<style>.lazy{display:none}</style>Sağlıklı Nefes Online Maske Tasarım Yarışması Başvurusu
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Sağlıklı Nefes Online Maske Tasarım Yarışması

Sağlıklı Nefes Online Maske Tasarım Yarışması

Sağlıklı Nefes Online Maske Tasarım Yarışması

Uşak Üniversitesi Sağlıklı Nefes Online Maske Tasarım Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Yurt İçi Ve Yurt Dışındaki Üniversitelerin Ön Lisans, Lisans Ve Lisans Üstü Programlarında Öğrenci Yada Mezun Olan Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Online Photoshop Eğitimi (10 Saat)+Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü 1.000 Türk Lirası Artı Online Photoshop Eğitimi (10 Saat)+Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü 500 Türk Lirası Artı Online Photoshop Eğitimi (10 Saat)+Başarı Belgesi
7 Adet Mansiyon Ödülü Online Photoshop Eğitimi (10 Saat)+Başarı Belgesi

Ödül alan tüm tasarımlar online yarışma kataloğu ile belgelenecek olup, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resmi internet sitesinde (https://gsf.usak.edu.tr/) online sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Yarışmanın Amacı
• Dünyayı sarsan COVİD-19 virüsünün neden olduğu hastalık, insanoğlunun hayatını tehdit ederek ekonomik, biyolojik, sosyal ve psikolojik alanlarda sorunlara neden olmuştur. Hastalık nefes darlığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı, iştahsızlık, burun akıntısı, baş ağrısı, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi belirtiler ile başlar. Bu hastalıktan korunmak ve bulaşma riskini azaltmak için insanların arasındaki mesafeyi kontrol etmesi, sağlık-temizlik kurallarına uyulması ve maske kullanımı en önemli adımlar arasındadır.
• Korona virüsü sorunu devam ettiği sürece; hastalığın yayılımını azaltmak adına, kesinlikle maske takarak önlem alınması gerekmektedir.
• Tıbbı kumaş üretiminde, uluslararası ve ulusal pazarda yenilik yaratabilecek tasarımların özgün yüzey, form ve inovatif yaklaşımların maske konsepti altında ürüne dönüşmesi günümüzün en çok önemsenen konularından biridir.
• Bu yarışma Maske konusunda yenilikçi görüşlerin önünü açmak ve başta Uşak ili olmak üzere Türkiye genelinde;
• Tekstil sektörlerinde pazara yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif maskeler kazandırmak,
• Yeni tasarımcıların yetişmesini teşvik etmek, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliklerinin “maske” konsepti üzerinden güçlenmesine yardımcı olmak,
• Tasarımcıların, sektörde endüstriyel ve/veya butik maske üretim süreçlerinde firmalarla işbirliği içinde çalışmalarına olanak sağlamak gibi hedefleri barındırmaktadır.

Yarışmanın Başvuru Kriterleri
• Yurtiçi ve Yurtdışı üniversitelerde ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarında öğrenci veya mezun olan herkes yarışmaya katılabilir.
• Yarışmaya katılan her tasarımın özgün olması ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması, herhangi bir etkinlikte, yarışmada yer almamış olma şartı aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
• Yarışmacı tasarladığı maske için başvurusunu, belgelerini sagliklinefes@usak.edu.tr adresine göndererek yapacaktır.
• Tasarım Yarışmasına başvuru yapacak kişiler maske yüzey tasarımı, form tasarımı ve inovatif maske tasarımı konularını ayrı ayrı ve/veya birlikte kullanarak yarışmaya katılım sağlayabilir.

Ads

Yarışmanın Teması
Yarışmanın ana teması “Sağlıklı Nefes” olarak belirlenmiştir.

Yarışma Kategori İçeriği
Yarışma tek kategoriden oluşmaktadır.
Katılımcılar; yarışmanın ana temasına uygun olarak, virüsün ağız ve buruna girmesini engelleyen, rahat ve sağlıklı nefes alabilme ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte, estetik, ergonomik ve üretilebilirlik özellikleri olan en fazla 3 üründen oluşacak bir koleksiyon hazırlamalı ve kurgulanan maske çalışmalarını belirtilen pafta formatı ile sunmalıdır.

Yarışma Başvurusu İçin Dijital Ortam Bilgileri
• Yarışma başvuruları, dijital ortamda internet üzerinden yapılacaktır. Tasarım sahiplerinin başvuru sırasında aşağıda yer alan tüm belgeleri istenilen özellik ve formatta sagliklinefes@usak.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.
• Fotoğraflı ve Islak İmzalı Başvuru Formu (jpeg/pdf)
• Islak İmzalı 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İle İlgili Bilgilendirme Formu (jpeg/pdf)
• Üç adet Yarışma Paftası (tek bir pdf dosyası olarak 150 dpi çözünürlükte hazırlanacak ve pdf dosyası ‘Rumuz-Başvuru Dosyası’ şeklinde isimlendirilecektir. )

Teknik Şartname – Yarışma Paftaları

Yarışma iki aşamadan oluşmaktadır.

Birinci Aşama: Ön Eleme
Yarışmacılar ön eleme aşamasında;

• Başvurularda; yarışma temasına bağlı kalarak, kendilerinin belirlediği bir tema başlığı ile ilham kaynağı görsellerini içeren; renk, biçim ve doku olarak fikirlerini anlatan metinlerin ve renk paletinin de yer aldığı bir adet hikâye paftası, (koleksiyonun adı, koleksiyonun kısa ve açıklayıcı sloganı, ana temaya yaklaşım ve fikirlerini anlatan metin – 100 ila 300 kelime arası) hazırlanmalıdır.
• Ürünlerin teknik çözümlemesinin yapıldığı, boyutların ve teknik özelliklerin ifade edildiği detaylı anlatımların, üretim biçimi ve malzeme önerilerinin yer aldığı teknik çizim paftası hazırlanmalıdır.
• Her bir maske tasarımının görselinin, çiziminin veya uygun anlatım biçimi ile ifade edilmiş formunun bulunduğu ve kullanım şeklinin önerilerini de içeren maske anlatım paftası (tek bir ürün paftasının yeterli gelmediği durumda en fazla 3 adet ürün paftası hazırlanabilir) hazırlanmalıdır.
• Tüm paftalar 50cm x 70cm ölçülerinde yatay olarak dijital ortamda hazırlanmalıdır. Tüm paftalar tek bir PDF dosyası halinde hazırlanmalı ve “Rumuz-Başvuru Dosyası” şeklinde isimlendirilmelidir. Başvurusu dosyası; PDF formatında, 150 dpi çözünürlükte, 24 bit renk derinliğinde olmalı ve boyut olarak 22MB’ı geçmemelidir.
• Yüklenecek olan paftalar üzerinde yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır.
Ön eleme aşamasında; Teknik Şartname-Yarışma Paftaları bölümde belirtilen “Ön Elemede Yüklenmesi Gereken Evraklar” Proje sahipleri tarafından, başvuru sırasında eksiksiz olarak gönderilmelidir. Eksik bilgi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

İkinci Aşama: Final Eleme
Ön eleme aşamasında başarılı olan yarışmacıların tasarımları, yarışmanın jüri üyeleri tarafından aşağıdaki başlıklar altında incelenir ve değerlendirilir:
• Temaya uygunlukları
• Malzeme kullanım biçimleri
• Anlatım ve sunum yeterlilikleri
• Yaratıcılık ve yenilikçilik düzeyleri
• Koleksiyon fikirlerinin geliştirilebilir ve uygulanabilir olması
• Tasarımların katma değer yaratma ve pazar oluşturabilme düzeyi

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlan Tarihi: 31.12.2020
Son Başvuru Tarihi: 02.02.2021
Jüri Ön Değerlendirmesi: 09.02.2021
Ön Değerlendirme Sonuçlarının İlanı: 15.02.2021
Jüri Final Değerlendirmesi ve Sonuçlarının İlanı: 22.02.2021
Online Sergi Açılışı: 26.02.2021

Fikri Ve Sınai Mülkiyet Hakları
• Finale kalan 10 yarışmacının tasarımı online olarak sergilenmeye hak kazanacaktır. Bu 10 finalist koleksiyonlarının kullanım haklarını sonuçların açıklandığı tarihten itibaren yapılacak yeni bir sözleşme ile Uşak Üniversitesi’ne devretmiş olacaklardır.
• Finalist olan 10 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/koleksiyonlarının tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergileme, yayımlama ve arşivleme haklarının Uşak Üniversitesi’ne ait olacağı konusunda düzenlenen sözleşmeyi imzalayacaklardır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.
Sözleşme İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ