<style>.lazy{display:none}</style>Kaş'ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması Başvurusu
22.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması

Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması

Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması

Kaş Belediyesi Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Yarışmanın Amacı
Kaş Belediyesince 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’mızda önemli kahramanlıklar göstererek dünyada 7.7’lik dağ topu ile uçak gemisi batıran tek topçu subayı olarak anılan Top.
Yzb. Mustafa Ertuğrul AKER ve 1911-1912 tarihlerinde İtalyanlarla yapılan savaş sırasında Çanakkale’de topçu atışı ile İtalyan savaş gemisinin savaş dışı kalmasını sağlayan Topçu Teğmen Yusuf Ziya ERDİL’in anılarını yaşatmak; tarihi bilgileri ve zaferlerle anılan isimleri genç nesillere aktarmak; Kaş halkının sahiplenme, geçmişe olan saygı ve şükran duygularının vurgulanması amacı ile bu yarışma düzenlenmiştir.
Yarışmanın bir diğer amacı da güzel sanatları teşvik etmektir.

Yarışmanın Konusu, Türü ve Şekli:
Kaş Belediyesi tarafından “Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması” adı altında 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23.maddesine göre, “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” esas alınarak ulusal ve tek aşamalı bir anıt tasarım yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmanın Yeri (Anıt Projesinin Tasarlanacağı Yer):
Kaş Andifli Mahallesinde Cumhuriyet Meydanının deniz tarafında bulunan balıkçı barınağı ve yat limanında, EK’te yer alan sayısal imar planında işaretlenmiş alandır. Öneri projeler, ekli krokide sınırları verilen yarışma alanı kapsamında tasarlanacaktır.

Yarışmaya Katılım Şartları
Yarışmacıların;

Ads

1. Yarışmacıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

2. Yarışma heykeltıraş, mimar, peyzaj mimarı, endüstri ürünleri tasarımcısı, şehir plancıları, seramik sanatçılarının katılımlarına açıktır. Mimar, şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odalarına üyeliğini gösteren belgelerin heykeltıraş ve seramik sanatçısı olan katılımcıların ise Güzel Sanatlar fakültelerinin heykel veya seramik bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomasını ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

3. Meslekten men cezası durumunda olmamak.

4.Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasında olmamak,

5.Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak,

6.Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak,

7.Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak,

8.Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.

9.Şartnameyi inceleyip isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek e-mail yoluyla da anityarisma@kas.bel.tr mail adresine kayıt yaptırabilirler. (Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.)

10.Katılımcılar yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş (1 adet) eseriyle katılabilir.
Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar da tasarımları yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışmacılardan İstenen Belgeler
1.Kimlik zarfı; yarışmacıların, projelerin teslim edildiği ambalajın içine proje ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde; daktilo veya yazıcı ile “Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması Kimlik Zarfı” ibaresi yazılmış bir zarfın içine, yarışmacıların özellikle yarışma şartnamesini kabul ettiklerine dair tüm ekibin imzalarının tam olduğu EK’teki kimlik formu formatında bir belge konulacaktır. (Formda Ad soyad, imzalar, mezun oldukları okul ile diploma numaraları varsa kayıtlı oldukları meslek odaları veya kuruluşlarının sicil numaraları eksiksiz yer almalıdır.)

Ekibin TMMOB üyeleri için ilgili odası tarafından bu yarışma için yarışmacı adına düzenlenmiş üye tanıtım belgesi, heykeltıraşlar ve seramik sanatçıları için ise GSF Heykel veya Sersamik Bölümü Lisans diploması zafta yer almalıdır.

Yarışmaya katılan proje sahiplerinden yarışmada derece ve mansiyon kazanmadıkları halde kimliğinin açıklanmasını isteyenler, kimlik zarflarının üzerine ayrıca “açılabilir” ibaresini yazacaklardır. Üzerinde “açılabilir” kaydı bulunan kimlik zarfları derece ve mansiyon kazanmamış olsalar dahi jüri tarafından açılır.

Şartname Ve Eklerinin Temin Edileceği Yer
Kaş Belediyesi www.kas.bel.tr web sayfasından temin edilebileceği gibi katılımcılar Mimarlar Odası Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya şubelerinden basılı kitapçık olarak temin edebilirler.

Yarışma Ödülleri
Jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda seçilen projelere aşağıdaki ödüller net olarak verilecektir.

3 Eşdeğer Ödül: 3*15.000 TL = 45.000 TL
3 Adet Mansiyon: 3*10.000 TL = 30.000 TL
Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra, İdare, yukarıda yazılı ödülleri, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29.maddesine göre yarışmacılara net olarak ödeyecektir. Ödemeler, yarışma sonucunun ilanını izleyen 30 gün içinde sahiplerinin veya vekillerinin banka hesabına yapılacaktır.

Jüri üç adet eşdeğer ödül belirleyecektir. Kaş Belediyesi; Kaş halkı, sivil toplum örgütleri ve Belediye Meclis üyelerinin görüşlerini alarak eserlerden birisini belirtilen alanda uygulayacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın başlangıcı 18 Aralık 2020
Soru sormak için son tarih 5 Ocak 2021
Sorulara jüri tarafından verilen yanıtların ilan tarihi 9 Ocak 2021
Tasarım ve eklerinin son teslim tarihi ve saati 19 Şubat 2021 saat 17:30
Projelerin sergilenme yeri ve tarihi
Kolokyum ve ödül töreni tarihi

Yarışma Şartnamesi Ve Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ