19.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması

Cotton Box, Tasarıma Değer Tasarım Yarışması Düzenliyor.
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Tasarıma Değer” yarışması Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box tarafından düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mekan Tasarımı ve Resim – İş Öğretmenliği bölümlerinde eğitim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılacağı yarışmada, katılımcılardan “Çizgilerin Yolculuğu” temasıyla nevresim deseni tasarlamaları isteniyor. Ev tekstili sektöründe yeni tasarımcılarının yetiştirilmesini desteklemek amacıyla düzenlenen ‘Tasarıma Değer’ yarışması, ev tekstilinde tasarım kavramını ön plana çıkarmayı, tasarıma ve tasarımcıya değer katmayı ve tasarım alanında kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin yolunu aydınlatmayı hedefliyor.

Yarışma Ödülleri
Yarışmaya başvuranlar arasında yarışma jürisinin oylaması ve dijital halk oylaması sonuçları olmak üzere iki farklı kategoride ödül verilecektir.
Ödül Kategorisi
Jüri Oylaması
Yarışma jürisinin oylamaları sonucunda belirlenen birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri olmak üzere toplamda 3 adet ödül verilecektir.
Birincilik Ödülü: Apple Macbook Pro
İkincilik Ödülü: Apple Macbook Air
Üçüncülük Ödülü: Apple İpad Pro
Mansiyon Ödülü: Jüri oylamasına göre ilk 10’a giren yarışmacılara Cotton Box’tan hediye paketi

Dijital Halk Oylaması
Dijital halk oylaması sonucunda belirlenen birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri olmak üzere toplamda 3 adet ödül verilecektir.
Birincilik Ödülü: Cotton Box’tan 2.000 TL’lik hediye çeki
İkincilik Ödülü: Cotton Box’tan 1.500 TL’lik hediye çeki
Üçüncülük Ödülü: Cotton Box’tan 1.000 TL’lik hediye çeki
Yarışmada ödül kazanan tüm yarışmacıların ödülleri Cotton Box tarafından verilecektir.
Zorunlu şartlar gereği ödüllerle ilgili değişiklik yapmak Cotton Box’ın kararına bağlıdır.

Amaç
Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box’ın düzenlediği “Tasarıma Değer” yarışmasının amacı; ev tekstili sektöründe yeni tasarımcıların yetiştirilmesinin desteklenmesi, ev tekstilinde tasarım kavramını ön plana çıkarılmasına öncülük edilmesi, hem tasarıma hem de tasarımcıya değer verilen bir anlayışın oluşmasına ön ayak olunması, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine destek olunmasıdır.

Tema
“Çizgilerin Yolculuğu”
Tasarımın ilk adımı olarak bilinen ve çoğu zaman bir eserin tüm temel taşlarını oluşturan çizgiler, içerdiği anlamlarla bambaşka hayatların penceresini aralıyor. İşte tam da bu noktada başlıyor çizgilerin yolculuğu… Gücünü sanatçının ruhundan alan çizgiler; yepyeni hikayelerin kahramanı olurken, kimi zaman sanatçının gizli kalmış hislerini, kimi zaman hayallerini kimi zaman ise özgür ruhunu gün yüzüne çıkarıyor. Sen de kendi çizgilerini oluşturup sınırları ortadan kaldırmaya ve yenilikçi tarzınla “Tasarıma Değer” katmaya hazır mısın?

Sponsorlu

Teknik Koşullar
Tasarımlar A3 boyutunda metraj ya da pano komposizyonlu çizim ve beraberinde giydirme veya simülasyon paftası şeklinde hazırlanmalıdır.
Pafta bilgisayar ortamında hazırlanmış ise yüksek çözünürlüklü (maksimum 10 mb.) jpeg ya da pdf formatında web sitesine yüklenecektir.
Pafta elde hazırlanmışsa yüksek çözünürlüklü (maksimum 10 mb.) fotoğrafı çekilerek jpeg ya da pdf hali web sitesine yüklenecektir.
Rotasyon ve pona baskı için renk sınırı 10’dur. Desenin bir raport içerisinde tekrarı olmalıdır.
Tasarımda uygulanacak olan tasarım formatı tif ya da psd olmalıdır.
Tasarımın çözünürlüğü 250-300 dpi aralığı olmalıdır.

Yarışma Organizatörü
Yarışma Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box tarafından düzenlenmektedir.

Katılım Koşulları
Yarışma katılımı için ön şart üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mekan Tasarımı ve Resim – İş Öğretmenliği bölümlerinde eğitim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi olmaktır.

Yarışmaya katılacak olan öğrencilerden öğrenci belgesi istenecektir.

Yarışma başvuru sürecinin www.tasarimadeger.com web sayfası üzerinden tamamlanması gerekmektedir.

Yarışmanın teknik koşullarına uygun olarak hazırlanmayan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Hazırlanan tasarımın nevresim desenine dönüştürülebilir nitelikte olması gerekmektedir.

Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box çalışanları, çalışanların birinci dereceden akrabası ya da jüri üyelerinin birinci dereceden akrabası olanlar yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya katılan her tasarım için özgünlük, tasarımın başka bir kişi tarafından üretilmemiş, kopya edilmemiş veya benzer bir başka yarışmaya katılmamış ve tamamen özgün nitelikte olması şartları aranmaktadır. Bu koşulların aksinin tespiti durumunda, ilgili yarışmacı diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda olduğu saptanan ödül almış yarışmacının ödülü geri alınır ve derecesi iptal edilir. Yarışmaya gönderilen tasarımların özgün olmaması halinde hukuki ve cezai sorumluluk yarışmacıya aittir. Ayrıca üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk yarışmacıya aittir.

Katılan eserlere ait çalıntı, intihal, kopya şikayetlerinde tüm sorumluluk eseri yarışmaya gönderen kişidedir. Coton Box’ın bu konuda hiçbir cezai, hukuki ve ekonomik sorumluluğu yoktur.

Yarışmacılar hazırladıkları tasarımlarla “Tasarıma Değer” yarışmasından önce ya da sonra başka bir yarışmaya katılamaz.
Yarışmacılar yarışmaya katılarak, tüm yarışma koşullarını baştan kabul etmiş sayılırlar.

Katılım Şekli
Yarışma başvuruları www.tasarimdeger.com web sitesi üzerinden online olacaktır. Online başvuru katılımcıların yarışma şartnamesini kabul etmesi (dijital onay) ve aşağıda listelenen başvuru maddelerinin web sitesi üzerinden doldurulması suretiyle yapılır.

Başvurunun yapılması
www.tasarimadeger.com web sitesinde yer alan başvuru formu doldurularak, yarışmaya başvuru yapılabilir.

Tasarımların Teslimi
Hazırlanan tasarıma dair görseller; moodboard, tasarımın hikayesi ve tasarımın teknik özelliklerini anlatan yazılı metin ile birlikte zip dosyası şeklinde dijital olarak web sitesine yüklenecektir.

Tasarım çalışmasında ve yazılı açıklamada;
Yarışmaya katılan yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare, işaret ya da imza bulunmamalıdır. Aksi tespit edilen durumlarda yarışmacı yarışma kapsamından çıkartılacaktır.

Değerlendirme Kriterleri
Yarışmaya katılan tasarımlar; Yenilikçilik, özgünlük, yaratıcılık, üretilebilirlik, yarışma temasına ve teknik koşullara uygunluk kriterlerine uygun olması durumunda jüri tarafından bir bütün olarak değerlendirilecektir.

Yarışmanın web sitesine yüklenen tüm tasarımlar ön jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacaktır. Elemeyi geçen tasarımlar ise www.tasarimadeger.com adresi üzerinden dijital halk oylamasına tabi tutulacaktır. (Tasarımların özgün, yaratıcı, yenilikçi, üretilebilir ve yarışma temasına uygun nitelikte olması gerekmektedir.)

Dijital halk oylamasında herkes oy verebilecek, fakat bir yarışmacı için aynı kişi sadece tek bir oy kullanılabilecek.

Dijital halk oylaması sonuçlarına göre dereceye giren tasarımlar jüri değerlendirmesine sunulacaktır. Juri değerlendirme toplantısı sonucuna göre yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecektir.

20 Nisan 2022 teslim tarihinden sonra gönderilen projeler kabul edilmeyecektir.

Yarışma Takvimi
Başvuru Tarihi: 20 Ocak 2022
Son Başvuru Tarihi: 20 Nisan 2022
Ön Eleme: 21-25 Nisan 2022

Dijital Halk Oylaması: 30 Nisan – 7 Mayıs 2022
Jüri Değerlendirmesi: 11 – 15 Mayıs 2022
Sonuçların Açıklanması: 16 Mayıs 2022
Sonuçlar yarışmanın web sitesi üzerinden ilan edilecektir. Ayrıca dereceye giren proje sahiplerine elektronik posta yoluyla bilgi verilecektir.
Cotton Box yarışma takviminde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Takvimde bir değişiklik olması durumunda güncel bilgiler yarışmanın internet sayfası aracılığıyla ilan edilecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Web Sitesi: https://tasarimadeger.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ