27.09.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

TFMD Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması

TFMD Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması

TFMD Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği TFMD Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Amatör Ve Profesyonel Tüm Fotoğrafçılar Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası Artı Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
İkincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası Artı Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Üçüncülük Ödülü Bin Türk Lirası Artı Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Mansiyon Ödülü Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği

Etkileşim Ödülleri
Türkiye Güzellikleri Etkileşim Ödülleri ise sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılan fotoğraflar arasından en yüksek beğeni ve paylaşım alan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilecek. Türkiye Güzellikleri Etkileşim Ödülü kazananı 5.000 TL ve Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği kazanacak. 3 fotoğrafa ise 1.000 TL para ödülü ve Yılın Basın Fotoğrafı Heykelciği olan Türkiye Güzellikleri Etkileşim Mansiyon Ödülü verilecek.

Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında basın fotoğrafçılarına açık bir kategori olarak 5 yıldır değerlendirilen, yurt dışı sergilerinde ülke tanıtımına hizmet eden “Türkiye Güzellikleri” bu alanda bir çok fotoğraf severin yoğun ilgi ve talebiyle ayrı bir yarışma şeklinde amatör profesyonel tüm fotoğraf tutkunlarının katılımına açılıyor.

Yarışmanın Amacı
Türkiye’nin güzelliklerini her yönü ile fotoğraflara yansıtmak. Türkiye’nin güzelliklerinin fotoğraflanmasını özendirmek ve
Türkiye’nin güzelliklerini fotoğraflayan fotoğrafçıları ödüllendirerek teşvik etmek. Sosyal medyada Türkiye’nin Güzellikleri’ni etkileşimlerle paylaşımlarla görünür kılmak. Sergiler ve basılı yayınlarla yarışmaya katılan fotoğrafları kalıcı eserler olarak geleceğe taşımak. Türkiye’nin tanıtımına katkı sunmak.

Ads

Ödüller 36 Yıllık Organizasyonla Sahiplerini Bulacak
“TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ” fotoğraflarının ödülleri, 36 yıldır büyük bir başarı ile aralıksız organize edilen Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacaktır. Ödüllerin dağıtılacağı organizasyon ise siyaset, iş, sanat ve medya dünyasından yüksek katılımla yapılacaktır.

“TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ” fotoğrafları İngilizce ve Türkçe altyazılarla uluslararası organizasyonlarda ve yurtdışı sergilerinde kullanılacaktır. Hedef ise bu büyük serginin dünyanın önemli merkezlerine taşınabilmesidir.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, her yıl bir çok saygın yayına imza atmaktadır. Dernek bu tecrübesini “TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ” fotoğraflarından hazırlanacak özel bir prestij kataloğuna yansıtacaktır. İngilizce ve Türkçe yayınlanacak katalog, organizasyonun önemli bir çıktısı olarak sunulacaktır.

Amaç
Farklı kültür ve birikimlere sahip, kıtalar arasındaki yolların kesiştiği coğrafi konumuyla Türkiye’nin güzelliklerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini, kazanımları ile modern ve çağdaş yüzünü fotoğraflara taşımak. Fotoğrafın yaygın kullanımı ve etkisinin yarattığı fırsatları uluslararası alanda değerlendirmek. Türkiye’nin dünyadaki görünülürlüğünü, saygınlığı, zenginlikleri ve güzellikleri ile arttırmak. Birçok medeniyetin beşiği ve köprüsü olmuş, eski medeniyetlerin geleneklerini ve kültürlerini miras olarak almış, kendi kültürünü oluşturmuş Türkiye’nin zengin kültürünü ve onu barındıran bu güzel coğrafyasını Türkiye ve dünya fotoğrafına yön veren isimlerle birlikte fotoğraflara taşımak, değerlendirmek. Fotoğraflarla anlatmak ve gelecek nesillere belge olacak fotoğraflar bırakma ve bu alanda bir arşiv oluşturulmasıdır. Tarihi, kültürel birikimi, ekonomisi ile her alanda Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü ve en etkin ülkeleri arasında en üst sıralardadır. Bu cennet köşenin her yönü ile güzelliklerinin ortaya konulması ve sunulması. Türkiye’nin güzelliklerinin fotoğraflanmasını özendirmek ve Türkiye’nin güzelliklerini fotoğraflayan fotoğrafçıları ödüllendirerek teşvik etmek. Sosyal medyada Türkiye’nin Güzellikleri’ni etkileşimlerle paylaşımlarla görünür kılmak. Sergiler ve basılı yayınlarla yarışmaya katılan fotoğrafları kalıcı eserler olarak geleceğe taşımak.

Kimler Katılabilir ?
Amatör, profesyonel tüm fotoğraf tutkunları katılabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı aranmaz. Yarışma uluslararası katılıma açıktır. Jüri Üyeleri katılamaz.

Başvuru Adresi Nedir?
Yarışmaya katılan eserler www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınır.

Fotoğraflar Nasıl Gönderilecek?
Yarışmaya başvurular www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınacaktır. Başvuru sahiplerinin kayıt yaptırmaları ve bilgilerini eksiksiz doldurmaları zorunludur.

Yayınlanma Şartı Var Mı?
Yarışmaya katılan fotoğraflar için yayınlanma şartı yoktur.

Kategorilere Göre Tarih Kısıtlamaları Neler?
Yarışmaya yalnızca son 5 yıl içerisinde çekilmiş fotoğraflar katılabilir. 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2020 arası çekilmiş olması gerekmektedir.

Kaç Fotoğrafla Katılabilirim?
Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması’na bir katılımcı en fazla 10 fotoğrafla katılabilir.

– Uyarı

Yarışmaya Türkiye Foto Muhabirleri Derneği 2021 ödüllerinden yalnızca birine katılabilir. Örneğin aynı fotoğraf hem Yılın Basın Fotoğrafları’na hem de Türkiye Güzellikleri’ne aynı anda gönderilemez. Tespit edildiği anda fotoğraf iki kategoride de tasnif dışı bırakılır.

Fotoğrafların Boyutları Ne Olmalı?
Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.

-Uyarı
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edecektir. Ödül alan, katalog veya sergilerde basılı yayınlara taşınacak tüm fotoğrafların orijinal formatları çekildikleri hali ile katılımcılardan istenecektir. Ham çekilmiş hali iletilmeyen fotoğraf tasnif dışı bırakılır.

Katılım Formu Doldururken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Yarışmacı, online başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır.

-Uyarı
Fotoğrafların Adobe Photoshop’ta File İnfo (Dosya Bilgileri) kısmının Türkçe olarak doldurulması zorunludur. File İnfo (Dosya Bilgisi) olmayan fotoğraflar tasnif dışı kalacaktır. Photoshop File İnfo (Dosya Bilgileri) Bölümünde açıklama kısmının doldurulması zorunludur. Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, Fotoğrafın açıklaması, Fotoğrafın çekildiği tarih açıkça belirtilmelidir. Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Yarışma başvuruları online olarak kabul edildiği için bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

Dernek Fotoğraf Haklarını Nasıl Koruyor?
Yarışmaya gönderilen fotoğrafların kullanım hakları sınırlı şekilde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ndedir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, yalnızca; Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları ile ilgili duyuru, basın duyurusu, sergi, dergi, basılı yayınlarda Yılın Basın Fotoğrafları ile ilgili çalışma ve ürünlerde, derneğin yapacağı temalı sergi, basılı yayın ve / veya katkı sağladığı basılı eserlerde kullanabilir. Yarışmaya katılan eser sahibi bu şartı kabul etmiş sayılır. Sponsor firma yalnızca ödül alan fotoğrafları dernek ve ödül alan kişi adı geçerek ilgili yayınlarında kullanabilir. Dernek, fotoğrafları hiçbir şekilde satamaz, dernek çalışmaları ve eğitim başta olmak üzere dernek tarafından sürdürülen iş birlikleri dışında 3. şahıslarla paylaşamaz.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eser sahiplerinin hakları ve fotoğrafların dijital güvenliklerine sahip çıkmak adına ilgili kuruluşlarla – Fotoğraf baskıları, tasarımlar ve matbaa hizmetleri v.b.- tazminat içeren yazılı sözleşmelerle hizmetlerini sürdürmektedir.

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI ve TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ KATALOĞU
Yarışmada ödül alan fotoğraflar 1988 yılından bu yana Yılın Basın Fotoğrafları Kataloğu’nda yayınlanmaktadır. Bu prestij yayında
ödül alan fotoğraflar dışında katılan eserlerden örneklerde sunulmaktadır. Fotoğrafların “YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2021”
ve/veya “Türkiye Güzellikleri” kataloğunda yayınlanmasına Türkiye Foto Muhabirleri Derneği karar verir.

Ödül Alan Foto Muhabirlerinin Yayınlarda Yer Alması
“Türkiye Güzellikleri” ödülünü alan katılımcı veya katılımcıların açık kimlik ve yüzleri, sponsor firmalarca gazete, dergi, internet ve televizyon ilanlarında kullanılabilir.

Fotoğrafların Renk Ve Düzenlemeleriyle Oynayabilir Miyim?
Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.

Uyarı
Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orjinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manüplasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, bu tarihten sonra Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği hiçbir yarışmaya katılamaz.
Yarışmacı dernek üyesi ise ihraç istemiyle jüri tavsiyesi ile TFMD Yönetim Kurulu’na sevk edilir.

Ödül Almış Fotoğraf Katılabilir Mi?
Yalnızca, “Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması”nda geçtiğimiz yıllarda ödül alan fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması 36 yıllık geçmişi ile bir çatı organizasyondur. Bunun dışındaki herhangi bir organizasyonda ödüllendirilmiş olması katılıma engel değildir. Yarışmada ödül almamış olma şartı aranmaz.

Ödüller Nasıl Belirleniyor?
Ödüller, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması Jürisi tarafından 6 günlük bir organizasyonda 3 gün süren bir seçimle belirleniyor. Yarışma jürisi Türkiye’nin yanı sıra uluslararası alanda da saygın isimlerden oluşuyor. Yarışmada, Yılın Basın Fotoğrafı ödülü ise tüm ödül alan fotoğraflar arasından yapılan değerlendirme ile belirleniyor.

İtirazlar Nereye Yapılıyor?
Yarışmaya yapılacak itirazlar, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne yazılı olarak yapılır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ilk toplantısında itirazları değerlendirir. Yarışma kuralları dışında yapılan tüm başvurular, tasnif dışı bırakılır.

Konu Ve Sınırlamalar Nelerdir?
Yarışmacı son 5 yıl içerisinde çekilmiş (1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2020 arası) herhangi bir konu üzerine tekil fotoğraflarla yarışmaya başvurabilir. Yarışmanın teknik başvuru şartları Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması ile aynıdır. Dernek ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini isteyecektir.

Konu sınırı olmadan tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan, zengin kültürünü, çeşitliliğini gösteren, gastronomi alanındaki zenginliğini, turizm alanındaki etkinliğini sunan fotoğraflar katılabilir. Drone fotoğrafları ile gökyüzünden Türkiye, su altı zenginlikleri ile su altından her alanda fotoğraflar yarışmada değerlendirilir.

Tarihi, kültürel birikimi, ekonomisi ile her alanda Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü ve en etkin ülkeleri arasında en üst
sıralardadır. Kıtalar arasındaki yolların kesiştiği coğrafi konumuyla Türkiye’nin, dört mevsiminin ayrı ayrı barındırdığı güzelliklerini gösteren. Türkiye’nin sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile yılın her ayında ziyaret edilebilir modern ve çağdaş
dünya ülkesi olduğunu vurgulayan. Birçok medeniyetin beşiği ve köprüsü olmuş, eski medeniyetlerin geleneklerini ve kültürlerini miras olarak almış, kendi kültürünü oluşturmuş bu cennet köşenin her yönü ile güzelliklerinin ortaya konulması ve sunulmasına katkı sağlayan fotoğraflar yarışmaya katılabilir.

Sosyal Medyada Hangi Etiketle Paylaşabilirim?
Yarışma aynı zamanda sosyal medyada etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla yarışmaya gönderilen fotoğraflar,
sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşacağım Da Ne Olacak?
Yarışma aynı zamanda sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafa “Etkileşim Ödülü” verilecektir. Bu ödül sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılan fotoğraflar arasından seçilecektir.

Etkileşim Ödülü Nasıl Seçilecek?
Bu ödül sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve
#TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılan fotoğraflar arasından en yüksek beğeni ve paylaşım alan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilecektir. Paylaşımların ve beğenilerin gerçekliği belirlendikten sonra en çok etkileşim yapan fotoğraflar jüriye sunulacaktır. Bu fotoğraflar arasından jüri değerlendirmesi ile belirlenecek fotoğrafa “Etkileşim Ödülü”
verilir.

Uyarı
Sosyal Medya paylaşımlarında yalnızca güncel paylaşımlar dikkate alınacaktır. Yarışma başvuru öncesinde sosyal medyaya yüklenen fotoğraflar, etiketlense bile yarışma içerisinde değerlendirilmez.

Yarışma Takvimi
Yarışma Online Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2021 – 15 Mart 2021
Yarışma Jürisinin Açıklanması: Mart 2021
Jüri Toplantı Tarihi: Mayıs 2021
Ödüllerin Açıklanması: Mayıs 2021
Ödül Töreni: Haziran 2021

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ