<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Pandemide Yaşam Temalı Ev Yapımı Kısa Film Yarışması

Pandemide Yaşam Temalı Ev Yapımı Kısa Film Yarışması

Pandemide Yaşam Temalı Ev Yapımı Kısa Film Yarışması

Mutlu Kısa Film Platformu Pandemide Yaşam Temalı Ev Yapımı Kısa Film Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye cumhuriyeti ve KKTC Vatandaşları Katılabilir.
Mutlu Kısa Film Günleri Ev Yapımı Kısa Film Yarışması Birinci Etkinlik Temasını “Pandemide Yaşam” Olarak Belirledik.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Teşvik Ödülü 3 Gece Mersin Tatili

Pandemide Yaşam Temalı Ev Yapımı Kısa Film Yarışmasının Amacı ve Konusu
Toplum sağlığını tehdit eden korona virüsüne karşı sorumlu bir yurttaşlık bilinci ile evde kalarak mücadele verdik, veriyoruz. Bu sosyal izolasyon, hayatımızda olduğu kadar dünyamızı algılayışımızda da kökten değişikliklere neden oldu. İzole yaşamlarımızda kendimizle, alışkanlıklarımızla, hayatımızla, yakınımızdaki insanlarla ilgili aslında birçok şeyi fark ediyor; farklı bir gözle ve daha dikkatli izliyoruz artık dünyayı.

Öte yanda amatör ruhlarımızın gücünü keşfettiğimiz, tek başına başardığımız uğraşlarımız var artık. Aslında kolektif bir sanat olan filmcilik de gelişen ve giderek bireyselleşen teknoloji sayesinde bu listenin vazgeçilmezleri arasında yerini çoktan aldı.

Birçoğumuz bu sıkıntılı süreci evlerinde kolay atlatabilmek için kendisini sinemanın büyüsüne bıraktı bile. Çünkü sinema tarihi, yaratıcılığı sınır tanımayan yönetmenlerin üstelik türlü yokluk ve olanaksızlık içerisinde çekmiş olduğu birçok unutulmaz kısa ve uzun metraj film ile dolu.

Ads

Birbirimizden uzağa düştüğümüz bu günlerde biz, bu derin yoksunluk ile mücadele ediş yollarımızı görünür kılmak için Mutlu Kısa Film Günleri Ev Yapımı Kısa Film Yarışması birinci etkinlik temasını “Pandemide Yaşam” olarak belirledi.

Gelenekselleşmesi hedeflenen etkinlikle Amatör- profesyonel ayrımı olmaksızın değerlendirme imkanı sunacak bu ortamın “dramatik anlatının” ödüllendirilmesi amaçlanmaktadır.

Katılım Koşulları Şartname Ve Süreç:
1.Yarışmaya TC ve KKTC vatandaşları katılabilir. Yaş sınırı yoktur ancak 18 yaşını doldurmamış yönetmenler ancak yasal velisinin izni ile katılabilir.

2. Kurmaca ve deneysel yapımlar yarışmaya katılabilir.

3. Süresi 3 dakikayı (180sn) aşmayan filmler yarışmaya katılabilir (jenerik dahil).

4. Yarışmaya 5 Mayıs 2020’den itibaren yapılmış filmler katılabilir.

5. Yarışmaya son katılım tarihi 31 Ocak 2022’dir.

6. Başvurular basvuru@mutlukisafilmgunleri.com ve mutlukisafilmgunleri@gmail.com e-posta adresleri üzerinden ilgili belgeler ile birlikte film URL bağlantısı eklenerek ve konu kısmına Yönetmen ve eser adı yazılarak gerçekleştirilmelidir.

URL bağlantısı iki ayrı yolla oluşturulabilir:
– YouTube üzerinden; (.MP(E)G/ .AVI / .VOB / .MOV / .MP4 / .M4V, vb.) liste dışı yüklenerek,
– Vimeo üzerinden; (.MP(E)G/ .AVI / .VOB / .MOV / .MP4 / .M4V, vb.) yüklenerek, (Filmler Vimeo’ya yüklendikten sonra “Privacy” sekmesi
açılarak kişisel olarak şifre belirlenecektir ve belirlenen şifre, başvuru e-postasına eklenmelidir.)

7. Eserin çözünürlüğü 1920×1080 pxl’den az olmamalıdır.

8. Başvuru Belgeleri şunlardır:
(Belgeler, doc ve/veya PDF formatında ilgili e-posta başvurularına eklenmelidir)
– Yönetmenin özgeçmiş ve Fotoğrafı
– Yönetmene ait TC vatandaşlığını gösterir belge. (kimlik, pasaport vb)
– Yönetmen 18 yaşını doldurmamışsa velisinden izin belgesi.
-İmzalı Başvuru Formu (www.mutlukisafilmgunleri.com adresinden indirilebilir)
– Yönetmenin filmografisi (varsa)
– Yönetmenin daha önce katıldığı festivaller (varsa)
– Yönetmenin daha önce aldığı ödüller (varsa)
– Filmin sinopsisi (en fazla 80 ‘seksen’ kelime)

9. Sadece bir filmle yarışmaya katılım mümkündür ve Yönetmenin filmografisinde başvuruya konu eserle aynı adlı başka bir eser bulunmamalıdır.

10. Cep telefonu dahil her çeşit kamera ile çekilmiş filmler yarışmaya katılabilir.

11. Yarışmanın amacın içerisinde olduğumuz imkanlarla bir film çekmek olması sebebiyle her yönetmen kendi başına, profesyonel çekim ekibi olmadan filmler üretmelidir (post prodüksiyon aşaması için uzaktan destek alınabilir). Elimizde olan imkanlarla, evimizde çektiğimiz, katılımcıların sağlığını tehlikeye atmayacak, sosyal mesafelenme kurallarına uyarak çekilmiş filmler olmalıdır.

12. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.

13. Finale kalan eserlerle ilgili duyuru Mutlu Kısa Film Günleri web ve sosyal medya sayfalarında yayınlanacak ve finalistlere başvuru formu üzerindeki iletişim bilgileri üzerinden bildirilerek 2022 yılı içinde düzenlenecek ödül törenine davet edileceklerdir.

14. Eser Sahibi filmin telif hakları konusunda her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder. Yarışma’ya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakları ile ilgili konular Eser Sahibinin sorumluluğundadır. Düzenleyici Kurul, bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz. Eser Sahibi, eser vasıtasıyla üçüncü kişilerin telif haklarını ihlal edecek olursa, MUTDER ve MEGEP’in uğrayacağı her türlü doğrudan ve dolaylı zararları tazminle mükelleftir.

15. Eserde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde eserde kimliklerini ortaya çıkaran veya ortaya çıkarabilecek görüntüleri, sesleri vb. her türlü bilgileri yer alan kişilerden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince açık rızalarının alınmasına ilişkin her türlü yükümlülük yapımcı ve yönetmene (Eser Sahibine) aittir. Eser Sahibi, Düzenleyici Kurul tarafından talep edilmesi halinde, bu madde kapsamında ilgili kişilerin bilgilendirmeye dayanan ve özgür iradeyle açıklanan açık rızalarının alındığını gösterir kayıtları beyan etmekle mükelleftir.

16. Katılımcılar filmlerini geri çekme hakkına sahip değildir ve başvuran yönetmenler eserlerin her türlü kullanım haklarını Düzenleyici Kurul’a (MUTDER ve MEGEP) sınır ve süresiz devrettiklerini kabul ve taahhüt ederler.

17. Jüri üyeleri www.mutlukisafilmgunleri.com sayfasında ilan edilmiştir.

18. Düzenleyici Kurul, değerlendirme sonuçları açıklanmadan, herhangi bir gerekçe göstermeksizin etkinliği iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda Düzenleyici Kurul, MUTDER, MEGEP’in başvuran eserleri herhangi bir şekilde kullanmayacaktır.

19. İlan edilen koşulları karşılamayan, eksik belge ile başvurulan eserler değerlendirmeye tabi tutulmaz, tutulsalar dahi ödüllendirilemezler.

20. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Festival ödül töreninden bir gün önce yapılacak jüri toplantısında, jüri kararıyla kesin sonuçlar belirlenecek ve festival ödül töreninde açıklanacaktır.

21. Dereceye giren ilk üç ilan edilen nakdi ve ayni ödüllerin hak sahibi olacaklardır.

22. Yarışma katılım koşulları, bu madde dahil olmak üzere yirmi iki (22) maddeden oluşmaktadır.

Son Başvuru Tarihi 31 Ocak 2022.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ