26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

TSI SEATS Ekonomi Sınıfı Uçak Koltuk Ve Parçaları Tasarım Yarışması

TSI SEATS Ekonomi Sınıfı Uçak Koltuk Ve Parçaları Tasarım Yarışması

TSI SEATS Ekonomi Sınıfı Uçak Koltuk Ve Parçaları Tasarım Yarışması

TSI Seats Ekonomi Sınıfı Uçak Koltuk Ve Parçaları Tasarım Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Üniversitelerin Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri Katılabilir.

Organizasyon
TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması Uçak Koltuk Üretimi San. Ve Tic. A.Ş. tarafından düzenlenmektedir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 7 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 3 Bin Türk Lirası

*Para Ödülleri Derecelerin Görsellerinin Kamuoyuna Açıklanışından İtibaren 4 Ay İçerisinde Taraflara Ödenecektir.
**Grup Katılımı Durumunda Para Ödülü Grup Üyeleri Arasında Eşit Bölünecektir.

Tasarım Tescili Ödülü
Dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin şirketimize ibrazına istinaden 1.000TL’ye kadar desteklenecektir. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.

Sponsorlu

Fakülte Özel Ödülü
Yarışmaya katılan öğrencilerin aldıkları dereceler ve fakültelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan fakülteye “15.000 TL Değerinde Yerli Donanım Malzemesi” verilecektir.

Amaçlar
Yarışma;

• Uçak kabin içi sektöründe önemli bir yere sahip olan; uçak koltuğu ve koltuk yedek parçaları konusunda yenilikçi fikirleri desteklemek,
• Ülkemizin dünya havacılık piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına ve geliştirilmesine zemin hazırlamak,
• Öğrenciler ile sektörü buluşturmak,
• Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
• 2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek, amacıyla senede bir kez gerçekleştirilmektedir.
TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması, 2022 yılında üçüncü kez gerçekleştirilecektir.

Kimler Katılabilir
A) Üniversitelere kayıtlı tüm ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır.
B) Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, grup temsilcisi olarak bir katılımcının belirlenmesi gereklidir. Grup üyelerinin hepsinin A maddesindeki şartları sağlaması gerekmektedir.

Kapsam
Yarışma,
• Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları kapsamında katılıma açıktır.
İlgili kapsamda öğrenciler bireysel ya da grup olarak katılım göstebilir. Kapsam dahilinde 1.,2.,ve 3. seçilenler için ödüllendirme yapılacaktır.
Yarışma kapsamına ilişkin açıklamalar aşağıda sunulmaktadır.
Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları: Havayolu şirketleri için ergonomik, hafif ve inovatif koltuk ve/veya koltuk üzerindeki parçaların tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilip iyileştirilmesidir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilerek iyileştirilmesi beklenmektedir.
Tasarım ve mühendislik önerisi tek bir koltuk olabileceği gibi, koltuğa bağlı bir parça (armrest, headrest, vb.) da olabilir.

Katılım Koşulları
• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Katılımcılar ilgili kategoride bireysel veya grup olarak istedikleri kadar proje ile katılabilirler.

• Grup katılımları en fazla 6 kişiden oluşabilir.

• Öğrenciler Üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler. Öğretim elemanları ile birlikte geliştirilen projelerde grup katılım gösterilmesi gerekmektedir. Grup üyelerinin öğrencilerden oluşması gerekmektedir.

• Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, 15 Nisan 2022 tarihinden önce düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır.

• Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.

• TSI personeli yarışmaya hiçbir kategoride katılamaz. Seçici kurul asil üyeleri ve yarışma raportörleri ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz. Seçici Kurul üyelerinin çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan bir kişi, veya ortaklık içinde olduğu bir firma veya kişi seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz.

• Yukarıda sayılan maddeler kapsamında aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa TSI tarafından ödülü geri alınır.

Değerlendirme Ölçütleri
Seçici Kurul değerlendirmesinde dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir;
• Tema: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ilgili temaya uygun olması.
• İnovasyon: Tasarım ve Mühendislik önerisinin yenilikçi ve özgün olması.
• İhracat Potansiyeli: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ihracat potansiyelini taşıyor olması, uluslararası pazarda satılabilir olması
• Estetik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin estetik açıdan yeterli olması: görsel bütünlük, çekicilik, duygulara hitap.
• İşlevsellik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin öngördüğü işlevleri teknik olarak sağlayabilmesi ve kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılaması (ergonomi, kullanım kolaylığı, ürün dili).
• Gerçekleştirilebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin üretime uygun olması ve uygun malzeme seçimi (gerçekçi maliyet ve üretim yöntemi bilgileri beklenmektedir).
• Güvenlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokmaması.
• Sürdürülebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin; çevreye duyarlı olması, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olması, su, malzeme ve enerjiyi etkin kullanması (üretim ve kullanım esnasında).
• Teknik Yeterlilik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin şartnamede belirtilen başvuru formatına uygun olması.
Eserlerin özgünlüğüne ilişkin değerlendirme hakkı Seçici Kurula aittir.

Yarışma Takvimi

1. Duyuru:
Yarışma duyurusu ve katılım koşulları https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden ilan edilecektir.

2. Kayıt:
Yarışmacılar, kayıtlarını https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden 15 Nisan 2022 tarihinden, 14 Temmuz 2022 tarihine kadar elektronik olarak yapabileceklerdir.

3. Soru Cevap Tarihi:
Yarışmacılar sorularını 31 Mayıs 2022 tarihine kadar tasarimyarismasi@tsiseats.com elektronik posta adresine gönderebileceklerdir. Soru ve cevaplar https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet adresinde yer alan “Soru ve Cevaplar” sayfasından anonim olarak yayınlanacaktır.

4. Tasarımların Teslimi:
Yarışmacılar, katılım koşullarına uygun olarak hazırlayacakları Projelerini, https://www.tsiseats.com/tasarim/ üzerinden giriş yaparak yükleyebilirler. Proje gönderimi, 14 Temmuz 2022 tarihinde saat 23:59 Türkiye yerel saatinde sona erecektir.

5. Yarışma Sonuçlarının İlanı ve Ödül Töreni:
Yarışma sonuçları ve ödül töreni tarihi projelerin teslimi itibari ile 3 ay içerisinde https://www.tsiseats.com/tasarim/ web sitesi üzerinden ilan edilecektir.
*Tarihlerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde güncel tarihler https://www.tsiseats.com/tasarim/ web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ