı bir dilekçenin BİDEB’e gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçenin BİDEB’e ulaşmasını takiben güncelleme işlemi yapılmaktadır.

Başvuru Dönemi 8 Nisan 2020 İle 19 Nisan 2020 Tarihleri Arasında Alınacak. Burs Sonuçları 1 Mayıs 2020 Tarihinde Açıklanacak.
Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ