<style>.lazy{display:none}</style>TMMOB Teoman Öztürk Mekan Öyküleri Yarışması-4
27.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Teoman Öztürk Mekan Öyküleri Yarışması

Teoman Öztürk Mekan Öyküleri Yarışması

Teoman Öztürk Mekan Öyküleri Yarışması-4

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Teoman Öztürk Mekan Öyküleri Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Seçici Kurul Üyelerinin Birinci Derecedeki Yakınları Dışında Herkes Katılabilir.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24. Dönem TMMOB Başkanı Mimar Teoman Öztürk’ü Mekân Öyküleri Yarışması’yla anıyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde (TMMOB) 1973-1980 yılları arasında Başkan olarak görev yapan ve 11 Temmuz 1994 tarihinde aramızdan ayrılan Mimar Teoman Öztürk’ü, ölümünün 29.yılında dördüncü kez düzenlenen “Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması” ile anıyoruz.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası

Amaç
Yarılmanın amacı; 1973-1980 yılları arasında TMMOB Başkanlığı yapan Mimar Teoman Öztürk’ün TMMOB’a ve topluma getirdiği birikimin, bugünün kentsel ve mekânsal mücadelesinin içerisinde yeni bir bakış ve yorum ile yazmaya yönelenlerin potansiyellerini açığa çıkartarak sanat yoluyla yeni bir mücadele farkındalığı yaratmaktır.

Ads

Kapsam
“Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması”, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen, tek kademeli ve ulusal bir yarışmadır. Yarışmanın organizasyon ve başvuru sürecinden Mimarlar Odası Ankara Şubesi sorumludur.

Yarışma Konusu: Öykünün konusu, meslek odalarının işbirliği içerisinde yürüttüğü kentsel mekânlar ve alanlardır.

Katılım Koşulları

Yarışmaya dosya halinde en çok iki öykü ile başvurulabilir, bu öyküler daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.

Seçici kurul üyelerinin birince derece yakınları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma herkese açıktır.

Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru sahipleri dereceye giren ve basılması uygun görülen öyküler üzerindeki dijital ve basılı tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne devrettiğini kabul eder.

Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

Başvuru sahibi yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Seçici kurulun yayımlamaya değer bulduğu öyküler kitap haline getirilir.

Yarışmaya Gönderilecek Eserlerde Aranacak Şartlar

Öykü; konusu başta Mimarlar Odası olmak üzere, TMMOB’a bağlı odaların mücadele verdiği mekânlar ve alanlara ilişkin olacaktır. Hangi alanın seçileceği yazara bırakılmıştır.

Öyküler Türkçe olmalıdır, çeviri öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

Özgün, sade bir dille, 5.000 ile 15.000 karakter (600-2000 sözcük) arasında yazılmış öyküler değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışmaya katılacak öyküler A4 sayfa boyutunda, 1,5 aralıkla ARIAL 12 punto ile yazılarak bilgisayarda hazırlanacak, 5 kopya halinde çıktı alınmalıdır. Ayrıca bir CD’ye kaydedilerek üzerine isim yazmadan zarfla teslim edilmelidir.

Yarışmacılar, yarışmaya internet üzerinden kayıt yaptıracak ve yarışma başvuru formunu doldurup imzalayarak eserle birlikte teslim edecektir.

Eserlerin teslim edileceği zarfın sol üst köşesinde yarışmacının rumuzu yer almalıdır. (yarışma rumuzu 4 harf ve 3 rakamdan oluşmalıdır. Örn; ZTRK006, TEON234.

Zarfın içerisinde, yarışmacıya ait 12 punto TIMES NEW ROMAN ile yazılmış 800 karakteri geçmeyecek özgeçmiş teslim edilecektir.

Yarışmacılar doldurdukları başvuru formu ve özgeçmişi, adres ve isim bilgilerinin olmadığı bir zarfa koymalıdır.

Yarışmaya teslim edilecek nüshalar -üzerinde yazarına ait rumuzundan başka herhangi bir emare bulunmayan- başvuru formlu ve özgeçmişli zarf bir büyük zarf içerisine koyularak kargoyla ya da elden teslim edilecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı 11 Temmuz 2023

Yarışmaya kayıt yaptırmak için son başvuru tarihi 20 Ekim 2023

Eserlerin teslim tarihi 17 Kasım 2023

Kazananların açıklanması 25 Aralık 2023

Ödül töreni 17 Ocak 2024

Yarışmaya elektronik ortamda kayıt mekan@mimarlarodasiankara.org adresine yapılacaktır.

Eserler en geç 17 Kasım 2023 tarihinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi Konur Sokak No: 4/3 Kızılay Ankara adresine teslim edilecektir. Kargo ile teslimlerde 17 Kasım 2023 tarihinden sonra ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru: Tmmob Mimarlar Odası Ankara Şubesi Konur Sokak 4/3 Kızılay Ankara

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ