16.07.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Tübitak Bilim Olimpiyatları

Tübitak Bilim Olimpiyatları

Tübitak Bilim Olimpiyatları

Tübitak Bilim Olimpiyatları Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Temel Bilimler Ve Bilgisayar Alanlarına İlgilerini Artırmak, Öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına Hazırlamak Ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına Katılımlarını Sağlamak Amacıyla Düzenlenmektedir.
Tübitak Bilim Olimpiyatları Son Başvuru Tarihi 24 Nisan 2019.
Birinci Aşama Sınavı 4 Mayıs 2019 Tarihinde Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar, Ortaokul Matematik Ve Ortaokul Bilgisayar Olmak Üzere Yedi Kategoride Yapılacak.
Yarışmaya Türkiye Geneli Resmi Ve Özel Tüm Ortaokul, Lise Ve Dengi Okul Öğrencileri İle Bilim Sanat Merkezi 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Ve 12. Sınıf Öğrencileri Katılabilir.

Başvuru Koşulları
Öğrenciler T.C. vatandaşı olmalıdır.
Lise son sınıf öğrencileri başvuramaz.
Her öğrenci yalnızca bir daldan başvurabilir. Ancak, Matematik/Ortaokul Matematik dalından Birinci Aşama Sınavı’na göre Yaz Okulu’na çağırılmayan ancak Bilgisayar Komitesi tarafından belirlenen taban puanının üstünde kalan öğrenciler, Bilgisayar/Ortaokul Bilgisayar dalından Yaz Okulu’na çağırılabilir ve İkinci Aşama Sınavı’na girmesine hak verilebilir. Öğrencilerin Birinci Aşama Sınavı’na başvuru esnasında bu durumu onaylamaları gereklidir.
Öğrenciler sınava, sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport) ile girerler. Sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmaz.
Başvuru esnasında yanlış beyanda bulunanların sınavı iptal edilir.

Destek Kapsamı Ve Ödüller
Birinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Yaz Okulu’na çağrılır ve İkinci Aşama Sınavı’na hazırlık amaçlı kampa alınır. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrencilere TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalya, başarı belgesi ve para ödülü verilir. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Kış Okuluna davet edilir.

Birinci Aşama Sınavı’na konuk statüsünde katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) öğrenciler için bölgesel değerlendirme yapılarak birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecesi alan öğrencilere başarı belgesi verilir.

Kış Okulu ve Takım Seçme Kampları sonucunda bütün dallarda Uluslararası ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları Takımları belirlenir. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına katılan ve derece alan öğrencilere TÜBİTAK tarafından para ödülü verilir. 2.4 Ulusal/Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında madalya alanlara verilen para ödülü miktarlarına http://tubitak.gov.tr/ adresinden erişim sağlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Bilgisayar sınav dallarında Türkiye genelinde dereceye giren öğrenciler, katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı’nda bir defa olmak üzere, aldıkları dereceye göre ek katsayı uygulamasından yararlanırlar (Bilgi için, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na bakınız).

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş ya da bronz madalya kazanan öğrencilerin, üniversiteye ilk giriş sınavında bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız yerleştirilme veya ek katsayı hakkından yararlandırılmaları, her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu hükümlerine göre yapılır.

Matematik, Bilgisayar, Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında ulusal /uluslararası alanda derece alan
öğrenciler olimpiyatlara katıldıkları alanlarla ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak veya seçerek kayıt yaptırmaları halinde TÜBİTAK Yurtiçi Lisans bursunu almaya hak kazanırlar (2205-Yurtiçi Lisans Burs Programı). Burs miktarlarına http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2750/2205-
olimpiyat_burs_miktarlari.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları sınavlarında başarılı olması halinde, öğrencilerin başarı derecelerine göre danışman öğretmenlere ödül verilebilir.

Başvuru Yöntemi
Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar dallarında yapılacak sınavlara, ülkemizdeki ve konuk statüsünde katılan KKTC’deki her liseden, başarılı öğrencileri arasından okul ya da Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) yönetimince seçilen öğrenciler katılabilir.

Fizik, Kimya ve Biyoloji (Matematik ve Bilgisayar hariç) dallarındaki sınava, ülkemizdeki ve konuk statüsünde katılan KKTC’deki her ortaokuldan, yalnızca 8. sınıfa devam etmekte olan başarılı öğrencileri arasından okul ya da BİLSEM yönetimince seçilen öğrenciler katılabilir.

Ortaokul Matematik ve Ortaokul Bilgisayar dallarında yapılacak sınavlara, ülkemizdeki ve konuk statüsünde katılan KKTC’deki ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan başarılı öğrenciler arasından okul ya da BİLSEM yönetimlerince seçilecek öğrenciler katılabilir.
Ulusal Bilim Olimpiyatları sınavı iki aşamalı olarak yapılır. Birinci Aşama Sınavı TÜBİTAKBİDEB adına İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülür.

Başvurular öğrencinin halen öğrenim gördüğü okul ya da BİLSEM yönetimi tarafından http://tubitak.istanbul.edu.tr/ adresinden yapılır.

Başvurular İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi – TR130001200982000006200378 no’lu hesaba sınav ücreti olan 50 TL yatırıldıktan sonra yapılır.

Son başvuru tarihi olan 24 Nisan 2019’dan sonra yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmez.

Başvuru sistemi kapandıktan sonra bir öğrencinin yerine başka birinin önerilmesi kabul edilmez.

Birinci Aşama Sınavı ile ilgili ilan ve açıklamalar TÜBİTAK – BİDEB adına İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından tüm okullara ve Bilim ve Sanat Merkezlerine İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile duyurulur ve http://tubitak.istanbul.edu.tr/ ve http://www.tubitak.gov.tr web adreslerinde ilan edilir.

Çağrı Metni İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ