06.10.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon

Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon Yarışması

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediye Başkanlığı Ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale Haymana Resim Şiir Kompozisyon Yarışması Düzenliyor.

Sakarya Meydan Muharebesi Ve Zaferinin 101. Yıl Dönümü Kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi / Özel İlkokul, Ortaokul Ve Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Düzenlenecek Olan “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” Resim, Şiir Ve Kompozisyon Yarışması

Projenin Adı
Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediye Başkanlığı ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bakanlığımıza bağlı resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenecek olan “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması.

Konusu
Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip, Milli Mücadelenin en önemli safhası, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçen; “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” sözünü söylediği, Sakarya Meydan Muharebesinin geçtiği ve kazanıldığı yer, HAYMANA’dır.

Haymana, hedefi TBMM’nin merkezi Ankara’ya ulaşmak olan Yunan ordusunun ilerleyişinin kırıldığı, durdurulduğu ve hezimete uğratıldığı son nokta, SON KALE’dir.
Bu yıl 101. yılı yaşanan Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferi etkinlikleri kapsamında ülke genelinde Bakanlığımıza bağlı tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri arasında “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması düzenlenecektir.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Alanı
Ülke geneli

Hedef Grubu
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan 1-12.sınıf öğrencileri.

Amacı
a) Geleceğin teminatı olan çocuklara ve öğrencilere milli, manevi ve insani değerler ile tarihsel ve kültürel hassasiyetleri kazandırmak.
b) Öğrencilerimizin, geçmiş ile gelecek arasında tarihi, milli ve manevi köprü kurabilmelerini, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını geliştirmelerini sağlamak.
c) Öğrencilerde vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olmaları konusunda farkındalık oluşturmak.
d) Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları konusunda farkındalık oluşturmak.

Uygulamaya İlişkin Açıklamalar :

Okullarda;
a) Etkinliğin şartnamesi okul müdürlüğü tarafından öğretmen ve öğrencilere duyurulacaktır.
b) Okullarda hazırlanan eserler sınıf ve branş öğretmenlerinden oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecektir.
c) Okullarda kurulan komisyonlarca, okul birincisi belirlendikten sonra okul yönetimi tarafından yapılacak çalışmalar aşağıda belirtilmiştir.
• Okul birincisi seçilen eser
• Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1)
• Katılım Formu ve Taahhütname (Ek:2)
• Yarışma Etiket Formatı (Ek:3) olmak üzere toplam 4 belgeden oluşacak doküman Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan yarışma otomasyonuna pdf/jpeg formatında yüklenecektir.
• Veli İzin Formu (Ek:4)

Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde;
a) İl Millî Eğitim Müdürlüklerine yarışma takvimine uygun olarak gerekli duyuru yapılacaktır.

b) Yarışmaya katılım gönüllülük esasına uygun olarak yürütülecektir.

c) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

d) Okul birincisi olarak gönderilen eserler Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürünün başkanlığında kurulacak komisyonca tasnif edilecek ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan değerlendirme komisyonuna teslim edilecektir. Bu komisyonca yapılacak değerlendirmeler sonucunda ülke genelinde ilk üçe giren eserler belirlenecektir.

e) Seçici Kurul değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esastır. Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hiçbir eserin ödüle layık görülmemesi durumunda Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.

f) Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yarışma Değerlendirme Komisyonu aşağıdaki şekilde oluşturulmuştur.

 

KATEGORİLER

 

KOMİSYON ÜYELERİ

 

GÖREV YERİ

 

RESİM

Ayşegül Özge ÜNALYenice Ortaokulu
Dilek KILIÇMahmut Hilmi Doğan Ortaokulu
Süheyla DOĞANMangaldağı Ortaokulu

 

ŞİİR

Uğur ZORLUŞ.Ali Koç İmam-Hatip Ortaokulu
Gurbet ÖZDEMİRMahmut Hilmi Doğan Ortaokulu
Burak AYKIŞAtatürk Ortaokulu

 

KOMPOZİSYON

M.Bora SERTKAYAHaymana Ç.P.A.L
Mehtap KESİCİHaymana Ç.P.A.L
Pınar TUNÇERNuri Bektaş Anadolu Lisesi

g) Düzenlenen yarışmada kategorilere göre ilk üçe giren öğrenciler aşağıdaki şekilde ödüllendirilecektir. Etkinliğin bütçesi 30.000 TL’dir. Etkinliğe ayrılan bütçe Haymana Belediye Başkanlığı tarafından karşılanacaktır.

Yarışma Ödülleri

Resim Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.750 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü 1.250 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü 750 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

Şiir Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.750 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü 1.250 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü 750 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

Kompozisyon Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
İkincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Katılım Plaketi
Üçüncülük Ödülü Bin Türk Lirası Artı Katılım Plaketi

h) Yarışma sonuçlarına yapılacak itirazların 30/06/2022 mesai bitimine kadar Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılı olarak iletilmesi gerekmektedir. Sonraki günlerde itiraz kabul edilmeyecektir. Komisyon üyelerinin incelemesi sonrasında alınan kararlar kesindir.

i) Kesin sonuçlar 01/07/2022 tarihinde açıklanacak ve yarışmada derece alan öğrencilerin isimleri Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sayfalarında ilan edilecektir.

j) Ödül alacak öğrenciler covid-19 salgınının seyrine göre bir velisi ile birlikte 10-11 Eylül 2022 tarihlerinde Haymana’ya davet edilecektir. Ulaşım otobüs ile sağlanacaktır. Yol ücretleri; katılımcıların ibraz edecekleri otobüs biletlerine göre ödenecek olup, otobüs bileti ibraz etmeyenlerin ücretleri ise otobüs rayiç bedeli üzerinden ödenecektir. Katılımcıların yol, yemek ve konaklama ücretleri Haymana Belediye Başkanlığı tarafından ayrılan ödenekten karşılanacaktır. Yol ücretleri Haymana’da katılımcılara ödenecektir. Covid-19 salgınının devamı durumunda ödül töreni çevrim içi gerçekleştirilecek olup, dereceye girenlerin para ödülleri ibraz edecekleri hesap numarasına gönderilecektir. Katılım plaketleri öğrencilerin okul adreslerine postalanacaktır.

k) Öğrenci ve velilerin 10-11 Eylül 2022 tarihlerindeki konaklama (1 Gece) ve yemek organizasyonu Haymana Belediye Başkanlığı’nca organize edilecektir.

l) Engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla, ödül töreninin yüz yüze gerçekleşmesi durumunda dereceye giren ve engeli olan öğrencilerimizin konaklamasında otel giriş katından bir oda ayarlanacak ve Haymana içinde ulaşımlarını sağlamak amacıyla bir araç tahsis edilerek yardımcı olunacaktır. Ödül töreninin çevrim içi bir etkinlik olması durumunda dereceye giren özel gereksinimli öğrencilerimize Mehmet Akif ERSOY’un “Safahat” adlı eseri gönderilecektir.

m) Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce her kategoride ilk üç dereceye giren eserlerin sahibi olan öğrencilere ödülleri; Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinin 101.Yılı Kutlama Töreninde 10-11/09/2022 tarihlerinde verilecektir.

Yarışmaya Katılım Şartları
Yarışma 3 kategoride yapılacaktır.
Yarışma 3 kategoride yapılacaktır.
İlkokul Öğrencileri : Resim Yarışması
Ortaokul Öğrencileri : Şiir Yarışması
Ortaöğretim Öğrencileri : Kompozisyon Yarışması

Kategori – 1 : (İlkokul Öğrencileri) Resim Yarışması
a) Her öğrenci, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir.
b) Her türlü resim tekniği ve boya malzemesi kullanmak serbesttir. (Sulu boya, pastel boya, yağlıboya, kuru boya, guaj vb.)
c) Resimler 35x50cm ölçülerindeki resim kâğıdına yapılacaktır.
d) Yapılacak resim “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusunu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.
e) Resmin ön yüzüne kesinlikle hiçbir bilgi yazılmayacaktır. Her yarışmacı eserini teslim ederken EK-3’de bulunan etiket formatını da doldurarak eseriyle birlikte teslim edecektir.
f) Eserlerin etiketlenmesi EK-3’de belirtilen “etiket” formatına göre yapılacaktır.
g) Etiketsiz eserler kabul edilmeyecektir.
h) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir resim ile yarışmaya katılamayacaktır.
i) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1), Katılım Formu, Taahhütnamede (Ek-2) yer alan veli izin onayı ve Veli İzin Dilekçesi (Ek:4) bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.
j) Teslim tarihinden sonra Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
k) Resim Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Kategori – 2 : (Ortaokul Öğrencileri) Şiir Yarışması

a) Şiirler A4 kâğıdına bilgisayar ortamında Times New Roman 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.
b) Yazılacak şiir “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusunu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.
c) Şiirler özgün olup başka yerden alıntı yapılmayacaktır.
d) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir şiir ile yarışmaya katılamazlar.
e) Şiirler en az dört en fazla on kıtadan oluşmalıdır.
f) Şiire yazarı tarafından başlık konulacaktır.
g) Öğrenciler şiirlerini çeşitli kaynak ve dokümanları araştırarak, kendi bilgi, duygu ve düşüncelerine göre yazacaklardır.
h) Her öğrenci, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir.
i) Eserin ön yüzüne eser sahibiyle ilgili hiçbir bilgi yazılmayacaktır. Esere ait bilgiler EK-3’de bulunan “etiket” formatına yazılacaktır.
j) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1), Katılım Formu, Taahhütnamede (Ek-2) yer alan veli izin onayı ve Veli İzin Dilekçesi (Ek:4) bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.
k) Teslim tarihinden sonra Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
l) Şiir Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Kategori – 3 : (Ortaöğretim Öğrencileri) Kompozisyon Yarışması
a) Kompozisyon iki sayfayı geçmemelidir.
b) Yazılacak kompozisyon “Kurtuluşa Giden Yolda Son Kale: Haymana” konusunu işlerken, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferinde Haymana’nın yeri, önemi ve Haymanalıların katkıları temasını güdecektir.
c) Öğrenciler kompozisyonlarını çeşitli kaynak ve dokümanları araştırarak, kendi bilgi, duygu ve düşüncelerine göre yazacaklardır.
d) Özgün, Türkçenin dil ve söyleyiş kurallarına uygun olacaktır.
e) Katılımcılar başka bir yarışmaya gönderilmiş veya ödül almış bir kompozisyon ile yarışmaya katılamazlar.
f) Kompozisyonlar A4 kâğıdına bilgisayar ortamında Times New Roman 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.
g) Kompozisyona yazarı tarafından başlık konulacaktır.
h) Her öğrenci, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir.
i) Eserin ön yüzüne eser sahibiyle ilgili hiçbir bilgi yazılmayacaktır. Esere ait bilgiler EK-3’de bulunan “etiket” formatına yazılacaktır.
j) Okulunda birinci seçilen eser için Aydınlatma Metni-Açık Rıza Onayı (Ek:1), Katılım Formu, Taahhütnamede (Ek-2) yer alan veli izin onayı ve Veli İzin Dilekçesi (Ek:4) bölümünün doldurulması ve veli tarafından imzalanması zorunludur.
k) Teslim tarihinden sonra Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
l) Kompozisyon Yarışmasına katılan eserler aşağıdaki değerlendirme ölçeğine göre değerlendirilecektir.

Diğer Hususlar

a) Okul müdürlüklerinde tüm kategorilerde yarışmanın türüne, konusuna uygun en az 3 öğretmenden oluşan komisyonlar marifetiyle şartnamenin ilgili maddelerindeki şartlar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılacaktır.
b) Eserler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olacaktır.
c) Eserin hukuki ve bilimsel sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır. Eserlerin çeşitli ortamlarda yayımlanması eser sahibinin izniyle olacaktır.
d) Yarışmaya katılan öğrenci ve velileri bu şartnamede belirtilen tüm hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

İletişim
Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Yeni Mahalle Ankara Cad. No.3 06860 Haymana/ANKARA
0312 658 24 57
haymana06@meb.gov.tr

Faaliyet Takvimi

SIRA NO

FAALİYET TAKVİMİ

BAŞLANGIÇ

BİTİŞ

1

İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yarışmanın okullara duyurulması

27/03/2022

30/03/2022

2

Düzenlenecek olan yarışmanın okul müdürlüklerince öğrencilere duyurulması

30/03/2022

06/04/2022

3

Hazırlanan eserlerin okul müdürlüklerinde toplanması

06/04/2022

06/06/2022

4

Eserlerin okul müdürlüklerince değerlendirilmesi ve okul birincisinin belirlenerek, eserin Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yarışma otomasyon sistemine yüklenmesi

06/06/2022

16/06/2022

5

Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün eserleri değerlendirmesi

17/06/2022

24/06/2022

6

Yarışma sonuçlarının ilanı

27/06/2022

7

Yarışma sonuçlarına itiraz

28/06/2022

30/06/2022

8

Kesin sonuçların duyurulması

01/07/2022

9

Dereceye giren eserlerin sergilenmesi ve ödül töreni.

10/09/2022

11/09/2022

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ