<style>.lazy{display:none}</style>Mili Mücadelede İlk Kurşun Konulu Şiir Ve Makale Yarışması
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Mili Mücadelede İlk Kurşun Konulu Şiir Ve Makale Yarışması

Mili Mücadelede İlk Kurşun Konulu Şiir Ve Makale Yarışması

Mili Mücadelede İlk Kurşun Konulu Şiir Ve Makale Yarışması

Hatay Dörtyol Belediyesi Mili Mücadelede İlk Kurşun Konulu Şiir Ve Makale Yarışması Son Başvuru Tarihi 10 Aralık 2018.
Yarışma Şiir Ve Makale Dalında Yapılacak. Yarışma Başvuruları Aşağıdaki E-Posta Adresine Katılım Bilgi Formu Ve Şiir Ve/Veya Makalenin Taranmış İmzalı Sureti İle Yapılacak.
ilkkursun@dortyol.bel.tr

Yarışma Ödülleri
Ödüller Şiir Ve Makale Kategorilerinde Ayrı Ayrı Verilecek
Birincilik Ödülü 5 Adet Cumhuriyet Altını
İkincilik Ödülü 3 Adet Cumhuriyet Altını
Üçüncülük Ödülü 1 Adet Cumhuriyet Altını
Dördüncülere 500 Türk Lirası Teselli Ödülü

100. Yıl Ödüllü Şiir ve Makale Yarışması

ŞİİR VE MAKALE YARIŞMASININ KONUSU :“ Milli Mücadele de İlk Kurşun ”
İLK KURŞUN OLAYI:
Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yenilmiş sayılan Osmanlı Devleti’nin toprakları, İtalyan, Yunan ve Ruslar tarafından işgal edilmeye başlandı.
Anadolu da ilk işgale uğrayan yerler İskenderun ve Dörtyol oldu. Fransızlar Ermeniler ile birlikte 11 Aralık 1918’ de Dörtyol’ u işgal ettiler. 19 Aralık günü Fransız askeri elbiseli 2-3 Ermeni askeri Özerli köyünde portakal toplayan Mehmet ve kardeşlerine laf atarak olay çıkartmak isterler. Tahriklere dayanamayan Mehmet Kara ve kardeşi Fransız elbiseli Ermeniler ile kavga yapar ve bunları iyice dövdükten sonra silahlarını alıp atarlar.
Mehmet, kardeşi ile Karakese köyüne kaçar. Yaralı Ermenilerin şikayeti üzerine Fransız askerleri Karakese’ye giderler Mehmet ve kardeşini yakalamak için….
Karakese köylüleri yola barikat kurar ve Fransızları beklerler. Fransızlar 50 metre yaklaşınca Mehmet Kara “ ilk Kurşunu “ sıkar ve ateş emrini verir. 15 Fransız askeri öldürülür, diğerleri Dörtyol’ a kaçar.
İşte 19 Aralık 1918 de Mehmet Kara tarafından sıkılan bu ilk kurşun, Milli Mücadeleyi başlatan ve Anadolu’ yu ayağa kaldıran Kurtuluş Savaşımızın ilk kıvılcımı ve hareketi olmuştur.
Mehmet Kara ve arkadaşları Kara Hasan Paşa, Kuvayi Milliye çetesine katılırlar. Üç yıl Fransız ve Ermenilerle yapılan mücadele sonunda 9 Ocak 1922 ‘ de Dörtyol’ u Fransızlardan kurtarırlar.
T.C. Genelkurmay Başkanlığı tarafından da tasdik edilen Milli Mücadelenin İlk Kurşununun Dörtyol’ da atılışının(19 Aralık 1918 – 19 Aralık 2018 ) 100. Yılı dolayısıyla “ İlk Kurşun Şiir ve Makale “ yarışması düzenlenecektir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

Ads

1. Yarışma iki kategoride ( şiir – makale) yapılacaktır. Her yarışmacı tek kategoride yarışabilir.
2. Yarışmaya gönderilecek şiirlerde tür ve biçim sınırlaması yoktur.
3. Her yarışmacı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmaya katılarak ödül almadığı ve yarışma konusuna uygun bir ( 1 ) adet şiir veya bir ( 1 ) adet makale ile katılacaktır.
4. Bu yarışmaya, yarışma jürisi ve jüri üyelerinin 1. Derece yakınları katılamaz.
5. Dörtyol Belediyesi, yarışmaya gönderilen şiir ve makaleleri bir kitapta toplayabilir, yazılı ve görsel olarak basın yayın organları ile paylaşabilir. Yarışmaya katılanlar eserleri için telif almayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.

6. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER :

a)- TARANMIŞ KATILIM BİLGİ FORMU
b)- ŞİİR / MAKALENİN TARANMIŞ İMZALI SURETİ

7. Katılımcılar bilgi formunu ve eserlerinin altına Ad – Soyad yazdıktan sonra ıslak imzaladıkları belgeyi taratarak e posta yolu ile “ ilkkursun@dortyol.bel.tr “ adresine göndereceklerdir. Posta veya elden gönderilen eserler dikkate alınmayacaktır.
8. Yarışmacılar bilgi formlarını “ https://www.dortyol.bel.tr “ adresinden indireceklerdir.
9. Yarışmaya katılım 10 Aralık 2018 Pazartesi günü Saat:17.00 da sona erecektir.
10. Yarışma sonuçları 16 Aralık 2018 de “ https://www.dortyol.bel.tr “ adresinden ilan edilecek olup, ödül töreni 19 Aralık 2018 tarihinde Hatay Dörtyol’ da gerçekleştirilecektir.
11. Yarışma sonunda dereceye girdiği halde “ GEÇERLİ BİR MAZERETİ OLMAKSIZIN “ ödül törenine katılmayan yarışmacının ödülü bir sonraki yarışmacıya verilecektir.
12. Ödül töreni için il ve ilçe dışından Dörtyol’ a gelecek olan yarışmacıların sadece kendilerine ait bir (1) günlük konaklama bedelleri belediyemizce karşılanacak olup ulaşım giderleri yarışmacıların kendilerine ait olacaktır.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ:
Yarışmaya katılan eserler yarışma jürisi tarafından belirlenen aşağıda ki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.

ESERLERİN ÖZELLİKLERİ :
• Özgünlük
• Sanatsal değer
• Konuya hakimiyet
• Türk örf ve adet geleneklerine uygunluk
• Türkçe’ nin kullanımı ve zenginliği
Katılım Formunu İndirmek İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ