<style>.lazy{display:none}</style>
21.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Piri Reis Anısına Kompozisyon Yarışması

Piri Reis Anısına Kompozisyon Yarışması

Piri Reis Anısına Kompozisyon Yarışması

Piri Reis Anısına Kompozisyon Yarışması Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İle, Özel Başarı Koleji Tarafından Düzenlenmektedir. Yarışmaya Türkiye Geneli 20 Yaş Altı Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yarışmanın Konusu: İsraf

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 1.000 Türk Lirası
Teşvik Ödülü 500 Türk Lirası
Jüri Ödülü 2 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
Hem Türkçeyi korumak, zenginleştirmek ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak; Türk dilini yerinde, doğru, dil kurallarına uygun, açık ve anlaşılır olarak konuşmak ve yazma becerilerini geliştirmek için hem de İsraf’ı bütün yönleriyle hatırlatmak amacıyla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Özel Başarı Koleji tarafından Piri Reis anısına Türkiye’deki tüm ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında ‘İsraf’’ konulu bir kompozisyon yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmaya Katılacaklar
1- ’İsraf’’ konulu kompozisyon yarışmasına Türkiye’deki tüm lise (20 yaş altı açık lise öğrencisi dahil) öğrencileri başvurabilecektir.

Ads

2- Her öğrenci, yarışmaya tek bir kompozisyon metniyle katılabilecektir. Birden fazla metin gönderen öğrencilerin başvuruları reddedilecektir.

3- Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, yarışma takviminde belirtilen başvuru tarihleri arasında iki aşamalı bir başvuru yolunu takip edeceklerdir. İlk olarak, bilgisayar ortamında yazdıkları metinleri kompozisyon@kmu.edu.tr adresine göndereceklerdir. Metinde öğrencilerin gerçek isimleri geçmeyecek olup ilk sayfanın sağ üst köşesine sadece bir rumuz ekleyeceklerdir. İkinci aşamada öğrenciler, metnin çıktısını bir dosya içinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına şahsen veya posta yoluyla ileteceklerdir. Ekte yer alan taahhütnameyi elle doldurup kapalı bir zarfa koyarak bahsi geçen dosyanın içine yerleştirmeyi de ihmal etmeyeceklerdir. Yukarıda anlatılan iki aşamayı başarıyla tamamlamayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

4- Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yarışmayı takip etmekle görevlendirilen personelin ve Yarışma Değerlendirme Kurulu’nu oluşturacak olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanlarının birinci derecede yakını olan kişiler yarışmaya katılamayacaktır.

5- Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya zamanında ulaşmayan metinler, değerlendirmeye alınmayacak ve iade edilmeyecektir. Posta yoluyla yapılacak başvurularda yaşanacak aksaklıklarda sorumluluk öğrenciye aittir.

6- Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar, bu şartname esaslarını kabul etmiş sayılacaktır.

Yarışmaya Katılacak Metinlerde Aranacak Şartlar
1- Kompozisyon metinleri; Times New Roman yazı karakteriyle iki yana yaslı, 12 punto ve 1,5 satır aralığında yazılacaktır. Paragraf girintisi 1,25 cm olacak; her satırın önünde ve arkasında 3nk boşluk bırakılacaktır. Kenar boşlukları ise her yönden 3 cm olarak ayarlanacaktır.
2- İlk sayfanın sağ üst köşesinde metin sahibinin rumuzu yer alacaktır. Rumuzun hemen alt satırında ise ortalı hâlde metnin başlığı bulunacaktır. Rumuzun ve başlığın tamamı kalın/bold olacak ve sadece ilk harfi/harfleri büyük yazılacaktır.
3- Metinler, 500-1000 kelime arasında olacaktır.
4- Metinlerin yazımında Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu (2012 basımı) esas alınacaktır.
5- Metinler özgün nitelikte olacaktır. Yayımlanmış, herhangi bir yarışmaya katılmış ve ödül kazanmış/kazanamamış, dereceye girmiş/girememiş metinler bu yarışmaya katılamayacaktır. Tespiti hâlinde yarışmacı, tüm haklarından feragat etmiş kabul edilecek ve yarışma dışı bırakılacaktır. Ayrıca intihal yaptığı tespit edilen kişiler hakkında yasal takip başlatılacaktır.
6- Yarışmaya katılan metinler sahiplerine iade edilmeyecek (Kişinin kendi rızası olmak kaydıyla), yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.

Yapılacak İş Ve İşlemler
1- Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, yarışma takviminde belirtilen başvuru tarihleri arasında metinlerini ileteceklerdir. Yarışmanın bütün sekreterya işlemleri, öğrencilerin metinlerini e-posta gönderecekleri kompozisyon@kmu.edu.tr adresinin oluşturulması ve yönetilmesi, şahsen veya posta yoluyla gelecek olan metin çıktılarının teslim alınması Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının sorumluluğundadır.
2- Yarışma Değerlendirme Kurulu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanları arasından seçilecektir.
3- Dereceye giren isimler, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Özel Başarı Kolejinin resmî internet sayfalarından ilan edilecektir.
4- Yarışmaya gönderilen bütün metinlerin telif hakları, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına aittir. Adı geçen Daire Başkanlığı, uygun gördüğü metinlerin basılı hâlde veya internet ortamında yayınlaması hakkını saklı tutar. (Kişinin kendi rızası olmak kaydıyla) Ayrıca, dereceye giren metinlerin kısmen veya tamamen yayımlanması hâlinde yarışmacılara özel bir ödemede bulunulmayacaktır.
5- Yarışmada en yüksek puanı alan ilk 3 metin ile teşvik ödülüne layık görülen 1 metnin sahipleri, ödüllerini Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde düzenlenecek olan bir törenle alacaklardır.
6- Ödüller Özel Başarı Koleji tarafından karşılanacaktır.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 21 Şubat 2020. Yarışma Sonuçları 30 Mart 2020’de Açıklanacak.

İrtibat Bilgileri
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
Yunus Emre Yerleşkesi 70100 Karaman
Telefon : 0338 226 20 80
Belgegeçer : 0338 226 20 74
E-posta : sks@kmu.edu.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ