<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Sosyal Bilimler Liseleri Dijital Gazete Yarışması

Sosyal Bilimler Liseleri Dijital Gazete Yarışması

Sosyal Bilimler Liseleri Dijital Gazete Yarışması

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Sosyal Bilimler Liseleri Dijital Gazete Yarışması Düzenliyor.

Sosyal Bilimler Liseleri “Âkif’in Sözü Cumhuriyetin 100’ü” Dijital Gazete Yarışması

Yarışmanın Amacı, Konusu Ve Türü
Kurtuluş Savaşı’nın amacını ve ruhunu milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart günü her yıl yurt genelinde ve yurtdışı temsilciliklerimizde geniş kapsamlı programlarla kutlanmaktadır.

12 Mart, İstiklâl Marşı’mızın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri kapsamında 2023 yılı için “Âkif ‘in Sözü, Cumhuriyetin 100’ü” teması belirlenmiştir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından, İstiklâl Marşı’mızın şairi Mehmet Âkif ERSOY’un şair kişiliği, birleştirici ve bütünleştirici yönü, vatan, millet sevdası ile İstiklâl Marşı’nın öğrencilerde oluşturduğu millî, manevi duygu, düşünce ve heyecanların paylaşılacağı, sergileneceği ortamların oluşturulması, içeriklerin hazırlanması hedeflenmiştir.

Ads

Öğrencilerden, 12 Mart İstiklâl Marşı’mızın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u
Anma Günü etkinlikleri kapsamında 2023 yılı teması olarak belirlenen “Âkif ‘in Sözü, Cumhuriyetin 100’ü” konulu bir dijital gazete hazırlaması beklenmektedir.
“Âkif ‘in Sözü, Cumhuriyetin 100’ü” konulu dijital gazete öğrenciler tarafından yarışma şartnamesi kapsamında hazırlanacaktır.

Hedef Kitle
Yarışmanın hedef kitlesi; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Sosyal Bilimler Liselerinde öğrenim gören öğrencilerdir.

Genel Esaslar
• Öğrenciler yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılabilir, ihtiyaç duymaları halinde aileleri, şube öğretmenleri, bilişim öğretmenleri ve / veya akademisyenlerden destek alabilirler.

• Yarışmaya katılım gönüllülük esasına bağlıdır.

• Yarışma takvimi (Tablo-1) 2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde tamamlanacaktır.

• Anayasa ve Türk Millî Eğitiminin temel amaçlarına uygun olmayan, siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlâk kurallarına uymayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Öğrencilerin gelişim seviyeleri, ilgi, istek, ihtiyaç ve yetenekleri ile pedagojik esaslara uygun olmayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Kurum, kuruluş, firma, marka ve kişi reklamını veya tanıtımını ön plana çıkaran eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Değerlendirme Komisyonu ile Yarışma Yürütme Kurulunda görev alan kişilerin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

• Yarışmanın hiçbir aşamasında, katılımcıların açık rıza onayı alınmadan kişisel verileri işlenemez. Bu kapsamda işlenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlarla kullanılmaz. Toplanan kişisel veriler üçüncü kişilerle paylaşılmaz ve etkinliğe ilişkin tüm süreçlerin sona ermesinin ardından resen silinir.

• Engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlayıcı tedbirler öğrencilerin öğrenim görmekte olduğu okul yönetimlerince alınacaktır.

Başvuru Ve Eserlerde Aranacak Şartlar
Öğrenciler, eserlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırladıktan sonra Tablo-1’de belirtilen takvim içerisinde Ek-2, Ek-3, Ek-4, Ek-5 ile birlikte öğrenim gördükleri okullara teslim ederek yarışmaya katılabilirler.

Yarışmaya katılacak eserlerde;
a) Her bir sayfa A4 (21*29.7 cm) boyutunda olacak şekilde toplam 4 sayfadan oluşması,
b) Dijital gazete olma şartlarını taşıyor olması,
c) Başlıkların, alt başlıkların, içeriklerin aktif olması,
d) Görsellerin özgün ve yüksek çözünürlüğe sahip olması şartları aranır.

Eserlerin Değerlendirilmesi
• Genel şartları ve katılım şartlarını taşıyan eserler değerlendirmeye alınacaktır.

• Eserler katılımcılar tarafından okulların kurumsal e-posta adresleri üzerinden Genel Müdürlüğümüz Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı ogm_sosyaletkinlik@meb.gov.tr mail adresine iletilecektir.

• Eserlerle birlikte eklerde yer alan belgelerin de doldurularak iletilmesi zorunludur.

• Genel şartları ve katılım şartlarını taşıyan eserler Tablo – 2’deki ölçütler doğrultusunda Tablo – 1’deki yarışma takvimine uygun olarak değerlendirilecektir.

• Komisyon değerlendirmelerinde gizlilik ilkesi esastır.

• Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce oluşturulacak seçici komisyon tarafından yarışmanın nihai değerlendirmesi yapılacaktır.

• Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce, dereceye giren öğrencilere ulaşılarak verilecek ödül hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
Tablo – 1

Yarışma Duyurusunun Yapılması13 Ocak 2023
Eserlerin Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne Ulaştırılması için Son Tarih24 Şubat 2023
Kurul Marifetiyle Eserlerin Değerlendirilmesi01-08 Mart 2023
Dereceye Giren Eserlerin İlanı12 Mart 2023

Tablo – 2
“Âkif ‘in Sözü, Cumhuriyetin 100’ü” Temalı Dijital Gazete Yarışması Değerlendirme Ölçeği

ÖlçütPuan
Gazete Adı, Özgün Etkili Manşet, Haber Başlıkları10
Dijital Gazete Kriterlerine ve Şartnameye Uygunluk10
Tarihsel Süreçle Örtüşen İçerik/ Zengin Özgün İçerik20
İçeriği Destekleyen Görseller/ Görsel Kalitesi20
Dizgi, Tasarım20
Yazım Kuralları10
Yaratıcılık10
TOPLAM PUAN100

Sonuçların Açıklanması
• Yarışma sonuçları, çalışma takviminde belirtilen tarihte Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce paylaşılacaktır.
• Dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen dijital gazeteler Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün web sayfalarından ve sosyal medyadan paylaşılacak, ayrıca gerekli görüldüğü takdirde İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Merkez Yürütme Kurulu Üyesi kurum / kuruluşlara da gönderilecektir.

İletişim Bilgileri
• Bilgi İçin:
ogm_sosyaletkinlik@meb.gov.t

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ