21.10.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Mevlid-İ Nebi Gençlik Bilgi Yarışması

Mevlid-İ Nebi Gençlik Bilgi Yarışması

Mevlid-İ Nebi Gençlik Bilgi Yarışması

Mevlid-İ Nebi Gençlik Bilgi Yarışması Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından Düzenlenmektedir. Yarışmaya Örgün Eğitim Ön Lisans Ve Lisans Düzeyinde Eğitimine Devam Eden 1 Ocak 1993 Ve Sonrasında Doğmuş Üniversite Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Her İlden Birincilik Elde Eden Bir Erkek Ve Bir Kız Öğrenci Umre İle Ödüllendirilecek.

Yarışma Başvuruları yarisma.diyanet.gov.tr Online Olarak Alınacak.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 2 Şubat 2020. Yarışma Sınavı 7 Mart 2020 Tarihinde Yapılacak. Sınav 81 İl Merkezinde Yapılacak.

İletişim: İl Ve İlçe Müftülükleri Ve Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri

Sponsorlu Bağlantılar

Başvuru Koşulları
1. Son başvuru tarihi 10 Şubat 2020 olan “Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması” 07 Mart 2020 tarihinde saat 14:00’da il merkezlerinde icra edilecektir.

2. Yarışmaya örgün olarak ön lisans/lisans düzeyinde eğitimine devam eden, 01 Ocak 1993 ve sonrasında doğmuş üniversite öğrencileri katılabilecektir. Başvurular yarisma.diyanet.gov.tr adresinden bireysel olarak internet yoluyla gerçekleştirilecektir. Yarışmaya ilişkin tüm duyurular bu internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.

3. T.C. vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler, açık öğretim öğrencileri (İLİTAM öğrencileri dâhil) ile Diyanet İşleri Başkanlığında kadrolu, sözleşmeli, ücretli (fahri) olarak çalışanlar diğer şartları taşısalar bile yarışmaya başvuru yapamayacaklardır. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınmaktadır. Bu sebeple her bir adayın yarışmaya giriş öncesi salon görevlilerine fiilen öğrenci olduğuna dair geçerli bir belge ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca adayların T.C. Kimlik Kartlarını yanlarında bulundurmaları istenecektir. Şartları taşımadıkları yarışma öncesi veya sonrası ortaya çıkanların yarışmaları iptal edilecektir.

4. Geçtiğimiz yıl yarışmaya katılarak umre seyahati ile ödüllendirilmiş olan öğrenciler bu yıl yarışmaya başvuru yapamayacaklardır.

5. Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden bir erkek ve bir kız öğrenci Başkanlığımızca umre ödülü ile ödüllendirilecektir. Umre ödülünün gerçekleştirileceği tarih aralığı hususunda Başkanlığımız planlamaları esas alınacaktır. Yarışmacılara söz konusu ödülü farklı tarih aralığında kullanma veya yerine başkasını faydalandırma imkânı verilemeyecektir.

6. Yarışmacılar Başkanlığımız yayınlarından “O’nun Gibi Yaşamak” isimli eserden sorumlu olacaktır. Eser, http://yayinsatis.diyanet.gov.tr/ adresinden yahut Müftülük yayın satış bürolarından temin edilebilecektir.

7. Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışmasında uygulanacak esas ve kuralları tespit etmek, yarışma soru kitapçığını oluşturmak, yarışma sonuçlarının sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesini temin etmek ve yarışma akabinde yarışmaya ilişkin itiraz başvurularını değerlendirmek üzere Başkanlığımızca “Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması Yarışma Sorularını Hazırlama ve Değerlendirme Komisyonu” oluşturulacaktır.

8. Yarışma sınavına ilişkin itirazlar yarışma tarihini takip eden 10 gün içerisinde posta yoluyla Din Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, elektronik posta yoluyla ise genclik@diyanet.gov.tr adresine yapılabilecektir.

9. Yarışma sınav sorularından birinin veya birden fazlasının sonradan komisyon kararı ile iptali durumunda her bir adaya eşit olarak fazladan 1.25 puan verilecektir.

10. Yarışma güvenliğini temin etmek maksadıyla salonun büyüklüğüne göre 2 ya da 3 gözetmen bulundurulacak, ayrıca sınav kitapçıkları aynı sınav sorularının farklı sayı numarası ve şıklarla verilmesi neticesinde A ve B sınav kitapçığı şeklinde mühürlü olarak bastırılacaktır.

11. Yarışma sınavı sonuçları cevap kâğıtları optik okuyucuda okutulduktan sonra İl Müftülüklerine bildirilecek ve yarışma sonucu İl Müftülüklerince ilan edilecektir. Ayrıca yarisma.diyanet.gov.tr adresinden de öğrenilebilecektir.

12. Yarışma süresi 80 dakikadır. İlk 25 dakika içerisinde hiçbir adayın salondan çıkışına izin verilmeyecektir. Salonu terk eden aday, her ne sebeple olursa olsun tekrar sınava devam ettirilmeyecektir.

13. Yarışmacılar yarışma sınavını tamamlasalar bile sınavın son 10 dakikasında dışarıya çıkarılmayacak ayrıca sınıf ve salonda en az 2 adayın bulunmasına dikkat edilerek kalan iki adaydan biri sınavı bitirse bile diğer adayın sınavı tamamlamasına kadar sınav salonunda beklemesi sağlanacaktır.

14. Yarışma soru kitapçığının kapak kısmındaki bilgiler ve cevap kâğıdının adı, soyadı, imza bölümlerinin yer aldığı kısımlar ile diğer bölümler kutucukların dışına taşmadan kurşun kalemle doldurulacaktır.

15. Cevap kâğıtları optik okuyucu ile okunacağından katlanmayacak, özellikle işaretlemeler esnasında kâğıdın zedelenmemesi ve yırtılmamasına dikkat edilecektir. Yarışmacılar cevap kâğıdındaki yanlış işaretlemeleri silerken yumuşak silgi kullanmalı ve tamamen silinmiş olmasına dikkat etmelidir.

16. Değerlendirme işlemleri cevap kâğıdındaki kodlamalara göre yapıldığından eksik ve hatalı kodlamalarda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır. Gerekli kodlamaları (T.C. kimlik numarası, kitapçık türü, cinsiyet, il kodu) yapmayanların veya hatalı kodlayanların, adı ve soyadını yazmayanların, imzasını atmayanların cevap kâğıtları değerlendirmeye alınmayacaktır.

17. Her bir adayın cevaplaması gereken soru adedi 80 olacaktır. Her soru 1.25 puan değerindedir. Yanlış cevaplar dikkate alınmadan sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.

18. Dereceye girenlerin tespitinde erkek ve kız öğrenciler ayrı kategorilerde değerlendirilecektir.

19. Eşitlik halinde yaşı küçük olanlara gün, ay ve yıl hesaba katılarak öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler İl Müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile birinci tespit edilecektir.

20. Her bir salon için ayrı ayrı düzenlenecek olan yoklama listesi gözetmenler tarafından yarışmaya katılanlara imzalatılacak, ilk 30 dk içerisinde katılmayanlar için yarışmaya katılmadı bilgisi not edilecektir.

21. Yarışmaya cep telefonu, saat, bilgisayar, kitap vb. iletişim ve bilgi araçları ile girilmesine müsaade edilmeyecektir. Varsa bunlar gözetmenler tarafından yarışma süresince muhafaza edilecektir.

22. Sorular ve cevap seçeneklerine dair notlar tutularak dışarıya çıkarılmasına izin verilmeyecektir.

23. Sorular 4 şıklı olarak sunulacaktır. Bir soru için birden fazla şık işaretlenmesi durumunda, bu soru cevaplandırılmamış sayılacaktır.

24. Yarışmacılar görevlilerin her türlü uyarılarına uymak zorundadır. Yarışma disiplinine uymayanların, ferdi veya toplu olarak kopya çekmeye teşebbüs edenlerin bu durumları gözetmenlerce tutanak altına alınacak ve cevap kâğıtları değerlendirmeye alınmayacaktır. Gözetmenler, kopya çekme veya vermeye kalkışanları uyarmak zorunda değildir.

25. Yarışma başladıktan sonra adayların görevlilerle konuşmaları ve soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler istemeleri, aynı şekilde görevlilerin de adaylarla yakından ve alçak sesle konuşmaları yasaktır.

26. Yarışmaya ait soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve cevap anahtarları yarışmacılara ibraz edilmeyecektir.

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ