<style>.lazy{display:none}</style>Trabzon Belediyesi Karikatür Yarışması Başvuruları
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Trabzon Belediyesi Karikatür Yarışması

Trabzon Belediyesi Karikatür Yarışması

Trabzon Belediyesi Karikatür Yarışması

Trabzon Belediyesi Karikatür Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Amatör Ve Profesyonel Tüm Karikatürcüler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3.500 Türk Lirası
Karikatürist Ziya Ramoğlu Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Karikatürist Hikmet Aksoy Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Karikatürist Harun Yavruoğlu Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
5 Adet Teşvik Ödülü Bin Türk Lirası

Konu: Bi Garip Sene 2020
Karikatüristler çizgiyle anlatırlar dünyayı, yaşamı. Sayfalar dolusu yazılacak olan şeyi bir iki çizgiyle anlatmanın ustalığını yaşarlar. Çizgileri yaşamı anlattığı gibi çağına da tanıklık eder. Amatör ve profesyonel tüm karikatüristleri yarışmamıza davet ediyoruz.

Trabzon’umuza katkı sağlayacak ilginç, özgün ve geleceğe ışık tutacak eserlerinizi bekliyoruz.

Son Katılım Tarihi
1 Ekim 2021 Cuma günü mesai bitimine kadardır.

Ads

Yarışmaya Katılacaklarda Aranacak Şartlar
1. Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup; amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
2. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya Katılacak Karikatürlerde Aranacak Nitelikler
1. Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza) olması gerekmektedir.

2. Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

3. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.

4. Genel ahlâk kurallarına uymayan, hakaret içeren, siyasi amaca hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren karikatürler yarışma dışı kalacaktır.

5. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kimlik bilgilerini içeren (Ek-1) formunu ve kısaca özgeçmişlerinden bahsede ceği (Ek-2) formunu doldurularak göndermelidir.

6. Yarışmacılar en fazla üç (3) adet karikatür ile yarışmaya katılabilirler.

Eserlerin Teslimi
1. Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. (Adı, Soyadı, Adresi, Telefon, TC Kimlik No ve varsa e-posta bilgileri). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

2. 18 yaş altı genç katılımcılara özendirme ve teşvik ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir. Eklemedikleri takdirde karikatürleri büyükler kategorisinde değerlendirilecektir.

3. Eserin gönderileceği zarfın üzerine: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi 9. Ulusal Karikatür Yarışması” yazısı ile sanatçının adı ve soyadı ile adres bilgileri yazılarak, belirtilen adrese en geç 1 Ekim 2021 Cuma günü mesai bitiminde verilen adreste olacak şekilde gönderilmelidir.

4. Karikatürler,
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, İskenderpaşa Mah. Dr.Kemal Dursun Cad. No:6, PK:61000- Ortahisar/ TRABZON”
adresine; posta, kargo ile gönderileceği gibi elden de
tutanak karşılığı teslim edilebilir. (Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi için son gün;
evrakın postaya verildiği değil, Belediye’ye ulaştığı tarih kabul edilecektir.) Postadaki gecikmeler için Trabzon Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulamaz.

5. Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır.

6. Basımı yapılacak olan yarışma albümü için; digital ortamda 300 dp. çözünürlükte jpg formatında taranmış karikatürlerini ve kişisel fotoğraflarını, word dosyasına yazılı kısa biyografileriyle birlikte (kultur@trabzon.bel.tr) e-posta adresine “9. KARİKATÜR YARIŞMASI” konu başlığı ile ayrıca gönderilmesi gerekmektedir.

Son Hükümler
1. Seçici kurul üyelerine, verilecek ücret, net: 2.000 TL’dir. Konaklama ve yemek Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Bu ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan kişilere verilmez.)

2. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım ve konaklama bedeli Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

3. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenecektir.

4. Trabzon dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait ulaşım (otobüs, uçak bileti), konaklama ve ağırlama masrafları Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır.

5. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.)

6. Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarından TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ de yararlanabilecektir.

7. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.

8. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Trabzon Büyükşehir Belediyesince bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Trabzon Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yayınlanacaktır.

9. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.

10. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmez.

11. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi
1. Karikatürlerin verilen adrese en son ulaşması gerektiği tarih; 1 Ekim 2021 Cuma günü mesai bitimine kadardır.

2. Jüri değerlendirme toplantısı; 9 Ekim 2021 Cumartesi günü yapılacaktır.

3. Yarışma sonuçları; 25 Ekim 2021 Pazartesi tarihinde açıklanacaktır.

4. Ödül töreni; 19 Kasım Cuma günü yapılacaktır. (Gerek görülürse tarihi değiştirilebilir.)

5. Sergi; Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezinde açılacaktır. (Gerek görülürse sergi yeri değiştirilebilir.)

Yarışma İçin İletişim
Metin ŞAHİN (Kültür ve Sanat Şube Müdürü) :
0 (462) 223 85 13
Adres : Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İskenderpaşa Mah.
Dr.Kemal Dursun Cad. No:6, PK:61000 – Ortahisar/TRABZON
E-Posta : kultur@trabzon.bel.tr
Web : http://www.trabzon.bel.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ