16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

İzmir Belediyesi İzmir’e Renk Ol İllüstrasyon Yarışması

İzmir Belediyesi İzmir’e Renk Ol İllüstrasyon Yarışması

İzmir Belediyesi İzmir’e Renk Ol İllüstrasyon Yarışması

İzmir Belediyesi İzmir’e Renk Ol İllüstrasyon Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Sınırları İçinde İkamet Eden 18 Yaş Üstü Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 25 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 20 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Ayrıca Sergiyle Seçilecek En Fazla 20 Çalışma İçin Eser Başına 2 Bin Türk Lirası Ödenecektir.
(Ödül Töreni Yapılması Halinde İZPA’nın Belirleyeceği Uygun Görülen Mekânda Ödül Alan Ve Sergilenmeye Layık Olan Eserlerle Beraber Yapılacaktır.)

Yarışmanın Türü Ve Şekli
Yarışma, 4734 sayılı kamu İhale kanununun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ’Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak; İZPA tarafından serbest, uluslararası ve tek aşamalı bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır. Yarışma Dünya çapında herkese açıktır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir. Yarışma süresi ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecektir. Ödüle ve sergilenmeye değer görülen eserler, beizmir.org web sayfasında yayınlanacaktır.

Yarışmanın Amacı Ve Konusu

Yarışmanın konusu ve amacı İzmir’in “Farklılıklarla Ahenk” temasıyla gündeme gelmesi ve daha sık konuşulmasını sağlamak amacına yönelik olarak, İzmir’in simgesi Saat Kulesi özelinde tanıtıcı, anlaşılabilir, özgün, estetik, akılda kalıcı bir şekilde “Görsel Tasarım” yapılması ve topluma aktarılmasıdır. Temmuz 2023 ve 19 Kasım 2023 arasında herkesin katılımına açıktır. Ulusal ve uluslararası ayrım gözetmeksizin bireysel veya toplu olarak herkes yarışabilir. İZMİR SAAT KULESİ siluetinden başlayarak yaratın: cesur, orijinal ve özgün olun! Çalışmanız sizi ve illüstrasyon tutkunuzdan yansıtsın. Risk almaktan ve dünyaya eşsiz yeteneğinizi göstermekten korkmayın!

Ads

“Farklılıklarla Ahenk” teması ile Saat Kulesinin silueti üzerinde yapılacak çalışmalarda teknik yönden (Grafik, İllüstrasyon, karikatür, resim, çizim, sketch vb.) sınırlama yoktur, ancak genel ahlaka aykırı içeriğe sahip veya herhangi bir siyasi veya dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmazlar. Seçici Kurulun değerlendirmesine alınacak tasarımların seçiminde İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Planlama Ajansı yetkili ve sorumludur.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruma İlişkin Bilgiler

İzmir Planlama Ajansı (İZPA), akademik veri, vatandaş katılımı ve ekosistem verilerinin birleşimi sonucunda döngüsel kültür projeleri üreten üçüncü nesil bir planlama ajansıdır. Doğayla, birbirimizle, geçmişle ve değişimle uyumlu şehirler inşa etmek için faaliyet gösteren İZPA; akademik veriyi, vatandaş görüşlerini ve ekosistem verilerini bir girdi olarak kullanarak; CittaSlow Metropol ve döngüsel şehir kriterlerini, İzmir için ortak akılla strateji ve projeler üretmek için kullanmaktadır.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma, 4734 sayılı kamu İhale kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ’Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak; İZPA tarafından serbest, uluslararası ve tek aşamalı bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır. Yarışma ulusal ve uluslararası olarak herkesin katılımına açıktır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir. Yarışma süresi ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecektir.

Ödüle ve sergilenmeye değer görülen eserler, beizmir.org web sayfasında 1 ay boyunca yayınlanacaktır.

Katılım ve Değerlendirme Esasları
• Yarışma yurtiçi ve yurtdışından dileyen herkesin katılımına açıktır. Bireysel ve grup olarak katılımına açık olan (Ödül alınması halinde gruptan yalnızca bir kişiye ödeme yapılır) yarışmaya 18 yaşından küçükler katılamaz.

• Sunulan saat kulesi illüstrasyon önerileri yayınlanmamış ve orijinal olmalıdır.

• Saat Kulesi illüstrasyon önerileri herhangi bir dijital, vektör, piksel veya manuel teknikte (kağıt / karton üzerine) yapılabilir, (kolaj, fotoğraf veya üç boyutlu nesneler) daha sonra taranmalı, fotoğraflanmalı ve / veya sayısallaştırılmalıdır.

• Yarışmaya en fazla üç (3) tasarım ile katılabilirsiniz. Ekte sunulan İzmir Saat Kulesi Silueti formu çalışmanın temeli olarak kabul edilmelidir. Diğer saat kuleleri ile karıştırılamaz, saat kulesinin şeklinin temel silueti https://beizmir.org/gerekli-dokumanlar adresinde de mevcuttur.

• Sunulan saat kulesi önerileri; ekte verilen temel siluet referans alınarak, yapılan çalışmanın siluet dışına taşıp taşmayacağı konusunda tamamen serbesttir, herhangi bir kısıtlama yoktur.

• Seçici Kurul çalışmaları değerlendirirken a) Çalışmanın özgünlüğü ve yaratıcılığı; b) Çalışmanın farklı iletişim materyallerinde uyarlanabilirliği dikkate alınacaktır.

• Tasarımlarda renk, fon ve teknik yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Tasarımları farklı ürünlerde (burada belirtilenlerle sınırlı olmamak üzere her türlü basılı materyal, rozet, maskot, anahtarlık, afiş, billboard, tişört, hediyelik eşya, promosyon ürünleri vb. gibi) uygulanabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

• Tasarımlar elle çizilmiş veya eskiz olarak siteye yüklenmiş şekilde kabul edilmez. Tasarımlar vektörel formatta RGB veya CMYK renk modunda, en fazla (A3) 29,7cm x 42cm boyutlarında Adobe İllustrator, Photoshop vb. gibi benzeri programlarından biri ile hazırlanmış, her tasarımın 72 PPI çözünürlükteki JPEG, PDF, PNG versiyonu https://beizmir.org/basvuru adresindeki uygulama aracılığıyla yüklenmelidir. Eklenen tasarımlar maksimum 4MB’dan büyük olmaması gerekmektedir. Jüri seçimi sonucu ödül alması durumunda, çalışmanın yüksek çözünürlüklü (300 PPI) ve 29,7 cm (1:1 ölçek) boyutlarında sanatçıdan talep edilecektir.

• Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Katılımcılar sundukları tasarımların kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Tasarımların daha önce başka yarışmalarda ödül almamış ve/veya yayımlanmamış olması gerekmektedir. Tespiti halinde verilen ödül geri talep edilecektir.

Yarışma Dokümanının Temini

Yarışma şartnamesi, ülke çapında İZPA tarafından belirlenecek kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak gönderilmekte olup yarışma şartnamesi dijital olarak yarışmanın web sitesi beizmir.org/gerekli-dokumanlar adresinden temin edilebilmektedir.

Yarışma Aşamaları
Aşama 1: Eserlerin alınması ve şartname kriterlerine uygunluğunun değerlendirmesi.
Aşama 2: Sergileme ve ödüle layık olanlar ile kent içinde sergilenmek üzere çalışmaların seçilmesi.
Aşama 3: Sonuçlar, E-Posta ve / veya telefon görüşmeleri yoluyla iletişim kurmak.
Aşama 4: Sonuçları https://beizmir.org/ internet sitesi, Beizmir (Facebook), Beizmirorg
(Instagram, Twitter) sayfalarında duyurmak.

• Katılımcılar yarışma ile ilgili tüm sorularını yazılı olarak info@beizmir.org E-Posta adresine iletebilirler. Cevaplar yazılı olarak verilecektir. E-Posta ile verilen cevaplar da yazılı cevap yerine geçecektir. Ayrıca internet sayfasında yer alan sıkça sorulan sorular sayfasında da cevaplar bulabilirler.

• Yarışmaya katılacak tasarımların daha önce tescil edilmemiş ve tescil için başvurusu yapılmamış olması gerekmektedir. Tasarımların tescil başvurusu hakkı İZDOĞA AŞ’ye ait olacaktır.

• Sergiye seçilen 20 Eser İzmir ve ilçeleri genelinde sergilenecektir.

• Katılımcılar bu şartnamede belirtilen ödüller dışında herhangi bir ödül veya ücret talep edemezler. Yarışmaya katılmak ve eserlerini göndermekle bütün koşulları ve Seçici Kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Başvuru Şekli ve Takvimi
• Tasarımlar online olarak kabul edilecektir. beizmir.org adresinden en geç 19 Kasım 2023 tarihinde saat 17:30’a (TSİ) kadar yüklenmiş olmalıdır.
• Tasarımlarını beizmir.org adresindeki web sitesine sistemsel arıza veya herhangi bir nedenle yükleyemeyenler gerekirse info@beizmir.org e-mail adresine gönderilebilir.
Başvuru Tarihleri: 03 Ağustos 2023 – 19 Kasım 2023
Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 24, 25, 26 Kasım 2023
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 08 Aralık 2023

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışma Sitesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ