<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Öykü Ve Oyun Yazma Yarışması

Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Öykü Ve Oyun Yazma Yarışması

Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Öykü Ve Oyun Yazma Yarışması

Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Öykü Ve Oyun Yazma Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri

Öykü Yarışması
Birincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2.500 Türk Lirası
1. Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası
2. Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası

Oyun Yarışması
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 7.500 Türk Lirası
1. Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası
2. Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası

Amaç
Kentler yalnızca binalar, yollar, araçlar değildir. Kentler dündür, bugündür, yarındır. Bu birikim, insanın çevresiyle, doğasıyla, tarihiyle ilişkisini, o kente dair aidiyetini belirler.

Ads

Biz o kentin doğasına, tarihine, öykülerine, ağız tadına, alışkanlıklarına, diline, ezgilerine, kimliğine, ruhuna doğarız. Bu ilişki, farkında olalım ya da olmayalım, kenti bir kimliğe ve yaşam biçimine dönüştürdüğümüz oranda anlam kazanır ya da kazanmaz. Bunun için ille o kentte doğmak gerekmez. Ama o kentte yaşamaya karar vermişsek, bu ilişkiyi ve getirdiklerimizle bulduklarımızı harmanlamayı kabul etmişiz demektir. Karşıyaka’yı farklı kılan, onu ve içinde yaşayanları özel bir konuma taşıyan, bu bilinci en üst düzeyde yaşaması ve yaşatmasıdır. Bu nitelikleriyle demokrasinin, çağdaşlığın, barışın ve kardeşliğin kenti olarak adlandırılır.

Kente ve kentliye bu değerlerin ışığında yaklaşan Karşıyaka Belediyesi, “Kent öyküsünü, sahne kentini arıyor” başlığı altında bir “öykü” ve “oyun” yarışması düzenliyor. “Kent” kavramından hareketle üretilecek özgün yapıtlar sayesinde, kentin birikimlerinin, kent- insan ilişkilerinin sanatın sonsuz yaratıcılığıyla anlatılmasını, okunmasını, izlenmesini, kentin kültürel ve sanatsal belleğine eklenmesini amaçlıyor. Yeni yazarların ve yapıtların kazandırılmasına ve yüreklendirilmesine katkıda bulunacak olmanın coşkusunu yaşıyor.

Bu yarışma, bir ömür boyu kenti için çalışan büyük Karşıyakalı Sancar Maruflu’ya ithaf edilmiştir.

Koşullar
1.) Yapıtlar Türkçe yazılmalıdır.

2.) Konu ve işleniş konusunda sınırlama yoktur, yapıtların söz konusu türlere ve öngörülen temaya uygunluğu gözetilir.

3.) Yapıtlar daktilo ya da bilgisayarda, A-4 boyutunda ve Times New Roman-12 formatında yazılmalı ve dosyalanmalıdır.

4.) Yapıtlar daha önce yayınlanmamış, sahnelenmemiş, herhangi bir yapıttan uyarlanmamış olmalı, hiçbir biçimde benzerlik taşımamalıdır. Bu bağlamda olası tüm yasal sonuçlardan katılımcılar sorumludur.

5.) Yarışmaya seçici kurul üyeleri, Karşıyaka Belediyesi mensupları ile yarışma sürecinde görevli olanlar ve yakınları katılamaz.

6.) “Kısa Öykü” ya da “Kısa Oyun” boyutundaki çalışmalar, yarışma dışı sayılacaktır,

7.) Öykü ve Oyunlar yetişkinlere yönelik olmalıdır, çocuklara yönelik öykü ve oyunlar değerlendirme dışı sayılacaktır,

8.) Oyun dalındaki yapıtlar birden çok yazarın ortak yapıtı olabilir.

9.) Ödül alan ve yayınlanmaya değer görülen yapıtlar, Karşıyaka Belediyesi tarafından kitap haline getirilecek, yazarlar bu yayından dolayı herhangi bir telif talep edemeyecektir.

10.) Oyun yarışmasında dereceye giren yapıtların sahnelenme hakları öncelikle Karşıyaka Belediye Tiyatrosuna aittir. Ödül alan yapıtlar, üç yıl boyunca ve belediyeden izin alınmadan bir başka topluluk tarafından sahnelenemez. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenme sürecinde, yazarlara ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir.

11.) Yarışmaya gönderilecek çalışmaların hiçbir yerinde ve hiçbir biçimde, yazar ya da yazarların kimliğini belirtecek bilgi, işaret vb. olmayacaktır.

12.) Yarışmaya katılmak, bu duyurudaki tüm koşulları kabul etmek anlamına gelir.

Katılım Bilgileri
1.) Yapıtların ilk sayfasında adı, türü, (oyunlarda) kaç bölüm/perde olduğu, yazar ya da yazarların rumuzu yer almalıdır.

2.) Oyun dalındaki çalışmaların ikinci sayfasında oyun kişilerinin ad, cinsiyet ve yaş bilgileri alt alta yazılmış biçimde yer almalıdır. Bu bilgilere çevre düzeni (dekor) ve oyunun geçtiği zaman dilimine dair açıklamalar eklenebilir.

3.) Çalışmalar 6 çoğaltılmış metin ve 1 dijital kopya (CD ya da flash bellek) olarak BİRİNCİ ZARFA konulacak ve zarfın üstünde yalnızca yapıtın adı, türü ve rumuz yer alacaktır. Birinci zarfın ve içindekilerin herhangi bir yerinde, yazar ya da yazarların kimliğine dair hiçbir yazı, işaret, ibare vb. olamaz.

4.) Yazar ya da yazarlar, üstünde yalnızca rumuz yazılı olan İKİNCİ ZARFA kimlik bilgilerini koyacaktır. Bu bilgilere, iki vesikalık fotoğraf, iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta) ve aşağıda örneği olan “Başvuru Yazısı” eklenecektir.

5.) Son Başvuru Tarihi: 1 Aralık 2021 Çarşamba mesai saati bitimine kadardır. Posta, kargo yoluyla ya da elden başvuru yapılabilir. Belirtilen süre bitiminde, başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. Gönderi masrafları katılımcılara aittir.

6.) Yapıtların gönderileceği ya da teslim edileceği adres:

KARŞIYAKA BELEDİYESİ
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
Doç. Dr. Bahriye Üçok Bulvarı
No:5
Karşıyaka – İzmir
İletişim: 0 232 399 40 86 – 88
7.Yarışma Sonuçları 15 Ocak 2022’de duyurulacak, Ödül Töreni 27 Mart 2022 Dünya Tiyatro Günü Kutlama Etkinlikleri kapsamında düzenlenecektir.
8.Dereceye giremeyen oyunlar iade edilmeyecektir.

Ödüller, brüt olup vergi ve benzeri tüm yasal kesintiler bu tutarlar üzerinden yapılacaktır.
Seçici Kurullar, ödülleri birden çok yapıt arasında dağıtma, ödüle ya da kimi derecelendirmelere uygun yapıt bulmama konusunda tam yetkilidir.
Mansiyon ödülü en fazla 2 (iki) kişiye verilebilir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ