20.09.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon Yarışması

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediye Başkanlığı Ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon Yarışması Düzenliyor.

Sakarya Meydan Muharebesi Ve Zaferinin 100. Yıl Dönümü Kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi / Özel İlkokul, Ortaokul Ve Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Düzenlenecek Olan “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” Resim, Şiir Ve Kompozisyon Yarışması

Konusu
Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip, Milli Mücadelenin en önemli safhası, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçen; “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” sözünü söylediği, Sakarya Meydan Muharebesinin geçtiği ve kazanıldığı yer, HAYMANA’dır.

Haymana, hedefi TBMM’nin merkezi Ankara’ya ulaşmak olan Yunan ordusunun ilerleyişinin kırıldığı, durdurulduğu ve hezimete uğratıldığı son nokta, SON KALE’dir.
Bu yıl 100. yılı yaşanan Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferi etkinlikleri kapsamında ülke genelinde Bakanlığımıza bağlı tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri arasında “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konulu Resim, şiir ve Kompozisyon Yarışması düzenlenecektir.

Alanı
Ülke geneli

Sponsorlu

Hedef Grubu
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan 1-12.sınıf öğrencileri.

Amacı
a) Geleceğin teminatı olan çocuklara ve öğrencilere milli, manevi ve insani değerler ile tarihsel ve kültürel hassasiyetleri kazandırmak.

b) Öğrencilerimizin, geçmiş ile gelecek arasında tarihi, milli ve manevi köprü kurabilmelerini, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını geliştirmelerini sağlamak.

c) Öğrencilerde vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olmaları konusunda farkındalık oluşturmak.

d) Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları konusunda farkındalık oluşturmak.

Uygulamaya İlişkin Açıklamalar :
Okullarda;
a) Etkinliğin koşulları okul müdürlüğü tarafından öğretmen ve öğrencilere duyurulacaktır.

b) Okullarda hazırlanan eserler sınıf ve branş öğretmenlerinden oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecektir.

c) Okulda birinci seçilen eser, Ek-2 Açık Rıza Onayı ve Ek-4 Katılım Formu ve Taahhütname, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan yarışma otomasyonuna pdf formatında yüklenecektir.

Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde;
a) İl millî eğitim müdürlüklerine yarışma takvimine uygun olarak gerekli duyuru yapılacaktır.

b) Okul birincisi olarak gelen eserler Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürünün başkanlığında kurulacak komisyonca tasnif edilecek ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan değerlendirme komisyonuna teslim edilecektir. Bu komisyonca yapılacak değerlendirmeler sonucunda ülke genelinde ilk üçe giren eserler belirlenecektir.

c) Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yarışma Değerlendirme Komisyonu aşağıdaki şekilde oluşturulmuştur.

d) Düzenlenen yarışmada kategorilere göre ilk üçe giren öğrenciler aşağıdaki şekilde ödüllendirilecektir. Etkinliğin bütçesi 25.000 TL’dir. Etkinliğe ayrılan bütçe, Haymana Belediye Başkanlığı bütçesinden karşılanacaktır.

Yarışma Ödülleri

Resim Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü 500 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

Şiir Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü 750 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

Kompozisyon Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

e) Sonuçlar 30/07/2021 tarihinde açıklanacak ve yarışmada derece alan öğrencilerin isimleri Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sayfalarında ilan edilecektir.

f) Seçici Kurul değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esastır. Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hiçbir eserin ödüle layık görülmemesi durumunda Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü MEB izin ve onayı ile yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.

g) Yarışmaya katılım gönüllülük esasına uygun olarak yürütülecektir.

h) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

i) Ödül alacak öğrenciler covid-19 salgınının seyrine göre bir velisi ile birlikte 11-12 Eylül 2021 tarihlerinde Haymana’ya davet edilecektir. Ulaşım otobüs ile sağlanacaktır. Yol ücretleri; katılımcıların ibraz edecekleri otobüs biletlerine göre ödenecek olup, otobüs bileti ibraz etmeyenlerin ücretleri ise otobüs rayiç bedeli üzerinden ödenecektir. Katılımcıların yol, yemek ve konaklama ücretleri Haymana Belediye Başkanlığı tarafından ayrılan ödenekten karşılanacaktır. Yol ücretleri Haymana’da katılımcılara ödenecektir. Covid-19 salgınının devamı durumunda ödül töreni çevrim içi gerçekleştirilecek olup, dereceye girenlerin para ödülleri ibraz edecekleri hesap numarasına gönderilecektir. Katılım Plaketleri öğrencilerin okul adreslerine postalanacaktır.

j) Öğrenci ve velilerin 11-12 Eylül 2021 tarihlerindeki konaklama ve yemek organizasyonu Haymana Belediye Başkanlığı’nca organize edilecektir.

k) Engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla, ödül töreninin yüz yüze gerçekleşmesi durumunda dereceye giren ve engeli olan öğrencilerimizin konaklamasında giriş kattan bir oda ayarlanacak ve Haymana içinde ulaşımlarını sağlamak amacıyla bir araç tahsis edilerek yardımcı olunacaktır. Ödül töreninin çevrim içi bir etkinlik olması durumunda dereceye giren özel gereksinimli öğrencilerimize Mehmet Akif ERSOY’un “Safahat” adlı eseri gönderilecektir.

l) Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce her kategoride ilk üç dereceye giren eserlerin sahibi olan öğrencilere ödülleri pandemi şartlarının uygun olması durumunda; Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinin 100.Yılı Kutlama Töreninde 11-12/09/2021 tarihinde verilecektir.

m) Yarışma sonuçlarına itirazın 29/07/2021 mesai bitimine kadar Haymana İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı olarak iletilmesi gerekmektedir. Sonraki günler için itiraz kabul edilmeyecek ve komisyon üyelerinin incelemesi sonrasında alınan kararlar kesindir.

Faaliyet Takvimi

SIRA NO FAALİYET TAKVİMİ BAŞLANGIÇ BİTİŞ
1İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yarışmanın okullara duyurulması30/05/202131/05/2021
2Düzenlenecek olan yarışmanın okul müdürlüklerince öğrencilere duyurulması31//05/202131/05/2021
3Hazırlanan eserlerin okul müdürlüklerinde toplanması01/06/202125/06/2021
4Eserlerin okul müdürlüklerince değerlendirilmesi ve okul birincisinin belirlenerek, eserin Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yarışma otomasyon sistemine yüklenmesi28/06/202102/07/2021
5Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün eserleri değerlendirmesi28/06/202102/07/2021
6Yarışma sonuçlarının ilanı05/07/202126/07/2021
7Yarışma Sonuçlarına İtiraz26/07/202129/07/2021
8Kesin Sonuçların Duyurulması30/07/2021
9Dereceye giren eserlerin sergilenmesi ve ödül töreni.06/09/202112/09/2021

Yarışmaya Katılım Şartları
Yarışma 3 kategoride yapılacaktır.
İlkokul Öğrencileri: Resim Yarışması
Ortaokul Öğrencileri: şiir Yarışması
Ortaöğretim Öğrencileri: Kompozisyon Yarışması

Kategori – 1 : (İlkokul Öğrencileri) Resim Yarışması
A) Her Öğrenci, Yarışmaya Bir (1) Eserle Katılabilecektir.

B) Her Türlü Resim Tekniği Ve Boya Malzemesi Kullanmak Serbesttir. (Sulu Boya, Pastel Boya, Yağlıboya, Kuru Boya, Guaj vb.)

c) Resimler 35x50cm ölçülerindeki resim kâğıdına yapılacaktır.

d) Resim “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.

e) Resmin ön yüzüne kesinlikle hiçbir bilgi yazılmayacak ve her yarışmacı eserinin arka yüzüne EK-1’de bulunan etiket formatına uygun olarak; ilini, ilçesini, öğrencinin adı soyadı, sınıfı ve cinsiyeti ile okulun adı, adresi ve telefon numarası bilgisayarda yazılacak ve yapıştırılacaktır.

f) Eserlerin etiketlenmesi EK-3’de belirtilen “etiket” formatına göre yapılacaktır.

g) Etiketsiz eserler kabul edilmeyecektir.

h) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir resim ile yarışmaya katılamayacaktır.

i) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1,2), Katılım Formu ve Taahhütnamede (Ek-4) yer alan veli izin onayı bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.

j) Teslim tarihinden sonra Haymana ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

k) Resim Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Kategori – 2 : (Ortaokul Öğrencileri) Şiir Yarışması

a) Şiirler A4 kâğıdına bilgisayar ortamında Times New Roman 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.

b) Şiir “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusunu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.

c) Şiirler özgün olup başka yerden alıntı yapılmayacaktır.

d) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir şiir ile yarışmaya katılamazlar.

e) Şiirler en az dört en fazla on kıtadan oluşmalıdır.

f) Şiire yazarı tarafından başlık konulacaktır.

g) Öğrenciler şiirlerini çeşitli kaynak ve dokümanları araştırarak, kendi bilgi, duygu ve düşüncelerine göre yazacaklardır.

h) Her öğrenci, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir.

l) Eserin ön yüzüne eser sahibiyle ilgili hiçbir bilgi yazılmayacaktır.

m) Esere ait bilgiler EK-3’de bulunan “etiket” formatına göre yapılacak, eserin arka sayfasına yazılacaktır.

n) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1,2), Katılım Formu ve Taahhütnamede (Ek-4) yer alan veli izin onayı bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.

o) Teslim tarihinden sonra Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

p) Şiir Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Kategori – 3 : (Ortaöğretim Öğrencileri) Kompozisyon Yarışması
a) Kompozisyon iki sayfayı geçmemelidir.

b) Kompozisyon “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusunu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.

c) Öğrenciler kompozisyonlarını çeşitli kaynak ve dokümanları araştırarak, kendi bilgi, duygu ve düşüncelerine göre yazacaklardır.

d) Özgün, Türkçenin dil ve söyleyiş kurallarına uygun olacaktır.

e) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir kompozisyon ile yarışmaya katılamazlar.

f) Kompozisyonlar A4 kâğıdına bilgisayar ortamında Times New Roman 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.

g) Kompozisyona yazarı tarafından başlık konulacaktır.

h) Her öğrenci, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir.

i) Eserin ön yüzüne eser sahibiyle ilgili hiçbir bilgi yazılmayacaktır. Esere ait bilgiler EK-3’de bulunan “etiket” formatına göre yapılacak, eserin arka sayfasına yazılacaktır.

j) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1,2), Katılım Formu ve Taahhütnamede (Ek-4) yer alan veli izin onayı bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.

k) Teslim tarihinden sonra Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

l) Kompozisyon Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Diğer Hususlar

a) Okul müdürlüklerinde tüm kategorilerde yarışmanın türüne, konusuna uygun en az 3 öğretmenden oluşan komisyonlar marifetiyle şartnamenin ilgili maddelerindeki şartlar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılacaktır.

b) Birinci seçilen eser ve Katılım Formu-Taahhütname okul müdürlükleri tarafından, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sitesinde bulunan elektronik ortama pdf formatında gönderilecektir.

c) Eserler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olacaktır.

d) Eserin hukuki ve bilimsel sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır. Eserlerin çeşitli ortamlarda yayımlanmasından herhangi bir hak iddia edilmeyecektir.

e) Yarışmaya katılan öğrenci ve velileri bu şartnamede belirtilen tüm hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

İletişim
Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Yeni Mahalle Ankara Cad. No.3 06860 Haymana/ANKARA
0312 658 24 57
haymana06@meb.gov.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ