27.07.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tübitak Bilim Olimpiyatları

Tübitak Bilim Olimpiyatları

Tübitak Bilim Olimpiyatları 2020

Tübitak Bilim Olimpiyatları Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Temel Bilimler Ve Bilgisayar Alanlarına İlgilerini Artırmak, Öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına Hazırlamak Ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına Katılımlarını Sağlamak Amacıyla Düzenlenmektedir.

Programın amacı, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamaktır.

Bu çağrı duyurusu, 2202 Bilim Olimpiyatları Programı’na başvuran ve/veya bu programdan destek alan ve almaya hak kazanan adaylarla ilgili işlem ve yükümlülükleri kapsar. TÜBİTAK işbu çağrı duyurusu üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

Başvuru Koşulları
T.C. vatandaşı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları veya 5901 sayılı kanunda geçen Mavi Kart sahibi olmak.

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında 8,9,10 ve 11. sınıfa ve hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir. Lise son sınıf öğrencileri programa başvuramaz.

Sponsorlu

Ortaokul Bilgisayar ve Ortaokul Matematik dallarında 5,6,7 ve 8. Sınıfa devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir.

Her öğrenci sınava yalnızca bir daldan başvurabilir. Ancak, Matematik/Ortaokul Matematik dalından Birinci Aşama Sınavı’na göre Yaz Okulu’na çağırılmayan ancak Bilgisayar Komitesi tarafından belirlenen taban puanının üstünde kalan öğrenciler, Bilgisayar/Ortaokul Bilgisayar dalından Yaz Okulu’na çağırılabilir ve İkinci Aşama Sınavı’na girmesine hak verilebilir. Öğrencilerin Birinci Aşama Sınavı’na başvuru esnasında bu durumla ilgili talebini bildirmeleri gereklidir.

Öğrenciler sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport) ile girerler. Sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmaz. Öğrenciler nüfus müdürlükleri tarafından verilen geçici kimlik belgesi ile sınava alınabileceklerdir.

Destek Kapsamı Ve Ödüller

Birinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Yaz Okulu’na çağrılır ve İkinci Aşama Sınavı’na hazırlık amaçlı kampa alınır. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrencilere TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalya, başarı belgesi ve para ödülü verilir. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Kış Okulu’na davet edilir.

Birinci Aşama Sınavı’na konuk statüsünde katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) öğrenciler için bölgesel değerlendirme yapılarak belirlenen taban puan üzerindeki öğrencilere birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecesi verilir.

Takım Seçme Sınavları sonucunda bütün dallarda Uluslararası ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları Takımları belirlenir. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına katılan ve derece alan öğrencilere TÜBİTAK tarafından para ödülü verilir.

Ulusal/Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında derece alanlara verilen para ödülü miktarlarına http://www.tubitak.gov.tr adresinden erişim sağlanmaktadır.

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik sınav dallarında Türkiye genelinde dereceye giren öğrenciler, katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı’nda bir defaya mahsus olmak üzere, aldıkları dereceye göre ek katsayı uygulamasından yararlanırlar (Bilgi için, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na bakınız).

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş ya da bronz madalya kazanan lise öğrencilerinin, üniversiteye ilk giriş sınavında bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız yerleştirilme veya ek katsayı hakkından yararlandırılmaları, her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu hükümlerine göre yapılır.

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında ulusal /uluslararası alanda derece alan öğrenciler olimpiyatlara katıldıkları alanlarla ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak veya seçerek kayıt yaptırmaları halinde TÜBİTAK 2205- Lisans Bursunu almaya hak kazanırlar.

Birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler TÜBİTAK bünyesinde yürütülen 2248 Mentorluk Desteği Programından yararlanabilirler.

Başvuru Yöntemi
Birinci Aşama Sınavı TÜBİTAK-BİDEB adına protokol ile yetkilendirilen kurum tarafından (bu yıla ait çağrı duyurusu için yetkilendirilen kurum İstanbul Üniversitesi’dir) tarafından yürütülür.

13 Temmuz – 07 Ağustos 2020 tarihleri arasında programa başvurular alınacaktır.

Başvurular öğrencilerin halen eğitim gördüğü okul ya da BİLSEM yönetimi tarafından https://tubitak.istanbul.edu.tr/ adresinden yapılır.

Başvurular https://tubitak.istanbul.edu.tr üzerinden yapıldıktan ve sınav ücreti olan 50 TL yatırıldıktan sonra tamamlanacaktır. Adaylardan tahsil edilecek sınav ücretleri; başvuru paneli üzerinden sanal pos (kredi/banka kartı) kullanılarak alınacaktır. EFT/Havale ödemeleri kabul edilmeyecektir.

Birinci Aşama Sınavı ile ilgili ilan ve açıklamalar https://tubitak.istanbul.edu.tr/ ve https://www.tubitak.gov.tr/tr web adreslerinde ilan edilir.

Başvuru sırasında yanlış/eksik beyanda bulunanların sınavı iptal edilir.

Sınav Merkezleri
Birinci Aşama Sınavı, 81 il merkezinde (başvuru alınması halinde) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) aynı anda uygulanır.

Sınav Yöntemi
Sınav iki aşamalı olarak yapılır. Birinci Aşama Sınavı, 29.08.2020 tarihinde BİDEB adına TÜBİTAK tarafından 2020 yılı çağrısı için yetkilendirilen İstanbul Üniversitesi tarafından, İkinci Aşama Sınavı ise TÜBİTAK web sitesinde ilan edilen tarihlerde BİDEB tarafından yapılır.

Birinci Aşama Sınavı başvurularının alınması 13 temmuz 2020 ile 7 ağustos 2020.

Birinci Aşama Sınavı 29 Ağustos 2020 Cumartesi günü.

Çağrı Metni İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ