<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Kent Üniversitesi Dünya Çocuk Hakları Günü Fotoğraf Yarışması

Kent Üniversitesi Dünya Çocuk Hakları Günü Fotoğraf Yarışması

Kent Üniversitesi Dünya Çocuk Hakları Günü Fotoğraf Yarışması

İstanbul Kent Üniversitesi Dünya Çocuk Hakları Günü Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 18 İle 30 Yaş Arası Tüm Bireyler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 750 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 500 Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü 350 Türk Lirası

Yarışmanın Adı
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Fotoğraf Yarışması- “Gençlerin Objektifinden Çocuk Hakları”

Yarışmanın Konusu ve Amacı
Çocukları korumak ve çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalanmıştır. ‘20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak ilan edilmiştir.

Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde yer alan 18 yaşın altındakileri kapsayan. evrensel bir konudur. Dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır.

Ads

Bu yarışmanın amacı kamuoyunun dikkatini fotoğraf sanatı yolu ile çekerek çocuk hakları ve korunması ve çocuk hakları sözleşmesine dair toplumsal bir bilinç oluşturmaktır.

Yarışma Kategori/Bölümleri
Yarışma; Dijital (Sayısal) kategoride ve Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olarak tek bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Yarışma Koşulları
a) Yarışmaya katılım ücretsizdir. 18-30 yaş arasındaki tüm bireyler katılım gösterebilir.

b) Yarışmacılar en fazla 3 adet renkli ve/veya siyah-beyaz fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.

c) Profesyonel fotoğrafçıların katılımına kapalıdır.

d) Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, duyuruda belirtilen Google Forms üzerinden gönderilecektir. Boyutlandırma yapmak isteyen katılımcılar Lightroom veya Paint gibi programları kullanabilirler.
• Uzun kenarı en az 50 cm, en fazla 100 cm,
• Kısa kenarı en az 35 cm, en fazla 70 cm,
• 2300 pixeli geçmeyecek şekilde
• 300 dpi çözünürlükte,
• JPEG formatında gönderilebilir.
e) Her fotoğrafa isim verilerek fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiği, arzu edilirse katılımcıların kendi anlatım biçimleri ile fotoğraflarının kısa hikayesini Word formatında hazırlanmış belgede belirtilmeli; fotoğraflarla birlikte gönderilmelidir. (Bkz. Madde 8).

f) Yarışma sayısal ortamdadır, baskılar kabul edilmeyecektir.

g) Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan başka herhangi bir yarışmada ödül alan fotoğraflar katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.

h) Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) kabul edilmeyecektir.

i) Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

j) Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.

k) Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.

l) Düzenleyici Kurum, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleyici Kurum , iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir.

Yapıtların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi
a) Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacaktır. Fotoğraflar ilanda belirtilen Google Forms üzerinden gönderilecektir. Alternatif hiçbir gönderi (kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

b) Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

c) Yarışmacılardan en fazla 3 adet renkli ve/veya siyah-beyaz fotoğraf kabul edilecektir.

d) Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında olmalıdır.

e) Her bir fotoğraf dosyasının ismi maksimum 31 karakter olmalıdır. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi ( _ ) kullanılabilir.

f) Yarışmacılar gönderdikleri her fotoğrafa numara ve isim vereceklerdir. Yarışmacılar fotoğraf dosyalarını örnekteki gibi isimlendireceklerdir. (İsim Soy isim_ Fotoğraf Numarası_ Fotoğraf İsmi)
Örnek(1.fotoğraf): Berk Tekin_01_ÇocuğaDair
Örnek(2.Fotoğraf) :Berk Tekin_02_ÇocuğaDair
Diğer fotoğraflar için de bu sıra takip edilecektir.
g) Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda gönderilmelidir.

h) Katılımcılar polen.cingiloglu@kent.edu.tr ve neslihan.ozgul@kent.edu.tr mail adresleri ile iletişim kurabilirler.

i) Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için İstanbul Kent Üniversitesi ve Jüri Kurulu sorumlu olmayacaktır.

j) Gönderilen çalışmalara, 150 kelimeyi geçmeyecek şekilde fotoğrafların öyküsü “word” formatında eklenmesi yarışma düzenleyicisinin tercihidir.

Fotoğraf Yarışması sonuçları www.istanbulkent.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

15 Kasım 2021 tarihine kadar fotoğraflar gönderilebilir.

Fotoğraflar, 22 Kasım 2021 tarihinden başlayıp bir hafta boyunca İstanbul Kent Üniversitesi Taksim Kampüsü’nde sergilenecektir. Olası erteleme durumları internet ve/veya sosyal medya hesaplarından ilan edilecektir.

Yarışma Şartnamesi Ve Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ