<style>.lazy{display:none}</style>İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Fotoğraf Yarışması
22.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Fotoğraf Yarışması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Fotoğraf Yarışması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Fotoğraf Yarışması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Yarışmaya 18 Yaşından Gün Almış Tüm Fotoğrafçılar Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Sergileme Hakkı Kazanan 20 Fotoğraf için Plaket verilecektir.
Yurtdışından katılımlar için ödül, TL karşılığı $ olarak ödenecektir

“SINIRLAR & BOUNDARIES” FOTOĞRAF YARIŞMASI

Proje Adı:
“Sınırlar” Fotoğraf Yarışması

Konu Ve Amaç:
İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Fotoğraf Yarışmamızın bu seneki konusu; Sınırlar !
Herkesin farkında olduğu en net yargı bütün dünya olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz. Ardarda yaşanan olaylar zinciriyle tüm sınırlar tekrar sorgulandı. Görünen, görünmeyen, bizim çizdiğimiz veya başkalarının çizdiği, kişisel sınırlardan, ev, şehir ülke sınırlarına…
Amacımız bu dönemde yeni dünya düzeniyle bir kısmı keskinleşip belirginleşen, bir kısmının ise kaybolduğu “Sınırlar”ı fotoğrafçıların gözüyle göstermek.

Ads

Yarışma Kategorileri:
Yarışma, dijital ve tek bölümlü olarak yapılacaktır. Renkli veya Siyah-Beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Katılım Koşulları:
a. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Her katılımcı en fazla 3(üç) adet Renkli veya Siyah-Beyaz eserle yarışmaya katılabilir .

b. Yarışmaya, seçici kurul üyeleri dışında , amatör veya profesyonel 18 yaşından gün almış bütün fotoğrafçılar katılabilir.

c. Daha önce ödül almış, sergilenmiş fotoğraflar yarışmaya katılamaz.

d. Her türlü kuramsal çalışmada eserlerin orijininin fotoğraf kökenli olması gerekmektedir. “Fotoğraflarlar değiştirilmiş olabilir. Bu değiştirme, eğer fotografik çerçeveler içinde ise, elektronik veya diğer yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.”

e. Birden fazla fotoğrafın montajlarıyla oluşturulan fotoğraf (kolaj), cep telefonu ile çekilen fotoğraflar ve HDR (High DynamicRange) uygulanan fotoğraflar ,İnsanlı ve insansız hava aracı (drone) vb çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluklar katılımcıya aittir.

f. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir.

g. Her türlü teknik serbest olmakla birlikte tamamen bilgisayar yazılımlarıyla oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler kabul edilmeyecektir.

h. Exif bilgileri kaldırılmış fotoğraflar, ödül ve sergileme kazanmaları durumunda otomatik olarak diskalifiye edilecektir.

i. Din, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım yapan içeriklere sahip olduğu düşünülen fotoğraflar diskalifiye edilecektir.

j. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

k. Seçici Kurul bir başvurunun kurallara aykırı olduğunu tespit ederse başvuruyu geri çevirme yetkisine sahiptir.

Fotoğrafların Gönderilmesi
a. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, elden teslim vb. ) kabul edilmeyecektir.
b. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi “photocompetition.ieu.edu.tr” adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir. Her katılımcı için sistem bir numara atayacak değerlendirmeler numaralar ile gerçekleştirilecektir. Yarışma bitiminde sonuçlar yine aynı adres üzerinden duyurulacaktır.
c. Seçici Kurul tarafından fotoğrafların varsa RAW formatları yoksa dijital işlemden geçmemiş ham hali istenebilir.
d. Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
e. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.
f. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli. Fotoğraf ismi 31 karakteri geçmemelidir. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, karakterleri kullanılmamalıdır ve dosyaların boyutları 2 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.
g. Dijital başvuru esnasında eserini küçültmek durumunda kalan katılımcıların, eserlerinin tam boyutlu hallerinin ilerideki muhtemel basılı süreçlerde yüksek kaliteyi sağlaması sebebiyle de saklamaları uygun olacaktır.

Değerlendirme Kriterleri:
Jüri üyelerinin bireysel takdirleri haricinde, yarışma jürisi fotoğrafları başlıca 3 temel kriter üzerinden değerlendirilmeye alacaktır. Bunlar:
• Konunun kavramsal olarak ele alınış biçimindeki orijinal yaklaşım
• Katılımcının niyetleriyle örtüşen teknik yeterlilik
• Sunulan fotoğrafların yarışma konusuyla olan tutarlılığı

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 15.11.2021
Jüri Toplantı Tarihi Sonuç Bildirim Tarihi:18.11.2021-28.11.2021
Sergi ve Ödül Töreni Tarihi: Yarışma sonrasında bilgi verilecek

İletişim Bilgileri /Yarışma Sekreteryası:
Web adresi: photocompetition.ieu.edu.tr
E mail: photocompetition@ieu.edu.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ