16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Lise Ve Üniversite Öğrencileri Arası Vefa Temalı Kısa Film Yarışması

Lise Ve Üniversite Öğrencileri Arası Vefa Temalı Kısa Film Yarışması

Lise Ve Üniversite Öğrencileri Arası Vefa Temalı Kısa Film Yarışması

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı Güneysu Gençlik Merkezi Lise Ve Üniversite Öğrencileri Arası Vefa Temalı Kısa Film Yarışması Düzenliyor. Vakıf Eski Mütevelli Heyeti Başkanlarından Merhum Ahmet Gür Anısına Düzenlenen Kısa Film Yarışmasına Türkiye Geneli Lise Ve Üniversite Öğrencileri Katılabilir.

Yarışmanın Konusu Ve Teması
Âlimler, “Evlada hizmet, babasına hizmet demektir” buyurmuşlardır. Evlada hizmet babayı sevindirdiği gibi, evlada düşmanlık da babayı üzer. Diğer yakınlarının durumu da böyledir. Arkadaşının dostu ile düşman olmamak veya düşmanı ile dost olmamak da vefadandır. Arkadaş vefat ettikten sonra da, onun yakınlarına ilgi göstermek, sağlığında ilgi göstermekten daha kıymetlidir. Arkadaşın yanında, “Şu benim, şu senin” dememeli! İbrahim bin Şeyban hazretleri, “Bu benim kalemim, diyenle arkadaşlık etmezdik” buyururdu. “Bunu senin için yaptım!” demek de onu minnet altında bırakmak olur, soğukluğa sebep olur. Âlimler, “Çağırdığımız zaman nereye, diye soranla arkadaşlık etmezdik” buyurmuşlardır. Arkadaşın kusurlarını görmemek, mürüvvetten, vefadandır. Arkadaşın dost ve akrabalarını arayıp sormak vefakârlığın şartlarındandır. Onların haklarına riayet, arkadaşa ikram etmekten daha kıymetlidir.

Vefasızlık şeytanın hoşuna gider. Mesela arkadaşlar arasındaki sevginin azalması, kırgınlığın zuhur etmesi şeytanı çok sevindirir. Şeytanı sevindirmemek, onun oyununa gelmemek için vefakâr olmalı, arkadaşın kusurlarını fazilet, hakaretlerini de iltifat kabul etmeli. İki arkadaştan biri, diğerine sert bakınca, şeytan sevinip oynar. Allahü teâlâ, (Şeytan, aralarını bozmaması için, kullarım güzel konuşsun!) buyuruyor. (İsra 53)

Bizler de Ahde Vefa’yı dostluğun, kardeşliğin, akrabalık ilişkilerinin bir nişanesi olarak kültürümüzde yeniden canlandırmak amacıyla Vefa temalı kısa film yarışmasını düzenlemekteyiz. Amacımız; verdiğimiz sözlere sahip çıkmanın ne kadar kıymetli bir sorumluluk olduğu bilincini görsel, dramatik ve sinematografik bir metodla toplumun istifadelerine sunup bu doğrultuda Ahde Vefa kavramının etkinliğini ve toplumdaki işleyişini berkitmek.

Vakfımız eski mütevelli heyeti başkanı Güneysulu işadamı Ahmet Gür adına düzenlediğimiz bu yarışmada , gençlerin VEFA’ya bakışlarını merak ediyor, onların gözünden neler çağrıştırdığının örneklerini birer örnek olarak sunmak istiyoruz.

Ads

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası

Yarışmaya Katılabilecek Film Türleri
1. Yarışmaya sadece kurmaca kısa film türündeki eserler katılabilir.

2. Kurmaca filmler animasyon veya çizgi film türünde de olabilir.

3. Belgesel türündeki filmler değerlendirilmeyecektir.

Yarışmaya Kimler Katılabilir
1. T.C vatandaşı olan lise öğrencileri ile üniversitelerin herhangi bir bölümünde öğrenimini devam ettiren öğrenciler.

Katılım Koşulları
1.) Yarışmaya kurmaca türünde kısa filmler katılabilir. (Animasyon ve çizgi film dahil)

2.) Yarışmaya başvuracak olan filmlerin başka bir yarışmaya katılmış olmaları engel değildir.

3.) Daha önce bir TV kanalında ve sosyal medya ortamında gösterilmiş olan filmler katılım sağlayamazlar. Katılım olduğu takdirde bu filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

4.) Film sahiplerine filmlerinin seçildiğine dair mail veya SMS yoluyla bilgi iletildikten sonra filmlerini geri çekemezler.

5.) Katılacak olan filmlerin süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Süreyi geçen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

6.) Yarışmaya gönderilmiş olan filmin herhangi bir CD, DVD, MP3-MP4 kopyası olmamalı.

7.) Yarışma konusu dışında olduğu kabul görülen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

8.) Yarışmaya katılacak kısa filmler en az 1080P Full Hd formatta, 1920×1080 çözünürlükte olmalı ve dosya uzantısı H264/MP4 formatında olmalıdır.

9.) Yarışmaya katılım başvuru formu yönetmen tarafından doldurulmalıdır. Eğer birden fazla yönetmen var ise filmde belirtilmelidir. Başvuruda sadece bir yönetmen ismi bulunmalıdır. Bu bağlamda ödüle layık görülen filmin ödülü de başvuru formunda bulunan yönetmene verilecektir.

10.) Yarışmaya gönderilen eserlerde hiçbir reklam unsuru, ticari ilişkiyi belirten logo, yazı, söylem gibi ifadeler bulunmamalıdır. Bu gibi unsurların tespiti halinde film değerlendirilmeye alınmayacaktır.

11.) Gönderilen eserlerin telif hakkı vakfımıza ait olacaktır. Filmin yönetmeni eserle ilgili hiçbir hak talebinde bulunmamakla birlikte vakfımız eserlerden bazı kesitleri veya tamamını sosyal medyada, TV kanallarında paylaşabilecektir.

12.) Yarışma 10 Nisan 2023 günü saat 10:00 itibariyle başlayacaktır. Son başvuru tarihi ise 10 Eylül 2023 saat 23:59 olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralığı dışında gönderilen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

13.) Ön Başvurular 10 Haziran 2023 tarihinde başlayacak olup bu tarihten itibaren başvuru formları eksiksiz olarak doldurulmalı ve teslim edilmelidir. Başvuru formuyla birlikte filmin sinopsisi, yönetmenin adı-soyadı-telefon numarası ve iletişim bilgileri, yönetmenin T.C. kimlik numarası, yönetmene ait öğrenci belgesi muhakkak iletilmelidir.

14.) Yarışmaya başvuracak filmlerin “YouTube” a çevrimdışı olarak yüklenmesi ve YouTube linkinin tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. Bu kapsamda genckitaplar@gmail.com mail adresimizle bizimle iletişime geçebilirsiniz.

15.) Vakfımız şartnamede her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Şartnamede yer almayan hususlar konusunda takdir vakfımıza aittir. Yarışmaya başvuran tüm yarışmacılar şartnamedeki tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.

Değerlendirme Ve Ödüller
1- Yarışma konusu ve temaya uygunluk
2- Konuyu anlatım yetkinliği (fikir, amaca uygunluk, tutarlılık, kurgu, görsel zenginlik vb.)
3- Özgün üslup
4- Mesajın özü ve algılanma kolaylığı
5- Sinematografik ve estetik yaklaşım
6- Teknik (ses, görüntü, ışık vb.) unsurların etkili ve doğru kullanımı

Seçici kurul filmleri değerlendirirken yukarıdaki maddeleri esas alacaktır.

Değerlendirmeler 11 Eylül 2023 tarihinde başlayacak olup, ödüle layık görülen filmler 30 Eylül 2023 tarihinde ilan edilecektir.

Filmler seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra, seçici kurulun ortak puanlamasıyla birlikte ilk 3’e kalan filmlere ödül verilecektir.
Değerlendirme neticesinde;
1.olmaya layık görülen filme: 30.000,00 TL
2.olmaya layık görülen filme: 20.000,00 TL
3.olmaya layık görülen filme: 15.000,00 TL
ödül verilecektir.

Ödül almaya layık görülen filmlerin ödülleri sadece filmin yönetmenine, yani başvuruyu yapmış olan kişiye, verilecektir. Bu hususta vakfımız ödül ücretini sadece ödül almaya layık görülen kişi adına açılmış bir banka hesabına transfer edebilir. Yönetmen harici diğer kişilerin banka hesaplarına para transferi yapılmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Eserlerin Gönderimi İçin Son Gün: 10 Eylül 2023 (23:59’a Kadar)
Seçici Kurulun Filmleri Değerlendirmeye Başlaması: 11 Eylül 2023
Seçici Kurulun Finale Kalan Filmleri Belirlemesi: 20 Eylül 2023
Finale Kalan Filmlerden Ödül Almaya Layık Görülen İlk 3 Filmin
İlan Edilmesi: 30 Eylül 2023
Ödül Töreni Ve Gala 8 Ekim 2023

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ