16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Samsun Belediyesi Türk Halk Müziği Ses Yarışması

Samsun Belediyesi Türk Halk Müziği Ses Yarışması

Samsun Belediyesi Türk Halk Müziği Ses Yarışması

Samsun Belediyesi Türk Halk Müziği Ses Yarışması, Bana Türkünü Söyle Başvuruları. Yarışmaya 16 İle 35 Yaş Arası Kişiler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Dördüncü Ve Beşinciye Mansiyon Ödülü 500 Türk Lirası
Dereceye Giren Yarışmacılar Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Tarafından Düzenlenecek Olan Etkinliklerde Değerlendirilecek Ve Prova, Çalışma, Eğitim Vs. Her Türlü Destek Sağlanacaktır.

Milli Kültürümüzün Gelecek Nesillere Aktarılması, Halk Müziğimizin Günümüz Müzik Algısına Göre İcra Edilebileceğinin Gösterilebilmesi, Türkülerimizin Özünde Yer Alan Milli, Dini Ve Ahlaki Mesajların Gençlerimiz Tarafından Benimsenmesi, Genç Müzisyenlerimizin Özendirilmesi Ve Teşvik Edilmesi Amacı İle Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarafından “Bana Türkünü Söyle” Adlı Türk Halk Müziği Ses Yarışması Düzenlenmiştir.

Genel Kurallar
• Anılan yarışma Türk halk müziği ses yarışmasıdır.

• Başvurular ad soyad, irtibat bilgileri ve en az bir saz eşliğinde çekecekleri bir dakikalık performans videosu ile 0505 195 50 00 numaralı WhatsApp hattı üzerinden yapılacaktır.

Ads

• Yarışmanın finali hariç tüm aşamaları Covid-19 salgını sebebi ile çevrimiçi videolar ile gerçekleşecektir.
• Yarışma
a) Yarışmacı değerlendirme,
b) Ön eleme,
c) Halk oylaması
d) Final performansı olmak üzere dört aşamadan oluşacaktır.

a) Yarışmacı Değerlendirme:
Yarışmaya başvuranların, yarışmaya kabul edilip edilmeyeceklerinin belirlenebilmesi amacı ile göndermiş oldukları videoların Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirmesi yapılacaktır. Değerlendirme sonucuna göre yarışmaya kabul edilen yarışmacılara bilgi verilecek, yarışmacılar video ve ses çekimlerinin yapılması amacı ile Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’ne davet edilecektir. (Değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilen 18 yaş altı yarışmacıların ön eleme çekiminden önce veli izin belgesi getirmeleri zorunludur.)

b) Ön Eleme:
Değerlendirme sonucu yarışmacı olma hakkını kazanan adayların, yapılacak olan video ve ses çekimleri Seçici Kurul’ a gönderilerek halk oylamasına ve finale kalacak 10 yarışmacı belirlenecektir.

c) Halk Oylaması:
Finale kalan 10 yarışmacının performans videoları belediyemiz sosyal medya hesaplarına yüklenecek ve bu platformlarda videoların beğeni sayısına göre halk oylaması yapılmış olacaktır.

d) Final Performansı:
Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde, Seçici Kurul önünde orkestra eşliğinde sergilenecek performans ile yapılacaktır.

• Şehir dışından başvuru yaparak değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilenlerin yol ve konaklama masrafları kendilerine ait olacaktır. Ancak yarışma boyunca yeme içme gibi ihtiyaçları belediyemiz tarafından sağlanacaktır.
• Dereceye giren yarışmacılar, final gecesi ‘Seçici Kurul’ değerlendirmesi sonucu elde edilen puan ve bu puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
• Yarışmaya kabul edilerek ön eleme için performans sergileyecek yarışmacılar, başvuru esnasında seslendirdikleri türküden başka bir türkü seslendirebilirler. Ancak bu aşamadan sonra değişiklik yapamazlar.
• Düzenleme Kurulu ile Seçici Kurul’un kararları kesindir ve değiştirilemez.
• Düzenleme Kurulu ve Seçici Kurul üyelerinin 1. Derece yakınları yarışmaya katılamazlar.
• Yarışmacılar her ne sebeple olursa olsun sahne öncesi/sonrası geçmişten günümüze tüm devlet yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçılık yapan veya ırkçı söylemler içeren, argo-küfür-müstehcen bir söze/davranışa yer veren, siyasi içerik barındıran, herhangi bir makam-markayı öven ya da eleştiren, ahlaki ve milli değerlere uygun olmayan hüküm söz veya eylemlerde bulunamaz. Aksi davrananlar yarışmadan diskalifiye edilir.
• Başvuranlar arasında belirtilen şartları taşımayan varsa bunlar yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun yarışma dışında bırakılacaktır.
• Finalde eşitlik olması durumunda son bir performans sergilenecektir. Buna rağmen eşitliğin bozulmaması durumunda derece paylaştırılacaktır.
• Samsun Büyükşehir Belediyesi yarışmacıların görüntü, fotoğraf, ses kaydı gibi dokümanlarını hiçbir izne tabi olmadan her türlü mecrada yayınlama, kullanma, paylaşım, çoğaltım ve maddi haklarına sahip olacaktır.
• Bu esaslarda belirtilen hususlarda tereddüt oluşması veya hüküm bulunmaması durumunda Seçici Kurul tarafından alınan kararlar geçerlidir.
• Yarışmaya başvuranlar şartnamedeki tüm maddeleri aynen kabul etmiş sayılırlar.
• Yarışmanın her aşaması görüntülü ve sesli kayıt altında olacağı için yarışmacıların yarışma şartnamesi ile sonuçlarına itiraz ve dava etme hakkı yoktur. Yarışma boyunca hiçbir yarışmacının kazanılmış hakkı bulunmamaktadır. Yarışmacılar yarışma sonuçlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tutamazlar.
• Samsun Büyükşehir Belediyesi gerekli gördüğü hallerde önceden haber vermeksizin bir gerekçe göstermesine gerek bulunmaksızın bu şartnamede değişiklik yapma ve yarışma şartlarını değiştirme haklarını saklı tutar.

Yarışma İle İlgili Açıklamalar
1- Yarışmada seslendirilecek olan türküler Türkiye Radyo Ve Televizyon Kurumu ve Kültür Bakanlığı tarafından derlenerek arşivlenmiş olan anonim türkü repertuarından seçilecektir.
2- Yarışmacılar seçtikleri türkünün melodik yapısını, makamsal yapısını kesinlikle bozmadan, performanslarını orkestra eşliğinde sergileyecektir.
3- Yarışmacıların hazırladıkları performansın süresi toplamda 7 dakikayı geçmeyecek şekilde olacaktır.
4- Yarışmacılar istedikleri takdirde önceden belirtmek şartı ile orkestra eşliğinde kendi sazını çalıp söyleyerek yarışmaya katılabilir.
5- Yarışmaya kabul edilenlerin ön eleme için Seçici Kurul üyelerine gönderilmek üzere çekilecek performans görüntü kayıtları, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Dairesi Başkanlığı, ses kayıtları ise Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından aynı anda Büyükşehir Sanat Merkezi’nde yapılacaktır. Tüm yarışmacılara aynı imkânlar eşit şekilde sunulacaktır.
6- Ön eleme performanslarının video çekimleri için yarışmacılara, randevu verilecek ve randevu verilen tarihte çekimden önce prova ve ses ayarlamaları için gerekli zaman verilecektir.
7- Yarışmacılara eşlik edecek orkestra, ses sitemi, ışıklandırma, görüntüleme cihazları gibi donanım Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
8- Orkestra, ses ve ışık düzeni Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacağı için hiçbir topluluk müzisyen, şef, teknisyen, menajer, organizatör vb. adlarla eleman getiremez ve ses kontrolü vs. nedenlerle sahneye çıkamaz.
9- Performans çekimleri bittikten sonra videolar ön eleme için ‘Seçici Kurul’ üyelerine gönderilecek ve ön eleme sonuçları www.samsun.bel.tr adresinde ilan edilecektir.
10- Ön eleme sonucu 10 yarışmacı finale çıkacaktır. Finale çıkan yarışmacılar halk oylamasına çıkmak için Büyükşehir Sanat Merkezi’nde belirlenecek takvime göre performanslarını sergileyecek ve profesyonel olarak çekimi yapılacak olan performans videoları Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın youtube/samsunkültür adresine yüklenecektir. 11- Halk oylaması, youtube/samsunkültür adresine yüklenmiş olan performans videolarının beğeni sayısına göre yapılacaktır. Müzikseverlerin toplulukların videolarını beğenebilmeleri için sayfaya abone olmaları gerekmektedir.
12- Final Yarışması Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Büyük Sahnede, belirlenecek tarihte yapılacaktır. Yarışmacılar performanslarını seçici kurul önünde sergileyecekler ve yarışma canlı olarak sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır.
13- Final yarışmasında dereceler, seçici kurul üyelerinin vereceği puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
14- Covid-19 sebebi ile yarışmanın finali Pandemi Tedbirleri kapsamında seyircisiz ve salgından korunma önlemleri alınarak Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Büyük Sahnede gerçekleşecektir.

Yarışma Başvuruları 9-15 Kasım 2020 Tarihleri Arasında Yapılacak.

Whatsapp Başvuru Hattı : 0505 195 50 00

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. OSMAN MUHAMMED dedi ki:

    yarışmaya katılmak istiyoruz

BİR YORUM YAZ