<style>.lazy{display:none}</style>Şehir Plancıları Odası Logo Yarışması Başvuru Koşulları
01.12.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Şehir Plancıları Odası Logo Yarışması

Şehir Plancıları Odası Logo Yarışması

Şehir Plancıları Odası Logo Yarışması

TMMOB Şehir Plancıları Odası Logo Yarışması Son Başvuru Tarihi 21 Ocak 2018 Saat 18:00. Yarışma Tüm Katılımcılara Açıktır. Her Katılımcı En Fazla 2 Adet Eser İle Yarışmaya Katılabilir.

Yarışmanın Amacı Ve Konusu
16 Mart 1969 Yılında Kurulan Tmmob Şehir Plancıları Odası’nın Kuruluşunun 50.Yıl Dönümüne İstinaden Planlanan Bir Dizi Etkinlik Kapsamında Odamızın Yayınlarında Ve Her Türlü Yazılı Ve Görsel Kaynaklarda Kullanılmak Üzere Özel Bir Logo Üretilmesine Karar Verilmiştir. Yarışma, Odamızın 50. Yıl Dönümünde Kullanılacak Olan Logoyu Belirleme Amacı Taşımaktadır.

Yarışma Takvimi
Son Soru Sorma Tarihi 7 Ocak 2019
Soruların Cevaplanması 10 Ocak 2019
Eserlerin Son Teslim Tarihi 21 Ocak 2019 Saat 18:00
Yarışma Sonuçları 28 Ocak 2019 Tarihinde Açıklanacak.

TMMOB Şehir Plancıları Odası
Adres: Atatürk Bulvarı Bulvar Apartmanı No:219 Daire:7 Çankaya – Ankara
Telefon: 0312 418 30 75 Faks: 0312 417 90 55
E-posta: spoyarisma@spo.org.tr – İnternet Sitesi: www.spo.org.tr

Eserlerin Teslimi
1. Katılımcılar eserlerini spoyarisma@spo.org.tr adresine “ŞPO 50.Yıl Logosu Tasarım Yarışması – (Rumuz)” başlıklı mail ile ileteceklerdir.
2. Mail ekinde eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve eser yer almalıdır.
3. Birden fazla eserle katılan tasarımcılar, her eseri ayrı mail iletmeli ve ayrı rumuz kullanmalıdır.
4. Ödül alan logo tasarımlarının kullanımları (web sitesi, sosyal medya, cepli dosya, antetli kağıt, diplomat zarf ve kartvizit vb.) konusunda, tasarımcının öngörülerini anlamak amacıyla bu tasarımlar da ayrıca yarışma kapsamında talep edilebilir.

Ads

Değerlendirme Kriterleri ve Teknik Koşullar
1. Seçilen logo; her türlü basılı materyal ve dijital ortamda, medya ve reklam çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kağıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılacaktır. Logo tasarımının renkli, tek renk ve siyah beyaz kullanıma uygun olarak, büyütülüp küçültüldüğünde görselliğinin bozulmayacağı, çok küçük ölçülerde ayrıntıların kaybolmayacağı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmeyeceği bir biçimde ve her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir şekilde, vektörel olarak hazırlanması gerekmektedir.
2. Eserlerin, 1600×1200 piksel boyutunda, orijinal logonun uzun kenarı 450 piksel boyutunda, alt bölümde de logonun uzun kenarı 150 piksel boyutunda küçültülmüş bir adet orijinal renkli ve bir adet siyah-beyaz uyarlamaları yer alacak şekilde, dijital ortamda RGB ve CMYK PDF formatında sunum paftası şeklinde hazırlanması gerekmektedir. Söz konusu sunumun sağ üst köşesinde 14 punto Arial font ile yarışmacı rumuzu yazılmalıdır.
3. Eserle birlikte esere ait 400 kelimeyi geçmeyecek Microsoft Word ortamında açıklama raporu hazırlanmalı ve raporun başlık bölümünde 14 punto Arial font ile yarışmacı rumuzu yazılmalıdır veya eserle birlikte tasarım sürecini anlatan, elde edilen formun arkasındaki fikrin görsel bir dille anlatıldığı 1600×1200 piksel boyutunda, dijital ortamda RGB PDF formatında açıklama paftası hazırlanmalıdır ve paftanın sağ üst köşesinde 14 punto Arial font ile yarışmacı rumuzu yazılmalıdır.
Eser sahibi ‘sunum paftası’na ek olarak, dijital ortamda hazırladığı ‘açıklama raporu’ veya ‘açıklama paftası’ndan herhangi biri ile yarışmaya katılabilir.

1. Logolar sunum paftası ile birlikte ‘açıklama raporu’ veya ‘açıklama paftası’ndan herhangi birinin yer aldığı; ayrıca vektörel tasarım programlarından biri ile hazırlanmış kaynak dosyası dosyası ile birlikte spoyarisma@spo.org.tr adresine iletilen mail dosyasında “ŞPO 50.Yıl Logosu Tasarım Yarışması – (Rumuz)” ifadesi yer almalıdır.
2. Yarışmaya sunulan eserlerin özgün olup daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması, diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmaması gerekmektedir. Teslim edilen eserler Türk Patent Enstitüsünce daha önce korunmaya alınmamış olmalı, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Seçici Kurul tarafından kopya veya çağrıştırıcı olduğu anlaşılan logolar değerlendirmeye alınmayacaktır. Logo tasarımının kopya olduğunun ödül verildikten sonra anlaşılması halinde, yarışmacıdan ödülün iadesi talep edilerek ilgili etik süreçler işletilecektir.
3. Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan TMMOB Şehir Plancıları Odası sorumlu tutulamayacağı gibi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu başta olmak üzere TMMOB Şehir Plancıları Odası aleyhine oluşacak herhangi bir tazminat, ceza vb. ödemeler yarışmacıdan tahsil edilecektir.
4. Seçici Kurul; uygun gördüğü bir eseri Şehir Plancıları Odasının 50. Yılında kullanılacak logo olarak belirleyecektir.
5. TMMOB Şehir Plancıları Odası, seçilen eser üzerinde değişiklik isteme veya eser sahibinin onayı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir. Seçilecek eser sahibinden Seçici Kurulun ve/veya TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu’nun görüşü doğrultusunda, teknik ve uygulama sorunlarının çözümüne yönelik değişiklikler yapması istenebilir. Bunun için ödül tutarı dışında bir ödeme yapılmaz.
6. Eserlerin TMMOB Şehir Plancıları Odası ihtiyacını karşılamaması halinde, TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu hiçbir esere ödül vermeme hakkını saklı tutar.
7. Eserlerden ödül alan veya sergilenmeye değer görülenler TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın uygun göreceği bir yerde sergilenecektir.
8. TMMOB Şehir Plancıları Odası, yarışmanın herhangi bir aşamasında yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü Kitap Seti
Üçüncülük Ödülü Kitap Seti

Seçici Kurul ayrıca üç adet mansiyon belirleyebilir. Ancak mansiyonlara ödül verilmeyecektir. Ödül ve mansiyon alanlara ve sergilenmeye değer görülen tüm eserlere Katılım Belgesi verilecektir. Seçici Kurul gerekçesini raporlamak şartıyla ödül verip vermeme veya ödül sayısını değiştirme hakkına sahiptir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Logo Kullanım Kılavuzu İçin Tıklayın.
ŞPO Logo İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ