<style>.lazy{display:none}</style>TİHEK Engelli Hakları Karikatür Öykü Ve Şiir Yarışması
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

TİHEK Engelli Hakları Karikatür Öykü Ve Şiir Yarışması

TİHEK Engelli Hakları Karikatür Öykü Ve Şiir Yarışması

TİHEK Engelli Hakları Karikatür Öykü Ve Şiir Yarışması

Türkiye İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu TİHEK Engelli Hakları Karikatür Öykü Ve Şiir Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Karikatür, Öykü ve Şiir için ayrı ayrı Birincilik ödülü: Laptop (6.000-7.000 TL arasında)
Karikatür, Öykü ve Şiir için ayrı ayrı İkincilik ödülü: IPAD Tablet (4.000-6000 TL arasında)
Karikatür, Öykü ve Şiir için ayrı ayrı Üçüncülük ödülü: Akıllı Saat (3.000-4.000 TL arasında)

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ortaöğretim (lise) düzeyinde özel ve devlet okulları öğrencileri arası karikatür, öykü ve şiir yarışması.

Konusu: TİHEK tarafından 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü münasebetiyle MEB’e bağlı tüm özel ve devlet okullarında ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin eğitim öğretimleri aksatılmadan gönüllülük esasıyla ve uzaktan katılımıyla “İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Bağlamında Engelli Hakları” konulu karikatür, öykü ve şiir yarışması.

Etkinliğin Amacı: MEB’e bağlı tüm özel ve devlet okullarında ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilere hak temelli bakış açısı kazandırmak, engelli hakları konusunda duyarlılık geliştirmek ve engellilerin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını teşvik etmek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirmek ve tüm bu alanlarda farkındalığı artırmak.

Ads

Hedef Kitle: MEB’e bağlı tüm liselerde öğrenim gören öğrenciler.

Uygulama Yapılacak Okul Türleri: Resmi Anadolu Lisesi, Resmi Çok Programlı Anadolu Lisesi, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam-Hatip Lisesi, Resmi Fen Lisesi, Resmi Güzel Sanatlar Lisesi, Resmi Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Resmi İmam – Hatip Anadolu Lisesi, Resmi Spor Lisesi, Resmî Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Akşam Lisesi, Özel Anadolu Lisesi, Özel Eğitim Meslek Lisesi, Özel Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Fen Lisesi, Özel Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Temel Lise.

Katılım Koşulları
MEB’e bağlı devlet veya özel okullardan birinde ortaöğretim düzeyinde öğrenim görüyor olmak.
Öğrencilerin yarışmaya katılımı tümüyle ücretsizdir. Düzenlenen bu etkinlik ile herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir.

Etkinliğin Başlama-Bitiş Tarihi: 27 Ekim 2020-3 Aralık 2020

Yarışma Koşulları: Karikatür: İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı bir biçimde veren, düşündürücü ve güldürücü resim.

a) Öykü: Yaşanmış ya da yaşanabilir olayları anlatan kısa edebi yazı. Öykü en fazla üç sayfalık bir metinden oluşacak ve üç sayfayı geçen öyküler kabul edilmeyecektir.
b) Şiir: Bir olayı ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade eden dizelerden oluşan yazı.

Eserler özgün nitelikte, Anayasa ve Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçlarına uygun, insan hakları perspektifi ile evrensel ve yerel değerlerimizin ruhuna uygun ve özelde engelli hakları ile ilişkili olacaktır. Yayımlanmış, başka herhangi bir yarışmaya katılmış, ödül kazanmış/kazanamamış, dereceye girmiş/girememiş eserler bu yarışmaya katılamaz. Bu durumun tespiti halinde yarışmacı tüm haklarından feragat etmiş sayılır. Ödül kazanmış ise geri alınır.
Eserlerin ön yüzündeki metne zarar vermeden kâğıtların arka yüzüne öğrencinin adı ve soyadı, okulun adı, ili, sınıfı ve numarası, okul telefon iletişim bilgileri mutlaka yazılacaktır.
Katılımcılar yarışmaya velisi tarafından imzalanmış örneği şartname ilişiğinde verilen telif beyanı metni eklenmiş bir biçimde etkinliğe başvuruda bulunabilir. Öğrenciler her bir kategoriden en fazla 3 eser ile katılım sağlayabilir. 3 eserden fazla eser ile bir kategoriye başvuruda bulunan öğrencinin eserleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eser Değerlendirme Kriterleri
Eser değerlendirme kriterlerinde yazım kuralları açısından Türk Dil Kurumunun Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.

Öykü İçin;
Türkçeyi kullanma gücü: Anlatılmak isteneni, ifade edebilecek doğru sözcükleri kullanabilme, dil bilgisi kurallarını uygulama, yazım ve noktalama becerisi (25 Puan)
Özgünlük ve edebi nitelik: Bariz şekilde etkilenmemiş olma (25 Puan)
Üslup ve Yaratıcılık: Etkili bir başlangıç yapabilme ve uygun başlık koyabilme, anlaşılır bir anlatım düzeni oluşturma, serim, düğüm ve çözüm bölümlerinin işlenişi, edebi dile hâkimlik (25 Puan)
Amaca uygunluk: Öykü metninin genelde insan hakları özelde ise engelli hakları temasına uygunluğu ve etkileyiciliği (25 Puan)

Şiir İçin;
Türkçeyi kullanma gücü: Anlatılmak isteneni, ifade edebilecek doğru sözcükleri kullanabilme, dil bilgisi kurallarını uygulama, yazım ve noktalama becerisi (25 Puan)
Özgünlük ve edebi nitelik: Bariz şekilde etkilenmemiş olma (25 Puan)
Üslup ve Yaratıcılık: Etkili bir başlangıç yapabilme ve uygun başlık koyabilme, anlaşılır bir anlatım düzeni oluşturma, imge kullanımı, edebi dile hâkimlik (25 Puan)
Amaca uygunluk: Şiir metninin genelde insan hakları özelde ise engelli hakları temasına uygunluğu ve etkileyiciliği (25 Puan)

Karikatür İçin;
Amaca uygunluk: Genelde insan hakları özelde ise engelli hakları ile ilgili değerleri karikatür ile ifade edebilme yeteneği (25 Puan)
Yaratıcılık: (25 Puan)
Karikatürün görselliği ve çerçeve düzeni ile kâğıdın temizliği (25 Puan)
Özgünlük ve edebi nitelik: Bariz şekilde etkilenmemiş olma (25 Puan)

Yarışma Başvuru Aralığı Ve Teslim Yeri: Karikatür, öykü ve şiirler katılımcı öğrenciler tarafından öğrencisi oldukları Okul Müdürlüklerine 27 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlayacak şekilde 9 Kasım 2020 tarihine kadar teslim edilecektir. Öğrenciler için son başvuru tarihi 9 Kasım 2020 mesai bitimine kadardır.

İletişim Bilgileri: Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Birimi, Kocatepe Mahallesi Yüksel Cad. No:23 Kızılay 06420 Çankaya / ANKARA
Tel : 0 312 422 78 00 / 0 312 422 78 69 -78 32 – 78 79
Faks : 0 312 422 78 99
E-posta: liseyarisma2020@tihek.gov.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.
Veli İzin Belgesi İçin Tıklayın.
Kvk Aydınlatma Metni İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ