05.06.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülü

Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülü

Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülü

Antalya Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülü Başvuruları. Yarışmada Büyük Turgut Cansever Ödülü, Turgut Cansever Uluslararası Ödülü Ve Turgut Censever Yerel Ödülü Verilecek.

Yarışma Ödülleri
Büyük Turgut Cansever Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Turgut Cansever Uluslararası Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Turgut Cansever Yerel Ödülü 15 Bin Türk Lirası

KEPEZ BELEDİYESİ, ANTALYA / TÜRKİYE MİMAR TURGUT CANSEVER’İN ANISINA ULUSLARARASI BAĞLAMSAL MİMARLIK ÖDÜLÜ

Amaç
Antalya Kepez Belediyesi (Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile işbirliği içinde ve koordinasyonunda) mimar Turgut Cansever (Antalya, 1921 – İstanbul, 2009) anısına “Uluslararası Mimarlık Ödülleri” ni düzenlemektedir.

Organizasyonun temel amacı, seçkin mimari çalışmalarında kendini gösteren bilgelik, felsefi bütünlük, çevresel ve bölgesel duyarlılıklarla tanınan Turgut Cansever’in anısını yüceltmektir.

Ads

Organizasyon, Cansever’in mimari ve şehircilik konularındaki karakteristik yaklaşımını uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlamaktadır. Ödüllendirilecek projelerin, Turgut Cansever’in mimari kariyerinin düşünsel temelini oluşturan tasarım önceliklerinin özgün yorumlarını sergilemeleri beklenmektedir. Bu öncelikler, bağlama özgü tasarım yaklaşımı, uygulama hassasiyetine dayanan mimari kalite ve kuramsal bütünlük, bölgesel değerler, kültürel devamlılık, hümanist kaygılar ve sanatsal duyarlılık gibi çok yönlü konularda derin bir bilinç olarak tanımlanabilir. Ödül, küresel bir dünyada yerel kimliğin önemini takdir eder.

Organizasyon, Cansever’in mimari eserlerinin temsil ettiği yukarıda belirtilen değerlerin süregelen evrensel önemini vurgulayarak, Türkiye ile diğer ülkeler arasında mimari kültür üzerinden kültürel ilişkileri geliştirmeyi de hedeflemektedir.

Kapsam
Ödül her yıl düzenlenmektedir. Ödül için sadece inşaatı tamamlanan gerçekleştirilmiş projeler sunulabilir. Tüm başvurular sergilenecektir. Jüri tarafından seçilen eserlere “Mimar Turgut Cansever anısına Uluslararası Bağlamsal Mimarlık Ödülleri” verilir. Ödül töreni, Turgut Cansever’in ölüm yıldönümü olan 22 Şubat haftasında gerçekleştirilir.

Verilecek Ödüller

Büyük Turgut Cansever Ödülü
Büyük Ödül, ödüllerin değerlendirme kriterleri (bkz.Madde 1) konusunda hayat boyu devam eden projeleri ve çalışmaları ile çağdaş çevremiz bağlamında farkındalık yarattığı değerlendirilen bir mimara verilir. Böylece, ödüllendirilen mimar, Turgut Cansever’in mimari kariyeri ile ortaya çıkan ve yukarıda belirtilen tasarım önceliklerine (bkz. Madde 1) dayanan bir örnek ve rol model olarak tanıtılacaktır.

Turgut Cansever Uluslararası Ödülü
Bu ödül, dünyanın herhangi bir ülkesindeki bir mimari projeye ve mimar(lar)ına verilir. Aday mimarların projeleriyle Turgut Cansever’in mimari kariyerinin simgesi olan mimari tasarımın yukarıda belirtilen önceliklerini (bkz. Madde 1) yorumlamaları, böylece çağdaş bir şekilde inşa edilmiş çevremizde bu değerler konusunda farkındalık yaratmaları beklenmektedir.

Turgut Cansever Yerel Ödülü
Bu ödül bir mimari projeye ve mimar(lar)ına verilir.Adaylığın sunulması için ön koşul, projenin Türkiye’nin Antalya il sınırları içerisinde gerçekleştirilmiş olmasıdır. Aday mimarların projeleriyle Turgut Cansever’in kariyeri boyunca benimsediği mimari tasarım değerlerinin önemini (bkz. Madde 1) çağdaş bir şekilde inşa edilmiş çevremizde yorumlamaları beklenmektedir.

Aday Gösterme Veya Katılma Yöntemi
Mimarlar hem kişisel projeleriyle başvurabilir, hem de gerekçelerini belirterek diğer mimarların projelerini aday gösterebilirler. Mimari hizmet alan kişi veya kurumlar ve mesleki kuruluşlar da proje ve mimarları ödül için aday olarak gösterebilir.

Ödül İçin Başvuru
Bir önceki yılın sonuna kadar tamamlanmış veya tamamlanma aşamasında olan projelerin mimarları ödül almaya hak kazanmaktadır. Başvuru koşulları jüri tarafından yayınlanan kılavuzda belirtilmiştir. Hem bireyler hem de kurumlar Turgut Cansever Büyük Ödülü için aday gösterebilirler.

Jüri Üyeleri, Yedek Jüri Üyeleri, Organizasyon Komitesi Üyeleri ve Raportörler ödüllendirme sürecinde yer alır. Bu kişilerin birinci derece akrabaları ve iş ortakları aday olamaz ve ödül için başvuruda bulunamazlar.

Proje Sunumu İçin Standartlar
Proje sunumu aşağıdaki içeren bir DVD formatında olmalıdır:
– 70 x 100 cm. boyutunda 150 dpi çözünürlüğe sahip pdf dosyasında paftalar (maksimum 4 adet),
Bu belgeler, uygulanan projenin ve tüm mimari çizimlerin (planlar, bölümler, yükseltiler, perspektifler vb.) projeyi anlamak için gerekli olan fotoğrafik bir dokümantasyonunu içermelidir.
– A4 formatında tasarım yaklaşımı raporu (en fazla 2 Sayfa)
– Binanın adresi, mimarın ve binanın müşteri/sahibinin adı ve adresinin bulunduğu A4 belge

Sonuçların Duyurulması Ve Yayınlanması
Ödülün lansmanı, son başvuru tarihi, Sergi tarihleri, Ödül ve Ödül Töreni; Kepez Belediyesi, Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve UIA internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Ödül töreni ve sergi öncelikle Antalya’da düzenlenir ve sergi gerek görüldüğü takdirde yurt içinde veya yurt dışında tekrarlanabilir. Her ödül dönemi sonunda yayınlanacak kataloglar katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Duyurular ve katalog İngilizce ve Türkçe dillerinde yayınlanacaktır.

Takvim
– 20 Ocak 2022: Son başvuru tarihi
DVD, 20 Ocak 2022 tarihinde saat 17:30’a kadar tek bir paket halinde imza ile birlikte şahsen sunulacak veya en geç 20 Ocak 2022 tarihinde saat 17:30’a kadar kuryeye verilerek Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesine gönderilecektir. Gönderim tarihini ve saatini gösteren kurye makbuzu info@antmimod.org.tr adresine 20 Ocak 2022 tarihinde saat 17:30’a kadar e-posta ile gönderilecektir. Her halükarda, kurye ile gönderilen projelerin değerlendirmeye dahil edilmesi için en geç 03 Şubat 2022 tarihinde saat 17:30’a kadar Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından alınması gerekmektedir.

– 10 Şubat 2022: Jüri Toplantısı
– 22 Şubat 2022: Ödül Töreni ve Serginin Açılışı
– Yarışma sonuçları, ödül töreninden en az 10 gün önce Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından ilan edilecektir.
Sonuçlar UIA internet sitesinde de yayınlanacaktır.

Bilgi Ve İletişim
Mimarlar Odası Antalya Şubesi
Meltem Mah. 3808 Sokak No: 16 Antalya
Tel: 0242 237 86 92 – Faks: 0242 237 58 20
Web: www.antmimod.org.tr – Mail: info@antmimod.org.tr

Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ