<style>.lazy{display:none}</style>İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal İnzivada Fotoğraf Yarışması
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Sosyal İnzivada Fotoğraf Yarışması

Sosyal İnzivada Fotoğraf Yarışması

Sosyal İnzivada Fotoğraf Yarışması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal İnzivada Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Tüm Dünyadaki Üniversite Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 1.000 Türk Lirası
30 Adet Sergilenme Ödülü Plaket
Yurtdışından katılımlar için ödül,TL karşılığı $ olarak ödenecektir.

Konu Ve Amaç:
Bütün dünyanın içinde bulunduğu çok ciddi bir pandemi ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde tüm insanlık daha önce hayal bile etmediği bir yaşamı deneyimledi. Bu deneyim , ülke , ırk , cinsiyet , meslek ,yaş ,sosyal statü ayrımı gözetmeden herkes için eşit ve bir o kadar da korkutucu oldu , ancak bununla beraber yaşadıklarımızın hiçbiri aynı değil.

Amacımız , Pandemi döneminde tüm dünyada evlerine kapanmak zorunda kalan üniversiteli gençlerin , yalnız olmadıklarını hatırlatmak, bu zor deneyimi, kriz, belirsizlik, sosyal izolasyonu ve zorunlu yeni yaşam şeklini ve hissettirdiklerini Fotoğraf Sanatı yolu ile paylaşmalarını sağlamak .

Genç Fotoğrafçıları desteklemek bunun yanında “karantinayı” ve “pandemiyi” onların gözünden göstermek.

Ads

Yarışma Kategorileri:
Yarışma, dijital ve tek bölümlü olarak yapılacaktır. Renkli veya Siyah-Beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Katılım Koşulları:
a.Yarışmaya katılım ücretsizdir. Her katılımcı en fazla 3(üç) adet Renkli veya Siyah-Beyaz eserle yarışmaya katılabilir .
b.Yarışmaya Pandeminin Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildiği 11.03.2020 ile yarışmanın bitiş tarihi 01.09.2020 arasında cekilen fotoğraflar kabul edilecektir.
c. Yarışma seçici kurul üyeleri dışında , tüm dünyada “ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ” olan amatör ve profesyonel bütün fotoğrafçıların katılımına açıktır. Üniversite öğrencisi olmadığı anlaşılan katılımcılar otomatikman diskalifiye edilir .Ödül alan ve sergileme hakkı kazanan tüm fotoğraf sahiplerinin öncelikle öğrenci olduklarını belgelemeleri istenecektir.
d. Daha önce ödül almış , sergilenmiş fotoğraflar yarışmaya katılamaz.
e. Her türlü kuramsal çalışmada eserlerin orijininin fotoğraf kökenli olması gerekmektedir. “Fotoğraflarlar değiştirilmiş olabilir. Bu değiştirme, eğer fotografik çerçeveler içinde ise, elektronik veya diğer yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.”
f.Birden fazla fotoğrafın montajlarıyla oluşturulan fotoğraf (kolaj), cep telefonu ile çekilen fotoğraflar ve HDR (High Dynamic Range) uygulanan fotoğraflar ,İnsanlı ve insansız hava aracı (drone) vb çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluklar katılımcıya aittir.
g. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir.
h. Her türlü teknik serbest olmakla birlikte tamamen bilgisayar yazılımlarıyla oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler kabul edilmeyecektir.
i.Exif bilgileri kaldırılmış fotoğraflar, ödül ve sergileme kazanmaları durumunda otomatik olarak diskalifiye edilecektir.
j. Din, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım yapan içeriklere sahip olduğu düşünülen fotoğraflar diskalifiye edilecektir.
k. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
l. Seçici Kurul bir başvurunun kurallara aykırı olduğunu tespit ederse başvuruyu geri çevirme yetkisine sahiptir.

Fotoğrafların Gönderilmesi
a. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, elden teslim vb. ) kabul edilmeyecektir.
c. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi “photocompetition.ieu.edu.tr” adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir. Her katılımcı için sistem bir numara atayacak değerlendirmeler numaralar ile gerçekleştirilecektir .Yarışma bitiminde sonuçlar yine aynı adres üzerinden duyurulacaktır.
d. Seçici Kurul tarafından fotoğrafların varsa RAW formatları yoksa dijital işlemden geçmemiş ham hali istenebilir.
e. Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
g. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.
h. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli . Fotoğraf ismi 31 karakteri geçmemelidir . İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, karakterleri kullanılmamalıdır ve dosyaların boyutları 2 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.
ı. Dijital başvuru esnasında eserini küçültmek durumunda kalan katılımcıların, eserlerinin tam boyutlu hallerinin ilerideki muhtemel basılı süreçlerde yüksek kaliteyi sağlaması sebebiyle de saklamaları uygun olacaktır.

Değerlendirme Kriterleri:
Jüri üyelerinin bireysel takdirleri haricinde, yarışma jürisi fotoğrafları başlıca 3 temel kriter üzerinden değerlendirilmeye alacaktır. Bunlar:

• Konunun kavramsal olarak ele alınış biçimindeki orijinal yaklaşım
• Katılımcının niyetleriyle örtüşen teknik yeterlilik
• Sunulan fotoğrafların yarışma konusuyla olan tutarlılığı

Son Başvuru Tarihi 1 Eylül 2020.

İletişim Bilgileri /Yarışma Sekreteryası:
Web adresi : http://www.ieu.edu.tr/photocompetition/tr/
E mail : photocompetition@ieu.edu.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ